Wegańscy aktywiści obrzucili restauracje podające mięso sztuczną krwią. Na północy Francji niszczone były też sklepy mięsne. Weganie wybijali w nich szyby. Policja w Lille zatrzymała sześć osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.
O prawa zwierząt walczyli kijami bejsbolowymi i kamieniami. W Lille zatrzymano sześć osób podejrzanych o zniszczenie sklepów mięsnych i serwujących mięso restauracji. Chodzi o pięć kobiet i mężczyznę w wieku od 22 do 54 lat; wszyscy są członkami wegańskiego ruchu obrony zwierząt.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy zniszczyli w okolicy aż 9 restauracji i sklepów sprzedających mięso, ryby i sery. Wybijali szyby, a drzwi oblewali sztuczna krwią. Domagają się, by interesy zwierząt były stawiane na równi z interesami ludzi.
"Stop dyskryminacji gatunkowej"
Od początku 2018 roku w całym kraju weganie zaatakowali aż kilkadziesiąt sklepów i restauracji. Na początku września zniszczono choćby sklep mięsny w okolicach Paryża. Wandale na szybach napisali: "Stop dyskryminacji gatunkowej".
- Wiemy, że ataki dokonywane są przez wegan i że nie nasz sklep mięsny nie jest pierwszym, który zaatakowali. Sprzedajemy steki wegańskie, co pokazuje, jak jesteśmy otwarci - mówi właściciel zaatakowanego sklepu.
Sklep zyskał jednak klientów - w ramach solidarności mieszkańcy kupują więcej mięsa niż dotychczas... Ale sprawy powoli wymykają się spod kontroli. W marcu na siedem miesięcy więzienia skazano nawet wegankę, bo cieszyła się ze śmierci rzeźnika, który zginął w ataku terrorystycznym. W lipcu francuscy masarze zostali przyjęci w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, by prosić o policyjną ochronę.
W Calais w ten weekend odbył się festiwal wegański, o którego zamkniecie apelowała wcześniej mer miasta. Władze bały się starć, bo sprzedawcy mięsa i ryb planowali antywegańską manifestację.
Protest ostatecznie odwołano, ale przedstawiciele związku francuskich rzeźników publicznie domagali się tolerancji, mówiąc, że wegańskie ataki to forma terroryzmu, bo ma na celu zniszczenie części francuskiej kultury.
Autor: Anna Kowalska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS