"Lewicowy sen" skręca w prawo. "Sytuacja odwróciła się. I to za daleko"


Coraz częściej politycy i dziennikarze zadają sobie pytanie: jak bardzo zmieni się Unia po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu? Sondaże mówią jasno - nastąpi zdecydowany skręt w prawo. Ruchy prawicowe mają uzyskać nawet 60 procent więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Największym wyzwaniem dla Europy po wyborach pozostanie to samo - kwestia imigrantów. A ostre głosy w tej sprawie dobiegają już nawet z niezwykle tolerancyjnej Szwecji.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat Szwecja była nazywana lewicowym snem. Państwo opiekuńcze i tolerancyjne stawiane było za wzór na całym świecie. Dziś w Szwecji dokonuje się zwrot w prawo znany z innych części Europy. Szwedzcy neonaziści pod koniec sierpnia urządzili demonstrację w Sztokholmie, a skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci może liczyć na około 20 procent głosów w najbliższych wyborach. Da jej to drugie lub trzecie miejsce.

Do władzy nie dojdzie, bo pozostałe ugrupowania wykluczają jakąkolwiek koalicję, ale partia narzuca narrację całej scenie politycznej.

- Jeszcze kilka lat temu, choć ciężko to sobie wyobrazić, imigracja była tematem tabu. Kiedy kwestionowałeś szwedzką imigracyję, to z miejsca mogłeś być oskarżony o rasizm. Teraz sytuacja odwróciła się. I to za daleko. Każdy najmniejszy problem z imigrantami jest rozdmuchiwany do rozmiaru sprawy wagi narodowej. W najbliższych wyborach imigracja to kwestia numer jeden - ocenia dziennikarz David Crouch.

Słowa Croucha potwierdzają wystąpienia polityków partii centrowych. - Ludzie nie czują się bezpiecznie. Nie czują, że policja dba o ich bezpieczeństwo. Ludzie wydają się wobec siebie obcy. To po części wina imigracji - uważa Johan Swanstein, kandydat na posła z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (szw. Moderata Samlingspartiet).

"Gdyby imigranci musieli odejść, mielibyśmy problem"

Skrajna prawica od lat próbuje wygładzić wizerunek. Przynajmniej oficjalnie odcina się od faszyzmu, a na swoje listy wpuszcza ludzi o pochodzeniu imigranckim.

- Nie chodzi o to, że jesteśmy przeciwni imigrantom. Chodzi o to, że nie jesteśmy w stanie finansować więcej imigrantów niż mamy - uważa Ghazal Saberian, kandydatka partii Szwedzcy Demokraci.

Takie hasła trafiają na podatny grunt. Mimo głosów, że w wielu miejscach imigranci - z powodu braku rąk do pracy - są niezbędni. - Moje miasteczko żyje dzięki temu, że mamy tu imigrantów. Ich obecność tutaj stwarza wiele miejsc pracy dla mieszkańców. Nie mamy przemysłu, więc gdyby imigranci musieli odejść, to mielibyśmy potężny problem - uważa Mads Sunnebo, mieszkaniec miejscowości Flen.

Nudna szwedzka polityka, którą na kilkadziesiąt lat zdominowały partie lewicowe, jest teraz na ustach całego świata. Szwedzcy Demokraci, również dzięki temu, że mówią o swexicie, są wymieniani jednym tchem z Viktorem Orbanem, francuskim Frontem Narodowym, Alternatywą dla Niemiec, czy włoskim wicepremierem Matteo Salvinim.

Wicepremierowi Włoch i szefowi skrajnie prawicowej Ligi Północnej marzy się, by antyimigracyjne i antyeuropejskie partie stały się wiodącą siłą po majowych wyborach do europarlamentu.

- Zmieni się Komisja Europejska i europejska polityka. Zmiana skupi się na prawie do pracy, do zdrowia, do życia, do bezpieczeństwa, do wszystkiego czego elity europejskie odmawiają ludziom - zapowiada wicepremier Włoch.

Na razie nic nie wskazuje, by marzenie Salviniego miało się spełnić. Skrajna prawica rządzić w Europie nie będzie, ale - według sondaży - może podwoić swój obecny, dość skromny stan posiadania w europarlamencie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS