"Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Rosyjskie ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne - opowiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Kira Rudnyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy. - Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie - dodała.

Michał Sznajder, "Fakty o Świecie" TVN24 BiS: Przede wszystkim pragnę rozpocząć od wyrazów współczucia w związku z potworną tragedią spowodowaną przez Rosjan wczoraj (w poniedziałek - red.) w Kijowie. 

Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy: Dziękuję bardzo. Dzisiaj mamy dzień żałoby w Ukrainie, w Kijowie i we wszystkich innych miastach w związku ze wczorajszymi atakami ze strony Rosji. Nie tracimy nadziei, że znajdziemy dzięki misjom ratunkowym jeszcze część ludzi, którzy mogą nadal znajdować się pod gruzami. Łączymy się z nimi w modlitwach. Z nimi, z ich rodzinami. Sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. 

Michał Sznajder: Jakie są wasze wiadomości odnośnie do sytuacji, odnośnie do szpitala dziecięcego? 

Kira Rudyk: Na tę chwilę wiemy, że wczoraj 33 osoby zginęły od rosyjskiej rakiety. Ta liczba to jest minimum. Jest wiele osób rannych. Ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne. Chcę to powiedzieć jasno dla wszystkich, którzy nas oglądają: atakowanie szpitali to zbrodnia wojenna. Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie, sprawdziły to. Jesteśmy absolutnie przekonani, że zagwarantujemy to, że Rosja zapłaci w pewnym momencie za to, co zrobiła. 

"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Nie sądzę, abyśmy byli w stanie zrozumieć to, jak mogą myśleć sprawcy takich potwornych ataków. Ale zastanawiam się, co myślą ludzie w Ukrainie odnośnie do tego, dlaczego zaatakowali takie obiekty jak szpitale dziecięce? Dlaczego do tego doszło?

KR: Szczerze? Nie wiemy. Koncentrujemy się w tej chwili na tym, aby upewnić się, że okażemy pomoc dzieciom. Chcę wyjaśnić, że ten szpital był największym szpitalem w Ukrainie, ale również leczył dzieci w najtrudniejszym stanie. Dzieci walczące z rakiem. Dzieci w trakcie hemodializy, kiedy nie działają ich nerki. W tej chwili koncentrujemy się na tym, aby pomagać im i ich rodzinom. Możecie wyobrazić sobie, jak ciężkie to było dla nich, aby przejść przez to leczenie. Jak ciężko jest przetrwać taki atak w jego trakcie, ale kiedy patrzymy wstecz, to widzimy, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Rosja dopuszcza się czegoś takiego, takiej zbrodni, bo robili podobne rzeczy w Syrii. Byli w stanie wykręcić się sianem. Teraz jest to kluczowe, aby świat zrozumiał, że zło nieukarane zawsze wróci. Również może być to znak dla krajów NATO, aby powiedzieć: "zobaczcie, jak daleko może posunąć się eskalacja". Dla nas, ludzi wolnego kraju, jest to niemożliwe, aby w ogóle zrozumieć, dlaczego ktokolwiek mógłby coś takiego zrobić. Być może jest to kolejny pokaz siły, że nie ma na coś takiego właściwej reakcji. 

ZOBACZ TEŻ: Co przyniesie trzydniowy szczyt NATO w Waszyngtonie?

Panie Michale, błagamy o te systemy obrony przeciwlotniczej, aby bronić naszych obywateli przed tragediami takimi właśnie, od pierwszego dnia wojny. Do tej chwili nie otrzymaliśmy ich wystarczająco dużo, aby bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Oni nadal to robią, więc będziemy powtarzać nasz zew: "Świecie drogi, liderzy demokratyczni, pomóżcie nam przetrwać. Pomóżcie nam pozwolić dzieciom mieć jakąś przyszłość". Do tego potrzebujemy możliwości samoobrony. Do tego potrzebujemy więcej broni, ale przede wszystkim systemów obrony przeciwlotniczej. Jeżeli nie walczycie w żadnej wojnie, proszę, przekażcie te systemy obrony przeciwlotniczej nam, bo my wykorzystamy je na rzecz dobra. Będziemy ratować ludzi, nie nawet dorosłych, dzieci. Dzieci, bo widzicie, co się dzieje, kiedy nie możemy się bronić. I naprawdę myślę, że to prezydent Zełenski będzie mówić liderom NATO w Waszyngtonie. 

"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"
"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Dokładnie to miało być moim kolejnym pytaniem. Jakie są oczekiwania Ukrainy wobec wkrótce rozpoczynającego się szczytu NATO? 

KR: Nasz cel pozostaje taki sam. Chcemy jasnej drogi dołączenia do NATO dla Ukrainy. Bo jest to absolutnie jasne dla całego świata teraz, że jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć od tego, od czego cierpimy my. Zasługujemy na jasną drogę tego, jak staniemy się członkiem NATO. Jednakże rozumiemy również, że są pewne zakłócenia polityczne w krajach naszych sojuszników. Teraz naszym celem przede wszystkim pozostaje to, aby zyskać odpowiednią ilość uzbrojenia, systemów przeciwlotniczych dla naszego kraju. Upewnić się, że przetrwamy, aby realizować tę drogę, która zostanie nam pokazana przez naszych partnerów. Na przykład zostanie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i członkiem NATO. 

Naprawdę niedawno, gdy rozmawiałam z ludźmi, którzy pomagali sprzątać rumowisko, powiedzieli, że idea o przyszłości Ukrainy jest bardzo fajna, ale czy będziemy żyć, aby zobaczyć realizację tej idei? Czy polegniemy w trakcie kolejnego rosyjskiego ataku na nasze miasto? Myślę, że jest to bardzo ważna uwaga, bardzo jasna uwaga, że gdy mówimy o naszej przyszłości, upewnimy się, że ta przyszłość w ogóle nastąpi. 

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko

Pozostałe wiadomości

To może być niebezpieczne dla jego zleceniodawców - Paweł S. mówi już drugi dzień, wiele godzin, a to jeszcze nie koniec. Nie wiadomo, czy w prokuraturze zaprzecza oskarżeniom, czy może kogoś sypie. Wiadomo, że chodzi o wiele milionów złotych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów PiS-u. Najpierw były szef tej agencji, Michał K., został zatrzymany w Londynie, a potem Pawła S. deportowano z Dominikany.

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Paweł S. drugi dzień w prokuraturze. Jego słowa "mogą spowodować, że cała Zjednoczona Prawica zadrży"

Źródło:
Fakty TVN

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Hiszpanii jest szokująca. To już 205 osób, a kilkadziesiąt jest wciąż poszukiwanych. "Mąż wyszedł po samochód i już nie wrócił". "Uciekłam z domu, gdy wodę miałam po szyję". Przerażające relacje. Gwałtowna ulewa i nagła powódź. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie ostrzegł o powodzi z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Powódź w Hiszpanii zabiła ponad 200 osób. "Tam, gdzie mieszkam, nic nie może dojechać"

Źródło:
Fakty TVN

1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych - czas wspomnień, zadumy i odwiedzania grobów bliskich. Na cmentarzach w całej Polsce płoną miliony zniczy, a na drogach dojazdowych do nekropolii i trasach wylotowych trwa policyjna akcja "Znicz". Są apele o wyjątkową ostrożność ze względu na bardzo silny wiatr - głównie na północy Polski. W Gdańsku - ze względów na wichurę - odwołano międzywyznaniową modlitwę w Dniu Wszystkich Świętych.  

Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu

Na drogach w całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz". W okolicy cmentarzy zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policjanci z Gliwic szukają podejrzewanego o oszustwo metodą "na blika". Służby publikują zdjęcie mężczyzny i proszą o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Jednocześnie apelują o ostrożność i czujność podczas korzystania z internetu, bo prób wyłudzania naszych danych jest coraz więcej.

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mit smoleńskiego morderstwa jest jedną z podstawowych cegieł w murze PiS. Wyciągnięcie tej cegły powoduje, że on się zawali - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł i były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Jarosław Kaczyński, nawet jeśli będzie miał czarno na białym napisane, co się stało z dowodami, to powie, że to jest propaganda - dodał.

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

"Oni zrobili mur. Wyciągnięcie jednej cegły powoduje, że się zawali"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy złodzieje z PiS, którzy próbowali uciekać na drugi koniec kuli ziemskiej, mają wyraźny sygnał, że służby państwa, niezależna prokuratura, PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza, eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej. - To jest sygnał dla wszystkich osób, które liczyły na jakąś ochronę poza granicami Polski, że to się nie uda - oceniła posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. Komentowali w ten sposób ostatnie zatrzymanie i śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

"Sygnał, że niezależna prokuratura PiS-owskich złodziei będzie wyciągać z każdej dziury"

Źródło:
TVN24

Wraz z nadchodzącymi wyborami Amerykanie są coraz bardziej zestresowani polityką. Kamala Harris i Donald Trump prezentują dwie odmienne wizje Stanów Zjednoczonych. Ponad połowa obywateli uważa, że ich prawa są zagrożone. Niepokój budzi między innymi kwestia prawa do aborcji, imigracja czy koszty życia. Obywatele są zmęczeni polityką i podziałami w kraju. Wielu dorosłych Amerykanów przyznaje, że ogranicza kontakty z rodziną ze względu na różnice w poglądach.

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Kampania wyborcza odbija się na zdrowiu psychicznym Amerykanów. "Jest dużo negatywnych emocji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nigdy nie uznał wyborczej porażki w 2020 roku i zawsze chciał wrócić do Białego Domu. Może mu się to udać, bo wyścig wyborczy jest niezwykle wyrównany. Donald Trump, choć obraża wielu przeciwników i różne grupy polityczne, to nie traci swoich zwolenników, którzy znów chcą go widzieć na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Donald Trump ma szansę wrócić do Białego Domu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS