Claire była inspiracją dla milionów. Zmarła po operacji ostatniej szansy


Claire Wineland, mimo ciężkiej choroby, inspirowała miliony. Od urodzenia była chora na mukowiscydozę. Wiedziała, że ma szansę przeżyć zaledwie kilka lat. Przeżyła 21. Na swoim videoblogu opowiadała nie tylko o przemijaniu, ale przede wszystkim o radości z każdego przeżytego dnia. Zmarła po operacji przeszczepu płuc, która była jej ostatnią nadzieją.

- To choroba śmiertelna. Skończy się śmiercią. Oczywiście wszyscy umrzemy, ale ja w trybie przyspieszonym - opowiadała o swojej chorobie Clarie Wineland.

Była odważna, zabawna i inspirująca. Mało młodych kobiet o cierpieniu wiedziało tyle co ona. Jedną czwartą życia spędziła w szpitalu.

- Gdy przyszłam na świat lekarze spodziewali się, że przeżyję najwyżej 10 lat. Potem stwierdzili, że 13. To było 8 lat temu. Udało mi się przekroczyć te granice - mówiła Claire. Nigdy nie czułam się nieszczęśliwa. Zawsze czułam się całkowicie w porządku - dodawała.

"Cierpienie dało mi tak wiele"

Jako czternastolatka weszła na scenę, by wygłosić swoje pierwsze motywacyjne przemówienie. Założyła też fundację dla nieuleczalnie chorych dzieci - takich jak ona. Później podbiła internet. Zdobyła fanów na całym świecie, zachęcając do czerpania z życia garściami mimo przeciwności losu.

- Wszystko kręci się wokół tego czy mamy dobrą pracę, czy kogoś kochamy, czy ten ktoś odwzajemnia uczucia, czy jesteśmy bogaci, zdrowi. Jeśli tego się nie ma, to coś jest nie tak i mamy powody do bycia nieszczęśliwymi. Jako społeczeństwo przeznaczamy mnóstwo energii na to, co jest niezależne od nas. Dlatego ciężko nam zrozumieć, że ktoś może być chory i szczęśliwy - twierdziła dziewczyna.

Gwiazda mediów społecznościowych tłumaczyła swoim widzom jak działa, towarzyszący jej codziennie, aparat tlenowy, jak rozmawiać z chorymi, jak mierzyć się z trudną rzeczywistością i umieć odnajdować piękno w smutku.

- Cierpienie dało mi tak wiele. Zdołałam z niego wiele wyciągnąć i podzielić się tym z innymi - opowiadała Claire.

"Jestem w stu procentach spełniona"

Claire od dziecka cierpiała na mukowiscydozę. Wrodzona genetycznie wada powodowała postępujące i nieodwracalne uszkodzenie trzustki i płuc. Jej stan zdrowia pogorszył się na tyle, że zdecydowano się na ryzykowny przeszczep. To była jej ostatnia nadzieja.

- Dostanę nowe płuca. To bardzo ekscytujące. Chcę żyć, chcę spróbować - cieszyła się.

Po kilkugodzinnej operacji, przeprowadzonej tydzień temu, matka dziewczyny podzieliła się wspaniałą wieścią. - Wszystko przebiega bardzo dobrze. Lepiej niż się spodziewaliśmy. Płuca są idealne - poinformowała matka dziewczyny.

Kilka dni później Claire nagle doznała udaru mózgu. Nie dało się już nic zrobić. Rodzice podjęli trudną decyzję i odłączyli ją od aparatury, która jedynie podtrzymywała jej życie.

Matka Claire na swoim instagramowym profilu opublikowała oświadczenie. "Nie cierpiała. Lekarze stwierdzili, że to było jedno z najspokojniejszych odejść jakich doświadczyli. Claire była otoczona najbliższymi, była przy niej kochająca matka i kochający ojciec" - napisała.

Claire zmarła mając 21 lat. Niezależnie od choroby, w każdym dniu starała się dostrzec coś pozytywnego i zarażać swoim podejściem innych.

- Jestem w stu procentach spełniona i zadowolona ze swojego życia. W stu procentach - zapewniała pod koniec życia.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS