Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

W nowych wyborczych reklamówkach pokazują Kamalę Harris jako tę osobę, która miała okłamywać opinię publiczną i ukrywać prawdziwy stan zdrowia Joe Bidena. To teraz jeden z kluczowych argumentów w strategii republikanów.

- Facet przez trzy i pół roku nie nadawał się do wykonywania tej roboty, a Kamala Harris na ten temat kłamała. Tak samo zresztą jak inni demokraci i media. Wszyscy widzieliśmy, że facet już nie ma siły. Tak nie można rządzić. To obraża wyborców - ocenia J.D. Vance, kandydat republikanów na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Republikanie przekonują, że Kamali Harris nie udało się rozwiązać kryzysu migracyjnego na granicy i że prezydent Joe Biden miał zwlekać z rezygnacją, bo sam nie jest przekonany, że to dobra kandydatka. Próbują bagatelizować jej możliwą przewagę i, tak ważny w polityce, efekt nowego otwarcia.

- Nie uważam, żeby to była znacząca zmiana. Ona jest współodpowiedzialna za politykę Joe Bidena. Była carycą granicy i wiemy, że nie rozwiązała tego najpoważniejszego problemu w naszym kraju. Cieszymy się na listopad. Cieszymy się, że naszymi kandydatami są Trump i Vance - mówi Mike Johnson, republikański spiker Izby Reprezentantów. Tak zwane "partyjne doły", czyli lokalni politycy, pochodzący zwłaszcza ze stanów wahających się, uderzają w dużo mocniejsze tony i apelują do wyborców o pełną mobilizację.

Republikanie rozważają złożenie pozwów sądowych

- Walczcie, walczcie, walczcie! Mamy jeszcze czas! To jest wojna o duszę naszego narodu. Walczymy o nasze dzieci i wnuki. Wierzcie mi, że Donald Trump i J.D. Vance to ostatnia szansa na uratowanie naszego kraju - apeluje republikański senator ze stanu Ohio George Lang.

Republikanie mają rozważać złożenie pozwów sądowych, bo przecież Joe Biden wygrał prawybory Partii Demokratycznej i - jak tłumaczą - nie powinno już dochodzić do zmiany kandydata. Podważają też legalność ewentualnego korzystania przez Kamalę Harris z pieniędzy zgromadzonych na kampanię Joe Bidena.

- To dowodzi, że nie chcieli zmiany Bidena na Kamalę Harris. Boją się, że ona może go pokonać. Wydali dziesiątki milionów dolarów na reklamówki uderzające w Bidena. Część z nich wciąż będą mogli wykorzystać, ale na pewno nie wszystkie - komentuje Larry Sabato, komentator CNN, politolog z Uniwersytetu Wirginii.

Kamala Harris jest prezentowana jako kandydatka, która ma bardziej liberalne poglądy, ale zasadniczo nie różni się od Joe Bidena. Jest tak samo współodpowiedzialna za rządzenie Ameryką.

CZYTAJ TAKŻE: Sondaże pokazują, wśród których wyborców Kamala Harris ma największe szanse

- Realna zmiana dotyczy wieku. Biden był trochę starszy od Trumpa i tego nie da się już wykorzystać, ale pozostałe argumenty dotyczące prowadzenia polityki są nadal aktualne - ocenia Scott Jennings, komentator CNN, doradca polityczny republikanów.

Wiek ma tutaj duże znaczenie, bo teraz to Donald Trump jest najstarszym kandydatem, a republikanie muszą odpowiadać na pytania o jego sprawność psychofizyczną.

- On regularnie wygłasza 90-minutowe przemówienia i moim zdaniem nie ma problemów ze zdrowiem - ocenia członek Izby Reprezentantów z Partii Republikańskiej William Timmons.

Rezygnacja Joe Bidena i wskazanie Kamali Harris na najbardziej prawdopodobną kandydatkę demokratów przynajmniej na najbliższe dni odwróciło uwagę od próby zabójstwa Donalda Trumpa. Ze względów strategicznych, politycznych, to też republikanom nie może się podobać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: JEFFREY PHELPS/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS