Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Zakaz komórek w szkole? Francja szykuje ustawę

Francuska szkoła wypowiada wojnę telefonom komórkowym. Nowe prawo, które właśnie przeszło przez pierwsze czytanie w parlamencie, zabrania korzystania z telefonów na terenie szkoły. Ma to zwiększyć koncentrację uczniów. Zdaniem pomysłodawców niektórym dzieciom potrzebny jest nawet odwyk. Aż 90 procent francuskich dzieci w wieku powyżej 12 lat posiada komórkę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Mamy do czynienia z wprowadzaniem totalnego chaosu"

- Widzimy cały szereg gestów rosyjskich, które są wynikiem fatalnych kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Paweł Kowal. - Nieprzewidywalność Donalda Trumpa nie jest czymś pozytywnym i nie może pomóc w sprawach zasadniczych. Tego rodzaju polityka nie służy dobrze relacjom transatlantyckim - dodał.

"Punktowy atak soniczny jest mało prawdopodobny"

Atak falami o niskiej częstotliwości, nie jest czymś niemożliwym - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr. Nic na to nie wskazuje, żeby takie działania, były celowymi działaniami człowieka - skomentował drugi gość Grzegorz Małecki. Prace nad urządzeniami, które mogą przeprowadzić atak infradźwiękami, nigdy nie weszły na zaawansowany poziom - dodał Grzegorz Małecki.

Ćwiczenia Baltops 2018 okiem kamery TVN24

Desant na bałtycką plażę okiem kamery TVN24. Część z ćwiczeń Baltops 2018 odbywa się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. To tam trafił ciężki sprzęt z tak zwanych barek desantowych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Wielkie ćwiczenia NATO na Bałtyku. W tle dyskusja o amerykańskich bazach w Polsce

Amerykanie desant zaczynają nawet kilka kilometrów od brzegu. Mają pływające transportery opancerzone, które mogą pokonać nawet bardzo długą drogę na ląd. Polacy korzystają z amfibii i wolą podpłynąć bliżej brzegu. Obie metody desantu były ćwiczone w ramach NATO-wskich manewrów u wybrzeży Litwy. To, że ćwiczenia odbywają się właśnie w naszym regionie ma pokazać, że dla NATO to ważny obszar i sojusz jest gotowy do jego obrony. Na marginesie ćwiczeń odbywa się dyskusja o rozlokowaniu stałych baz amerykańskich w Polsce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Prezydent Niemiec z wizytą w Warszawie z koncyliacyjnym przesłaniem

- Mamy wiele do stracenia. Jeżeli załamie się spójność Unii Europejskiej, wówczas nikt z nas nie zyska więcej narodowej siły przebicia - tak mówił we wtorek w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i przyznał, że z polskim prezydentem będzie rozmawiał o praworządności. Z jego słów jasno wynika także, że Niemcy mogą być naszym sojusznikiem w walce o zmiany w unijnej perspektywie budżetowej. Zmiany - na naszą korzyść. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemcy pomogą Polsce w sprawie budżetu? "Starają się zazwyczaj znajdować kompromis"

- Myślę, że między Polską a Niemcami nie ma jakichś dwustronnych zasadniczych problemów - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", komentując perspektywy wsparcia Polski przez Niemcy w unijnych negocjacjach budżetowych. - Jaką pozycję zajmą Niemcy? Oczywiście środkową. Niemcy są po prostu kreatorem polityki unijnej i ponoszą za to odpowiedzialność - ocenił z kolei politolog Marek Migalski, drugi gość programu. - Wobec tego starają się zazwyczaj znajdować kompromis - dodał.

TSUE: współmałżonek to także osoba tej samej płci. Prawnik: to nie jest jakiś duży precedens

- Cały czas Trybunał mówi, że chodzi wyłącznie o swobodę (przemieszczania się - przyp. red.) - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS specjalista prawa międzynarodowego mecenas Paweł Kowalski, komentując wtorkowy wyrok TSUE. - On nie wydaje się być bardzo dużym precedensem, dlatego, że to wydarzenie tak naprawdę odnosi się tylko i wyłącznie do prawa do uznania zamieszkania osoby najbliższej - stwierdził.

Rokita: problem związany z migracją nie maleje, a narasta

Program imigracji, to jest problem, który wykracza poza klasyczną politykę - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita. Jego zdaniem postępujący strach przed uchodźcami jest tendencją, której nic nie zatrzyma. Rokita zwrócił też uwagę na to, że obecna sytuacja polityczna we Włoszech jest bardzo podobna do sytuacji w Polsce.

Sprawa ekstradycji do Polski przed TSUE. Rząd zadowolony z rozprawy

Wstrzymanie ekstradycji polskiego obywatela z Irlandii bezzasadne - tak uznała Komisja Europejska. Chodzi o sprawę Polaka, który miał być przekazany z Irlandii do Polski, by odpowiedzieć za zarzucany mu udział w grupie przestępczej. Sąd w Irlandii zawahał się jednak przed ekstradycją z powodu wątpliwości, czy w Polsce, po reformach sądowych, może on liczyć na sprawiedliwy proces. Sprawa trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Polskę uważa się za kraj egoistyczny"

Inne rzeczy w Unii stały się ważne, nie tylko poziom rozwoju - tak w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS europoseł PO i były minister spraw zagranicznych Dariusz Rosati ocenił powody, przez które Polska otrzyma mniej pieniędzy z Unii Europejskiej. - Polskę uważa się za kraj egoistyczny, który wyciąga tylko rękę po pieniądze - dodał.

Sikorski: rząd ma zadyszkę w połowie kadencji

Wyrównanie wyników sondażowych powinno niepokoić rządzących - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Sondaże są mało precyzyjne, bo ludzie przestali ufać ankieterom - dodał były marszałek Sejmu. Jako przyczynę, dzięki której PiS zdobył większość parlamentarną, Radosław Sikorski wskazuje to, że trzy partie lewicowe nie potrafiły się zjednoczyć i przez to żadna z nich nie pokonała progu wyborczego.

KE proponuje cięcia w budżecie spójności. Polska straciłaby ponad 20 procent środków

W nowym unijnym budżecie pieniędzy dla Polski będzie mniej - tak wynika z pierwszej propozycji podziału funduszy spójności, którą kilka godzin temu w Strasburgu przedstawiła Komisja Europejska. Fundusze spójności to między innymi pieniądze na rozwój infrastruktury czyli np. na budowę dróg, mostów czy usprawnienie kolei. Najogólniej mówiąc są to pieniądze, które mają wyrównywać poziom życia w całej Unii. Teraz bardziej są potrzebne na południu m.in. we Włoszech czy w Grecji, które walczą z falą uchodźców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Marcinkiewicz: "Kompromis wyleciał z polskiej polityki"

Kompromis wyleciał z polskiej polityki. Nie ma także kompromisu z UE - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Wskazał na to, że gdyby nie szedł na ustępstwa wobec UE, nie zdobyłby w 2005. roku prawie 56 miliardów środków unijnych. Kazimierz Marcinkiewicz wskazuje na to, że rząd PiS nie ma nawet koncepcji, w jaki sposób prowadzić rozmowę w sprawie budżetu. - Wizja państwa PiS to kurczowe trzymanie się władzy. Politycy PiS walczą o miejsca do parlamentu europejskiego tylko dla zarobków - skomentował Kazimierz Marcinkiewicz.

Fala upałów przechodzi nad Europą

Fala upałów nad Europą. W wielu stolicach temperatura przekroczyła 30 stopni. Tak jest między innymi w Berlinie, gdzie termometry pokazują ponad 33 stopnie Celsjusza. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Komorowski: będzie ukryte ustępstwo wobec protestujących

Przewiduje, że w najbliższym czasie rząd wykona szereg ruchów, oczekiwanych przez środowisko rodziców osób niepełnosprawnych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem rząd będzie chciał stworzyć wrażenie "my dajemy, ale nie pod naciskiem".

"Tam, gdzie wchodzi w grę władza i pieniądze, faceci odrywają się od ziemi"

To dotyczy nie tylko showbiznesu, ale i polityki, kościoła. Okazuje się, że wszędzie tam, gdzie wchodzi w grę władza i pieniądze, faceci odrywają się od ziemi - powiedział w "Faktach o Świecie TVN24 BiS" dziennikarz Robert Kozyra, komentując sprawy oskarżeń o molestowanie. - Hollywood nigdy nie było ostoją moralności - stwierdził gość programu i dodał, że dobrze, że te bulwersujące fakty ujrzały światło dzienne.

Huebner: jest szansa na to, że można dojść do porozumienia z KE

Myślę, że to co się dzieje, ten dialog, nawiązany po dwóch latach, jest szansą na to, że do czegoś można dojść - powiedziała w "Faktach o Świecie TVN24 BiS" europosłanka PO prof. Danuta Huebner. Komentowała w ten sposób słowa Fransa Timmermansa o tym, że "spór z Polską nie jest skończony". Zdaniem prof. Huebner, KE liczy na konkretne zmiany oraz wdrożenie zaleceń. W opinii gościa programu nie ma odwrotu od powiązania budżetu z praworządnością.

"Mamy do czynienia z liderami mocno nieprzewidywalnymi"

Zwołanie szczytu było niespodzianką, zerwanie szczytu było niespodzianką. W gruncie rzeczy z obu stron mamy do czynienia z przywódcami nieprzewidywalnymi - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Kwaśniewski, komentując informację o odwołaniu spotkania Trump-Kim. - Moja prognoza jest taka, że podobnych zakrętów przeżyjemy jeszcze kilka - dodał były Prezydent.

Tak źle na wschodzie Ukrainy nie było od dawna. "7700 przypadków złamania rozejmu"

Petro Poroszenko publikuje w internecie nagranie, na którym widać pierwsze ćwiczenia z wykorzystaniem amerykańskich rakiet typu Javelin. Kijów zapewnia, że broń będzie wykorzystywana tylko w celach obronnych. Moskwa twierdzi, że udostępniania Ukrainie broni przez Amerykanów tylko pogorszy sytuację między dwoma krajami. Od kilku tygodni sytuacja na wschodzie Ukrainy dramatycznie się pogarsza, a w tle są ostrzeżenia SBU o możliwym potężnym ataku cybernetycznym.

"W tej całej rozgrywce plan ma tylko Pjongjang"

Trump może całą ofertę wobec Korei Północnej wycofać. Z drugiej strony mamy Kim Dzong Una, któremu zawierzyć to tak, jak się znaleźć z tygrysem w klatce - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując doniesienia w sprawie spotkania Trump-Kim. - Nie będzie tego spotkania, wszystko na to wskazuje - dodał dziennikarz. - Wydaje się, że w tej całej rozgrywce plan ma tylko Pjongjang, nie Waszyngton - ocenił i stwierdził, że Trump nie ma strategii, tylko kieruje się "zmysłem biznesowym". Zdaniem amerykanisty Artura Wróblewskiego z Uczelni Łazarskiego denuklearyzacja z perspektywy Kima "jest bez sensu". Według Wróblewskiego Kim nie ma interesu, by oddać broń rakietową, na którą tyle pracował.

Irlandczycy decydują w sprawie aborcji. "To jest kwestia równości"

Prawa i zdrowie kobiet są stawką referendum w Irlandii - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej". - To jest wybór czy wszyscy mają prawo do życia, czy tylko zdrowi, nie noszący wad i chciani - stwierdził z kolei Paweł Woliński z fundacji CitizenGo Polska.

Jacek Czaputowicz: mamy amerykańską deklarację, że do wizyty prezydenta Dudy dojdzie

Marzeniem polskiej dyplomacji jest spotkanie Andrzej Duda-Donald Trump. Prezydent Duda właśnie wrócił ze Stanów Zjednoczonych, ale żadnego spotkania na najwyższym szczeblu nie odbył. Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział wcześniej o zobowiązaniach prezydenta Donalda Trumpa. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz stwierdził jednak, że w jego przekonaniu do takiej wizyty dojdzie. - Myślę, że dojdzie. Tak, bo zaproszenie jest otwarte. Jest kwestia ustalenia terminu, dopasowania terminów prezydentów, kalendarzy. Zobaczymy, być może we wrześniu, a może w innym terminie. Zobaczymy. W każdym razie zostałem zapewniony, że Stany Zjednoczone są zainteresowane tą wizytą i będzie ona zrealizowana - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Jak dodał "mówimy o terminie tegorocznym". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Cimoszewicz: nieprzyjęcie Dudy przez Trumpa ma swoją wymowę

Państwo przewodniczące Radzie Bezpieczeństwa powinno raczej z troską mówić o wszystkich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem prezydent Duda w swoim przemówieniu w ONZ "mógł wyrazić polski punkt widzenia w sprawach dotyczących bezpieczeństwa, ale nie skorzystał z tego", a jedynie "strywializował kwestie prawa międzynarodowego, kiedy posłużył się przykładami reparacji wojennych i katastrof lotniczych". - To było swoistym zgrzytem - ocenił Cimoszewicz.

Rokita: dawno nie mieliśmy tak dobrego sojusznika jak Trump

- Takiego dobrego sojusznika (jak Trump - przyp. red.), który by działał na rzecz naszych interesów, już dawno nie mieliśmy - stwierdził w "Faktach o Świecie" komentator TVN24 BiS Jan Maria Rokita. Skrytykował Donalda Tuska za ostre słowa, jakie szef Rady Europejskiej ostatnio wypowiedział pod adresem USA. - To Trump jest dzisiaj sojusznikiem Polski, a nie Tusk - ocenił.