223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
223 dni oczekiwania na nowy rząd. "Polityczny chaos w Holandii dopiero się zaczyna"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zakazać Koranu, zamknąć granice, rozpisać referendum w sprawie obecności w Unii Europejskiej - to najbardziej ekstremalne pomysły zwycięzcy holenderskich wyborów parlamentarnych. Teraz wiemy, że Geert Wilders zapewne ich nie zrealizuje, bo kontrowersyjny polityk musiał usunąć się w cień. Nowy premier zapewnia, że Wilders nie będzie sterował jego gabinetem z tylnego siedzenia. To jednak niejedyne zastrzeżenie, które się pojawia wokół nowego rządu.

Tak wygląda cywilizowane przekazanie władzy, którego od Holendrów mógłby uczyć się cały świat. Serdecznie żegnany przez swojego następcę Mark Rutte odjeżdża, na końcu pozdrawiając dziennikarzy. Nowy premier Dick Schoof też wykonuje ukłon w ich stronę. - To pierwsze spotkanie z udziałem całej Rady Ministrów. Nie mogę się doczekać i niewątpliwie z wieloma z was będę często widywał się w nadchodzących latach, na co też nie mogę się doczekać - powiedział do dziennikarzy nowy premier Holandii.

Holandia czekała na nowy rząd aż 223 dni, bo tyle czasu minęło od jesiennych przyspieszonych wyborów do momentu zaprzysiężenia przez króla nowego gabinetu.

Na wyjątkowo rozdrobnionej scenie politycznej udało się w końcu stworzyć koalicję czterech partii, z której najsilniejsza jest skrajnie prawicowa Partia Wolności Geerta Wildersa. Kontrowersyjny polityk musiał jednak usunąć się w cień, podobnie jak inni liderzy partii koalicyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Jest porozumienie w sprawie utworzenia rządu w Holandii

Nowy premier ma być gwarantem apolityczności. 67-letni Dick Schoof to urzędnik, był między innymi szefem wywiadu, koordynatorem do spraw zwalczania terroryzmu, nadzorował też służbę do spraw imigracji. Na pytanie, czy Geert Wilders będzie sterował rządem z tylnego siedzenia, Schoof odpowiada, że nie widzi siebie "chodzącego na smyczy".

Nowa polityka wobec UE

Wbrew obietnicom większość członków nowego gabinetu to politycy, a nie bezpartyjni eksperci. Zmęczeni wielomiesięcznymi targami politycznymi Holendrzy raczej nie odetchną z ulgą.

Brukselski portal Politico ocenia: "Poza chęcią sprawowania władzy koalicjantów nie łączy prawie nic. Wygląda na to, że polityczny chaos w Holandii - zamiast skończyć się wraz z powołaniem premiera - dopiero się zaczyna". Chaos może pogłębić wojna na trzy fronty, którą nowy gabinet ma rozpocząć z Brukselą. Koalicja rządowa chce, by Holandię przestała obowiązywać część wynegocjowanych przez poprzednie rządy zapisów dotyczących imigracji i ekologii. Chce też obniżyć składkę do wspólnego unijnego budżetu o ponad półtora miliarda euro.

Na unijne szczyty w końcu przestanie jeździć Marke Rutte, który już w ubiegłym roku obiecał odejście z polityki, ale dopiero od momentu wyłonienia nowego premiera.

Mark Rutte miał skupić sią na karierze akademickiej, ale został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO. Holender znany jest z nieprzejednanej postawy wobec Rosji Putina. Rutte i jego rodacy boleśnie przekonali się, jak bezwzględnie potrafi działać Kreml po zamachu na lot MH17 w 2014 roku. Po ataku rosyjskiej rakiety nad terytorium Ukrainy zginęło wtedy 193 Holendrów. Mimo niezbitych dowodów Putin do dziś umywa ręce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/REMKO DE WAAL

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS