Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Moskwa znowu bierze się za opozycję. Rosyjski sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej - wdowy po Aleksieju, a do więziennego szpitala trafił Władimir Kara-Murza, który odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności. To jedna z najsurowszych kar w postsowieckiej historii Rosji - za to, że dziennikarz nazwał Putina zbrodniarzem wojennym.

Reżimowi Putina nie wystarczyła śmierć Aleksieja Nawalnego. Na cel bierze wdowę po opozycjoniście. Julia Nawalna jest od teraz oficjalnie ścigana przez państwo rosyjskie. Sąd w Moskwie wydał nakaz jej aresztowania. Została oskarżona o "udział w grupie ekstremistycznej". Nawalna jest bezpieczna, przebywa za granicą. Ze względów bezpieczeństwa nie zdradza, gdzie dokładnie. Decyzję sądu skomentowała w sieci.

"Kiedy będziecie o tym pisać, nie zapomnijcie proszę napisać najważniejszej rzeczy: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu, ale nie gdzieś w Hadze, w przyjemnej celi z telewizorem, lecz w Rosji - w tej samej kolonii karnej i tej samej mającej 2 na 3 metry celi, w której zabił Aleksieja" - czytamy we wpisie Julii Nawalnej na platformie X.

Nawalna kontynuuje walkę nieżyjącego męża

Julia Nawalna, tak jak zapowiedziała po śmierci męża, kontynuuje jego dzieło: walkę o demokratyczną Rosję, wolną od korupcji i Putina.

Tydzień temu została nową przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka z siedzibą w Nowym Jorku. Zastąpiła na stanowisku Garriego Kasparowa. - Dyktatorzy uczą się od siebie nawzajem. Uczą się, jak stosować terror, jak zachować bezkarność. Stają się odważniejsi i silniejsi. Aby ich pokonać, my też musimy się uczyć. Będziemy nadal walczyć i nie poddamy się - zapowiadała Nawalna.

Nawalna często pojawia się w Niemczech. W marcu w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie oddała głos w pseudowyborach na prezydenta Rosji.

Teraz w obronie Nawalnej stanął kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Rosyjski nakaz aresztowania Julii Nawalnej jest nakazem aresztowania przeciwko pragnieniu wolności i demokracji" - napisał na platformie X.

"Musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli"

Z Rosji napływają bardzo niepokojące wieści dotyczące innego znanego rosyjskiego opozycjonisty. Więziony w kolonii karnej na Syberii Władimir Kara-Murza trafił do szpitala, rzekomo w związku z problemami neurologicznymi. Rosyjskie władze nie pozwalają mu na kontakt ani z rodziną, ani z prawnikami.

POLECAMY ROZMOWĘ: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Kara-Murza odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za krytykę Putina, w akcie oskarżenia zarzucono mu wręcz zdradę. Rodzina Kara- Murzy oskarża reżim o podtruwanie opozycjonisty. Obawia się, że skończy jak Aleksiej Nawalny. Po jego tragicznej śmierci Kara-Murza powiedział: - Jeśli poddamy się przygnębieniu i rozpaczy, to dokładnie to, czego oni chcą. Nie możemy na to pozwolić. Jesteśmy to winni naszym poległym przyjaciołom, musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli - przemianę Rosji w normalne, wolne, europejskie i demokratyczne państwo.

Do ujawnienia informacji na temat stanu zdrowia Władimira Kara-Murzy wzywają międzynarodowe organizacje, między innymi Freedom House. Apeluje do rządów na całym świecie, by zażądały od Kremla zapewnienia nieograniczonego dostępu do więzionego opozycjonisty i jego natychmiastowego uwolnienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ATHIT PERAWONGMETHA / POOL

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS