Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Boris Johnson to brytyjski Donald Trump"

- Zaskoczenie dla Borisa Johnsona jest takie, że skrytykowała go jego własna partia - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem Boris Johnson to "brytyjski Donald Trump". - Burka jest w Europie problematyczna, bo traktujemy te osoby, jako takie, które nie uczestniczą w życiu społecznym - dodała doktor Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Długofalowe upały są niebezpieczne dla Europy"

- Praktycznie co miesiąc dostajemy od klimatu informację, że zostało pobite jakieś "naj" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wasilewski z tvnmeteo.pl. Jego zdaniem - jeżeli efekt cieplarniany będzie za duży, to nie będzie się dało żyć. Zdaniem fizyka atmosfery, dr Joanny Remiszewskiej-Michalik szanse na to, że porozumienie paryskie zostanie spełnione, są jak 1 do 20. Porozumienie paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 r. poświęcona zmianie klimatu. Ma służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia.

"Iran wpada w epokę perturbacji. I to jest wynik polityki Trumpa"

Na krótką metę taka strategia Trumpa nie zapewni pokoju na świecie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, komentując nowe amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, które zdaniem Trumpa mają zmusić Rouhani'ego do zamknięcia programu nuklearnego. - Na razie mamy w Teheranie godnościowe pojednanie i należy się spodziewać w związku z tym dość przewlekłego kryzysu - dodał komentator TVN24 BiS, zaznaczając, że presja amerykańsko-europejska jest na tyle silna, że Iran znajdzie się w gospodarczej izolacji. - Iran wpada w epokę perturbacji, i to jest wynik polityki Trumpa. Na razie niejasny - podsumował.

Trzy lata prezydentury w polityce zagranicznej. "Mógłby być aktywny bardziej"

Prezydent w stu procentach zależy od większościowego obozu, nie zdecydował się na wyraźne wyjście do centrowego elektoratu, nie charakteryzuje się jednoznaczną linią. Ale nie ma też wielkich wpadek - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ dr Paweł Kowal mówiąc o trzech latach prezydentury Andrzeja Dudy w polityce zagranicznej. - Przez pewną praktykę działania być może, kiedy Andrzej Duda przestanie być prezydentem, będziemy o prezydenturze w Polsce myśleć tak jak o prezydenturze w Niemczech, że to jest raczej reprezentacja, zaokrąglanie tego, co robi rząd. Bez nadmiernej inicjatywy - dodał. - Andrzej Duda wchodził na urząd prezydenta z niewielkim doświadczeniem międzynarodowym - stwierdził z kolei historyk dr Zbigniew Girzyński, UMK i "w związku z tym on zdał się nieco - jeżeli chodzi o prowadzenie polityki zagranicznej - na swój obóz polityczny". Zdaniem historyka prezydent Duda "wspiera tę politykę wizerunkowo" i "mógłby być aktywny jeszcze bardziej" na tym polu.

"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"

- Zdaje się, że profesorowie prawa ograli magistrów prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując fakt, że Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku i do czasu odpowiedzi zawiesił stosowanie nowych przepisów. Zdaniem byłego szefa MSZ Unia nie powinna Polsce "odpuścić" w kwestii łamania praworządności, bo "jeżeli przestałaby być społecznością prawa, to przestaje istnieć".

Warszawa powstała na gruzach Powstania. Architekt Daniel Libeskind: minuta ciszy to bardzo emocjonalny moment

1 sierpnia 2018 roku mija 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej żołnierzy podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W walkach zginęło blisko 200 tysięcy mieszkańców Warszawy. O godzinie 17 jak co roku w całym kraju zawyły syreny. Ten moment z powstańcami obserwował światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Zaprojektowany przez niego wieżowiec nazywany Żaglem na zawsze zmienił panoramę Warszawy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dużo szczęścia, że stało się to blisko lotniska"

- W lotnictwie niezwykle ważną rzeczą są nawyki i właśnie symulator służy do wypracowania pewnych nawyków, które dobrze służą w sytuacjach awaryjnych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, komentując wypadek lotniczy w Meksyku. - Dużo szczęścia, że stało się to blisko lotniska, więc zaraz na pewno były odpowiednie służby na miejscu - ocenił drugi gość programu, pilot liniowy kpt. Dominik Punda.

"Krzyknęłam, żeby się zamknął". Najpierw rzucił w nią popielniczką, później uderzył w głowę

Marie szła chodnikiem. Nagle idący obok mężczyzna zaczął wydawać głośne dźwięki, które miały skomentować jej wygląd. Kobieta - jak sama mówi - kazała mu się zamknąć. Mężczyzna najpierw rzucił w nią popielniczką, a potem podszedł i uderzył w twarz. Wszystko widać na nagraniu kamer monitoringu jednej z paryskich kawiarni. To wideo zszokowało Francuzów i rozpoczęło debatę o molestowaniu seksualnym i o nowym prawie, które umożliwi skuteczne karanie sprawców.

Trump chce spotkać się z Rouhanim. "Trudno w takiej sytuacji o zaufanie"

- To niespecjalnie może dojść do skutku, ze względu na to, że Trump wycofał się z umowy z Iranem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, co miało ogromne konsekwencje ekonomiczne dla Iranu i trudno w takiej sytuacji o zaufanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując oświadczenie Trumpa, o tym że jest gotów spotkać się z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim. - W kontekście irańskim priorytetowym interesem dla USA jest Izrael, a Trump jest najbardziej proizraelskim prezydentem od lat - stwierdził natomiast Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie. Jego zdaniem przyszłość Trumpa nie zależy od rozmów z Iranem, a od stabilności porządku prawnego w USA oraz wyborów uzupełniających w listopadzie.

Plany broni do druku 3D dostępne legalnie. "Jakby dać klucze do sklepu terrorystom"

Każdy Amerykanin będzie mógł ściągnąć z internetu wzór, który pozwoli na wydrukowanie w 3D broni palnej. Taka jest decyzja sądu, który uznał, że projekt druku to tylko zapis cyfrowego kodu, a na zamieszczenie go w internecie pozwala konstytucyjna zasada wolności słowa. Problem w tym, że z tego kodu w ciągu zaledwie 40 godzin powstaje broń, która może kogoś zabić.

Lista pasażerów pod szczególnym nadzorem. Ujawniono informacje o tajnym programie

Sky Marshals, czyli podniebni szeryfowie, to specjalna formacja, która ma dbać o bezpieczeństwo na pokładzie samolotów. Wyglądają jak zwykli pasażerowie, ale mają przy sobie broń palną i - w przypadku zagrożenia - mogą natychmiast zareagować. Okazuje się, że pełnią też inną rolę. Obserwują podejrzane osoby i śledzą je, latając z nimi po całych Stanach Zjednoczonych.

Ekspresowy macierzyński. Nowozelandzka premier wraca do pracy

Ekspresowy urlop macierzyński nowozelandzkiej premier dobiega końca. Zgodnie z zapowiedziami Jacinda Ardern, sześć tygodni po urodzeniu córki, wraca na stanowisko szefowej rządu. 37-letnia polityk jest drugą kobietą na świecie, która urodziła dziecko w czasie sprawowania urzędu. Ardern zapowiada, że jest gotowa godzić obowiązki macierzyńskie z rządzeniem Nową Zelandią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Legalne projekty broni do druku 3D. "Czarny sen osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo"

- To jest czarny sen osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo różnych obiektów, centrów handlowych, dworców kolejowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. On oraz drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, komentowali fakt, że w USA publikowanie w internecie projektów broni palnej dla drukarek 3D jest dozwolone. - Można powiedzieć: mądry Amerykanin po szkodzie. To znaczy, że jak wydarzy się tragedia, to wtedy Amerykanie przyjmą jakieś prawo - stwierdził Wróblewski.

Andrzej Bargiel zjechał z K2. Od razu szykuje się do akcji ratunkowej

"Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej spadł. Zostałem na ścianie bez ekwipunku" - tak brzmi dramatyczna wiadomość, którą wysłał Aleksander Gukow. Akcja ratunkowa nie mogła rozpocząć się od razu, bo nie pozwalają na to warunki pogodowe. Rosjanin utknął na wysokości 7 tysięcy metrów. Jego partner, także Rosjanin, Siergiej Glazunow spadł w przepaść w trakcie wspinaczki. Do akcji ratunkowej szykują się przebywający w okolicy himalaiści. Gotowość pomocy wyraził także Andrzej Bargiel. Polak już dokonał rzeczy, którą wielu określiłoby jako "niemożliwa" - właśnie zjechał na nartach ze szczytu K2. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Theresa May zdradza, jak spędza czas wolny. Lubi seriale kryminalne

Im bardziej stresujący mamy zawód, tym bardziej potrzebujemy chociażby chwili relaksu. A mało kto stresuje się tak bardzo jak premier kraju - zwłaszcza takiego jak Wielka Brytania - która podjęła historyczną decyzję o wyjściu z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May podzieliła się właśnie swoimi sposobami na spędzanie wolnego czasu. I cóż się okazuje? Że pani premier odpoczywa, oglądając na przykład seriale kryminalne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

