Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy
Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzyJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wynik eurowyborów dał skrajnej prawicy nowy impet. Na razie jednak, zamiast tworzyć jedną siłę, rozmienia się na drobne. Europosłowie Alternatywy dla Niemiec tworzą grupę razem z europosłami Konfederacji: Europę Suwerennych Narodów. Większość partii skrajnej prawicy będzie w grupie Patrioci dla Europy. Wciąż będzie istnieć frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Eurosceptyczne, antyunijne i nacjonalistyczne siły miały utworzyć wspólną grupę w europarlamencie. Ostatecznie podzielą się aż na trzy frakcje.

Największa z nich to nowa grupa Patrioci dla Europy - będzie trzecią siłą w Parlamencie Europejskim. W jej skład weszli: francuskie Zjednoczenie Narodowe, węgierski Fidesz Viktora Orbana, włoska Liga Matteo Salviniego, czeska partia ANO Andreja Babisza, Partia Wolności Holendra Geerta Wildersa, austriacka Partia Wolności i hiszpańska partia VOX.

- Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu hiperfederalistycznemu aspektowi Unii Europejskiej. Jesteśmy przeciwko temu, że Unia Europejska za wszelką cenę chce zdominować państwa członkowskie - mówi Jean-Paul Garraud, eurodeputowany z grupy Patrioci dla Europy.

Powstaje "Europa Suwerennych Narodów"

Na alians z Orbanem, Le Pen, Wildersem i Salvinim nie zdecydowali się Bracia Włosi, czyli partia premier Włoch Giorgii Meloni, oraz Prawo i Sprawiedliwość. Decydującą przeszkodą były najprawdopodobniej różnice zdań w kwestii wspierania Ukrainy. Obie partie pozostaną filarami EKR - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jej współprzewodniczącym jest Joachim Brudziński.

Najbardziej radykalną frakcją będzie kolejny nowy twór - Europa Suwerennych Narodów. Jej największa partia to skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec. Szeregi 25-osobowej frakcji zasili troje europosłów Konfederacji. Stanisław Tyszka ogłosił, że został współprzewodniczącym grupy.

"Uznaliśmy, że aby skuteczniej walczyć o interesy Polski w PE, lepiej stworzyć grupę, niż pozostać niezrzeszonymi. W tej grupie wynegocjowaliśmy też najsilniejszą pozycję. Z naszymi sojusznikami będziemy przeciwstawiać się szaleńczej polityce klimatycznej UE, zagrażającej stabilności naszych państw i Europy polityce imigracyjnej, i próbom budowy europejskiego superpaństwa" - napisał eurodeputowany Konfederacji Stanisław Tyszka.

W tej kwestii nawet europosłowie Konfederacji są podzieleni. Partia ma ich sześcioro. Troje z nich, w tym europosłanka Anna Bryłka, nie chce być w jednej frakcji z AfD, bo "wypowiedzi niektórych członków niemieckiego ugrupowania są wprost sprzeczne z polskim interesem narodowym".

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna nowa frakcja i podzieleni europosłowie Konfederacji. "Trzeba starać się budować sojusze"

Konfederacja z trzecim wynikiem
Konfederacja z trzecim wynikiemTVN24

Skuteczność skrajnej prawicy będzie bardzo mocno ograniczona

W Niemczech AfD znana jest przede wszystkim z prób wybielania zbrodni nazistowskich. Kontrwywiad oficjalnie uznaje partię za przyczółek Władimira Putina w Europie Zachodniej. Liderzy Konfederacji mówią o AfD, że to duża partia, reprezentuje różne środowiska.

- Mając taki wybór, można wejść do grupy nawet z samym diabłem, jeśli będzie walczył o te same postulaty, o które walczymy, bo to jest polityka realna i skuteczność - mówił w radiowej "Trójce" poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.

Skuteczność skrajnej prawicy będzie bardzo mocno ograniczona. Już w najbliższy wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego europarlamentu i najważniejsze dla partyjnych grup rozdanie, czyli wybór szefów wpływowych komisji parlamentarnych.

- Choć po prawej stronie powstają kolejne frakcje, to ich liczba nie wpływa na ich siłę w tej izbie. Przeciwnie, bo o ile jeszcze EKR, do którego należy PiS, może liczyć na proporcjonalny udział w układance stanowisk, to w tym podziale nie weźmie udziału frakcja tak zwanych patriotów. Choć stała się trzecią co do wielkości grupą, to otoczona jest kordonem sanitarnym, przez który nie ma szans przebić się też najmniejsza i najnowsza z nich: Europa Suwerennych Narodów - wyjaśnia nasz korespondent w Brukseli Maciej Sokołowski.

Kordon sanitarny to inaczej izolowanie danej partii lub polityka przez największe ugrupowania. O tym, jak szczelny potrafi być ten kordon, w poprzednich kadencjach przekonali się między innymi eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości, w tym najboleśniej Beata Szydło, przymierzana do eksponowanych stanowisk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: RONALD WITTEK/PAP

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS