Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

To ciekawe, bo to nie sceptyczny stosunek do imigrantów sprawia, że Brytyjczycy mają wątpliwości co do obecności w Unii Europejskiej. Brytyjczycy są akurat w pierwszej trójce państw świata, które uchodźców i imigrantów chętnie by przyjęły. To co im w takim razie przeszkadza? Wyjaśni to Maciej Woroch, który był już w Clacton-on-Sea, Dover, Birmingham, a także w mieście w Walii, którego nazwa może nastręczać problemów przy jej wymowie. To tutaj jednak mieszka najwięcej euroentuzjastów.

Komisja Europejska wyznaczyła Polsce ultimatum – do poniedziałku rząd ma czas na dokonanie istotnego postępu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Czy ta „żółta kartka” zadziała i uda się zażegnać kryzys? – Wierzę w happy end. Po pierwsze dlatego, że jestem optymistą. Po drugie dlatego, że Jarosław Kaczyński i PiS nie mają innego wyjścia. Muszą opublikować orzeczenia – mówił w rozmowie z Piotrem Kraśką eurodeputowany PO Paweł Zalewski.

– Graliśmy w pierwszej lidze europejskiej, nawet powyżej swojej wagi (…), teraz jesteśmy outsiderem – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS poseł PO Marcin Święcicki. Skomentował w ten sposób politykę zagraniczną rządu PiS. Koncepcję Międzymorza, czyli sojuszu krajów Europy Środkowej i Wschodniej, skrytykował zaś słowami „robienie sojuszu przeciwko Niemcom to gra przeciwko nam”. Negatywnie pomysł Międzymorza ocenił również były wiceminister gospodarki w rządzie PiS Paweł Poncyljusz. – Międzymorze jest tak samo romantyczną ideą jak Partnerstwo Wschodnie – stwierdził i dodał, że w obu przypadkach, między innymi ze względu na niskie zaangażowanie finansowe w oba projekty, są to „koalicje biedy”.

– Gdy chodzi o politykę zagraniczną, gdy chodzi o naszą pozycję w świecie, to jest to katastrofa. Po prostu katastrofa. To jest katastrofalny zjazd na skręcenie karku – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS były premier i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Skrytykował on w szczególności forsowaną przez rząd PiS koncepcję Międzymorza, czyli sojuszu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem Cimoszewicza „to po prostu kabaret” i „koncepcja dramatycznie błędna”. – Budowanie takiego sojuszu regionalnego jako przeciwwagi dla roli odgrywanej we wspólnocie europejskiej na przykład przez tandem Niemcy-Francja, kosztem naszego udziału w Trójkącie Weimarskim (…) jest kompletnym nieporozumieniem – ocenił gość Piotra Kraśki. Były premier negatywnie odniósł się też do innej koncepcji ministra Witolda Waszczykowskiego, czyli stawiania dobrych relacji z Londynem wyżej niż dobrych relacji z Berlinem. – Współpraca z Wielką Brytanią nie równoważy współpracy z Niemcami – uznał Cimoszewicz.

– Dzisiaj Francja, Belgia, Europa to jest potężny teatr wielu aresztowań, przeszukań. Dzisiaj terroryści w zasadzie są zaabsorbowani własnym bezpieczeństwem, a nie planowaniem zamachów – mówił, odnosząc się do ostatniego fałszywego alarmu antyterrorystycznego na Old Trafford Krzysztof Liedel z Collegium Civitas. W rozmowie z Piotrem Kraśką w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS ekspert przekonywał, że efektywne zapobieganie zamachom terrorystycznym odbywa się w fazie planowania i przygotowywania ataku i paradoksalnie wydarzenia w Belgii oraz we Francji wpływają pozytywnie na stan bezpieczeństwa podczas Euro 2016. Wtórował mu Piotr Niemczyk, były funkcjonariusz UOP, który dodał, że w Europie „nie da się już żyć normalnie”, bo zagrożenie terrorystyczne będzie, można je co najwyżej neutralizować. To jednak zawsze odbywa się kosztem prywatności obywateli.

Co się stanie, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej? Zdaniem prof. Ryszarda Bugaja większym problemem byłoby wyjście ze Wspólnoty całkowicie zintegrowanego państwa. – Wielka Brytania nie jest w pełni zintegrowana, nie jest w strefie euro, nie jest w strefie Schengen, jest trochę osobna w tej Unii – wyjaśniał ekonomista w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS. Jego zdaniem z tego powodu „można się spodziewać, że wstrząs będzie trochę mniejszy”, jeśli rzeczywiście dojdzie do Brexitu, niż wtedy, gdyby z UE wychodziły Francja, Holandia czy Włochy. Jednocześnie gość Piotra Kraśki zauważył, że tak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii, jak i pozostanie w niej stawia przed innymi krajami pokusę, by próbować załatwić sobie we Wspólnocie indywidualne warunki.

Maciej Woroch, brytyjski korespondent „Faktów” TVN i „Faktów z Zagranicy”, osobiście zaplanował podróż, w której odwiedzi m.in. najbardziej eurosceptyczne i euroentuzjastyczne zakątki Wielkiej Brytanii. Pierwszy dzień i pierwszy przystanek to odwiedziny w najbardziej eurosceptycznym miasteczku. Clacton-on-Sea leży na wschód od Londynu i liczy 55 tysięcy mieszkańców, a większość z nich Unii Europejskiej chce powiedzieć „nie”.

Czemu rządy tak przejmują się ocenami agencji ratingowych? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BIS. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego, głównego ekonomisty PwC i rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula ratingi stały się rodzajem papierka lakmusowego. – Papierek lakmusowy jest nie dlatego ważny, że jest kawałkiem papierka, tylko pokazuje coś głębszego – tłumaczył prof. Orłowski.

– Jako osoba, która od 30 lat zawodowo ma do czynienia z audytem, odbieram to dość boleśnie. To był bilans otwarcia z opóźnieniem przedstawiony przez rząd. Co do jakości, to widać było, że były pewne braki – tak środową prezentację wyników audytu rządu ocenił były premier Jan Krzysztof Bielecki. Gość programu „Fakty z Zagranicy” w rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BIS przyznał, że prawdą jest wzrost zadłużenia naszego kraju. – To prawda, ale zawsze odnosimy go do wielkości dochodu narodowego. Przez co najmniej 10 ostatnich lat wielkość naszego zadłużenia w stosunku do dochodu narodowego jest w miarę stabilna i wynosi około 50 proc. – dodał Bielecki.

Chociaż rozmowa Jolanty Pieńkowskiej z aktorem Danielem Olbrychskim zaczęła się od tematów politycznych, w czasie programu pojawiła się wiadomość o śmierci pisarki, dziennikarki i satyryk Marii Czubaszek. – To bolesna strata, osobista – powiedział Olbrychski na antenie TVN24 BiS. Ze smutkiem odnotował, że „musi się przyzwyczaić” do mówienia o niej w czasie przeszłym. – Była osobą niezwykle mądrą – dodał gość „Faktów z Zagranicy”.

– Zarówno Sanders, jak i Trump pokazali, że nie obowiązują ich zasady, które wydawały się nie do przekroczenia – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marcin Wrona. Amerykański korespondent Faktów TVN skomentował w ten sposób sukces miliardera Donalda Trumpa w republikańskich prawyborach przed wyborami prezydenckimi w USA. Został on jednym kandydatem w Partii Republikańskiej, chociaż jeszcze rok temu mało który komentator to przewidywał. Względnie duży sukces w prawyborach demokratów odniósł z kolei socjaldemokratyczny senator Bernie Sander, chociaż najpewniej i tak przegra z Hillary Clinton.

– Ja sama byłabym w stanie wymienić długą listę porażek i zaniechań rządu PO i PSL, tego jest naprawdę sporo – mówiła w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Skomentowała w ten sposób przedstawiony w środę przez ministrów rządu Beaty Szydło audyt – tak PiS nazwał listę zaniedbań rządów PO-PSL. – PiS zrobiło bardzo dobrze Platformie, ponieważ przedstawiło coś, co w wielu punktach jest tak absurdalne, że nawet nie ma co poważnie z tym dyskutować. Dzięki temu PO nie jest zmuszona do tłumaczenia się z prawdziwych swoich przewin – oceniła Wielowieyska.

– Zmiana rządu jest bardzo dobrym momentem, żeby się zastanowić, co się stało, wyciągnąć wnioski co do rzeczy dobrych i do złych, i wtedy zastosować je w przyszłości – tak się wyciąga lekcje z historii – ocenił na antenie TVN24 BiS Andrzej Olechowski. Jak zauważył, każdy z ministrów w rządzie PiS, występując w środę w Sejmie w ramach audytu rządów PO-PSL, „wygrzebał jakąś aferę”. – I tu jest moje podejrzenie, że dzisiaj widzieliśmy otwarcie sezonu łowieckiego – stwierdził gość Jolanty Pieńkowskiej. – Że będziemy teraz świadkami spektaklu ciągnącego się przez miesiące – dodał. Były minister finansów i były szef MSZ powiedział też, że zwróciła jego uwagę kwota 340 mld zł, którą według Beaty Szydło „stracili Polacy” w czasie ośmiu lat rządów PO-PSL. – Opinia o premier i jej honor bardzo ucierpi, jeśli ona tej liczby nie uzasadni, czyli nie przedstawi rachunków – zauważył.

Coraz głośniej mówi się o ewentualnej reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jednocześnie pojawiają się sugestie, jakoby były polski premier miał wrócić do kraju. Marek Ostrowski, z tygodnika „Polityka” oraz komentator TVN24 BIS uważa, że pozycja Donalda Tuska nie jest "tak mocna, jak mówimy". Paweł Wroński, dziennikarz Gazety Wyborczej, dodał także, że w nadchodzących miesiącach może wiele się zmienić, a przewidywanie przyszłości Tuska jest „równaniem z wieloma niewiadomymi, a nawet z niewieloma wiadomymi”.

Książę Jan Żyliński, który był kandydatem w wyborach na burmistrza Londynu, stwierdził w wyborczy wieczór w rozmowie z Jolantą Pieńkowską, że nie chodziło mu o wygraną, tylko o zwrócenie uwagi brytyjskich polityków i mediów na Polaków mieszkających na Wyspach. Książę wróży Polakom w Wielkiej Brytanii „świetlaną przyszłość”. – Zaczynamy budować polskie mocarstwo w Londynie – powiedział Żyliński. Jak podkreślił, pozytywnym skutkiem jego startu w wyborach są obietnice, które złożył mu jeden z kontrkandydatów, że w londyńskim Hyde Parku stanie pomnik polskiego lotnika i że polskie szkoły sobotnie otrzymają wsparcie finansowe. Polityk ten wprawdzie przegrał, ale temat zaistniał medialnie. – Wiem, bo tak wygląda świat polityki, że Sadiq Khan, który wygrał te wybory, będzie nam się też chciał podlizać (…) i będzie chciał spełnić te dwa postulaty, bo wie, że dla nas są ważne – zauważył książę.

– Nie wierzę w to, że chociaż jeden zwolennik opozycji – Platformy, .Nowoczesnej czy KOD-u – pod wpływem wystąpienia Kaczyńskiego zrezygnowałby z udziału w manifestacji 7 maja – powiedział Jan Rokita poproszony o komentarz do słów prezesa PiS o konieczności pozostania Polski w UE. Część polityków i komentatorów spekulowała, że Kaczyński chciał w ten sposób osłabić przesłanie marszu opozycji i zniechęcić do niego potencjalnych uczestników. Rokita zapytany o to, czy gdyby był w Warszawie, to sam wybrałby się na marsz, odpowiedział, że nie, pomimo że popiera członkostwo Polski w UE. Były polityk dodał, że na demonstracje obecnie nie chadza, ponieważ nie znosi „demagogii, która tam się leje” oraz „rozentuzjazmowanych i rozhisteryzowanych tłumów”. – Wolę dyskusje z ludźmi kierującymi się rozsądkiem niż tłum, który ulega demagogom. To nie jest w moim guście – komentował Rokita.

Minister finansów Paweł Szałamacha wykazał się naiwnością – ocenił w „Faktach z Zagranicy” ekonomista prof. Stanisław Gomułka. Wytłumaczył, że agencje ratingowe będą kierować się głównie opinią Komisji Weneckiej w ocenie polskiego sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a nie wypowiedziami szefa tej instytucji. Dlatego skrytykował list ministra do prezesa Rzeplińskiego, w którym minister finansów wzywa szefa Trybunału do milczenia do czasu zaktualizowania przez agencję Moody’s ratingu Polski. Podobną ocenę wyraził drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, prof. Witold Orłowski. - Żałosna próba ze strony ministra – stwierdził.

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten, który zakłada niebotyczne kary za nieprzyjęcie uchodźcy. – W tej chwili w UE nie ma wizjonerów, którzy byliby w stanie rozwiązać kryzys migracyjny. Propozycja KE to zdecydowanie akt rozpaczy – ocenił Ryszard Kalisz, adwokat, były szef MSWiA i były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Zgodził się z nim Paweł Poncyliusz, który także był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”.

- Donald Trump ma program daleko posuniętego izolacjonizmu, w zasadzie wycofania się z Europy. Jest pewnego rodzaju kokietowanie Putina – ocenił w „Faktach z Zagranicy” Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. – Zważywszy na obecny chaos na świecie, brak takiego regulatora, jakim są USA, jest to niepokojące, grozi tylko pogłębieniem chaosu. On jest niebezpieczny, bardzo duża część republikańskich elit tak uważa – dodał. Gościem Piotra Kraśki był także prof. Paweł Śpiewak, publicysta i socjolog. – Scenariusze dla świata są bardzo pesymistyczne – uznał prof. Śpiewak.

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

W czwartek doszło do tragedii na jednej z autostrad w USA. Dwuletni chłopiec zastrzelił – siedząc w samochodzie – własną matkę z broni, która leżała pod siedzeniem auta. Czy ta bezsensowna śmierć może zmienić zdanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na temat prawa do posiadania broni? „Odpowiedź na to pytanie nie jest optymistyczna. Nawet taka śmierć na pewno nie zmieni podejścia do posiadania broni. Tego nie zmieniły żadne dotychczasowe masakry w szkołach, gdzie np. szaleniec zastrzelił 20 dzieci” – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Przyznał, że Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni.

Kolejne prawybory w USA i kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa. Ekscentryczny i kontrowersyjny miliarder wydaje się być nie do zatrzymania. Czy Donald Trump ma szansę na wygraną – w dużej mierze dzięki swoim szokującym wypowiedziom? Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista z Wojskowej Akademii Technicznej, który był gościem Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”, uważa, że miliarder świadomie wybrał skandal, jako formę przebicia się do opinii publicznej.

„Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik” – takie między innymi zdanie znalazło się w artykule opublikowanym przez brytyjski dziennik „The Guardian”. Autorem wypowiedzi jest historyk i znawca Polski Norman Davies. Profesor komentując bieżące wydarzenia w naszym kraju, powiedział również, że „Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem w Europie”.

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.