Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Informacja o złożeniu przez Angelinę Jolie dokumentów rozwodowych przeciwko Bradowi Pittowi zelektryzowała cały świat show biznesu. Wieli z nich zastanawia się, czy czeka nas wyjątkowo długa i zaciekła batalia sądową? – Można by powiedzieć, że Angelina właściwie niewiele chce, bo mówi tylko o wyłącznej opiece nad szóstką ich dzieci. Pozwoliłaby Bradowi widywać się z dziećmi, nie chce od niego alimentów – powiedziała w "Faktach z Zagranicy" Anna Ibisz redaktor naczelna "Gali".

- Masa jest gaf w polskiej polityce zagranicznej. (…) Ta wypowiedź ministra Szałamachy? Kompletnie niepotrzebna. Czy ona ma ułatwić nasz dialog z Komisją Europejską? Ma wzmocnić naszą pozycję? To chyba przeniesienie reguł dialogu politycznego w Polsce, gdzie się zaczyna od poniżenia rozmówcy, na stosunki dyplomatyczne – pytał na antenie TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski. W programie „Fakty z Zagranicy” odniósł się on do słów obecnego ministra finansów. Olechowski zaznaczył, że KE wcale nie stanęła po stronie wielkich korporacji, jak sugerował Szałamacha, ale „po stronie przepisów”.

Rozwód hollywoodzkiej pary za 400 mln dolarów? Najbliższe miesiące mogą być istną rozwodową sagą w Stanach Zjednoczonych. Wszystko oczywiście z powodu dokumentów rozwodowych, jakie złożyła Angelina Jolie przeciwko mężowi Bradowi Pittowi. Gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS była reporterka „Faktów” TVN Monika Krajewska, zdaniem której od dawna spekulowano o zakończeniu małżeństwa słynnych aktorów. – To miały być zdrady, to miały problemy zdrowotne Angeliny, problemy z alkoholem Brada Pitta – wymienia Krajewska, ale tabloidowe media amerykańskie mówią też o romansach, które mogły poróżnić parę. Teraz wiadomo, że – oficjalnie – powodem są różnice w wychowywaniu i sposobu podejścia do dzieci.

Zbombardowany został konwój 31 ciężarówek, które do Aleppo wiozły żywność i leki. Wystarczającym dramatem dla Aleppo byłby sam fakt, że pomoc tam nie dotrze, ale w bombardowaniu zginęło jeszcze 12 osób. Ludzie, którzy nie stali po niczyjej stronie, nie chcieli z nikim walczyć. Chcieli tylko pomóc miastu, które każdego dnia walczy o przetrwanie.

Syryjska armia ogłosiła w poniedziałek koniec trwającego od tygodnia zawieszenia broni w Syrii. Odpowiedzialnością za wielokrotne łamanie zawieszenia obarczono zwalczających reżim w Damaszku rebeliantów. Zdaniem dziennikarza „Polityki” Adama Krzemińskiego nie ma prostej recepty na pokój w Syrii. – Przypuszczalnie jest to trzydziestoletnia wojna – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. Stworzył w ten sposób analogię między wojną domową w Syrii a wojną trzydziestoletnią w Europie, która toczyła się między protestantami a katolikami w XVII wieku. Jak zauważył z kolei drugi gość Piotra Kraśko, politolog Klaus Bachmann, alternatywą dla nieudanego procesu pokojowego w Syrii były „negocjacje z ISIS”.

Po wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim partia Angeli Merkel zaliczyła kolejną porażkę – tym razem w Berlinie. Znów triumfowało SPD, a na piątym miejscu znalazła się prawicowa Alternatywa dla Niemiec. CDU była druga. Takich sukcesów w wyborach skrajna prawica nie odnosiła w Niemczech od zakończenia drugiej wojny światowej.

Ivanka Trump aktywnie wspiera swojego ojca w kampanii wyborczej. W mijającym tygodniu opowiadała o planie, który ma pomóc kobietom wrócić do pracy po ciąży. Założenia planu niektórzy eksperci uznali za „pułapkę dla kobiet”. W tym samym czasie córka Hillary Clinton dużo rzadziej udziela się w walce wyborczej. – Ona niedawno urodziła drugie dziecko, przeprowadziła się. Myślę, że będzie tajną bronią, która zostanie wykorzystana na ostatniej prostej – komentowała Karolina Korwin-Piotrowska w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dziennikarka przyznała, że Chelsea Clinton jest ogromnym wsparciem dla matki. – To dziewczyna, która intelektualnie przewyższa całą rodzinę Trumpa. Widać, że wyrosła w rodzinie polityków, a nie milionerów – uważa Korwin-Piotrowska.

W Bratysławie spotkało się 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Według wielu ekspertów okres, w który weszła Unia Europejska, może być najcięższym w jej historii. Bieżącą sytuację oraz zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem planuje przeprowadzenie „kontrrewolucji kulturalnej” komentowała w „Faktach z Zagranicy” socjolog Jadwiga Staniszkis.

Specjalista neurologii dziecięcej dr Marek Bachański pracował w Centrum Zdrowia Dziecka. Zanim został zwolniony dyscyplinarnie leczył małych pacjentów z padaczką środkami zawierającymi medyczną marihuanę. Teraz sąd zdecydował, że ma wrócić do pracy. – Stosowałem medyczną marihuanę w ramach importu docelowego – wyjaśniał Bachański, tłumacząc zapisy prawne na mocy których był to możliwe.

– Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji – ocenił szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS Jacek Stawiski po wtorkowej debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Stawiski wyraził zdziwienie, że rząd PiS wdaje się w spory z instytucjami europejskimi, zamiast wykorzystać w polityce zagranicznej to, że „debata o imigracji przesunęła się w prawo, na stronę Orbana”. – Jeśli najsilniejsze kraje UE pójdą swoją drogą, to Polski nie będzie nikomu żal – skomentował drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marek Ostrowski z „Polityki”.

Problem zasłabnięcia Hillary Clinton oraz stan jej zdrowia nie przestaje być tematem numer jeden w amerykańskiej kampanii wyborczej. Oficjalnym powodem niedyspozycji, który podaje sztab kandydatki, to zapalenie płuc. –Zasłabnięcie może być stanem normalnym przy tej chorobie – tłumaczył pulmonolog dr Tadeusz Zielonka w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dodał także, że jeśli się spojrzy na ów problem historycznie, to oficjalne komunikaty zawsze mówią o infekcji. – Dzieje się tak, ponieważ zapalenie płuc jest ostrą chorobą, ale wyleczalną – mówił dr Zielonka.

– Unikanie przez 9 miesięcy konferencji prasowej? To jest niespotykane. To się nie zdarzyło żadnemu amerykańskiego politykowi – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Skomentował on kampanię wyborczą kandydatki demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton. Zasugerował, że unikała ona konferencji prasowych ze względu na „poważną tajemnicę zdrowotną”. – Coś jest ukrywane ewidentnie – stwierdził. Lekarze Clinton podają, że zachorowała ona na zapalenie płuc. – Być może okaże się, że miała tydzień-dwa tygodnie choroby, z której wyszła – mówił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

Dlaczego zdrowie kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ma tak fundamentalne znaczenie? Bo to nie tylko ogromnie prestiżowa, ale przede wszystkim bardzo ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. Każdy z prezydentów inaczej układa sobie plan dnia, ale zawsze są w nim podstawowe elementy, takie jak tajny briefing i liczne spotkania z doradcami.

Polscy dziennikarze Małgorzata Zawadka i Filip Niedenthal w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS wspominali swoje przeżycia z 11 września 2001 roku, kiedy w USA doszło do serii zamachów terrorystycznych. – Poczułam się wtedy obywatelem tego miasta (Nowego Jorku – przyp. red.) – mówiła Małgorzata Zawadka, była korespondentka w USA. – Najważniejsze, że to miasto przetrwało – mówił z kolei Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Esquire”.

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu podejmie debaty. Tematem rozmów ponownie będzie aktualna sytuacja w Polsce. – Krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Jego zdaniem najpoważniejszym zarzutem wobec Polski jest to, że rząd nie akceptuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego. To się nie zdarza, jak określił dziennikarz, „w świecie białego człowieka”.

Tusk mówi o konsekwencji w kontekście Brexitu, Włosi – o ścisłej integracji państw, które jej rzeczywiście chcą, a premier Węgier – o kontrrewolucji kulturalnej. Sytuację współczesnej Europy komentował w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość Jolanty Pieńkowskiej uważa, że borykamy się z „najpoważniejszym kryzysem i widać, że Europa dzieli się na trzy bloki”. Dostrzega jednak w tym kryzysie jasną stronę. Jest nią pozytywne podejście Polaków do Unii Europejskiej, kojarzonej głównie z możliwościami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważa jednak i drugą stronę. – Europie jest bardzo trudno – przyznał. – Już teraz następuje marginalizacja Polski przez Unię Europejską – dodał.

- O ile sam Putin i jego poparcie jest na wysokości niebios (…) tyle jego partia nie jest tak dobrze postrzegana – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Zaucha, korespondent „Faktów” w Rosji. – Poparcie dla niej spada – podkreślił. Reporter „Faktów”, powołując się na niezależne źródła, stwierdził, że „Putin, jako przywódca, ma ponad 80 proc. poparcia”, między innymi dlatego, że partia jest postrzegana jako elita karierowiczów. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej takie myślenie Rosjan wynika ze świadomości, że w kraju może być gorzej – tak, jak 25 lat temu gdy na sklepowych półkach niczego nie było. Dlatego, zdaniem reportera „Faktów”, wolą stałość urzędu prezydenta.

„W UE potrzebne są zmiany kulturowe” – to jedna z istotniejszych kwestii, w sprawie której zgodzili się Viktor Orban premier Węgier i lider PiS Jarosław Kaczyński. Tę sytuację komentowali publicyści Adam Szostkiewicz „Polityki” i Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. Zgodnie ocenili, że spotkanie obecnego premiera Węgier oraz byłego premiera Polski na Forum Ekonomicznym w Krynicy, było „przede wszystkim świetnym show”.

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace przy stawianiu betonowej bariery we francuskim Calais. Mur stanie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do portu. Konstrukcja ma chronić ciężarówki przed napadami imigrantów, którzy koczują w tzw. Dżungli. Ale z powodu fali imigrantów cierpi cała Francja. Paryż wprowadza tymczasowe rozwiązanie – dwa obozy dla uchodźców: dla kobiet i dla mężczyzn.

Po atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii do Londynu pojechali z wizytą ministrowie Błaszczak i Waszczykowski oraz Komendant Główny Policji. – Myślę, że to taka propagandowa wizyta – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BiS dodał, że „taki wyjazd na pewno coś wnosi (…) dla rządu” i dla wizerunku samych ministrów, którzy w ocenie Marcinkiewicza „mają dużo za uszami”.

W Wielkiej Brytanii ponownie doszło do ataku na Polaków. Nie dość, że miał on miejsce w tym samym miejscu, co poprzedni, to napastnicy zaatakowali niedługo po marszu milczenia i sprzeciwu wobec agresji, zorganizowanym przez mniejszość polską. Czy takie akty przemocy uaktywnił Brexit? – To są nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku, kiedy premier Tony Blair otworzył rynek pracy dla obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE – mówił na antenie TVN24 BiS w programie „Fakty z Zagranicy” Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

– W Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były poseł PO Jan Rokita, komentując napaści na Polaków w Harlow w Anglii. Jak ocenił, „lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy” i stosunkowo niezamożne, robotnicze Harlow nie jest tutaj wyjątkiem. – Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – dodał.

Dwa światy w jednym, ogarniętym wojną, syryjskim mieście. Podzielone przez nieustanne walki Aleppo szokuje. Obok ruin, śmierci, głodu i ludzkich dramatów – turyści kąpią się w basenach, opalają na plażach i kupują luksusowe towary. Syryjskie ministerstwo turystyki zachęca do przyjazdów do kraju, który – cytat z oficjalnej reklamówki – „zawsze jest piękny”.

Amerykańskie elity są nie tyle przeciwne Trumpowi, ile podziałowi społecznemu, jaki mogłaby jego prezydentura stworzyć – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Jak wyjaśnił – Trump skupia na sobie poparcie bardzo konserwatywnej części społeczeństwa. Ale nie tylko on jest bardzo polaryzujący, zaznaczył. – Pani Clinton drażni wielu mężczyzn, w Ameryce i nie tylko – zauważył. A drażni, w opinii Lewickiego między innymi tym, że „jest bardzo inna od tradycyjnej, amerykańskiej żony”.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu, w którym ostrzegł przed rewidowaniem wyników II wojny światowej, gdyż „otworzyłoby to puszkę Pandory”, jak to ujął. – Mówi to Putin, wobec którego najcięższy zarzut jest taki, że złamał podstawowe porozumienia dla Europy i świata, że siłą zmieniał granice – kpił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. – Putin ma metodę mówienia jawnej nieprawdy – stwierdził. Prezydent Rosji w wywiadzie nie odpowiedział na pytanie, kogo wolałby jako prezydenta USA. – Mnie to nie dziwi, że Putin nie określił się, czy wołałby Trumpa czy Hillary Clinton. Wcześniej dawał do zrozumienia, że wolałby Trumpa – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, wicedyrektor Center for European Policy Analysis Marcin Zaborowski.