Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Polska tak naprawdę abdykowała, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną czy europejską"

- Zmiana jest wyraźna od kilku dni. Myślę, że będzie się jeszcze pogłębiała, być może skończy się to ruchami kadrowymi - powiedział dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk w "Faktach z zagranicy" TVN24 BiS, mówiąc o łagodniejszym tonie w polityce europejskiej polskiego rządu. - Badania opinii publicznej decydują. Chyba wyszło w sondażach, że ten proces chłodzenia proeuropejskich nastrojów nie wychodzi. Znaczy to, że trzeba troszeczkę pojechać w innym kierunku - kontynuował dr Kowal. - To nie jest zmiana orientacji w polskiej dyplomacji. To jest zmiana języka na użytek wewnętrzny - ocenił drugi gość programu, Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. - Problem z polską polityką europejską czy zagraniczną polega na tym, że jej głównym celem jest polityka wewnętrzna. Polska tak naprawdę abdykowała w tej kwestii, nie jest aktywna, a bardzo słaba - dodał. Jak dodał, stosunek polityków Prawa i Sprawiedliwości do Unii Europejskiej radykalnie zmienia się. - Wszystko można powiedzieć o politykach PiS, ale nie to, że są euroentuzjastami - podkreślił Dodał, że partia rządząca zauważyła, że Polacy chcą być w UE.

Zmarł Hugh Hefner. "Dla kobiet to jest trudna postać"

- Ten mężczyzna zbudował imperium, zmienił świat - mówił o Hugh Hefnerze redaktor naczelny Plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem założyciel "Playboya", choć redagował pismo erotyczne, to "paradoksalnie wyzwolił kobiety". Psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu, stwierdziła jednak, że Hugh Hefner to "dla kobiet trudna postać". - Więcej zyskałyśmy niż straciliśmy, ale dużo nam też krwi napsuł - oceniła. Tłumaczyła, że rewolucja seksualna wiązała się też z promowaniem trudnego do osiągnięcia dla kobiet ideału fizycznego.

Biedroń: Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów

Polska powinna wykazać wsparcie dla relokacji imigrantów - przekonywał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezydent Słupska Robert Biedroń. Tłumaczył, że jeśli Polska oczekuje solidarności w polityce spójności, to też powinna sama okazać solidarność. Podawał też inne argumenty - ekonomiczne. - Ja potrzebuję siły roboczej, średnie miasta jak Słupsk się wyludniają - argumentował.

Najpierw Księżyc, potem Mars. Amerykanie i Rosjanie zawiązują sojusz

Zimnowojenny wyścig kosmiczny pomiędzy USA a Związkiem Radzieckim doprowadził do znacznego zwiększenia zainteresowania Księżycem. Lądowanie na satelicie Ziemi pierwszych ludzi w roku 1969 uznaje się za moment kulminacyjny kosmicznego wyścigu. Ostatnia eksploracja Księżyca nastąpiła w 1972 roku. Teraz jednak zamiast wyścigu zbrojeń, będzie sojusz amerykańsko-rosyjski, który ma na celu budowę bazy kosmicznej. Stacja orbitująca ma być przystankiem w czasie misji na Marsa. Obiekt badawczy ma służyć rozwijaniu systemów potrzebnych człowiekowi do przeżycia w dalekiej przestrzeni kosmicznej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Polska chce iść wbrew trendom. Jak wygląda niedzielny handel w Europie?

Zakaz handlu w niedziele. W przypadku Węgier decydująca okazała się potrzeba swobody. Węgrzy uznali, że rząd nie może decydować o tym, jak spędzają wolny czas i odebrać im możliwości robienia zakupów. Protesty pojawiły się jednak dopiero po wprowadzeniu zmian w życie. Przepisy przetrwały kilkanaście miesięcy. Polska chce wprowadzić nową normę - handel w niedziele ma odbywać się tylko co dwa tygodnie. Takiego pomysłu nie przerabiał jeszcze żaden europejski kraj. Zwolennicy pomysłu oceniają, że to rozwiązanie kompromisowe. Jak jest w innych krajach europejskich? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Mogliśmy być częścią francusko-niemiecko-polskiego silnika nowej Europy"

- To było stanowisko kolejnych polskich rządów, że uchodźcy powinni być zapraszani wedle określonych kryteriów i w ramach określonej kwoty - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ i Marszałek Sejmu Radosław Sikorski i dodał że należałoby "przyjąć symboliczną liczbę" uchodźców jako "gest solidarności". - Mogliśmy być częścią francusko-niemiecko-polskiego silnika nowej Europy - mówi Sikorski i podkreśla, że to "byłoby w naszym interesie" i dawałoby nam podmiotowość decyzyjną, ale zamiast tego Polska "spychana jest do narożnika". Były minister spraw zagranicznych rozmawiał z Marcinem Wroną w Waszyngtonie również o kwestii reparacji, których w jego opinii nie będzie, przyszłości Unii Europejskiej, a także eskalacji konfliktu USA - Korea Północna, który, zdaniem gościa programu, zagraża też Polsce. - Wojna atomowa jest złym pomysłem - podkreślił.

Komorowski: z niechęci do przybyszów uczyniono swój sztandar polityczny

- Myślę, że w Polsce, niestety, panuje powszechna hipokryzja, polegająca na tym, że mówi się wiele o postawach chrześcijańskich, ale ich się nie realizuje - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując brak solidarności Polski z UE w walce z kryzysem migracyjnym. Zdaniem Komorowskiego "z niechęci do przybyszów uczyniono swój sztandar polityczny". - Jesteśmy zakładnikami. Nawet chcąc pomóc, tak jak Kościół Katolicki - w sposób kompromisowy - zostało to uniemożliwione - ocenił były prezydent, którego zdaniem, taka postawa rządu "niestety przyniosła mu polityczne profity".

Pierwszego dnia rezygnuje 10 procent marines, ona wytrzymała

Ten kurs kończą tylko najwięksi twardziele. Trwa on 13 tygodni, a spory odsetek chętnych odpada już pierwszego dnia. W zgodnej opinii amerykańskich wojskowych to jedna z najtrudniejszych rzeczy, których można się podjąć. Kurs wymaga noszenia sprzętu o wadze do 70 kilogramów, biegania przez wzgórza i doskonałej znajomości uzbrojenia. Trening oficerski amerykańskich marines ukończyła pierwsza kobieta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Hej studentki, znajdźcie sponsora". Portal reklamuje się przed uczelniami

Reklamy portali randkowych to współcześnie nic nadzwyczajnego. Ale zwykle promowane są jako miejsca, gdzie można poznać miłość swojego życia i być razem już na zawsze. Jednak pewien portal działający w Belgii reklamuje trochę odmienną relację - zachęca młode kobiety, by za pośrednictwem tej właśnie strony zostały utrzymankami. Reklamy pojawiły się w okolicach uczelni.

"Bez woli Niemiec nie będzie żadnych reparacji. Sprawa ma charakter wyłącznie populistyczny"

Doradziłbym, żeby Biuro Analiz Sejmowych, jak już wydaje opinie, żeby zapoznało się kompleksowo ze wszystkimi aktami prawnymi, począwszy od kwestii poczdamskich i konwencji haskich, i doszło do prawidłowych wniosków - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS mecenas Piotr Schramm, komentując szanse Polski na otrzymanie reparacji wojennych. - Biuro Analiz przyjmuje błędną tezę - ocenił prawnik i dodał, że "bez woli Niemiec nie będzie żadnych reparacji, a sprawa ma charakter wyłącznie populistyczny".

"Donald Trump nie ma tu wiele do stracenia, a może zyskać"

- Myślę, że amerykański prezydent nie ma tu wiele do stracenia, a może zyskać - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz tej stacji Michał Sznajder. Skomentował w ten sposób ostrą krytykę Donalda Trumpa pod adresem sportowców, którzy klękają zamiast stać podczas odtwarzania amerykańskiego hymnu przed meczami. Jak tłumaczył, dla nich "to była forma protestu przeciwko przemocy policji wobec czarnoskórych". Jak jednak zaznaczył, Amerykanie są w tej kwestii podzieleni, wielu uważa, że taka forma protestu jest zbyt daleko posunięta, a Donald Trump nie jest jej jedynym krytykiem.

Smolar: paradoksalnie, wynik AfD to dowód pewnej normalizacji Niemiec

- Politycy SPD zapłacili ogromną cenę: najgorsze wyniki wyborcze od czasu powstania partii - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, komentując wyniki wyborów w Niemczech. Jego zdaniem, zdecydowana deklaracja lidera SPD Martina Schulza, że jego partia przejdzie do opozycji po latach rządzenia z CDU, wynika z kiepskich wyników wyborczych. - Oni wiedzą, że pędzą ku katastrofie - tłumaczył. Prezes Fundacji Batorego odniósł się także do wyniku partii AfD, która zajęła w wyborach trzecie miejsce. - Określanie jej jako faszystowska to gruba przesada. Paradoksalnie można powiedzieć, że jest to dowód pewnej normalizacji Niemiec - mówił, podkreślając, że AfD to ugrupowanie "nacjonalistyczne, dbające o interesy Niemiec".

"Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów"

- Merkel jest znana z postawy koncyliacyjnej, z szukania kompromisu i z unikania takich spektakularnych zachowań pod publiczkę - ocenił w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem wygrana Angeli Merkel to dobra wiadomość dla Polski. Zdaniem Jana Rokity wygrana Merkel była czymś oczywistym, a bardzo ważnym elementem powyborczego układu jest fakt, że do rządu mogą wejść liberałowie z FDP. To może sprawić, że "dzisiaj Macron jest największym przegranym niemieckich wyborów".

"Niemcy mają formę, która przetrzymuje moc w czasie"

Niemcy chcą być liderem Europy. Niemcy chcą być razem z Paryżem, rozdawać polityczne karty w Europie - powiedział w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy" na antenie TVN24 i TVN24 BiS lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - Widać pewną labilność w postawach elektoratu niemieckiego, ale generalnie rzecz biorąc ani szoku, ani trzęsienia ziemi nie ma - ocenił z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Wybory w Niemczech. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy"

Czy Angela Merkel zostanie kanclerzem po raz czwarty? Na jaki wynik może liczyć antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec? Już w niedzielę Niemcy ruszą do urn i zagłosują w wyborach parlamentarnych. W TVN24 BiS komentarze, relacje korespondentów z Berlina, Monachium, Magdeburga i Drezna i najświeższe wiadomości. Specjalne wydanie "Faktów z Zagranicy" w niedzielę od 17:50 w TVN24 i TVN24 BiS i o 19:55 w TVN24 BiS.

"Polski rząd ma otwarty szereg frontów z Unią, Orban tylko jeden"

- Nie do końca w ten sojusz wierzę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Święcicki z PO, komentując wizytę premiera Węgier w Polsce i zapewnienia o sojuszu Budapesztu z Warszawą. - Polski rząd ma otwarty szereg frontów z UE, a Orban tylko jeden - stwierdził i dodał "rząd polski nie może tak bardzo liczyć na Orbana". - To jest polityka bardzo elastyczna, bardzo pragmatyczna - ocenił z kolei Piotr Strzembosz z Prawicy RP, zaznaczając, że politykę obu państw łączy wiele elementów.

Waszczykowski sugeruje koniec dostaw gazu z Rosji. Gazprom nie komentuje

Polska rocznie sprowadza trzy czwarte potrzebnego nam gazu. Prawie 60 procent importowanego surowca pochodzi ze wschodu. Zapowiedź uniezależnienia się od dostaw z Rosji powinna zainteresować rosyjski Gazprom. Czy słowa Witolda Waszczykowskiego spotkały się z reakcją Rosjan? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy

- Trzeba Rosję najzwyczajniej w świecie cywilizować. Zrobić wszystko by gaz z Rosji był bezpieczny i tani - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek, komentując zapowiedzi uniezależnienia się Polski od rosyjskiego gazu. Zdaniem ambasadora Rosja się nie zmodernizowała, więc "popadła w agresję". - Problem jest nierozwiązany wschodniej części naszego kontynentu - ocenił i dodał, że "problem gazu jest tego pochodną", a "sankcje niewiele pomagają". Zdaniem ambasadora "nasza polityka jest krótkowzroczna", a trzeba "mieć pełne możliwości" i "kupować gaz najtańszy", by mieć rezerwy.

"Spełnia się czarny sen naukowców"

- Podnoszenie się temperatur oceanów wpływa na większe parowanie. Intensywność huraganów będzie coraz większa - tłumaczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS fizyk atmosfery Dr Joanna Remiszewska-Michalak, komentując tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku. W tym roku huragany były bardzo silne i liczne. Fizyk wyjaśniła, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne. - Spełnia się czarny sen naukowców - oceniła. Dr Joanna Remiszewska-Michalak dodała, że na krótką metę zmian klimatycznych nie da się zatrzymać, więc do coraz silniejszych huraganów mieszkańcy Zatoki Meksykańskiej będą musieli się przyzwyczaić.

Staniszkis o reparacjach: otrzymaliśmy duży majątek

- Były odszkodowania dla indywidualnych osób, które były w obozach koncentracyjnych - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, zapytana, czy warto dochodzić reparacji wojennych od Niemiec. Zwróciła uwagę na to, że Polska uzyskała od Niemiec terytoria. - Myślę, żeśmy otrzymali coś, co było ważne dla Niemców, otrzymaliśmy duży majątek - oceniła, mówiąc o Ziemiach Odzyskanych. - Nie wiem, czy przy tych wszystkich niezręcznościach naszej polityki zagranicznej warto się za ten trudny problem w tej chwili brać - dodała.

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a. Na prowadzeniu Polak

Brytyjczycy wybierają najlepszego pilota spitfire'a z czasów II wojny światowej. W internetowym plebiscycie organizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych i "Daily Telegraph" na prowadzeniu jest Polak Franciszek Kornicki - ostatni żyjący polski pilot walczący w bitwie o Anglię. Jeżeli wygra, jego podobizna stanie na wystawie zorganizowanej na stulecie istnienia RAF.

Około 30 procent Niemców jeszcze nie zdecydowało. Kto wygra niedzielne wybory?

W niedzielę o godzinie 18:00 jasne stanie się, kto oficjalnie zostanie kanclerzem Niemiec. Czy potwierdzą się sondaże i na stanowisku zostanie Angela Merkel? Nasi reporterzy są już w Niemczech. Podróżują po kraju i wsłuchują się w opinii obywateli. Arkadiusz Wierzuk dziś był w Dreźnie - mieście, które według sondaży, nie jest wcale przychylne kanclerz Merkel. Jak wyglądają niemieckie sympatie polityczne?

Zandberg: wchodzenie do takiej strefy euro jak dziś, to nie byłby dobry pomysł

- Jeśli się pozbędziemy jednego z mechanizmów korekty (własnej waluty - przyp. red.), to w razie kryzysu mamy trudniejszą sytuację - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. Jego zdaniem, ponieważ Polska jest "stosunkowo dużym krajem", to przyjęcie euro wiąże się z większym ryzykiem, niż dla małych krajów jak Łotwa czy Słowacja. Podkreślił, że w jego opinii nie euro jest złe, ale fakt, że "zarządza tym ktoś inny". Drugi gość programu, Adrian Zandberg z Partii Razem, podkreślił, że szybkie przyjęcie wspólnej waluty "to nie byłby dobry pomysł". - Wejście do zreformowanej strefy euro, posiadającej mechanizmy stabilizacyjne, takie jak duże europejskie publiczne inwestycje, miałoby sens - ocenił. - Dziś strefa euro pozostaje "kadłubkiem". Wejście do niej oznaczałoby wystawienie się na bardzo wysokie ryzyko - podkreślił polityk.

"Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona"

- Hasło "America first" przebiło się w przemówieniu prezydenta USA - ocenił wystąpienie Donalda Trumpa w ONZ Bogdan Szafrański z Uczelni Łazarskiego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jednocześnie przyznał, że Trump "jest zdania, że w każdym układzie powinny być korzyści dla USA". - W jego opinii, umowy wielostronne nie są dobre dla Stanów Zjednoczonych - zaznaczył Szafrański. - Ciekawsze było wystąpienie Trumpa, ważniejsze Macrona - skomentował z kolei drugi gość programu, Michał Kobosko z Atlantic Council, odnosząc się do porównań przemówień obydwu prezydentów. Jak podkreślił, Stany Zjednoczone są "kluczowym mocarstwem świata" i bez udziału USA nie jest możliwe żadne międzynarodowe działanie na skalę przekraczającą konflikt lokalny.

Wybory do Bundestagu już w niedzielę. Dadzą odpowiedzi na wiele pytań

Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? Czy strefa euro będzie miała swojego ministra? Tak brzmią kluczowe dla przyszłości UE pytania. Pytania na które odpowiedź poznamy w niedzielę, bo to, jak zagłosują Niemcy w wyborach do Bundestagu, będzie miało bezpośredni wpływ na los UE, a więc również Polski. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Modelka w wannie wyjaśnia zasady głosowania. Tak Niemcy walczą o frekwencję

Modelka leżąca w wannie i wyjaśniająca zasady głosowania oraz aplikacja, która podpowiada na kogo oddać głos - to tylko niektóre z pomysłów na to, jak zachęcić do głosowania w Niemczech. Już w niedziele wybory do Bundestagu. Wszyscy walczą o głosy i frekwencję. Bo kiedy prawie pewne jest kto wygra, często niektórzy chcą zostać w domu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Problemy Ryanaira. "Pilotów jest za mało"

Jest globalna licytacja, kto zapłaci pilotom więcej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS kapitan Oskar Maliszewski, dyrektor operacji lotniczych w firmie Jet Store. - Zasadniczy kłopot polega na tym, że tych pilotów jest za mało. Należy pamiętać, że ruch lotniczy się bardzo dynamicznie zwiększa. Przez ostatnie 10 lat o 50 procent. Z ekspertyz wynika, że sam Ryanair dynamicznie się rozwijał. Rok rocznie o 20 procent więcej osób przewoził. A wszystko wskazuje na to, że nie zwiększał ilości pilotów - zauważył z kolei Zbigniew Roman, adwokat. Goście programu rozmawiali o problemach jednego z największych przewoźników w Europie - linii lotniczych Ryanair.

Piłka: reparacje służą Kaczyńskiemu do mobilizacji elektoratu

Oczywiste jest, że tych reparacji nie było i Polska ma moralne prawo do tych reparacji. Ale jeżeli by się to poważnie traktowało, to trzeba by było to robić w zupełnie inny sposób - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej. - Mam takie wrażenie, że kwestia reparacji bardziej Jarosławowi Kaczyńskiemu służy do mobilizacji elektoratu wewnątrz - dodał. Zgodził się z nim Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO. Dodał jednak, że jego zdaniem problemem znacznie poważniejszym jest stanowisko Kaczyńskiego w sprawie Unii Europejskiej. - Jarosław Kaczyński chce ograniczyć udział Polski w Unii Europejskiej, dlatego że Unia Europejska dla niego jest przeszkodą, a nie szansą - stwierdził.