Przełom po 17 latach. Jest szansa na identyfikację szczątków ofiar ataku na WTC


Przełom po 17 latach. Naukowcy dają nową nadzieję bliskim ofiar zamachów na World Trade Center. Uważają, że wciąż jest szansa na zidentyfikowanie szczątków tych, którzy w zamachach zginęli. A na to z ogromną nadzieją, mimo upływu lat, wciąż czeka wiele rodzin ofiar.

Oglądaj "Fakty o Świecie" TVN24 BiS od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Przed 17. rocznicą ataków na wieże World Trade Center w Nowym Jorku miejscowe biuro lekarza sądowego podzieliło się z Amerykanami tajnikami swojej pracy, której głównym celem jest identyfikacja wszystkich ludzkich kości zabezpieczonych w miejscu, gdzie doszło do zamachu.

W laboratoriach są dziś stosowane techniki niedostępne jeszcze kilka lat temu. Dzięki nim do rodzin ofiar mogą trafić szczątki bliskich.

Jeden z pracowników biura tłumaczy, że do badań wystarczą "bardzo małe fragmenty kości". Potem kość jest czyszczona i ścierana na proszek, do którego dodawane są odczynniki chemiczne.

Po pewnym czasie w specjalnym urządzeniu z preparatu wydobywany jest kod DNA.

Nowa metoda

Nowym elementem stosowanym w badaniach jest mrożenie zachowanych fragmentów kości w ciekłym azocie. Dzięki temu łatwiej zetrzeć ją na proszek. A ten - im drobniejszy, tym większe są szanse na uzyskanie dającego się odczytać kodu DNA.

- Wszystkie dane, które zbieramy dziś, dotyczą szczątków, co do których nie mieliśmy żadnej nadziei. Naszym zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie identyfikacji, ale również usprawnienie całego procesu - mówi Mark Desire z biura lekarza sądowego w Nowym Jorku.

W zamachu na World Trade Center zginęły 2753 osoby. Do tej pory nie udało się zidentyfikować ponad tysiąca ofiar.

Autor: Marcin Wrona / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS