Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Bannon chce zjednoczyć europejską prawicę. "Takie usiłowania już były"

- On widzi świat współczesny jako walkę cywilizacji judeo-chrześcijańskiej z obcymi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Polityki" Marek Ostrowski, komentując plan Steve'a Bannona o jednoczeniu europejskiej prawicy. - Takie usiłowania już były - dodał były ambasador w USA Ryszard Schnepf, odnosząc się do sytuacji, która nie udała się w Irlandii, gdyż - jak podkreślił - mechanizmy społeczne w USA i w Europie się różnią. - Najbardziej niepokojące są technologie - stwierdził ambasador i dodał, że nie wyklucza stężenia wpływu Rosji na Bannona. Goście programu rozmawiali też o wpływie Bannona na Trumpa oraz o ostatnim wzroście poparcia dla amerykańskiego prezydenta. - Chodzi o to, żeby wykonać działania, który tradycyjnie nie może wykonać mainstream - zauważa Schnepf i tłumaczy, że "chodzi o nadanie wrażenia wyborcom Trumpa, że Ameryka staje się wielka".

Mieszkańcy Londynu solidarni w obliczu wzrostu ataków bronią białą

Tylko od początku roku w Londynie nastąpiło ponad 1300 ataków z wykorzystaniem noża. To średnio siedem ataków dziennie. Zginęło w nich ponad 50 osób. Noże, tasaki, a nawet miecze - to nowa, ulubiona broń przestępców. Policja robi, co może, ale może niewiele. Mieszkańcy mają swoje inicjatywy. Wśród nich - sklepikarze, którzy chcą udzielać schronienia tym, którzy są zagrożeni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nowe atrakcje na plaży w Paryżu. Mieszkańcy zachwyceni

W Paryżu jest otwarta plaża, jak co roku latem. Mieszkańcy francuskiej stolicy są zachwyceni - tym bardziej, że są nowości. Plaża będzie funkcjonować dłużej, a ponadto ma więcej atrakcji niż poprzednio. Jakich? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Trump zachował się w sposób uwłaczający amerykańskiemu mocarstwu"

- W żadnej istotnej kwestii, przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji, nie porozumieli się - ocenił spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita. - Trump zachował się w sposób, który uwłacza amerykańskiemu mocarstwu - dodał. - Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, w sojusz północnoatlantycki, radykalnie wzrosło - powiedział.

Airbus Beluga XL wykonał pierwszy lot testowy

W czwartek swój lot testowy wykonał zupełnie nowy samolot transportowy - Airbus Beluga XL. Maszyna jest celowo tak pomalowana, by wyglądać jak białucha, czyli arktyczny waleń, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Samolot ma ponad 60 metrów długości, prawie 20 metrów wysokości i ponad 60 metrów rozpiętości skrzydeł. Jego maksymalna masa startowa to 227 ton. Może pokonać trasę ponad 4 tysięcy km. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny"

Zaczyna korodować wiarygodność NATO. To jest ogromne niebezpieczeństwo - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO i wykładowca uczelni Vistula. - Znaleźliśmy się w świecie, który jest niestabilny, niejasny i nieprzewidywalny - dodał. Jego zdaniem trzeba przedyskutować, na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zmieniający się układ sił. - Ameryka sporo płaci, ale jest też wielkim mocarstwem i czerpie z tego korzyści - stwierdził.

Miłka Raulin: technologia zrewolucjonizuje ratownictwo

- Moment, w którym zobaczył drona, to musiała być dla niego gigantyczna radość i nadzieja, że uda mu się zejść - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Miłka Raulin, alpinistka. - To jest fantastyczna sprawa, że można było wykorzystać sprzęt, który jest nie tylko użyteczny ze względów filmowych, ale że można było uratować komuś życie - dodała. Jej zdaniem postęp nauki i technologii jest tak duży, że już niedługo na stałe wejdzie do służb ratowniczych.

Kłopoty Trumpa po spotkaniu z Putinem. Republikanie chcą przesłuchać jego doradców

Gdy w poniedziałek Donald Trump przyjął wersję wydarzeń Władimira Putina, a nie własnych służb, to doprowadził Amerykę do furii. Krytykowali go nawet zwolennicy. Powód? Opinia publiczna uznała, że stanął murem za rywalami - a nawet wrogami - a nie za swoim krajem. Były oskarżenia o zdradę państwową. Teraz amerykański prezydent robi coś, co robi niebywale rzadko: tłumaczy się ze swoich słów i twierdzi, że po prostu źle się wyraził. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sikorski: Trump traktuje sojuszników tak jak byłe żony

- Skoro prezydent Trump uważa, że bronienie Czarnogóry to jest coś, co może trzeba robić, ale w zasadzie po co nasi synowie mieliby ryzykować życiem w obronie Czarnogóry, to znaczy, że nie traktuje Sojuszu (Północnoatlantyckiego - przyp. red.) poważnie - stwierdził "Faktach o Świecie" TVN24 BIS Radosław Sikorski, komentując wywiad, jaki Donald Trump udzielił Fox News po powrocie z Helsinek. - On traktuje sojuszników tak jak byłe żony. Znaczy: pożytek z nich żaden, narzekają i kosztują. Skoro tak traktuje, to trzeba z tego wyciągnąć wnioski, że jak przyjdzie co do czego, to może nas nie wesprzeć - ocenił.

"Niewykluczone, że za 50 lat nasze wnuki będą jadły pomarańcze spod Grójca lub Krakowa"

- To ciepłe powietrze, które nadpływa znad zwrotnika, dociera do Skandynawii - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Zubilewicz z tvnmeteo.pl, komentując anomalie pogodowe w Europie. Zwrócił uwagę, że rekordy ciepła w Europie to kwestia zmieniającego się klimatu, a zmieniający się klimat wpływa nie tylko na pogodę, ale także na zachowanie zwierząt i rolnictwo. - Niewykluczone, że za 50 lat nasze wnuki będą jadły pomarańcze spod Grójca lub Krakowa - spekulował.

"Trump nie przejmuje się słowami. Nawet bliscy zwolennicy byli zdumieni"

- Przez ostatnie 24 godziny mieliśmy do czynienia z bardzo silnymi naciskami na prezydenta USA. Celem nacisków było to, żeby prezydent odciął się od słów, które powiedział w Rosji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Bosacki, były ambasador RP w Kanadzie. Stany Zjednoczone pozostają ważnym sojusznikiem Polski, ale administracja Trumpa i on sam nie są wiarygodni - dodał. Wiele osób ze sztabu Trumpa musiało się poczuć zdumionych, kiedy usłyszeli słowa, które wypowiedział w Rosji - dodał Bogdan Szafrański, amerykanista.

Spotkanie Trump-Putin. "Dla Polski nic dobrego z tego nie ma"

- Mamy do czynienia z prezydentem USA, który nie mówi o wolnościach, ale o interesach, jakby chciał bezpieczeństwem handlować - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując słowa, jakie padły na konferencji prasowej po spotkaniu Trump-Putin. - Dla mnie jedna jest oczywistość, że dla Polski nic dobrego z tego nie ma - dodał.

"Putin był dominujący, Putin był światowy. A Trump był zaściankowy"

Putin był dominujący, Putin był światowy. A Trump był zaściankowy. Donald Trump skupił się na kwestiach amerykańskich, ale obaj prezydenci wyglądali na zmęczonych i nie było ognia w ich konferencji prasowej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Lewicki, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodał jednak, że w jego zdaniem "Polska na Stanach Zjednoczonych się nie zawiedzie". Z kolei zdaniem Marka Ostrowskiego, dziennikarza "Polityki", możliwe jest, że nigdy nie dowiemy się, o czym rozmawiali Trump i Putin na spotkaniu w cztery oczy. W ocenie Ostrowskiego "naiwność Trumpa jest zaskoczeniem".

Wakacje w ciszy i bez alkoholu? Na taki pomysł wpadli w hiszpańskim kurorcie

Hiszpański kurort stawia na nowy rodzaj turystyki. Cichy i bez alkoholu. Tego chcą mieszkańcy, którzy mają dość głośnych i pijanych turystów, oraz imprez do rana. Władze poparły pomysł i wprowadziły zmiany. W miasteczku pojawiły się kamery i patrole z psami. Głośni turyści mają być pokojowo zachęcani do ciszy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Angela Merkel robiła wrażenie. Niejeden facet czułby, że musi odparować"

- Wydaje mi się, że proces "obróbki dyplomatycznej" Donalda Trumpa zaszedł daleko, bo jednak podpisał ostre stanowisko w sprawie Krymu - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog i były wiceszef MSZ Paweł Kowal, komentując wizytę amerykańskiego prezydenta w Europie. Jak mówił, na szczyt w Brukseli Trump "przyjechał naburmuszony, od kilku dni prowokował wyraźnie Angelę Merkel". - Trzeba powiedzieć, że Angela Merkel robiła duże wrażenie, wytrzymując to nerwowo, ponieważ niejeden facet, jako przywódca, po prostu czułby, że musi odparować - powiedział Kowal. - Ze względu na charakter Donalda Trumpa ten osobisty kontakt odgrywa ogromną rolę, ponieważ trzeba jakoś zapanować nad jego nastrojami - uważa. Jego zdaniem "można powiedzieć, że przegranym tego szczytu będzie chyba Władimir Putin". W ocenie drugiego gościa programu, Marka Migalskiego, politologa z Uniwersytetu Śląskiego, Trump "robi wszystko tak, jak nie zrobiłby tego Obama, albo jak Obamie się nie udało". Politolog "bałby się takiego sukcesu w rozmowie z Putinem, jaki zanotował Trump i Ameryka w rozmowach z Kimem", bo "to Korea Północna odniosła konkretne i realne korzyści" z tego spotkania.

Spotkanie z królową Elżbietą to "osiągnięcie" dla Trumpa

- To nie jest znaczące spotkanie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wiesław Gałązka, doradca ds. wizerunku, komentując piątkowe spotkanie Donalda Trumpa i królowej Elżbiety II. Jak tłumaczył, królowa panuje, ale nie rządzi, więc spotkanie nie miało znaczenia politycznego, ale miało znaczenie wizerunkowe. - To było jakieś osiągnięcie dla Donalda Trumpa, który uwielbia się wszędzie prezentować. Będzie mógł twittować, pokazywać zdjęcie z królową - stwierdził.

"To może być początek czarnego scenariusza dla NATO"

- Widać, że ten szczyt niespodziewanie gładko się przygotował. Wszystkie dokumenty są gotowe. Nie było żadnego problemu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, komentując środowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Zaznaczył jednak, że pomimo tego swoją ostrą retoryką Donald Trump "wprowadza poczucie niepewności, destabilizacji". Drugi gość programu, gen. Bogusław Pacek znacznie bardziej pesymistycznie ocenił postawę amerykańskiego prezydenta. - Działanie Trumpa jest działaniem rozbijackim, a nie konsolidującym - stwierdził. - Wszyscy rozsądni wojskowi zdają sobie dzisiaj sprawę z tego, że może to być początek czarnego scenariusza dla NATO, czyli wstęp do procesu odwrotnego do konsolidacji - dodał.

"Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm"

- Jeśli prezydent Trump robi to jako ruch taktyczny, aby Sojusz wydawał więcej, żeby był lepszy, to OK, mogę to przyjąć - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, komentując słowa Donald Trumpa o tym, że USA powinny na NATO wydawać mniej, a inni członkowie - więcej. Zaznaczył jednak, że jest też druga możliwość - że to przejaw izolacjonizmu, o którym Polacy nie zdają sobie sprawy. - Jest teraz nowa tradycja na amerykańskiej prawicy i to jest izolacjonizm - tłumaczył. Fried przedstawił też optymistyczny i pesymistyczny scenariusz spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, do którego ma dojść 16 lipca.

"Bardzo dobrze się stało, że chłopcom zasłonięto oczy"

Bardzo dobrze się stało, że chłopcom w jaskini zasłonięto oczy. To jest bardzo uspokajające i lepiej potem psychicznie znosi się nurkowanie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS instruktor nurkowania jaskiniowego Adam Pawlik. Razem z dwójką innych instruktorów - Adamem Leslie i Cezarym Abramowiskim, opisywali jak trudne są warunki, w których prowadzona jest akcja ratunkowa w Tajlandii.

Rosyjska Duma podała, ile zarabiają deputowani

Rosyjska Duma ujawniła, ile zarabiają parlamentarzyści. Szeregowy deputowany w niższej izbie parlamentu zarabia 338 tysięcy rubli miesięcznie (20 tysięcy złotych), a najniższa emerytura parlamentarna wynosi 46 tysięcy rubli (2700 złotych). A statystycznie Rosjanie zarabiają o wiele mniej niż Polacy, więc tam takie kwoty naprawdę robią wrażenie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Zamiast protez miała puszki po sardynkach. Mayi pomogli tureccy lekarze

To historia o dziewczynce, która cierpiała z powodu tego, co robili dorośli. Maya Merhi jest jednym z niemal 9 milionów dzieci, jakie ucierpiały z powodu trwającej w Syrii wojny. Na szczęście jej historia, na ile to możliwe, ma szczęśliwe zakończenie. W dużej mierze za sprawą wspaniałych ludzi, których tak bardzo poruszył jej los, gdy świat obiegły zdjęcia z obozu dla uchodźców w Idlib.

Miller: obóz rządzący chce podporządkować sobie trzecią władzę

- Premier Morawiecki w swoim zapale propagandowym zapędza się za daleko. I po prostu kłamie - powiedział Leszek Miller w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS. - Ja i moi koledzy bardzo się napracowaliśmy, żeby uświadomić Unii, że jeżeli chce się rozwijać, to musi przyjąć Polskę - dodał były premier. Jego zdaniem "obóz rządzący, pod hasłami reformy, której nie ma, chce podporządkować sobie trzecią władzę, z nadzieją, że będzie posłuszna".

Marcinkiewicz: to końcówka końca państwa prawa

To końcówka końca państwa prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując zmiany wokół Sądu Najwyższego. - To jest ostatnia batalia, którą możemy wygrać - stwierdził i dodał, że "to jest czas na walkę". Zdaniem byłego premiera Polacy "powinni trzymać puls", bo PiS przeforsuje zmiany w środku lata.

Wzruszające spotkanie szympansa i jego opiekunów

Szympans Limbani rozgrzał serca swoją wyjątkową reakcją, kiedy zobaczył parę, która go wychowywała. Spotkanie Tani i Jorge'a z szympansem zostało zarejestrowane w zoo w Miami. Na filmie Limbani radośnie wrzeszczy, po czym wskakuje w ramiona byłego opiekuna Jorge'a. Limbani urodził się z zapaleniem płuc i został odrzucony przez matkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.