Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Ambasador Magierowski wyznacza bardzo dobry standard"

Ambasador Magierowski wyznacza bardzo dobry standard i bardzo dobry kierunek - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Artur Nowak-Far komentując film polskiej ambasady w Izraelu zamieszczony z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości. - Warto zwrócić uwagę, że to jest narracja skierowana do publiki zagranicznej - dodał były podsekretarz stanu w MSZ. - Filmik jest bardzo fajny i dobrze wymyślony - zgodził się drugi gość programu doktor Mirosław Oczkoś. - Ale żebyśmy się nie dali zwieść, bo na bezrybiu i rak ryba - dodał ekspert do spraw wizerunku nawiązując do braku podobnych przedsięwzięć.

Amerykanista: nie spodziewam się odwołania Roberta Muellera

- Sam Trump wielokrotnie mówił o tym, że jest zawiedziony postawą swojego prokuratura generalnego, który wyłączył się z nadzorowania śledztwa Roberta Muellera - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując rezygnację Jeffa Sessionsa z urzędu prokuratora generalnego USA. - Więc te napięcia były tam widoczne od dawna - dodał. - Trudno spodziewać się, że nastąpi coś gwałtownego, jak odwołanie Roberta Muellera - stwierdził z kolei amerykanista Artur Wróblewski, drugi gość programu.

Kto wygrał wybory w USA? "Nie było niebieskiej fali". "Nie klęska, ale umiarkowana porażka"

W tych wyborach Obama poniósł klęskę, Clinton też - uważa amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Jak zaznaczył w "Faktach o Świecie" TVN24, "nie było niebieskiej fali". - To nie klęska, ale umiarkowana porażka. Wybory odbywały się w korzystnej (dla Donalda Trumpa) koniunkturze. Ludzie nie mają na co narzekać. Bezrobocie wynosi 3 proc, PKB: 3,2 - stwierdził z kolei Marek Ostrowski, ale - jak zauważył - "w tych warunkach Trump mógł zrobić jeszcze więcej". Wybory w USA - twierdzi prof. Lewicki - "były głównie lokalne" i - jego zdaniem - decydowały w nich kwestie lokalne. Marek Ostrowski uważa jednak, że w wyborach tych zwyciężyły kobiety, których jest "najwięcej w historii Kongresu". - I dużo kobiet głosowało przeciwko Trumpowi - zauważył.

Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"

W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci odpowiadają - każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Spice Girls wracają z trasą koncertową. Ale w niepełnym składzie

Od czasu Beatlesów żaden brytyjski zespół nie zrobił takiej furory jak one. Już pierwszy ich singiel "Wannabee" zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w 37 krajach. Pierwsza płyta sprzedała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. W sumie sprzedały ponad 80 milionów płyt. Ale tak jak błyskawicznie zdobyły ogromną sławę i jeszcze większe pieniądze, tak samo szybko doszły do wniosku, że nie są w stanie już ze sobą wytrzymać. Zespół Spice Girls przestał istnieć w 2000 roku. I chyba nikt się nie spodziewał wtedy dwóch rzeczy - ani tego, że są w stanie znowu razem występować, ani tego, że 19 lat później będzie to robić taką furorę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ameryka jest podzielona niemal w połowie. To są różne kultury"

Ameryka ma dzisiaj dwie twarze. Jedna to jest ta współczująca z otwartymi ramionami, a z drugiej strony są ludzie, którzy są wystraszeni - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Jego zdaniem strach w Ameryce to "strach oparty na fikcji, na nieprawdzie". - Ameryka jest podzielona niemal w połowie. To są różne kultury, to są różne sposoby pojmowania świata i roli Stanów Zjednoczonych, więc te wybory będą decydowały o sprawach większych - dodał.

"Przez niegłosowanie mamy teraz ten bałagan". Frekwencja w USA może być rekordowa

Wybory do Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbędą się 6 listopada, mogą być najbardziej przełomowe w tym stuleciu. Chodzi o coś więcej, niż o to, czy Donald Trump będzie miał poparcie w parlamencie. Chodzi o to, czy nowy parlament nie rozpocznie wobec niego procedury impeachmentu. Dlatego mobilizacja wśród polityków i wśród wyborców jest bardzo duża.

"Polaryzacja, którą widzimy w Stanach, jest nawet większa niż w Polsce"

W tych wyborach liczą się 3 rzeczy: osobiste oceny Trumpa, stan gospodarki i rosnące różnice poglądów w Ameryce na podstawowe kwestie jaki imigracja i i ochrona zdrowia - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Polski w Kanadzie Marcin Bosacki. - Polaryzacja, którą widzimy w Stanach, jest nawet większa niż w Polsce. To może trudno zrozumieć, bo tam demokracja jest dojrzała, a podziały są tam duże. Ale aż takiego podziału jednak chyba nie było. Będzie coraz trudniej z wyborami w przyszłości. Kto zwolenników zmobilizuje ten będzie wygrywał, ale druga strona nie będzie tego akceptować i będzie duży kłopot w USA - zwrócił z kolei uwagę profesor Bogdan Szafrański, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.

"Minister Ziobro tworzy pewien prawniczy świat równoległy"

Na pewno ktoś się myli - mówi profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, komentując skorygowany dwugłos w rządzie ws. sporu wokół pytań prejudycjalnych. - Rozbieżność istnieje. To nie jest tylko rozbieżność pomiędzy panem ministrem Czaputowiczem i panem ministrem Ziobro, ale to jest rozbieżność pomiędzy światem prawników i ludzi, którzy czytają akty prawne, w tym traktaty europejskie, i panem ministrem Ziobro, który - moim zdaniem - tworzy pewien prawniczy świat równoległy - ocenia.

Raport: różnorodność biologiczna zniknie, jeśli nie zadbamy o środowisko

W zaledwie 44 lata liczebność gatunków kręgowców spadła aż o 60 procent - twierdzi w swoim raporcie WWF. Przyrodnicy, jako najważniejsze przyczyny spadku globalnej bioróżnorodności, wskazują rabunkową gospodarkę i rolnictwo - obie związane z nieustannie rosnącą konsumpcją ze strony człowieka. Tymczasem przyroda dostarcza ludziom usługi ekosystemowe warte około 125 bilionów dolarów rocznie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Piraci podchodzą do statku, który się nie broni, i który jest najsłabszy"

Zatoka Gwinejska jest uważana za jeden z najniebezpieczniejszych akwenów z powodu piractwa - tak Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa, skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS porwanie przez piratów 11 osób ze statku u wybrzeży Nigerii. Stwierdził także, że nie wie, dlaczego część załogi nie została uprowadzona. Zdaniem Janusza Walczaka, byłego dyrektora departamentu prasowo-informacyjnego resortu obrony narodowej - piraci podchodzą do statku, który się nie broni, i który jest najsłabszy.

Były cięte nożami, przypalane, wyrzucane z balkonów. Szokujący raport

Co piąta Rosjanka doświadcza przemocy we własnym domu - to szokujące dane z najnowszego raportu Human Rights Watch. I niestety ta sytuacja wciąż się pogarsza, bo w 2017 roku przepisy dotyczące przemocy domowej w Rosji zostały złagodzone. Za brutalne pobicie żony grozi jedynie kara grzywny. A jak wynika z raportu - większość kobiet w ogóle tego nie zgłasza.

Najpierw są leczeni, później więzieni. "Nie mamy wyboru, wiele osób przetrzymujemy"

Trafiają do szpitala i są pozbawiani wolności. Pacjenci w Demokratycznej Republice Konga, jednym z najbiedniejszych krajów na świecie, często nie mają jak zapłacić za leczenie. Są wtedy przetrzymywani w szpitalu, dopóki nie uregulują rachunku. Praktykę ostro krytykują organizacje humanitarne, ale niestety problemu łatwo rozwiązać się nie da. Szpitale tłumaczą, że nie mogą leczyć za darmo, bo same stoją na skraju bankructwa. W wielu placówkach nie ma najprostszych leków, a narzędzia do operacji gotuje się we wrzątku.

"Jest tendencja do radykalizacji polityki. W Ameryce, w Europie, wszędzie"

Polityka w USA jest obecnie destruktywna i emocjonalna - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Odniósł się w ten sposób do sprawy rozsyłania paczek z ładunkami wybuchowymi do polityków i osób publicznych związanych z partią demokratyczną. - Przeżyliśmy takie okresy w przeszłości i jestem pewien, że przeżyjemy tym razem, ale koszta mogą być wysokie - dodał.

Giertych: po tych wyborach PiS ubierze skórę baranka, będzie teraz udawać partię proeuropejską

- Oni dostosują się do tego orzeczenia, zmienią ustawę o Sądzie Najwyższym, pozwolą pani Gersdorf kontynuować kadencję, pozwolą sędziom, którzy poszli na emeryturę, dalej pracować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS adwokat i były polityk Roman Giertych. Mówił w ten sposób o postanowieniu TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych w postaci wstrzymania przechodzenia na emeryturę sędziów SN. - Mi się wydaje, że po tych wyborach PiS ubierze skórę baranka, będzie teraz udawać partię proeuropejską, partię praworządną, partię, która przestrzega konstytucji - ocenił.

"Widać element polityczny i braku przypadkowości w wyborze ofiar"

Będzie reakcja na wszelkiego rodzaju podejrzane zachowania, przesyłki. Natomiast myślę, że najistotniejsza w chwili obecnej jest kwestia wyjaśnienia kto stoi za tymi przesyłkami, kto jest sprawcą tego incydentu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Krzysztof Liedel, specjalista ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. Gość programu komentował przechwycenie w USA serii podejrzanych przesyłek zaadresowanych do byłego prezydenta USA Baracka Obamy, byłej sekretarz stanu Hillary Clinton i kilku innych polityków.

Po wystąpieniu prezydenta w Berlinie. "Rzecz bardzo szkodliwa dla Polski"

Może się nie podobać, ale przykład jest prawdziwy - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk dr Zbigniew Girzyński, komentując prezydencką wypowiedź o żarówkach. - Ale kulą w płot - odpowiedział były Paweł Zalewski. Zdaniem byłego eurodeputowanego PO "to jest posługiwanie się taką retoryką, która doprowadziła do zniechęcenia Brytyjczyków do UE" i dodał, że "to rzecz bardzo szkodliwa dla Polski, a także dla powagi państwa polskiego w Niemczech".

Demokracja i żarówki w wystąpieniu prezydenta. "Ośmiesza za granicą ten urząd"

- Moim zdaniem, jeśli chodzi o te żarówki, to dla ludzi Zachodu on się tak ośmiesza, że mi przykro. Przykro z punktu widzenia godności tergo urzędu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, komentując słowa prezydenta Andrzej Dudy w Niemczech. - On tak ośmiesza za granicą ten urząd, że to jest okropne - ocenił. Aleksander Smolar skomentował także wyniki wyborów samorządowych. Jego zdaniem "PiS sobie stawiał za cel zniszczenie PSL-u", ale nie zdołał tego osiągnąć. - To dezawuuje zdolność przewidywania Kaczyńskiego i zdolność tej partii, jeśli chodzi o wieś - stwierdził.

Marcinkiewicz: Polacy dali PiS żółtą kartkę

Niby sukces, ale nie jest sukcesem - tak Kazimierz Marcinkiewicz ocenia w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wynik PiS w wyborach samorządowych i dodaje, że o wygranej opozycji też mówić nie możemy. Zdaniem byłego premiera "Polacy dali żółtą kartkę" Prawu i Sprawiedliwości i 5 procent mniej głosów, niż w wyborach parlamentarnych. Jak dodał były premier, partia rządząca ma "słabszy mandat na dokonywanie tak radykalnych zmian", bo wygrane w dziewięciu sejmikach "nie przełożą się na wygraną w rządzeniu sejmikami" ani na wybory parlamentarne. - Jest mobilizacja, zwłaszcza w wielkich miastach - skwitował gość programu i dodał, że na wsi "następuje przewartościowanie", bo "PiS słabo dba o polską wieś" i kłamstwami mocno atakuje PSL.

"Wszystkie kobiety są regularnie gwałcone. Mężczyźni często zabijani". Tak działają "kojoty"

Nazywani są "kojotami", bo żerują na ludzkiej naiwności i desperacji. Przemytnicy ludzi, którzy biorą ogromne, często ostatnie, pieniądze od nielegalnych imigrantów, marzących o nowym życiu w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie każdy kto bierze udział w tej wyprawie, dociera do celu. Wiele osób ginie, kobiety są gwałcone i niemal każdy jest okradany. Tę skrajnie niebezpieczną podróż z bliska obserwowali dziennikarze Sky News.

Pisała, że ma rok życia, pokazywała zdjęcia ze szpitala. "Wyjątkowo obrzydliwe oszustwo"

27-latka z Australii wzbudziła współczucie setek osób po tym, jak ogłosiła, że jest nieuleczalnie chora. Twierdziła, że lekarze zdiagnozowali u niej raka jajnika. Zamieszczała w internecie zdjęcia ze szpitala, a nawet filmy, na których jej chłopak goli jej głowę na łyso. Na rzekome leczenie zaczęła zbierać pieniądze. Pomogły jej setki osób. Okazało się, że wszystko to było kłamstwem.

Zamknięte plaże i czarne plamy na piasku. Ropa na Lazurowym Wybrzeżu

Problemy na Lazurowym Wybrzeżu. Plama ropy, która powstała po zderzeniu dwóch statków u wybrzeży Korsyki 12 dni temu, dotarła do Francji. Plaże - między innymi w Saint Tropez - pomagają czyścić ochotnicy i członkowie służb ratownictwa. Akcja może potrwać nawet 2 tygodnie. Materia "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. - One są obliczone na to, by u jakiejś części polskich wyborców wytworzyć przekonanie, że PiS jest niebezpieczny dla polskich interesów narodowych - tłumaczył. - Bardziej prawdopodobne, że Unia Europejska się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi - stwierdził, dodając, że "obie strony opowiadają głupoty by wywołać wrażenie, że druga strona jest niebezpieczna". Mówił też, że jeśli "zostałaby uznana niezgodność przepisów UE z konstytucją to dla TSUE nie ma problemu". - TSUE orzeka wedle prawa UE - zaznaczył.

Robot patroluje ulice Nowego Jorku. Są wątpliwości - co jeszcze rejestruje?

Służbę pełni 24 godziny na dobę, nie pobiera pensji i jest zawsze dyspozycyjny. Porządku miejskiego w Queens - największej dzielnicy Nowego Jorku - pilnuje robot. Rosie służbę pełni od wakacji. Robot ma zapewne ogromne możliwości i chyba nie wszystkie oficjalnie ujawniono. Pięć kamer, w jakie te maszyny wyposażono, rejestruje zapewne o wiele więcej niż tylko tablice rejestracyjne przejeżdżających obok samochodów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.