"Lewicowy sen" skręca w prawo. "Sytuacja odwróciła się. I to za daleko"


Coraz częściej politycy i dziennikarze zadają sobie pytanie: jak bardzo zmieni się Unia po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu? Sondaże mówią jasno - nastąpi zdecydowany skręt w prawo. Ruchy prawicowe mają uzyskać nawet 60 procent więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Największym wyzwaniem dla Europy po wyborach pozostanie to samo - kwestia imigrantów. A ostre głosy w tej sprawie dobiegają już nawet z niezwykle tolerancyjnej Szwecji.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat Szwecja była nazywana lewicowym snem. Państwo opiekuńcze i tolerancyjne stawiane było za wzór na całym świecie. Dziś w Szwecji dokonuje się zwrot w prawo znany z innych części Europy. Szwedzcy neonaziści pod koniec sierpnia urządzili demonstrację w Sztokholmie, a skrajnie prawicowa partia Szwedzcy Demokraci może liczyć na około 20 procent głosów w najbliższych wyborach. Da jej to drugie lub trzecie miejsce.

Do władzy nie dojdzie, bo pozostałe ugrupowania wykluczają jakąkolwiek koalicję, ale partia narzuca narrację całej scenie politycznej.

- Jeszcze kilka lat temu, choć ciężko to sobie wyobrazić, imigracja była tematem tabu. Kiedy kwestionowałeś szwedzką imigracyję, to z miejsca mogłeś być oskarżony o rasizm. Teraz sytuacja odwróciła się. I to za daleko. Każdy najmniejszy problem z imigrantami jest rozdmuchiwany do rozmiaru sprawy wagi narodowej. W najbliższych wyborach imigracja to kwestia numer jeden - ocenia dziennikarz David Crouch.

Słowa Croucha potwierdzają wystąpienia polityków partii centrowych. - Ludzie nie czują się bezpiecznie. Nie czują, że policja dba o ich bezpieczeństwo. Ludzie wydają się wobec siebie obcy. To po części wina imigracji - uważa Johan Swanstein, kandydat na posła z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (szw. Moderata Samlingspartiet).

"Gdyby imigranci musieli odejść, mielibyśmy problem"

Skrajna prawica od lat próbuje wygładzić wizerunek. Przynajmniej oficjalnie odcina się od faszyzmu, a na swoje listy wpuszcza ludzi o pochodzeniu imigranckim.

- Nie chodzi o to, że jesteśmy przeciwni imigrantom. Chodzi o to, że nie jesteśmy w stanie finansować więcej imigrantów niż mamy - uważa Ghazal Saberian, kandydatka partii Szwedzcy Demokraci.

Takie hasła trafiają na podatny grunt. Mimo głosów, że w wielu miejscach imigranci - z powodu braku rąk do pracy - są niezbędni. - Moje miasteczko żyje dzięki temu, że mamy tu imigrantów. Ich obecność tutaj stwarza wiele miejsc pracy dla mieszkańców. Nie mamy przemysłu, więc gdyby imigranci musieli odejść, to mielibyśmy potężny problem - uważa Mads Sunnebo, mieszkaniec miejscowości Flen.

Nudna szwedzka polityka, którą na kilkadziesiąt lat zdominowały partie lewicowe, jest teraz na ustach całego świata. Szwedzcy Demokraci, również dzięki temu, że mówią o swexicie, są wymieniani jednym tchem z Viktorem Orbanem, francuskim Frontem Narodowym, Alternatywą dla Niemiec, czy włoskim wicepremierem Matteo Salvinim.

Wicepremierowi Włoch i szefowi skrajnie prawicowej Ligi Północnej marzy się, by antyimigracyjne i antyeuropejskie partie stały się wiodącą siłą po majowych wyborach do europarlamentu.

- Zmieni się Komisja Europejska i europejska polityka. Zmiana skupi się na prawie do pracy, do zdrowia, do życia, do bezpieczeństwa, do wszystkiego czego elity europejskie odmawiają ludziom - zapowiada wicepremier Włoch.

Na razie nic nie wskazuje, by marzenie Salviniego miało się spełnić. Skrajna prawica rządzić w Europie nie będzie, ale - według sondaży - może podwoić swój obecny, dość skromny stan posiadania w europarlamencie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS