Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Szef kuchni o książęcym ślubie: zaakceptowałbym każde warunki, by się tam znaleźć

- Zazdroszczę tym osobom, które tam pracują. Nie musiałbym być szefem kuchni. Mógłbym być jednym z tych "trybików", które tam pracują. I też super. Zaakceptowałbym każde warunki, by się tam znaleźć - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef kuchni Jakub Kuroń, komentując przygotowania do ślubu księcia Harry'ego i Meghan Markle. - Najlepsze produkty z najlepszych, świetna praca, świetne doświadczenie - wymieniał.

Francja: są meczety, są wierni. Czego brakuje Macronowi?

We Francji jest ponad 2 tysiące meczetów, niemal 8 tysięcy imamów, ale nie ma jednej nadrzędnej instytucji, czegoś podobnego do katolickiego episkopatu, z którym można by ustalić coś co obowiązywałoby wszystkich wiernych. Kłopot w tym, ze większość Francuzów uważa, że nie można być jednocześnie dobrym obywatelem świeckiej z założenia Francji i dobrym muzułmaninem. A Emmanuel Macron chce, by państwo mogło mieć jakąś kontrolę nad tym, kto odprawia modły. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zadzwoniła na numer alarmowy, dyspozytorki się z niej śmiały. 22-latka zmarła pięć godzin później

Skandaliczne zachowanie dyspozytorek pogotowia, które zignorowały prośbę o pomoc 22-letniej Naomi. Kobieta zadzwoniła, skarżąc się na ostry ból, ale dyspozytorki nie uwierzyły w słowa młodej dziewczyny. 22-latka zmarła mimo reanimacji. Sprawa wstrząsnęła całą Francją. W środę w Paryżu i Strasburgu odbyły się białe marsze, na których protestujący domagali się "sprawiedliwości dla Naomi".

"Żeby USA rozeszły się z Europą, potrzeba więcej niż jednego prezydenta"

Wydaje mi się, że to wyraża sentyment Europejczyków do storpedowanych przez Trumpa porozumień - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Olechowski, komentując ostre słowa Donalda Tuska o administracji Donalda Trumpa. Zdaniem byłego szefa MSZ porozumienie z Iranem "to jest duża sprawa", bo dawało ono nadzieję na złagodzenie relacji na Bliskim Wschodzie. - To jest epizod, ale boję się, że jest to dominująca tendencja tej kadencji prezydenckiej - ocenił gość programu przy czym zastrzegł, że "żeby USA rozeszły się z Europą, potrzeba więcej niż jednego prezydenta".

Gorączka wokół książęcego ślubu. "To jest po prostu przemysł"

- Żyjemy w czasach tabloidowych i to jest po prostu przemysł - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, komentując weselną gorączkę wokół książęcej pary. - Zainteresowanie wokół tego ślubu koncentruje się na tym, że to jest ostatnia współczesna bajka - stwierdziła z kolei reporterka "Faktów" TVN Monika Krajewska.

Bilet, dokumenty, karta kredytowa. Wszystko schowane w twojej dłoni

Nie potrzebują ani karty kredytowej, ani biletu kolejowego, ani nawet dokumentów. Wszystko mają w sobie, a dokładnie w swojej dłoni. Brzmi niewiarygodnie, ale jest codziennością już dla kilku tysięcy Szwedów. Zdecydowali się oni na wszczepienie maleńkiego czipa. Rozwiązanie staje się bardzo popularne. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Girzyński: wstąpienie teraz do strefy euro byłoby za wczesne

- Przypomnę, że rozmawialiśmy już o euro w Polsce przy okazji negocjacji traktatu akcesyjnego, podpisanego w Atenach - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Być może przyjdzie taki moment, że Polska będzie gotowa, a przede wszystkim, że Polsce i Polakom będzie się opłacało przystąpienie do strefy euro. Z całą pewnością na chwilę obecną jeszcze byłoby to za wczesne - ocenił drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński. Jego zdaniem polska gospodarka musi nadrobić dystans do gospodarek Europy Zachodniej.

Zerwać stosunki handlowe z Iranem? "Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji"

- W sposób oczywisty Stany Zjednoczone próbują złamać, ograniczyć suwerenność swoich sojuszników - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując groźby USA pod adresem Europy w związku z prowadzeniem interesów z Iranem. Polska może stanąć przed dylematem, czy handlować z Iranem, czy ulec presji USA. - Mam nadzieję, że Polska nie będzie podejmować sama decyzji. To sytuacja, w której sojusz jest rzeczą niesłychanie istotną - stwierdził Smolar.

Burmistrz chce załagodzić sprawę Pomnika Katyńskiego

Spór o pomnik wkracza w kolejną fazę. Burmistrz New Jersey chce sprawę załagodzić. Tłumaczy, że pomnik upamiętniający ofiary Katynia przenieść trzeba, a nowa lokalizacja jest tak samo prestiżowa. Zupełnie inne zdanie ma jednak w tej sprawie Polonia. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Gremliny, czyli najnowszy wynalazek dla wojska USA

Mają latać w czwórkę, komunikując się i koordynując swoje działanie, dzięki sztucznej inteligencji. Gremliny to nowe drony, opracowywane dla wojska USA. Mają robić to, co będzie zbyt ryzykowne dla zwykłych samolotów. Na przykład bezpiecznie unieszkodliwiać rosyjską obronę przeciwlotniczą. Agencja Pentagonu opublikowała pierwsze nagranie pokazujące je w działaniu. Materiał Faktów o Świecie TVN24 BiS.

Polska może potrzebować głosów sześciu państw. Czego zażądają?

3 lipca - to właśnie ten dzień wyznaczyła Komisja Europejska Polsce. Do tego dnia dialog musi się zakończyć - albo zakończeniem sporu albo... wniesieniem go na kolejny szczebel - tym razem o losie naszego kraju decydowałaby już nie Komisja, a poszczególne państwa Unii. By zablokować procedurę wystarczy sześć głosów, więc każdy sojusznik będzie ważny. Takie głosowanie odbędzie się jednak już podczas negocjacji budżetowych, gdzie każde państwo będzie chciało ugrać dla siebie jak najwięcej. Każdy głos, tak Polsce potrzebny, może nie być tani.

"W wolności kobiet chodzi o to, by móc decydować jak żyć, i czuć się bezpieczne"

W krajach arabskich takie informacje nie pojawiają się jako top news - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Magdalena el Ghamari z Fundacji El-Karama, komentując wyrok skazujący na śmierć dziewczynę, która podczas gwałtu w samoobronie zabiła swojego męża. - Te drastyczne historie pokazywane są jako taka daleka egzotyka. W Polsce i całej Europie giną rocznie setki kobiet, mordowanych w wynikach konfliktów małżeńskich - stwierdziła z kolei Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Nowacka przypomniała, że 40 procent ofiar przemocy na świecie nie szuka pomocy, bo wiedzą, że instytucje państwa nie pomogą. Zdaniem Nowackiej na świecie mamy zmianę cywilizacyjną i "wielki, ale bardzo późny sukces emancypacyjny". - W wolności kobiet chodzi o to, żebyśmy same mogły zdecydować jak żyć, i żebyśmy się czuły bezpieczne - dodała Nowacka.

Marcinkiewicz: spór z KE jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był

Oni zupełnie coś innego mówią w Brukseli, a zupełnie coś innego do polskiej publiczności - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Kazimierz Marcinkiewicz, komentując spór na linii polski rząd-Komisja Europejska. Zdaniem byłego premiera rację ma komisarz Timmermans, a KE "wydała bardzo jasne" wytyczne, które w najważniejszych punktach nie zostały przez polski rząd spełnione. W opinii byłego premiera "spór jest dokładnie na tym samym poziomie, na którym był", a zmiany PiS "nie wykonały ani o pół kroku do przodu". - W moim przekonaniu jest bardzo trudne znalezienie rozwiązania - ocenił gość programu i dodał, że cofnięcie PiS zależne jest jedynie od sondaży. - My już dostajemy po kieszeni - stwierdził były premier, którego zdaniem "PiS ma strasznie trudną sytuację negocjacyjną" jeśli chodzi o nowy budżet UE. - W moim przekonaniu wielkość budżetu będzie absolutnie związana z zapisem dotyczącym praworządności - ocenił i dodał, że "Polska sama odwraca się od UE".

"Burmistrz Jersey City popełnił błąd, bo zignorował społeczność polską"

- Stało się dobrze, że ten konflikt został załagodzony i obie strony wyjdą z tego twarzą - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie, komentując kompromis w Jersey City co do Pomnika Katyńskiego. - Burmistrz popełnił błąd, bo zignorował społeczność polską, społeczność polska się jakoś zorganizowała w ciągu kilku dni - ocenił drugi gość programu, dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

"Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu samolotu rządowego Korei Północnej"

Donald Trump nie leci do Singapuru specjalnie, by spotkać się z Kim Dzong Unem, tylko w powiązaniu z wizytą w Azji i spotkaniami z innymi politykami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", komentując ogłoszenie miejsca spotkania prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej. - Singapur leży stosunkowo najbliżej. Podobno w zasięgu samolotu rządowego Korei Północnej. Może dolecieć do Singapuru, a do Warszawy byłoby już za daleko - mówił drugi gość programu, prof. Marian Edward Haliżak, prezes Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Gina Haspel szefem CIA? Protesty w Senacie i okrzyki: "krwawa Gina"

Gina Haspel może zostać pierwszą kobietą, która stanie na czele CIA. Może też być najlepiej przygotowanym szefem CIA od czasów Williama Donovana. Szefami CIA zazwyczaj zostawali bardzo utalentowani politycy albo dyplomaci. To, co robiła Gina Haspel, może budzić kontrowersje, ale trzeba przyznać, że zaledwie paru mężczyzn miało pojęcie o pracy w CIA takie jak ona. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Lewicki: Donald Trump nie dostanie Nobla, bo to Donald Trump

- Sam fakt, że za miesiąc usiądą do stołu, będą rozmawiać, że za chwilę będzie traktat pokojowy między Koreą Północą a Koreą Południową, to się w głowie nie mieściło - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki, komentując zaplanowane na 12 czerwca spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. Jego zdaniem prezydent USA nie ma szans na otrzymanie pokojowej Nagrody Nobla, pomimo tego, że "ma sukcesy". - Oczywiście, że go nie dostanie, bo to Donald Trump - stwierdził.

"Każdy z kibiców, każdy z reprezentacji, kto wybiera się na mistrzostwa, powinien czuć się bezpiecznie"

- We Francji było bardzo dużo służb. Podobnie, myślę, będzie w Rosji - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Paulina Czarnota Bojarska z NC+, oceniając przygotowania Rosji do mundialu. - Każdy z kibiców, każdy z reprezentacji, kto wybiera się na mistrzostwa, powinien czuć się bezpiecznie - ocenił z kolei były reprezentant Polski w piłce nożnej i były bramkarz Spartaka Moskwa Wojciech Kowalewski. Podkreślił, że bezpieczeństwo kibiców zależy przede wszystkim od nich samych, od ich "reakcji".

Generał Hodges dla TVN24 BiS: byłem rozczarowany wycofaniem się z porozumienia z Iranem

Byłem rozczarowany, że opuszczamy porozumienie z Iranem. Nie dlatego, że to dobre porozumienie, ale właśnie dlatego, że bardzo ważna jest współpraca z naszymi sojusznikami - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS gen. Ben Hodges, były dowódca Sił Zbrojnych USA w Europie, komentując podjęcie przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu USA z umowy nuklearnej z Iranem. Dodał jednak, że "jasne jest, że Iran stwarzał problemy między innymi w Syrii". - Kraj ten cały czas zagraża Izraelowi. Stany Zjednoczone nie mogą tego tolerować - podkreślił generał.

"Dryfujemy w kierunku, który jest niekorzystny dla polskiej racji stanu"

Główne zaniepokojenie wynika z faktu, że polityka zagraniczna, strategiczne cele Polski stały się elementem rozgrywki na rynku wewnętrznym, podlegają słupkom wyborczym, tym wszystkim zawirowaniom na scenie wewnętrznej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, wyjaśniając powody powołania Konferencji Ambasadorów RP. Zdaniem byłego ambasadora w USA, takie podejście naraża nasze bezpieczeństwo, a Polska znalazła się w "upokarzającej sytuacji", bo z kraju, który pokazywał innym, jak budować demokrację, staliśmy się krajem, który musi słuchać innych, jak jej nie niszczyć. - Nasi sojusznicy patrzą z niedowierzaniem na reformy polskiego rządu - ocenił Schnepf i dodał, że "dryfujemy w kierunku, który jest niekorzystny dla polskiej racji stanu".

Smolar: na spór wokół Pomnika Katyńskiego wpłynęła ustawa o IPN

- Oni po prostu zmienili plany zagospodarowania, park chcą tam założyć - przekonywał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując plany przeniesienia pomnika katyńskiego z prominentnego miejsca na placu w Jersey City. Jednak mówiąc o sposobie, w jaki burmistrz uzasadniał swoją decyzję, stwierdził, że "nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jest to związane z sytuacją, jak została wytworzona przez zmianę ustawy o IPN-ie". - To jest poważny problem polityczny dla Polski i Polonii - ocenił.

Kolejna kadencja Putina. "Taki stan rzeczy, który może istnieć bardzo długo"

Rosja jest krajem politycznie bardzo stabilnym - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Jan Rokita, komentując fakt, że Putin przez czwartą kadencję zajmie fotel prezydenta. - Putin zaprowadził system miękkiej tyranii - wyjaśnił komentator i dodał, że "jest to tyrania bardzo łagodna", bo ma ogromne poparcie społeczne oraz "w gruncie rzeczy istnieje dość szeroka wolność słowa". - To jest taki stan rzeczy, który może istnieć bardzo długo, w którym władza jest zdolna do skutecznego zadbania o swoją pozycję, a opinia publiczna jest zadowolona, że nie jest ostrzej". - Moim zdaniem wcale nie jest tak oczywiste, że nie znajdzie jakiegoś konstytucyjnego sposobu, żeby za 6 lat przedłużyć swoją władzę - ocenił gość programu. - Na tle straszliwych tyranów, a nawet na tle reżimu chińskiego, to Putin jest władcą oświeconym, a Rosja jest krajem umiarkowanym, nie radykalnym. Jeśli nawet czasem zdarzy się morderstwo polityczne z inicjatywy władz, to jednak jest to pewnego rodzaju wyjątek - stwierdził i dodał "w Rosji jest znacznie gorzej niż myślą Rosjanie, ale znacznie lepiej niż piszą zagraniczne media".

Wielkie przygotowania do defilady na Placu Czerwonym

W Rosji okres wielkich przygotowań. Do mundialu, do objęcia przed Władimira Putina po raz czwarty urzędu prezydenta i do rocznicy zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami. Rosyjscy żołnierze ćwiczyli na Placu Czerwonym przed defiladą wojskową 9 maja - był ciężki sprzęt i było ponad 12 tysięcy żołnierzy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Jeżeli budżet będzie zawetowany, to ani my, ani Węgrzy nie dostaniemy ani grosza"

- Myślę, że to będzie dla rządu PiS bardzo zły budżet, a dla Polski niespecjalnie dobry budżet - stwierdził były minister finansów Jacek Rostowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Jego zdaniem największym zagrożeniem dla Polski będzie "uwarunkowania wypłaty środków unijnych od szacunku dla praworządności w danym państwie. Rostowski zwrócił też uwagę, że groźby weta budżetowego w przypadku wprowadzenia nowych mechanizmów, wcale nie musi być dobrą kartą przetargową. - Jeżeli budżet będzie zawetowany, to ani my, ani Węgrzy nie dostaniemy ani grosza - podkreślił.

Polański usunięty z akademii filmowej. "To gest symboliczny"

- Dla mnie to nie było zaskoczenie, bo od dłuższego czasu przyglądam się tym nerwowym ruchom ze strony akademii na okoliczność swego rodzaju "kryzysowego PR-u"- ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu Plejada.pl. - O tym, że takie rzeczy działy się w Hollywood, wiedzieli wszyscy - dodał. Drugi gość programu, Patrycja Wanat z TOK FM, stwierdziła, że "była mocno zaskoczona" decyzją amerykańskiej akademii filmowej. - To jest taki gest symboliczny, Woody Allen wciąż został w akademii, pytanie, kto tu czyścił, jak ta "szczotka" czyściła - oceniła.

Aligatory i krokodyle popularnymi zwierzątkami domowymi w Rosji

Kot i pies - standard. Szynszyla, małpiatka - to coś ekstra. Ale dla Rosjan im więcej i oryginalniej - tym lepiej. Dlatego coraz częściej w rosyjskich domach jest coraz więcej egzotyki... Najnowsza, intrygująca i chyba niezbyt bezpieczna, moda to aligatory i krokodyle. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Staliśmy się takim czarnym Piotrusiem. To przykre, bo byliśmy pionierem"

- Jest jasno powiedziane, jakie są kryteria: demokracja, rządy prawa, ochrona praw człowieka. My pod wieloma względami, mówię o tym z ogromnym ubolewaniem, nie spełniamy tych kryteriów - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. - Nagle staliśmy się trochę takim czarnym Piotrusiem". To przykre, bo byliśmy pionierem - dodał, komentując kwestię oceny praworządności przez Komisję Europejską. - KE powinna w sposób jednakowy reagować na tego typu zjawiska, albo nie powinna reagować wcale - stwierdził drugi gość programu, Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej.