Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Paweł Zalewski: ekipa Wiktora Orbana jest skorumpowana

– Węgry są krajem otwartym na schematy korupcyjne, które płyną z Rosji – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Paweł Zalewski, były europoseł PO. W jego ocenie „ekipa Orbana jest skorumpowana”, a „punktem porozumienia” między Budapesztem a Moskwą „są zyski”. Drugi gość programu, Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, stwierdził, że „ZSRR rozpadł się jako byt prawny, ale nie rozpadła się Federacja Rosyjska”, która stanowiła „jądro ZSRR”.

Zaatakował z karabinem, bo przeczytał fałszywą informację. Do czego może doprowadzić dezinformacja?

Dezinformacja – to słowo, które pojawia się ostatnio na ustach wszystkich najważniejszych polityków na świecie. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, stwierdziła nawet, że obawia się, że fałszywe informacje mogą wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Nic w tym dziwnego, bo siłę deziformacji pokazała niedawna kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych. Jedna z fałszywych informacji, która głosiła, że w pizzerii w Waszyngtonie działa siatka pedofili powiązana z Hillary Clinton, doprowadziła nawet do użycia broni.

„Wehikuł dezinformacji jest potężny”

Nie zawsze jest tak, że są dwie równoprawne strony sporu, dlatego rolą dziennikarza jest dochodzenie do prawdy – mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. – Prawda nie leży po środku, tylko po drugiej stronie fałszu – tłumaczył i wyraził opinię, że w dzisiejszych czasach „wehikuł dezinformacji jest potężny”. – To myśmy stworzyli tego potwora, stworzyły go firmy technologiczne, portale społecznościowe – skomentował drugi gość Piotra Kraśko, Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.

Były ambasador Polski: jak nie będzie Putina, to przyjdzie kolejny

– Zbytnio „putinizujemy” całą sprawę rosyjską – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie. Komentując obecną sytuację polityczną w Rosji dyplomata podkreślił, że polityka tego kraju bardziej, niż od osobowości Władimira Putina, zależy od aktualnych potrzeb Rosji. – Jak się zamieni Putina, to przyjdzie inny (prezydent - przyp. red.) i będzie to samo – stwierdził.

Ostrowski: politycy europejscy powinni być wdzięczni Merkel, że przyjęła uchodźców

– Angela Merkel ponosi koszty polityczne za „chrześcijańską i heroiczną decyzję” o przyjęciu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej” . – Politycy europejscy powinni być jej wdzięczni, że to zrobiła – podkreślił drugi gość programu, Marek Ostrowski z „Polityki”. Przypomniał, że gdyby Niemcy nie przyjęły dużej części uchodźców, to zostaliby oni w pierwszych krajach UE, do których trafili – m.in. w Grecji i na Węgrzech.

Rokita: Włochy są w stanie permanentnego kryzysu politycznego

Prezydent Włoch prosił premiera Matteo Renziego, o „zamrożenie” dymisji złożonej po tym, jak przegrał referendum ws. zmian w konstytucji. Taki wynik uskrzydla populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grilla, który postuluje za wyjściem ze strefy euro. Czy czeka nas „Italexit”?

Rosja się demokratyzuje? „Historia daje podstawy do optymizmu”

– Putin będzie dążył do udobruchania społeczeństwa przed wyborami – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Michaił Chodorkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich opozycjonistów. Uznawany za najbogatszego obywatela Rosji i współzałożyciela przedsiębiorstwa naftowego „Jukos” wielokrotnie krytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji, Władimira Putina. Wielu spekuluje, że to właśnie z powodu krytyki Chodorkowski 25 października 2003 został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Przedsiębiorca i opozycjonista, a także założyciel Fundacji Open Russia, rozmawiał z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS o tym, jak trzy lata po wyjściu z tzw. więzienia Putina żyje się na emigracji. Rozmowa odbyła się w Warszawie, dokąd Chodorkowski przyjechał na zaproszenie Europejskiej Akademii Dyplomacji.

Guy Verhofstadt: wykonywanie obowiązków nie oznacza, że można wprowadzić dyktaturę większości

– Większość Polaków opowiada się za państwem prawa, demokracją i podążaniem w stronę proeuropejskości – powiedział lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. – To, co chcę zrobić, to ciągle wywierać presję na Komisję Europejską, by przedstawiła sprawę praworządności w Polsce Radzie Europejskiej. Bo to problem, bądźmy szczerzy – przekonywał.

Ludwik Dorn: w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy, Donald Tusk mógłby być traktowany poważnie

– Przywódcy Nowoczesnej i PO nie są postrzegani jako figura tego kalibru, co Tusk – ocenił w „Faktach z Zagranicy” były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Jego zdaniem większe szanse na zjednoczenie opozycji miałby obecny przewodniczący Rady Europejskiej. – Niewątpliwie jest tak, że Donald Tusk będzie postacią niesłychanie znaczącą i traktowaną poważnie, w przeciwieństwie do Lecha Wałęsy – uznał.

"Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił". Marcinkiewicz o przyszłości Donalda Tuska

Tęsknota za „szerszym wzrokiem” Donalda Tuska być może nastąpi – mówił w „Faktach z zagranicy” w TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz. – Powroty są. Jarosław Kaczyński niestety wrócił – dodał były premier. Gość „Faktów z Zagranicy” rozmawiał z Piotrem Kraśko m.in. o relacjach Polski z Unią Europejską, o przyszłości politycznej Donalda Tuska oraz wznowieniu umorzonego już śledztwa ws. willi Kwaśniewskich.

Wschód walczy z HIV. Rosji i Ukrainie grozi epidemia?

Pierwszy grudnia – międzynarodowy dzień walki z HIV i AIDS. I warto o nich mówić, bo jest bardzo daleko do tego, by można o tych chorobach zapomnieć. O ile epidemię udało się w naszej części Europy powstrzymać, to w żaden sposób nie znaczy, że problemu nie ma. W Rosji i na Ukrainie zarażonych HIV jest już ponad milion osób. I przybywa ich w zastraszającym tempie.

„Charlie Hebdo” debiutuje w Niemczech kpinami z Angeli Merkel

Kosztuje ponad 4 euro – czyli prawie 20 złotych – i od dziś będzie dostępny w kioskach w każdy czwartek. Mowa o niemieckiej wersji najsłynniejszego pisma satyrycznego Europy – „Charlie Hebdo”. Gazeta dziś zadebiutowała i od razu stała się sensacją. Trudno się dziwić, bo w pierwszym numerze niemieckiego tygodnika jest rysunek przedstawiający Angele Merkel w warsztacie samochodowym. Leży na podnośniku, a mechanik mówi do niej: „To zmienimy rurę wydechową i jeszcze cztery lata pani pociągnie”

Rafał Masny: kampanie przeciwko hejtowi w internecie kierują się do złej strony

Jak walczyć z hejtem w sieci? Czy istnieje jakakolwiek skuteczna taktyka? – Nie wystarczy mówić, że nie należy tego robić. (…) Potrzebna jest kampania dla tych wszystkich ludzi, którzy mogliby się stać ofiarami bullying’u (pol. znęcania się) – uważa redaktor naczelny portalu plejada.pl Marcin Cejrowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Jego zdaniem obecne kampanie społeczne, które kierują przekaz do wszystkich internautów, są nieskuteczne. Efektywniejsze byłby przekaz skierowany do potencjalnych ofiar cyberbullyingu, bo mógłby pomóc im się bronić lub szukać ochrony albo wsparcia. – (Obecne kampanie – przyp. red.) kierują się do złej strony – zgodził się Rafał Masny, youtuber z kanału Abstrachuje.tv.

Olechowski: polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE

– Jak Theresa May poprosi parlament brytyjski o pozwolenie na wyjście z UE, to je dostanie – uważa były szef MSZ Andrzej Olechowski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. W jego opinii plan wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest zagrożony werdyktem brytyjskiego Trybunału, który stwierdził, że potrzebna jest zgoda parlamentu. Zaznaczył przy tym, że Brexit to niekorzystna dla Polski zmiana. – Polską racją stanu jest bycie członkiem jak najbardziej spójnej UE, opartej na wartościach liberalnej demokracji – przekonywał w programie „Fakty z Zagranicy” dodając z uśmiechem, że jego definicja polskiej racji stanu niezbyt pokrywa się z definicją Jarosława Kaczyńskiego lub ministra Waszczykowskiego.

Co Trump zrobi ze swoimi biznesami? „Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne”

Prawnicy zaproszeni do „Faktów z Zagranicy” w TVN24 BiS byli zgodni, że trudno będzie Donaldowi Trumpowi pogodzić urzędowanie jako prezydent USA z dalszym prowadzeniem swoich biznesów. – Idealnie byłoby, gdyby je sprzedał, ale wiadomo, że to nierealne – ocenił adwokat Zbigniew Roman. Zdaniem Romana Trump mógłby przekazać swoje aktywa w tzw. ślepym funduszu powierniczym (ang. blind trust), gdzie byłyby zarządzane przez inne osoby, poza jego wiedzą i kontrolą. , ale nie musi tego zrobić, bo nie zobowiązuje go do tego amerykańskie prawo. Drugi gość Piotra Kraśko, Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, zauważył, że większość biznesów Trumpa to spółki powołane w celu wybudowania jego nieruchomości, które są bardzo liczne. – Trudno się potem tego wyzbyć – stwierdził Rewald.

Kuba po śmierci „El Comandante”. Co zmieni się w kraju Fidela Castro?

Po ostatnich słowach Donalda Trumpa relacje Kuba-USA bardziej się skomplikowały. „Jeżeli Kuba nie ma ochoty zapewnić lepszej umowy Kubańczykom, Amerykanom kubańskiego pochodzenia i całym Stanom Zjednoczonym, to zerwę tę umowę" – powiedział Trump, a na antenie TVN24 BiS słowa te komentowała dokumentalistka Ewa Ewart. - Jak potoczy się sytuacja, będzie zależało od relacji i nawiązywania relacji nie tylko na szczeblu rządowym, ale na poziomie obywatelskim i od tego, jak postąpi prezydent elekt USA. Jego retoryka jest agresywna. Jeśli się nie pohamuje, to będzie woda na młyn twardogłowym na Kubie, których jest bardzo dużo – powiedziała w rozmowie z Piotrem Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”.

Czarnecki o groźbach Erdogana wobec UE: ma sporo racji, przyznaję to z przykrością

Prezydent Recep Tayyip Erdogan ostro zareagował na wzywającą do wstrzymania negocjacji z Turcją rezolucję PE. Ostrzegł, że w odpowiedzi na zastosowanie się „Turcja może otworzyć swoje bramy” na falę imigrantów w kierunku Europy. W czwartek Parlament przyjął rezolucję wstrzymującą przystąpienie Turcji do Unii. Za powód wskazano czystki polityczne, jakie są w Turcji przeprowadzane po nieudanym zamachu stanu w lipcu br.

Medialna kariera Trumpa. „Wcale nie jest skazany na fiasko polityczne”

– Nagle okazuje się, że jest ktoś, kto idealnie wpisuje się w to, co w Ameryce w latach 80. było ważne – mówiła na antenie TVN24 BiS Karolina Korwin-Piotrowska, dziennikarka TVN Style. Mówiąc o magii lat 80. XX w. Piotrowska oceniła, że Trump jest ikoną tzw. american dream (pol. amerykańskiego snu), ale jednocześnie „ma jednak jakieś standardy” i „wie, jak się robi telewizję; jakie emocje tutaj rządzą”.

Andrew Nagorski: Mitt Romney jako sekretarz stanu to lepsze rozwiązanie dla Polski

– Myślę, że teraz zaczyna robić się poważniej; zaczynają mianować ludzi do nowej administracji – powiedział na antenie TVN24 BiS Andrew Nagorski, legendarny korespondent zagraniczny i szef biura Newsweeka w Warszawie, Moskwie, Berlinie, Rzymie i Hong Kongu. Zaznaczył, że uwagę jego przykuwa to, kogo Trump wybierze na stanowisko sekretarza stanu. Komentując wpływ polityki nowego prezydenta elekta USA dziennikarz stwierdził, że szansę na to stanowisko ma Mitt Romney. – Mieli spotkanie, w tej chwili i poważnie się rozważa (kandydaturę Romney’a – przyp. red.) – zauważył Nagorski dodając, że z punktu widzenia Polski i krajów bałtyckich taki krok byłby sygnałem o braku drastycznej zmiany. Gość „Faktów z Zagranicy” z Piotrem Kraśko rozmawiał też m.in. o zapowiadanym przez Donalda Trumpa zbliżeniu z Rosją i o możliwych konsekwencjach takiego kroku. – Polityka z Rosją nigdy nie była osobista (…) mam nadzieję, że ekipa Trumpa nie będzie zbyt naiwna – dodał.

Roszady stanowisk w Europie. Czy Tuska czeka reelekcja?

Czy Tusk wróci do polskiej polityki, jeśli PiS nie poprze jego kandydatury? – Tusk nie ma silnego bardzo poparcia w brukselskim establishmencie – zauważył w „Faktach z Zagranicy” Adam Szostkiewicz z „Polityki”. – Z pewnością decyzja pana Schulza może wzmocnić taką frakcję, która szuka innego kandydata (- na szefa RE - przyp. red.) – dodał Szostkiewicz. Natomiast drugi gość Piotra Kraśko, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że „sygnały braku wsparcia z własnego państwa nie są dobre” oraz, że „ta sprawa będzie miała charakter pewnej rozgrywki politycznej”. Goście Piotra Kraśko na antenie TVN24 BiS rozmawiali także o przyszłości Europy oraz o tym, jaki wpływ miałoby mianowanie Martina Schulza na szefa spraw zagranicznych Niemiec.

Gdzie zamieszka prezydent Trump? „Secret Service ma niebywały problem”

– Nie wyobrażam sobie ochrony wszystkich obiektów, w których może znaleźć się Trump – przyznał w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były antyterrorysta Jerzy Dziewulski. Skomentował w ten sposób duże wyzwanie logistyczne, jakim dla Secret Service będzie ochrona Trump Tower i innych obiektów prezydenta elekta USA, w których przebywa i pracuje „przyszła głowa” Ameryki. – Jeśli (Trumpowie – przyp. red.) uprą się na Trump Tower, to Secret Service ma niebywały problem – stwierdził. Drugi gość Piotra Kraśko, adwokat Zbigniew Roman, przyznał, że chociaż prezydent USA nie ma prawnego obowiązku mieszkania w Białym Domu, to i tak, jak podejrzewa, tradycja i kwestie bezpieczeństwa ostatecznie zmuszą Donalda Trumpa do przeprowadzki na Pennsylvania Avenue.

Jan Rokita: musimy zerwać z językiem szyderstwa z pragnienia wspólnoty

– Ludzie są coraz bardziej zniechęceni do świata wspólnych zasad, norm, reguł – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Jan Rokita, komentator tej stacji i były polityk. – Musimy tym ludziom powiedzieć, że to ich marzenie o małej wspólnocie politycy rozumieją i akceptują – przekonywał. – Musimy zerwać z językiem szyderstwa z pragnienia wspólnoty – podkreślił.

Przed nami era klęsk żywiołowych? Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory

Donald Trump w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA nazwał globalne ocieplenie oszustwem. Sam temat wpływu człowieka na negatywne zmiany w klimacie nadal wywołuje gorące spory. W ożywionej dyskusji na antenie TVN24 BiS goście Piotra Kraśko spierali się ws. globalnego ocieplenia. – To nie człowiek je spowodował. To bardzo złożony i niejednoznaczny problem – mówił Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki. Diametralnie innego zdania był Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci, który dziwił się, że w ogóle nadal toczy się spory o destruktywny wpływ człowieka na klimat. – Nie ma organizacji naukowej na świecie, która nie zanotowała zmian w klimacie i ocieplenia klimatu. 90 procent ekspertów mówi, że to człowiek jest odpowiedzialny za zmianę klimatu – mówił Józefiak.

Staniszkis: mamy świat, w którym każde państwo próbuje wykorzystać swoje atuty

– Donald Trump sugeruje, że nie będzie się interesował się Krymem, Ukrainą; to tworzy niebezpieczną sytuację – przekonywała w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. W rozmowie z Piotrem Kraśko oceniła sytuację geopolityczną w kontekście zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. – Mamy świat, w którym każdy próbuje wykorzystać swoje atuty, często (uderzając – przyp. red.) poniżej pasa – stwierdziła.

Papież umożliwił kapłanom rozgrzeszanie aborcji. Ks. Sowa: to sygnał, że jeżeli popełniłeś taki grzech, to nie jesteś na straconej pozycji

Kończąc Rok Miłosierdzia Papież Franciszek przedłużył swoją decyzję o tym, żeby kapłani okazywali miłosierdzie swoim wiernym, nawet w kwestii aborcji. Oznacza to, że kapłani mogą rozgrzeszać ludzi, którzy żałują swoich win, ponieważ to duchowni powinni być blisko ludzi, zwłaszcza tych, którzy zbłądzili. W programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 decyzję papieża komentowali Anna Kiljan z „Fundacji Pro – Prawo do życia” oraz ks. Kazimierz Sowa, autor programu „Piąta strona świata”.

Miller o ponownej kadencji Merkel: pogwałciła prawo Schengen, na własną rękę otworzyła europejskie granice zewnętrzne

Dotychczasowa kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała na konferencji prasowej, że chce wystartować w wyborach do Bundestagu i po raz czwarty zostać kanclerzem. W „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej były premier Leszek Miller, który określił niegdyś niemiecką kanclerz „największym szkodnikiem Europy”, negatywnie odniósł się do ewentualnej kolejnej kadencji Merkel. – Pani kanclerz podjęła decyzję, która będzie miała i ma dla jedności europejskiej szkodliwe konsekwencje – stwierdził Miller.