TSUE: każdy sąd w Unii może ocenić, czy w Polsce przestrzegana jest praworządność

To być może przełomowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie polskiej praworządności. Sąd każdego kraju Unii Europejskiej może ocenić, czy istnieje ryzyko nieuczciwego procesu w Polsce. Trybunał wydał orzeczenie na wniosek sądu w Irlandii, który przed podjęciem decyzji o ewentualnej ekstradycji polskiego obywatela miał wątpliwości, czy ten w Polsce będzie miał uczciwy i sprawiedliwy proces. Co ta decyzja oznacza dla Polski? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Infrastruktura krytyczna na celowniku rosyjskich hakerów? "Wysyłają Ameryce sygnał"

Czy Kreml jednym przyciskiem może wyłączyć prąd w całych Stanach Zjednoczonych? Według informacji uzyskanych przez amerykański wywiad od dwóch lat pracują nad tym rosyjscy hakerzy. Podobno już za pośrednictwem serwerów mniejszych firm energetycznych dostali się do linii przesyłowych w całej Ameryce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Bieńkowska obserwowała start rakiety Ariane. "To sukces wspólnej Europy"

- To jest sukces wspólnej Europy - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska, która na Gujanie Francuskiej obserwowała start rakiety, która wyniosła na orbitę kolejne elementy systemu Galileo. - Chciano zamknąć ten program, a na dziś sytuacja jest taka, że z 26 satelitów, które są na orbicie w programie Galileo, 20 zostało umieszczonych na tej orbicie za moich czasów - dodała komisarz. Start rakiety obserwowała też twórca portalu "Z głową w gwiazdach", który mówił o tym, że największe sukcesy w "podboju" kosmosu osiąga się dzięki międzynarodowej współpracy, a nie rywalizacji.

"Jeśli źle pójdzie, to zafundujemy sobie coś więcej niż kłopot"

- Zafundowaliśmy sobie kłopot, a jeśli źle pójdzie, to zafundujemy sobie coś więcej niż kłopot - powiedział w "Faktach o Świecie TVN24 BiS senator Marek Borowski, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ekstradycji podejrzanego do Polski. Zdaniem senatora taki bezprecedensowy wyrok będzie bardzo wydłużał procesy ekstradycyjne, a efekt tego sporu może doprowadzić np. do tragedii rodzinnych. - Problem pojawi się wtedy, gdy inwestorzy wejdą w spór sądowy ze Skarbem Państwa, bo wtedy będą mogli powoływać się na to, że sądy nie są niezawisłe - stwierdził natomiast były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, dodając, że "jesteśmy na polu minowym, a niektóre miny zaczną wybuchać za 4, 5, 6 lat".

Uratowani chłopcy zostaną mnichami. Upamiętnią w ten sposób zmarłego nurka

Spędzili kilkanaście dni w jaskini, teraz spędzą dziewięć dni w buddyjskim klasztorze. Głowy małych piłkarzy z Tajlandii, którzy cudem zostali wydostani z jaskini, zostały ogolone. Chłopcy ubrali też szaty mnichów. W klasztorze mają odnaleźć spokój po traumatycznym przeżyciu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Działania Trumpa mogą stać się "katalizatorem wzmocnienia się tożsamości europejskiej"

W interesie Donalda Trumpa jest rozbicie jedności Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog doktor Marek Migaliski - On rozumuje w kategoriach biznesowych i uważa, że jemu i Ameryce się to po prostu opłaci - dodał. Jednak zdaniem doktora Pawła Kowala, ataki prezydenta USA na Unię i poszczególne kraje mogą stać się "katalizatorem wzmocnienia się tożsamości europejskiej".

Bannon chce zjednoczyć europejską prawicę. "Takie usiłowania już były"

- On widzi świat współczesny jako walkę cywilizacji judeo-chrześcijańskiej z obcymi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując plan Steve'a Bannona o jednoczeniu europejskiej prawicy. - Takie usiłowania już były - dodał były ambasador w USA Ryszard Schnepf, odnosząc się do sytuacji, która nie udała się w Irlandii, gdyż - jak podkreślił - mechanizmy społeczne w USA i w Europie się różnią. - Najbardziej niepokojące są technologie - stwierdził ambasador i dodał, że nie wyklucza stężenia wpływu Rosji na Bannona. Goście programu rozmawiali też o wpływie Bannona na Trumpa oraz o ostatnim wzroście poparcia dla amerykańskiego prezydenta. - Chodzi o to, żeby wykonać działania, który tradycyjnie nie może wykonać mainstream - zauważa Schnepf i tłumaczy, że "chodzi o nadanie wrażenia wyborcom Trumpa, że Ameryka staje się wielka".