Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Bycie w obozie władzy zaczyna być rękojmią bezkarności"

- To, że fanatyczni zwolennicy władzy są gotowi na przemoc i im puszczają nerwy - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Sikorski komentując spoliczkowanie przez pełnomocniczkę wojewody dolnośląskiego protestującej kobiety z Obywateli RP. - Byli przedstawiciele służb porządkowych, którzy nie reagowali, i to jest poważne - dodał.

"Lewicowy sen" skręca w prawo. "Sytuacja odwróciła się. I to za daleko"

Coraz częściej politycy i dziennikarze zadają sobie pytanie: jak bardzo zmieni się Unia po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu? Sondaże mówią jasno - nastąpi zdecydowany skręt w prawo. Ruchy prawicowe mają uzyskać nawet 60 procent więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Największym wyzwaniem dla Europy po wyborach pozostanie to samo - kwestia imigrantów. A ostre głosy w tej sprawie dobiegają już nawet z niezwykle tolerancyjnej Szwecji.

Claire była inspiracją dla milionów. Zmarła po operacji ostatniej szansy

Claire Wineland, mimo ciężkiej choroby, inspirowała miliony. Od urodzenia była chora na mukowiscydozę. Wiedziała, że ma szansę przeżyć zaledwie kilka lat. Przeżyła 21. Na swoim videoblogu opowiadała nie tylko o przemijaniu, ale przede wszystkim o radości z każdego przeżytego dnia. Zmarła po operacji przeszczepu płuc, która była jej ostatnią nadzieją.

Za siedzenie i jedzenie grozi mandat. Tak chcą nauczyć turystów manier

Ostrzeżenie dla tych, którzy wybierają się do Florencji. Władze miasta wprowadziły tam dość nietypowy zakaz. W ścisłym historycznym centrum Florencji nie można już usiąść na chodnikach, schodach, progach domów, by na przykład coś zjeść. W najbardziej obleganych przez turystów miejscach jeść można, ale tylko kiedy się idzie.

"Polityka rządu PiS na końcu ma wyjście Polski z UE"

- Polska potrzebuje szerokiego obozu od chrześcijan o wrażliwości liberalnej, po twardą lewicę - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński, członek Unii Europejskich Demokratów. Zdaniem posła polska polityka potrzebuje alternatywy, trochę na wzór amerykańskiej Partii Demokratycznej, która znacznie lepiej radzą sobie niż polska opozycja.

Kwaśniewski: następcy PiS staną przed dylematem. Zmiany są odwracalne, ale będzie ciężko

- Szkoła powinna być apolityczna i pluralistyczna. Takiej agitacji nie powinno się w szkole robić, a tym bardziej przy takiej uroczystej okazji. To było nie na miejscu - tak Aleksander Kwaśniewski, gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy w Gdyni. Były prezydent mówił również, że następcy obecnej władzy staną przed dylematem. - Naprawienie całego bałaganu poprzez drogę prawną będzie czasochłonne i będzie pokusa, żeby skorzystać z metod, z których korzystał PiS - powiedział. Dodał, że w jego przekonaniu "zmiany są odwracalne, ale będzie ciężko".

Komorowski o przemówieniu Dudy. "Ja na miejscu pana prezydenta to bym milczał"

- Z tego wynika, że wolałby rewolucję krwawą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując piątkowe przemówienie Andrzeja Dudy. Podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Duda powiedział, że w 1989 roku nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja, ale Polska płaci jednak za to cenę, którą są drążące ją choroby. - Ja na miejscu pana prezydenta to bym milczał - ocenił Komorowski.

Jedzenie awokado pomaga chudnąć? Szukają chętnych do badania

Jedz awokado, będziesz chudszy - taką teorię chcą potwierdzić amerykańscy naukowcy. W tym celu potrzebują ochotników, którzy odpłatnie przejdą na dietę z awokado. Przez pół roku mają dodawać do posiłków co najmniej jeden owoc dziennie. Badacze z kilku uniwersytetów chcą czy awokado, chociaż uważane za kaloryczne, to może pomóc w utracie wagi.

Zmiana czasu "nie ma żadnego sensu". Unia zajmuje się problemem

Przez te pierwsze dni nasz organizm jest rozregulowany. Ten cykl biologiczny, który w nas bije, to nie jest takie proste urządzenie do przestawienia jak zegarek - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej, komentując możliwość zniesienia zmiany czasu w Unii Europejskiej. Lekarz przypominał, że zmiana godziny wpływa negatywnie m.in. na ciśnienie, gospodarkę hormonalną, insulinową i pracę mózgu. - Najmniejszego sensu nie ma w dzisiejszych czasach zmienianie czasu - stwierdził z kolei ekonomista Marek Zuber i dodał, że zmiana czasu wpływa na spadek jakości pracy. - Ten element związany z oszczędzaniem jest dzisiaj pomijalny - ocenił.

Mała słomka symbolem wielkiego problemu. "Ludzie dopiero nabierają świadomości"

Ta akcja jest kolejnym krokiem w moim udzielaniu się i w walce o czystą Ziemię. O to żebyśmy odpowiedzialnie podchodzili do życia, o to żebyśmy byli użytkownikami tej planety jak najbardziej mądrymi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS tancerz Michał Piróg, wspierający akcję "Tu pijesz bez słomki". - Ludzie dopiero nabierają świadomości - stwierdziła z kolei aktorka Maja Bohosiewicz i dodała, że "taki spot ma znaczenie", bo mała słomka jest symbolem wielkiego problemu.

Francja wraca do łask turystów. Sytuacja uspokoiła się po zamachach

Paryż znów bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie pół roku francuską stolicę odwiedziło ponad 17 milionów turystów. To gigantyczny wzrost, bo po zamachach terrorystycznych i wprowadzeniu stanu wyjątkowego liczba chętnych na zwiedzanie Paryża i samej Francji gwałtownie spadła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Duda zaproszony do Białego Domu. Marcinkiewicz: nareszcie, po trzech latach!

- Zawsze są sprawy pomiędzy naszymi krajami ważne, istotne. Warto je omówić - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując informację, że Donald Trump zaprosił Andrzeja Dudę do Białego Domu. Zdaniem Marcinkiewicza amerykański prezydent miło wspomina wizytę w Polsce. - Nigdzie nie jest tak przyjmowany, jak był przyjęty w Warszawie - stwierdził. Były premier zauważył, że to będzie pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu. - Nareszcie, po trzech latach! - ocenił.

Miliony uciekają przed głodem. Władze: to przejściowe problemy

Dwa banany i siedem pomidorów - tyle jedzenia można kupić za pensję minimalną w Wenezueli. To nie pozwala na przeżycie. Każdy produkt, który zawiera białko, traktowany jest jako luksusowy. Niektórzy Wenezuelczycy mięsa nie widzieli nawet rok. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nie ma mowy o wyjściu z Unii. To jest polityczna retoryka"

Władze sądzą, że jeżeli w TSUE by zapadłby wyrok niekorzystny dla rządu, to nie tyle rząd nie będzie go respektował, co zacznie prezentować stanowisko, że Trybunał jest niekompetentny, czyli że nie ma uprawnień, żeby się w tej sprawie wypowiadać - ocienił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Paweł Kowal, komentując dzisiejszą decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zajęciu się pytaniami Sądu Najwyższego. Dodał jednak, że nawet przy takiej retoryce rządu "nie mam mowy o wyjściu z Unii". - To jest polityczna retoryka - dodał.

Pancerne szyby, kuloodporne plecaki. Amerykanie szykują się na nowy rok szkolny

W Polsce, gdy zbliża się rok szkolny, rodzice kupują przybory, podręczniki, ubrania i plecaki. W Stanach też kupują dzieciom plecaki. Ale kuloodporne. Ten rynek istnieje tam od kilkunastu lat, ale teraz kuloodporny plecak powoli wchodzi do masowego użytku. Kiedyś wzrost sprzedaży następował po masakrach. Teraz sprzedaż nasiliła się przed nowym rokiem szkolnym. Od stycznia w USA miało miejsce ponad 30 strzelanin w szkołach i nikt nie chce, by jego dziecko ucierpiało lub zginęło w kolejnej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kiedyś żyły w najbogatszym kraju regionu. Teraz sprzedają ciała "dla dobra rodziny"

W Wenezueli bieda jest tak niewyobrażalna, że właściwie kończą się sposoby na jej opisanie. Z tego kraju docierają kolejne dramatyczne informacje o warunkach życia. Najnowsze doniesienia są takie, że rośnie liczba kobiet, które w desperacji decydują się na prostytucję. Pieniądze w ten sposób zarabiają za granicą - w Kolumbii - by w wenezuelskiej beznadziei zapewnić jakikolwiek byt swoim dzieciom.

Coraz więcej Europejczyków opuszcza Wielką Brytanię

Po raz pierwszy odkąd kraje Europy Środkowo-Wschodniej weszły do Unii Europejskiej, więcej ich obywateli wyjeżdża z Wielkiej Brytanii niż się tam osiedla. Na razie - w wartościach bezwzględnych - to niewielka różnica. Ale biorąc pod uwagę jak topornie idą negocjacje brexitowe i ile powodują niepewności u obcokrajowców, to można spodziewać się, że nowy trend będzie się tylko nasilać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemiecka armia rekrutuje nieletnich. "Nie wiedzą, w co się pakują"

Niemiecka armia rekrutuje. Niby nic nadzwyczajnego - szkopuł w tym, że rekrutuje niepełnoletnich. W Bundeswehrze jest coraz więcej siedemnastolatków. Jest to wprawdzie zgodne z prawem, ale zdaniem krytyków niemoralne i nie w duchu Konwencji O Prawach Dziecka. Główny zarzut jest taki, że niemiecka armia mami rekrutów wizją fascynującej przygody, na którą niedojrzałe dzieciaki dają się nabrać. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mieszkania za kilkanaście milionów euro schodzą na pniu. Paryż europejską stolicą bogaczy

Ponad 30 tysięcy za metr kwadratowy. Taka kwota w złotówkach to pieniądze ogromne. A w euro? Coś niewiarygodnego. Ale są tacy, którzy nie mają problemu z takimi kwotami. Francuska stolica tak bardzo przyciąga chętnych do zakupu luksusowych nieruchomości, że właśnie awansowała na drugie miejsce w światowym rankingu. Kto, za co i dlaczego tyle płaci? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tomasz Kot mógł zagrać w Bondzie. "Jeżeli Craig go zablokował, to przepadło"

Jeżeli rzeczywiście Daniel Craig blokował kandydaturę Tomasza Kota to oznacza, że przepadało. Ale polskie kino jest coraz lepsze. Wcześniej czy później nasi aktorzy będą musieli zostać zauważeni - powiedział, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Łukasz Muszyński z portalu filmweb.pl. - Daniel Craig to najbardziej kasowy wycinek z historii Bonda. W Hollywood żądza pieniądze - zwrócił z kolei uwagę Marcin Cejrowski z portalu plejada.pl.

Drugie referendum ws. brexitu? "To by była próba ratowania twarzy"

Mit o wspaniałej elicie brytyjskiej pada na naszych oczach - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Marcin Wojciechowski, komentując doniesienia z Wielkiej Brytanii, że możliwe jest opuszczenie przez ten kraj Unii Europejskiej bez żadnego porozumienia z Brukselą. - Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że oni dopiero teraz zastanawiają się nad tym, na co się zdecydowali - stwierdził Wojciechowski, dodając, że jego zdaniem opcja drugiego referendum jest możliwa. - Zdecydowanie (Torysi - przyp. red.) nie panują nad tym, nawet we własnej partii - stwierdził drugi gość programu, Michał Broniatowski, szef redakcji "Politico" w Polsce.

"Impeachment jest na horyzoncie"

- Demokraci są w stanie wygrać wybory, wziąć większość w Izbie Reprezentantów, a to Izba Reprezentantów jest w stanie zapoczątkować proces (impeachmentu - przyp. red.) - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. - Impeachment jest na horyzoncie - dodał. - Myślę, że przywiązanie wyborców do partii jest dużo większe niż kiedyś - stwierdził z kolei Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej". Zdaniem Pawłowskiego z tego powodu Republikanie nie poprą impeachmentu.

Ogniska odry w Europie. "Obrona przed tą chorobą jest niemożliwa"

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Co gorsza przenosi się wtedy, kiedy jeszcze nikt nic nie wie. Właściwie obrona przed tą chorobą jest niemożliwa - mówił "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Grzesiowski, komentując informacje WHO na temat liczby zachorowań na odrę w Europie. Jak podkreślił, ta choroba "obarczona jest bardzo poważnymi powikłaniami".

"Wszystko, co dobrego miała Austria do zaoferowania światu, zostało zniweczone"

- Putin wykorzystuje głupotę i naiwność minister europejskiego kraju - stwierdził komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski. - To wszystko, co dobrego miała Austria do zaoferowania światu, zostało zniweczone - ocenił z kolei Bartosz Wileński z Gazety Wyborczej. Dodał także, że Rosja nie jest tym samym krajem, co Związek Radziecki, więc można by było ją "bardziej przycisnąć".

Wróblewski: Oburzało zamiatanie pedofilii w Kościele pod dywan

- Kościół jest jedną z szeregu instytucji, które z problemem pedofilii walczą. Bardzo istotną informacją jest to, że większość ofiar to byli mężczyźni - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dominikanin ojciec Stanisław Tasiemski. W każdej grupie zawodowej zdarzają się przestępstwa pedofilii. To co oburzało, to zamiatanie przez Kościół tych spraw pod dywan - ocenił Artur Wróblewski, amerykanista. Zdaniem Ojca Stanisława - temat pedofilii to nie jest tylko problem Kościoła, ale problem całego społeczeństwa.

Aretha Franklin nie żyje. "Ciągle podkreślała swoje korzenie"

- Ona wszystko wzięła z gospel - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, komentując twórczość Arethy Franklin. - Ciągle podkreślała swoje korzenie - dodał. - Ciemnoskórzy muzycy byli na straconej pozycji, wytrzymywali tylko ci najsilniejsi i ci najlepsi. Z nią chcieli współpracować, bo była niesamowita. Miała niewiarygodny głos - stwierdziła natomiast dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska. - Z nią pracowali najlepsi - dodała.