Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Moskwa znowu bierze się za opozycję. Rosyjski sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej - wdowy po Aleksieju, a do więziennego szpitala trafił Władimir Kara-Murza, który odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności. To jedna z najsurowszych kar w postsowieckiej historii Rosji - za to, że dziennikarz nazwał Putina zbrodniarzem wojennym.

Reżimowi Putina nie wystarczyła śmierć Aleksieja Nawalnego. Na cel bierze wdowę po opozycjoniście. Julia Nawalna jest od teraz oficjalnie ścigana przez państwo rosyjskie. Sąd w Moskwie wydał nakaz jej aresztowania. Została oskarżona o "udział w grupie ekstremistycznej". Nawalna jest bezpieczna, przebywa za granicą. Ze względów bezpieczeństwa nie zdradza, gdzie dokładnie. Decyzję sądu skomentowała w sieci.

"Kiedy będziecie o tym pisać, nie zapomnijcie proszę napisać najważniejszej rzeczy: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu, ale nie gdzieś w Hadze, w przyjemnej celi z telewizorem, lecz w Rosji - w tej samej kolonii karnej i tej samej mającej 2 na 3 metry celi, w której zabił Aleksieja" - czytamy we wpisie Julii Nawalnej na platformie X.

Nawalna kontynuuje walkę nieżyjącego męża

Julia Nawalna, tak jak zapowiedziała po śmierci męża, kontynuuje jego dzieło: walkę o demokratyczną Rosję, wolną od korupcji i Putina.

Tydzień temu została nową przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka z siedzibą w Nowym Jorku. Zastąpiła na stanowisku Garriego Kasparowa. - Dyktatorzy uczą się od siebie nawzajem. Uczą się, jak stosować terror, jak zachować bezkarność. Stają się odważniejsi i silniejsi. Aby ich pokonać, my też musimy się uczyć. Będziemy nadal walczyć i nie poddamy się - zapowiadała Nawalna.

Nawalna często pojawia się w Niemczech. W marcu w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie oddała głos w pseudowyborach na prezydenta Rosji.

Teraz w obronie Nawalnej stanął kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Rosyjski nakaz aresztowania Julii Nawalnej jest nakazem aresztowania przeciwko pragnieniu wolności i demokracji" - napisał na platformie X.

"Musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli"

Z Rosji napływają bardzo niepokojące wieści dotyczące innego znanego rosyjskiego opozycjonisty. Więziony w kolonii karnej na Syberii Władimir Kara-Murza trafił do szpitala, rzekomo w związku z problemami neurologicznymi. Rosyjskie władze nie pozwalają mu na kontakt ani z rodziną, ani z prawnikami.

POLECAMY ROZMOWĘ: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Kara-Murza odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za krytykę Putina, w akcie oskarżenia zarzucono mu wręcz zdradę. Rodzina Kara- Murzy oskarża reżim o podtruwanie opozycjonisty. Obawia się, że skończy jak Aleksiej Nawalny. Po jego tragicznej śmierci Kara-Murza powiedział: - Jeśli poddamy się przygnębieniu i rozpaczy, to dokładnie to, czego oni chcą. Nie możemy na to pozwolić. Jesteśmy to winni naszym poległym przyjaciołom, musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli - przemianę Rosji w normalne, wolne, europejskie i demokratyczne państwo.

Do ujawnienia informacji na temat stanu zdrowia Władimira Kara-Murzy wzywają międzynarodowe organizacje, między innymi Freedom House. Apeluje do rządów na całym świecie, by zażądały od Kremla zapewnienia nieograniczonego dostępu do więzionego opozycjonisty i jego natychmiastowego uwolnienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ATHIT PERAWONGMETHA / POOL

Pozostałe wiadomości

Laurent już chodzi, ale cały czas w pieluchach. Maluje obrazy z zapałem godnym co najmniej studenta naszej ASP. Jego dzieła są prezentowane na wystawach i kosztują od 7 tysięcy euro w górę. Sukcesami może pochwalić się też 10-letnia Sofia, która będzie mieć wystawę w podziemiach Luwru, czy 11-letni Kareem, którego rysunki robią furorę.

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Dwulatek maluje obrazy za tysiące euro. Małych artystów, choć nieco starszych, jest więcej

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów jak najszybciej powinny trafić do odpowiedniego specjalisty. Chodzi o wyspecjalizowane ośrodki, które mają najlepiej opracowane leczenie danego nowotworu. Czasem jednak pacjenci trafiają do nich za późno albo wcale.

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Dzieci z rzadkimi typami nowotworów zagubione w systemie. "40 procent pacjentów trafia do nas za późno"

Źródło:
Fakty TVN

Buraki, ziemniaki, dynie i cukinie - nie dość, że ekologiczne, to z eksperymentalnej miejskiej farmy we Wrocławiu. Pracują na niej bezrobotni i osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Zdrowe warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów. Podobne inicjatywy pojawiły się też w Poznaniu i Ciechanowie.

Farmy w mieście cieszą się coraz większą popularnością. Z tej wrocławskiej warzywa trafiają do żłobków i DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na temat projektu dekryminalizacji aborcji ani na Radzie Ministrów, ani poza Radą Ministrów nie rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem - powiedział w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapytany, czy jego zdaniem zaufanie w koalicji wisi na włosku, odparł twierdząco.

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Źródło:
TVN24

- Ja bym zakładał, że jeżeli ten duet (Donald Trump - J.D. Vance) wygra, to będą przez najbliższe miesiące po wyborach koncentrowali się na Stanach Zjednoczonych. Co dla nas nie jest dobrym znakiem - mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Amerykanista i politolog profesor Bohdan Szklarski podkreślał, że Vance "jest nowicjuszem", ale to "dobry gracz, który widzi się w Białym Domu któregoś dnia".

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Krytykował Trumpa, teraz staje u jego boku. "Podejrzewam, że ta zmiana stanowiska nie jest szczera"

Źródło:
TVN24

W Rumunii podwojono liczbę niedźwiedzi przeznaczonych do odstrzału. Wszystko przez gwałtowny rozrost populacji tych ssaków i walkę niedźwiedzi z człowiekiem o terytorium. Władze twierdzą, że próbowały innych metod odstraszania, ale wszystkie zawiodły. Niedźwiedzie schodzą do wsi i miejscowości, bo szukają jedzenia, a ludzie, którzy wchodzą do lasów, ryzykują życie.

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

"Po drugiej stronie słuchawki młody mężczyzna krzyczał, że zaatakował ich niedźwiedź i że zabrał dziewczynę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS