"Lewicowy sen" skręca w prawo. "Sytuacja odwróciła się. I to za daleko"


Coraz częściej politycy i dziennikarze zadają sobie pytanie: jak bardzo zmieni się Unia po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu? Sondaże mówią jasno - nastąpi zdecydowany skręt w prawo. Ruchy prawicowe mają uzyskać nawet 60 procent więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Największym wyzwaniem dla Europy po wyborach pozostanie to samo - kwestia imigrantów. A ostre głosy w tej sprawie dobiegają już nawet z niezwykle tolerancyjnej Szwecji.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat Szwecja była nazywana lewicowym snem. Państwo opiekuńcze i tolerancyjne stawiane było za wzór na całym świecie. Dziś w Szwecji dokonuje się zwrot w prawo znany z innych części Europy. Szwedzcy neonaziści pod koniec sierpnia urządzili demonstrację w Sztokholmie, a skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci może liczyć na około 20 procent głosów w najbliższych wyborach. Da jej to drugie lub trzecie miejsce.

Do władzy nie dojdzie, bo pozostałe ugrupowania wykluczają jakąkolwiek koalicję, ale partia narzuca narrację całej scenie politycznej.

- Jeszcze kilka lat temu, choć ciężko to sobie wyobrazić, imigracja była tematem tabu. Kiedy kwestionowałeś szwedzką imigracyję, to z miejsca mogłeś być oskarżony o rasizm. Teraz sytuacja odwróciła się. I to za daleko. Każdy najmniejszy problem z imigrantami jest rozdmuchiwany do rozmiaru sprawy wagi narodowej. W najbliższych wyborach imigracja to kwestia numer jeden - ocenia dziennikarz David Crouch.

Słowa Croucha potwierdzają wystąpienia polityków partii centrowych. - Ludzie nie czują się bezpiecznie. Nie czują, że policja dba o ich bezpieczeństwo. Ludzie wydają się wobec siebie obcy. To po części wina imigracji - uważa Johan Swanstein, kandydat na posła z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (szw. Moderata Samlingspartiet).

"Gdyby imigranci musieli odejść, mielibyśmy problem"

Skrajna prawica od lat próbuje wygładzić wizerunek. Przynajmniej oficjalnie odcina się od faszyzmu, a na swoje listy wpuszcza ludzi o pochodzeniu imigranckim.

- Nie chodzi o to, że jesteśmy przeciwni imigrantom. Chodzi o to, że nie jesteśmy w stanie finansować więcej imigrantów niż mamy - uważa Ghazal Saberian, kandydatka partii Szwedzcy Demokraci.

Takie hasła trafiają na podatny grunt. Mimo głosów, że w wielu miejscach imigranci - z powodu braku rąk do pracy - są niezbędni. - Moje miasteczko żyje dzięki temu, że mamy tu imigrantów. Ich obecność tutaj stwarza wiele miejsc pracy dla mieszkańców. Nie mamy przemysłu, więc gdyby imigranci musieli odejść, to mielibyśmy potężny problem - uważa Mads Sunnebo, mieszkaniec miejscowości Flen.

Nudna szwedzka polityka, którą na kilkadziesiąt lat zdominowały partie lewicowe, jest teraz na ustach całego świata. Szwedzcy Demokraci, również dzięki temu, że mówią o swexicie, są wymieniani jednym tchem z Viktorem Orbanem, francuskim Frontem Narodowym, Alternatywą dla Niemiec, czy włoskim wicepremierem Matteo Salvinim.

Wicepremierowi Włoch i szefowi skrajnie prawicowej Ligi Północnej marzy się, by antyimigracyjne i antyeuropejskie partie stały się wiodącą siłą po majowych wyborach do europarlamentu.

- Zmieni się Komisja Europejska i europejska polityka. Zmiana skupi się na prawie do pracy, do zdrowia, do życia, do bezpieczeństwa, do wszystkiego czego elity europejskie odmawiają ludziom - zapowiada wicepremier Włoch.

Na razie nic nie wskazuje, by marzenie Salviniego miało się spełnić. Skrajna prawica rządzić w Europie nie będzie, ale - według sondaży - może podwoić swój obecny, dość skromny stan posiadania w europarlamencie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS