Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wiekuJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Druga kadencja republikańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych została przerwana tragiczną śmiercią - w 1865 roku Abraham Lincoln zginął od strzału w tył głowy. Do zdarzenia doszło w teatrze.

- On i jego żona Mary Todd Lincoln uczestniczyli w specjalnym przedstawieniu komedii "Nasz amerykański kuzyn" w Ford’s Theatre w Waszyngtonie. Lincoln został zabrany do domu po drugiej stronie ulicy. Zmarł następnego ranka - czytamy na portalu Associated Press.

Tragiczne historie trzech prezydentów

Morderca był zwolennikiem niewolnictwa i jako motyw jego działania podano poparcie prezydenta dla praw Afroamerykanów. Drugim prezydentem, który został zginął w zamachu, był James Garfield. Republikanin urzędował ledwie kilka miesięcy. W 1881 roku napastnik, Charles Guiteau, oddał do niego śmiertelny strzał na dworcu kolejowym w Waszyngtonie.

- Guiteau, który miał wówczas 39 lat, był znany w całym Waszyngtonie jako człowiek niestabilny emocjonalnie. Zabił Garfielda z powodu odmowy prezydenta mianowania go na konsulat europejski. Planując ten brutalny akt, Guiteau prześladował Garfielda przez tygodnie - podaje portal "Miller Center".

25. prezydent Stanów Zjednoczonych William McKinley też tragicznie skończył swoją polityczną karierę. Podczas spotkania z mieszkańcami Buffalo w 1901 roku został postrzelony w brzuch przez Leona Czolgosza, Amerykanina polskiego pochodzenia, który uważał, że William McKinley jest winny powszechnej niesprawiedliwości społecznej.

Więcej szczęścia mieli obydwaj Rooseveltowie

Kolejny prezydent, Theodore Roosevelt, został w 1912 roku postrzelony w Milwaukee podczas kampanii wyborczej. Sprawca strzelaniny spędził resztę życia w szpitalu psychiatrycznym.

W 1933 roku Franklin Delano Roosevelt, wówczas prezydent elekt Partii Demokratycznej, właśnie wygłaszał przemówienie w Miami z tylnej kanapy samochodu, kiedy rozległy się strzały. On sam nie odniósł wtedy obrażeń, ale zginął między innymi burmistrz Chicago.

CZYTAJ TAKŻE: Zginął pięć dni po swoim największym zwycięstwie. 159 lat temu zamordowano Abrahama Lincolna

W 1950 roku na terenie rezydencji Blair House dokonano nieudanej próby zabójstwa Harry'ego Trumana.

John F. Kennedy został śmiertelnie postrzelony w listopadzie 1963 roku. Kolumna prezydenta przejeżdżała przez centrum Dallas, gdy rozległy się strzały. Związany z Partią Demokratyczną polityk zmarł w szpitalu. Policja aresztowała Lee Harveya Oswalda, który nie doczekał procesu, bo też został zastrzelony.

Dwie próby zabójstwa w ciągu kilku tygodni

W 1975 roku w ciągu zaledwie kilku tygodni prezydent Gerard Ford o mało nie został zabity dwa razy.

Była też próba zabójstwa prezydenta Ronalda Reagana. Po strzelaninie doszedł do zdrowia, ale ucierpiały trzy inne osoby, w tym prezydencki sekretarz prasowy. Sprawca został uznany za niepoczytalnego, w związku z czym osadzono go w szpitalu psychiatrycznym.

Robert F. Kennedy, młodszy brat byłego prezydenta Johna F. Kennedyego, nigdy nie był prezydentem, ale chciał nim być. Został zastrzelony, będąc senatorem, wkrótce po ogłoszeniu zwycięstwa w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Zamachowiec odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Twierdził, że zabił Kennedy'ego, bo poparł on Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress | Alexander Gardner

Pozostałe wiadomości

Armia Putina atakuje w Ukrainie nie tylko tam, gdzie się toczą walki, ale także tam, gdzie udzielana jest pomoc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obliczyła, że przychodnie i szpitale od lutego 2022 roku były atakowane przez Rosje niemal dwa tysiące razy. 

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Ukraińskie szpitale i przychodnie pod ostrzałem. Rosja od początku inwazji zaatakowała je niemal dwa tysiące razy

Źródło:
Fakty TVN

Niemal dwa tygodnie przed powrotem do szkoły warto sprawdzić, jakie zmiany czekają uczniów. To między innymi brak przedmiotu historia i teraźniejszość w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych. Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje do rodziców, by nie rezygnowali ze starych podręczników ze względu na zmiany programowe, bo polegają one na rezygnacji z niektórych treści, a nie dodaniu nowych.

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? Są zmiany, ale niekoniecznie są potrzebne nowe podręczniki

Źródło:
Fakty TVN

Nie skończyło się jeszcze sprzątanie po ostatniej ulewie, która w Warszawie i innych miejscach była wyjątkowo obfita. Urwania chmury nad rozgrzanymi, zabetonowanymi miastami mogą zdarzać się częściej - alarmują hydrolodzy. Zdaniem ekspertów należy rozwijać obszary zielone w miastach, żeby łagodzić skutki obfitych deszczów, natomiast rozbudowa kanalizacji, żeby mogła na bieżąco odprowadzać wodę z najgorszych ulew, nie jest praktycznym rozwiązaniem.

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Gwałtowne ulewy i podtopienia bedą coraz częstsze. Eksperci: w miastach w tych sytuacjach pomaga zieleń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

35-letnia Izabela z Bolesławca odnalazła się u znajomych - informuje prokuratura. Gdy do nich dotarła, była głodna i wycieńczona. Kobieta zaginęła 9 sierpnia po tym, jak na autostradzie A4 miał zepsuć się jej samochód. Prokuratura zaczęła już nawet śledztwo z artykułu dotyczącego pozbawienia wolności innej osoby.

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

35-letnia Izabela z Bolesławca została odnaleziona, ale śledztwo wciąż trwa. Kobieta ma zostać przesłuchana

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wiele osób po stronie demokratów już w czerwcu było pogodzonych, że ta kampania jest stracona, zmiana na kandydatkę Kamalę Harris przyniosła sukces, jest pozytywna energia - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Katarzyna Pisarska z SGH, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego. Dodała, że "jest bardzo duże ciśnienie społeczeństwa" na to, aby doszło do debaty Harris z Donaldem Trumpem.

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

"To tak jakby przestraszył się kobiety. On nie może sobie na to pozwolić"

Źródło:
TVN24

Już w czerwcu przewidywaliśmy, że będzie letnia fala COVID-19 - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Dodał, że jest "potwierdzenie z trzech źródeł", że mamy do czynienia z kolejnym uderzeniem tej choroby. Wymieniał też objawy, jakie obecnie występują u zakażonych.

"Mamy potwierdzenie z trzech źródeł". Doktor Grzesiowski o kolejnej fali COVID-19

"Mamy potwierdzenie z trzech źródeł". Doktor Grzesiowski o kolejnej fali COVID-19

Źródło:
TVN24

Czy po raz pierwszy w historii Amerykanie wybiorą kobietę na prezydenta? Chyba nikt nie rozumie tego wyzwania tak dobrze jak Hillary Clinton. W 2016 roku zdobyła więcej głosów niż Donald Trump, ale przegrała w Kolegium Elektorów.

Czy "szklany sufit" uda się przebić? To, co nie udało się Hillary Clinton, może w końcu zrobić Kamala Harris

Czy "szklany sufit" uda się przebić? To, co nie udało się Hillary Clinton, może w końcu zrobić Kamala Harris

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

U wybrzeży Palermo trąba wodna zaskoczyła pasażerów luksusowego jachtu, błyskawicznie go przewróciła i zatopiła. Z tonącego jachtu do szalupy ratunkowej udało się ewakuować 15 osobom. Na pokładzie został między innymi brytyjski miliarder Mike Lynch i jego 18-letnia córka Hannah. Do tej pory udało się wyłowić jedno ciało. Pozostali mają być uwięzieni pod pokładem.

Luksusowy jacht zatonął niedaleko Palermo. Na pokładzie był brytyjski miliarder Mike Lynch

Luksusowy jacht zatonął niedaleko Palermo. Na pokładzie był brytyjski miliarder Mike Lynch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump walczy o Biały Dom, ale już zaproponował miejsce w swoim rządzie najbogatszemu człowiekowi w Ameryce. Elon Musk odpowiedział, że jest gotowy.

Donald Trump twierdzi, że zatrudniłby Elona Muska w swojej administracji

Donald Trump twierdzi, że zatrudniłby Elona Muska w swojej administracji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS