Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wiekuJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Druga kadencja republikańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych została przerwana tragiczną śmiercią - w 1865 roku Abraham Lincoln zginął od strzału w tył głowy. Do zdarzenia doszło w teatrze.

- On i jego żona Mary Todd Lincoln uczestniczyli w specjalnym przedstawieniu komedii "Nasz amerykański kuzyn" w Ford’s Theatre w Waszyngtonie. Lincoln został zabrany do domu po drugiej stronie ulicy. Zmarł następnego ranka - czytamy na portalu Associated Press.

Tragiczne historie trzech prezydentów

Morderca był zwolennikiem niewolnictwa i jako motyw jego działania podano poparcie prezydenta dla praw Afroamerykanów. Drugim prezydentem, który został zginął w zamachu, był James Garfield. Republikanin urzędował ledwie kilka miesięcy. W 1881 roku napastnik, Charles Guiteau, oddał do niego śmiertelny strzał na dworcu kolejowym w Waszyngtonie.

- Guiteau, który miał wówczas 39 lat, był znany w całym Waszyngtonie jako człowiek niestabilny emocjonalnie. Zabił Garfielda z powodu odmowy prezydenta mianowania go na konsulat europejski. Planując ten brutalny akt, Guiteau prześladował Garfielda przez tygodnie - podaje portal "Miller Center".

25. prezydent Stanów Zjednoczonych William McKinley też tragicznie skończył swoją polityczną karierę. Podczas spotkania z mieszkańcami Buffalo w 1901 roku został postrzelony w brzuch przez Leona Czolgosza, Amerykanina polskiego pochodzenia, który uważał, że William McKinley jest winny powszechnej niesprawiedliwości społecznej.

Więcej szczęścia mieli obydwaj Rooseveltowie

Kolejny prezydent, Theodore Roosevelt, został w 1912 roku postrzelony w Milwaukee podczas kampanii wyborczej. Sprawca strzelaniny spędził resztę życia w szpitalu psychiatrycznym.

W 1933 roku Franklin Delano Roosevelt, wówczas prezydent elekt Partii Demokratycznej, właśnie wygłaszał przemówienie w Miami z tylnej kanapy samochodu, kiedy rozległy się strzały. On sam nie odniósł wtedy obrażeń, ale zginął między innymi burmistrz Chicago.

CZYTAJ TAKŻE: Zginął pięć dni po swoim największym zwycięstwie. 159 lat temu zamordowano Abrahama Lincolna

W 1950 roku na terenie rezydencji Blair House dokonano nieudanej próby zabójstwa Harry'ego Trumana.

John F. Kennedy został śmiertelnie postrzelony w listopadzie 1963 roku. Kolumna prezydenta przejeżdżała przez centrum Dallas, gdy rozległy się strzały. Związany z Partią Demokratyczną polityk zmarł w szpitalu. Policja aresztowała Lee Harveya Oswalda, który nie doczekał procesu, bo też został zastrzelony.

Dwie próby zabójstwa w ciągu kilku tygodni

W 1975 roku w ciągu zaledwie kilku tygodni prezydent Gerard Ford o mało nie został zabity dwa razy.

Była też próba zabójstwa prezydenta Ronalda Reagana. Po strzelaninie doszedł do zdrowia, ale ucierpiały trzy inne osoby, w tym prezydencki sekretarz prasowy. Sprawca został uznany za niepoczytalnego, w związku z czym osadzono go w szpitalu psychiatrycznym.

Robert F. Kennedy, młodszy brat byłego prezydenta Johna F. Kennedyego, nigdy nie był prezydentem, ale chciał nim być. Został zastrzelony, będąc senatorem, wkrótce po ogłoszeniu zwycięstwa w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Zamachowiec odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności. Twierdził, że zabił Kennedy'ego, bo poparł on Izrael w wojnie sześciodniowej w 1967 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Library of Congress | Alexander Gardner

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS