Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Dziennik pokazał zdjęcie wiaduktu sprzed katastrofy. "Nie wygląda to dobrze"

Nie wygląda to dobrze. Zwłaszcza, że ten wiadukt dwa lata temu przeszedł remont - ocenił stan wiaduktu, który we wtorek runął w Genui architekt Maciej Jakub Zawadzki z biura MJZ. - Jednak to chyba wiązało się z takimi prostymi robotami, bo widać, że wymagał naprawy. To jest coś, co rzuca się w oczy - dodał gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Turcja go oskarża, USA chcą jego uwolnienia. Sprawa pastora zakończy strategiczny sojusz?

To gospodarcza wojna światowa - tak działania Amerykanów określił przewodniczący tureckiego parlamentu, a prezydent Erdogan sugeruje, że Waszyngton może utracić swojego strategicznego sojusznika. To największy kryzys w stosunkach Stanów Zjednoczonych i Turcji od dziesięcioleci. Jednym z jego bohaterów jest mało znany amerykański pastor, którego Turcy zamknęli w więzieniu i oskarżają o terroryzm.

Na kryzys w Turcji nakłada się "nieprzewidywalny konflikt dwóch autorytarnych osobowości"

Tu może się rodzić kolejny kryzys gospodarczy, światowy lub regionalny. Kluczem jest ratowanie tureckiej liry - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były marszałek Sejmu Ludwik Dorn, komentując możliwość wyjścia Turcji z NATO. Jego zdaniem taka sytuacja odbije się "rykoszetem" m.in. na bankach we Włoszech i w Polsce. - Wszystko nałożone jest na trochę nieprzewidywalny konflikt dwóch autorytarnych osobowości: Erdogana i Trumpa - stwierdził z kolei Paweł Zalewski, były eurodeputpowany PO. - Trwa testowanie do jakiej granicy jeden i drugi może się posunąć. Ewidentnie Erdogan przegrywa, bo ten spadek liry jest dramatem i tego kosztem, więc widać że Erdogan przekroczył pewną czerwoną linię i pytanie kiedy się cofnie - dodał Zalewski.

James Bond będzie kobietą? "Myślę, że świat jest gotowy"

Daniel Craig jeszcze raz wcieli się w rolę najsłynniejszego szpiega świata. Już są jednak spekulacje, kto będzie następnym Bondem? Może czarnoskóry Idris Elba? A może jednak kobieta? - Myślę, że świat jest gotowy na rolę silnych kobiet - mówi producentka filmów o Bondzie Barbara Broccoli, do której należy ostatnie słowo. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sytuacja Sencowa jest okropna i tragiczna"

- Sytuacja Sencowa jest okropna i tragiczna. Z jednej strony jego zachowanie jest bardzo odważne, ale równocześnie tragiczne - ocenił, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, Włodzimierz Cimoszewicz, były premier. Jego zdaniem relacje Putina z Trumpem są nie do końca do zdefiniowania. Były premier stwierdził także, że jedynym powodem, który mógłby skłonić Putina do reorientacji politycznej, byłaby sytuacja ekonomiczna.

Eutanazja nieletnich w Belgii. Opublikowano raport

Pod naciskiem opinii publicznej belgijskie władze przyznają, że najmłodsi pacjenci poddani eutanazji w ich kraju nie mieli nawet 12 lat. To co prawda zgodne z prawem obowiązującym w tym kraju, ale informacja i tak zszokowała świat. Bo nawet zwolennicy eutanazji dorosłych osób uważają, że dziecko nie może i nie powinno decydować o własnej śmierci.

"Wilno punktem G Europy". Kontrowersyjna kampania przed wizytą papieża

"Wilno punktem G Europy" - to hasło ma promować Wilno. Są tacy, którzy są nim zachwyceni, ale są też tacy, którzy są oburzeni albo zniesmaczeni. Twórcy kampanii dowodzą, że jeśli zaledwie 5 procent mieszkańców Europy zachodniej potrafi pokazać Wilno na mapie, to trzeba zrobić coś naprawdę wyjątkowego, żeby na to piękne miasto ktoś zwrócił jednak uwagę.

Trump "mści się za nieudany szczyt w Helsinkach"

Prezydent mógł, a nie musiał zastosować te sankcje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Marcin Wojciechowski, komentując nowe sankcje USA wobec Rosji. Zdaniem Wojciechowskiego Donald Trump "mści się za nieudany szczyt w Helsinkach". - To prawda, że po Helsinkach prezydent (Trump - przyp. red.) poniósł dość duży koszt polityczny - ocenił z kolei dyrektor German Marshall Fund w Warszawie Michał Baranowski, drugi gość programu. - Ta decyzja blokuje mu możliwość do szybkiego porozumienia się z Putinem - dodał Baranowski.

"Boris Johnson to brytyjski Donald Trump"

- Zaskoczenie dla Borisa Johnsona jest takie, że skrytykowała go jego własna partia - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem Boris Johnson to "brytyjski Donald Trump". - Burka jest w Europie problematyczna, bo traktujemy te osoby, jako takie, które nie uczestniczą w życiu społecznym - dodała doktor Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Długofalowe upały są niebezpieczne dla Europy"

- Praktycznie co miesiąc dostajemy od klimatu informację, że zostało pobite jakieś "naj" - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wasilewski z tvnmeteo.pl. Jego zdaniem - jeżeli efekt cieplarniany będzie za duży, to nie będzie się dało żyć. Zdaniem fizyka atmosfery, dr Joanny Remiszewskiej-Michalik szanse na to, że porozumienie paryskie zostanie spełnione, są jak 1 do 20. Porozumienie paryskie to globalna umowa z 12 grudnia 2015 r. poświęcona zmianie klimatu. Ma służyć zatrzymaniu globalnego ocieplenia.

"Iran wpada w epokę perturbacji. I to jest wynik polityki Trumpa"

Na krótką metę taka strategia Trumpa nie zapewni pokoju na świecie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, komentując nowe amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, które zdaniem Trumpa mają zmusić Rouhani'ego do zamknięcia programu nuklearnego. - Na razie mamy w Teheranie godnościowe pojednanie i należy się spodziewać w związku z tym dość przewlekłego kryzysu - dodał komentator TVN24 BiS, zaznaczając, że presja amerykańsko-europejska jest na tyle silna, że Iran znajdzie się w gospodarczej izolacji. - Iran wpada w epokę perturbacji, i to jest wynik polityki Trumpa. Na razie niejasny - podsumował.

Trzy lata prezydentury w polityce zagranicznej. "Mógłby być aktywny bardziej"

Prezydent w stu procentach zależy od większościowego obozu, nie zdecydował się na wyraźne wyjście do centrowego elektoratu, nie charakteryzuje się jednoznaczną linią. Ale nie ma też wielkich wpadek - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ dr Paweł Kowal mówiąc o trzech latach prezydentury Andrzeja Dudy w polityce zagranicznej. - Przez pewną praktykę działania być może, kiedy Andrzej Duda przestanie być prezydentem, będziemy o prezydenturze w Polsce myśleć tak jak o prezydenturze w Niemczech, że to jest raczej reprezentacja, zaokrąglanie tego, co robi rząd. Bez nadmiernej inicjatywy - dodał. - Andrzej Duda wchodził na urząd prezydenta z niewielkim doświadczeniem międzynarodowym - stwierdził z kolei historyk dr Zbigniew Girzyński, UMK i "w związku z tym on zdał się nieco - jeżeli chodzi o prowadzenie polityki zagranicznej - na swój obóz polityczny". Zdaniem historyka prezydent Duda "wspiera tę politykę wizerunkowo" i "mógłby być aktywny jeszcze bardziej" na tym polu.

"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"

- Zdaje się, że profesorowie prawa ograli magistrów prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując fakt, że Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku i do czasu odpowiedzi zawiesił stosowanie nowych przepisów. Zdaniem byłego szefa MSZ Unia nie powinna Polsce "odpuścić" w kwestii łamania praworządności, bo "jeżeli przestałaby być społecznością prawa, to przestaje istnieć".

Warszawa powstała na gruzach Powstania. Architekt Daniel Libeskind: minuta ciszy to bardzo emocjonalny moment

1 sierpnia 2018 roku mija 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, największej akcji zbrojnej żołnierzy podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W walkach zginęło blisko 200 tysięcy mieszkańców Warszawy. O godzinie 17 jak co roku w całym kraju zawyły syreny. Ten moment z powstańcami obserwował światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Zaprojektowany przez niego wieżowiec nazywany Żaglem na zawsze zmienił panoramę Warszawy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Dużo szczęścia, że stało się to blisko lotniska"

- W lotnictwie niezwykle ważną rzeczą są nawyki i właśnie symulator służy do wypracowania pewnych nawyków, które dobrze służą w sytuacjach awaryjnych - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS ekspert lotniczy Grzegorz Brychczyński, komentując wypadek lotniczy w Meksyku. - Dużo szczęścia, że stało się to blisko lotniska, więc zaraz na pewno były odpowiednie służby na miejscu - ocenił drugi gość programu, pilot liniowy kpt. Dominik Punda.

"Krzyknęłam, żeby się zamknął". Najpierw rzucił w nią popielniczką, później uderzył w głowę

Marie szła chodnikiem. Nagle idący obok mężczyzna zaczął wydawać głośne dźwięki, które miały skomentować jej wygląd. Kobieta - jak sama mówi - kazała mu się zamknąć. Mężczyzna najpierw rzucił w nią popielniczką, a potem podszedł i uderzył w twarz. Wszystko widać na nagraniu kamer monitoringu jednej z paryskich kawiarni. To wideo zszokowało Francuzów i rozpoczęło debatę o molestowaniu seksualnym i o nowym prawie, które umożliwi skuteczne karanie sprawców.

Trump chce spotkać się z Rouhanim. "Trudno w takiej sytuacji o zaufanie"

- To niespecjalnie może dojść do skutku, ze względu na to, że Trump wycofał się z umowy z Iranem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, co miało ogromne konsekwencje ekonomiczne dla Iranu i trudno w takiej sytuacji o zaufanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej", komentując oświadczenie Trumpa, o tym że jest gotów spotkać się z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim. - W kontekście irańskim priorytetowym interesem dla USA jest Izrael, a Trump jest najbardziej proizraelskim prezydentem od lat - stwierdził natomiast Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie. Jego zdaniem przyszłość Trumpa nie zależy od rozmów z Iranem, a od stabilności porządku prawnego w USA oraz wyborów uzupełniających w listopadzie.

Plany broni do druku 3D dostępne legalnie. "Jakby dać klucze do sklepu terrorystom"

Każdy Amerykanin będzie mógł ściągnąć z internetu wzór, który pozwoli na wydrukowanie w 3D broni palnej. Taka jest decyzja sądu, który uznał, że projekt druku to tylko zapis cyfrowego kodu, a na zamieszczenie go w internecie pozwala konstytucyjna zasada wolności słowa. Problem w tym, że z tego kodu w ciągu zaledwie 40 godzin powstaje broń, która może kogoś zabić.

Lista pasażerów pod szczególnym nadzorem. Ujawniono informacje o tajnym programie

Sky Marshals, czyli podniebni szeryfowie, to specjalna formacja, która ma dbać o bezpieczeństwo na pokładzie samolotów. Wyglądają jak zwykli pasażerowie, ale mają przy sobie broń palną i - w przypadku zagrożenia - mogą natychmiast zareagować. Okazuje się, że pełnią też inną rolę. Obserwują podejrzane osoby i śledzą je, latając z nimi po całych Stanach Zjednoczonych.

Ekspresowy macierzyński. Nowozelandzka premier wraca do pracy

Ekspresowy urlop macierzyński nowozelandzkiej premier dobiega końca. Zgodnie z zapowiedziami Jacinda Ardern, sześć tygodni po urodzeniu córki, wraca na stanowisko szefowej rządu. 37-letnia polityk jest drugą kobietą na świecie, która urodziła dziecko w czasie sprawowania urzędu. Ardern zapowiada, że jest gotowa godzić obowiązki macierzyńskie z rządzeniem Nową Zelandią. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Legalne projekty broni do druku 3D. "Czarny sen osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo"

- To jest czarny sen osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo różnych obiektów, centrów handlowych, dworców kolejowych - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa. On oraz drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, komentowali fakt, że w USA publikowanie w internecie projektów broni palnej dla drukarek 3D jest dozwolone. - Można powiedzieć: mądry Amerykanin po szkodzie. To znaczy, że jak wydarzy się tragedia, to wtedy Amerykanie przyjmą jakieś prawo - stwierdził Wróblewski.

Andrzej Bargiel zjechał z K2. Od razu szykuje się do akcji ratunkowej

"Potrzebuję pomocy. Muszę być ewakuowany. Siergiej spadł. Zostałem na ścianie bez ekwipunku" - tak brzmi dramatyczna wiadomość, którą wysłał Aleksander Gukow. Akcja ratunkowa nie mogła rozpocząć się od razu, bo nie pozwalają na to warunki pogodowe. Rosjanin utknął na wysokości 7 tysięcy metrów. Jego partner, także Rosjanin, Siergiej Glazunow spadł w przepaść w trakcie wspinaczki. Do akcji ratunkowej szykują się przebywający w okolicy himalaiści. Gotowość pomocy wyraził także Andrzej Bargiel. Polak już dokonał rzeczy, którą wielu określiłoby jako "niemożliwa" - właśnie zjechał na nartach ze szczytu K2. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.