"Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Rosyjskie ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne - opowiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Kira Rudnyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy. - Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie - dodała.

Michał Sznajder, "Fakty o Świecie" TVN24 BiS: Przede wszystkim pragnę rozpocząć od wyrazów współczucia w związku z potworną tragedią spowodowaną przez Rosjan wczoraj (w poniedziałek - red.) w Kijowie. 

Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy: Dziękuję bardzo. Dzisiaj mamy dzień żałoby w Ukrainie, w Kijowie i we wszystkich innych miastach w związku ze wczorajszymi atakami ze strony Rosji. Nie tracimy nadziei, że znajdziemy dzięki misjom ratunkowym jeszcze część ludzi, którzy mogą nadal znajdować się pod gruzami. Łączymy się z nimi w modlitwach. Z nimi, z ich rodzinami. Sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka. 

Michał Sznajder: Jakie są wasze wiadomości odnośnie do sytuacji, odnośnie do szpitala dziecięcego? 

Kira Rudyk: Na tę chwilę wiemy, że wczoraj 33 osoby zginęły od rosyjskiej rakiety. Ta liczba to jest minimum. Jest wiele osób rannych. Ataki były skierowane nie tylko przeciwko największemu szpitalowi dziecięcemu, Ohmatdyt. Również uderzyły w inne centra zdrowia, takie jak szpital położniczy i kolejną klinikę. Tak że wiemy, że te ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne. Chcę to powiedzieć jasno dla wszystkich, którzy nas oglądają: atakowanie szpitali to zbrodnia wojenna. Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie, sprawdziły to. Jesteśmy absolutnie przekonani, że zagwarantujemy to, że Rosja zapłaci w pewnym momencie za to, co zrobiła. 

"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"
"Ataki musiały być celowe i były skierowane w centra medyczne"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Nie sądzę, abyśmy byli w stanie zrozumieć to, jak mogą myśleć sprawcy takich potwornych ataków. Ale zastanawiam się, co myślą ludzie w Ukrainie odnośnie do tego, dlaczego zaatakowali takie obiekty jak szpitale dziecięce? Dlaczego do tego doszło?

KR: Szczerze? Nie wiemy. Koncentrujemy się w tej chwili na tym, aby upewnić się, że okażemy pomoc dzieciom. Chcę wyjaśnić, że ten szpital był największym szpitalem w Ukrainie, ale również leczył dzieci w najtrudniejszym stanie. Dzieci walczące z rakiem. Dzieci w trakcie hemodializy, kiedy nie działają ich nerki. W tej chwili koncentrujemy się na tym, aby pomagać im i ich rodzinom. Możecie wyobrazić sobie, jak ciężkie to było dla nich, aby przejść przez to leczenie. Jak ciężko jest przetrwać taki atak w jego trakcie, ale kiedy patrzymy wstecz, to widzimy, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Rosja dopuszcza się czegoś takiego, takiej zbrodni, bo robili podobne rzeczy w Syrii. Byli w stanie wykręcić się sianem. Teraz jest to kluczowe, aby świat zrozumiał, że zło nieukarane zawsze wróci. Również może być to znak dla krajów NATO, aby powiedzieć: "zobaczcie, jak daleko może posunąć się eskalacja". Dla nas, ludzi wolnego kraju, jest to niemożliwe, aby w ogóle zrozumieć, dlaczego ktokolwiek mógłby coś takiego zrobić. Być może jest to kolejny pokaz siły, że nie ma na coś takiego właściwej reakcji. 

ZOBACZ TEŻ: Co przyniesie trzydniowy szczyt NATO w Waszyngtonie?

Panie Michale, błagamy o te systemy obrony przeciwlotniczej, aby bronić naszych obywateli przed tragediami takimi właśnie, od pierwszego dnia wojny. Do tej chwili nie otrzymaliśmy ich wystarczająco dużo, aby bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Oni nadal to robią, więc będziemy powtarzać nasz zew: "Świecie drogi, liderzy demokratyczni, pomóżcie nam przetrwać. Pomóżcie nam pozwolić dzieciom mieć jakąś przyszłość". Do tego potrzebujemy możliwości samoobrony. Do tego potrzebujemy więcej broni, ale przede wszystkim systemów obrony przeciwlotniczej. Jeżeli nie walczycie w żadnej wojnie, proszę, przekażcie te systemy obrony przeciwlotniczej nam, bo my wykorzystamy je na rzecz dobra. Będziemy ratować ludzi, nie nawet dorosłych, dzieci. Dzieci, bo widzicie, co się dzieje, kiedy nie możemy się bronić. I naprawdę myślę, że to prezydent Zełenski będzie mówić liderom NATO w Waszyngtonie. 

"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"
"Jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć"Michał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

MS: Dokładnie to miało być moim kolejnym pytaniem. Jakie są oczekiwania Ukrainy wobec wkrótce rozpoczynającego się szczytu NATO? 

KR: Nasz cel pozostaje taki sam. Chcemy jasnej drogi dołączenia do NATO dla Ukrainy. Bo jest to absolutnie jasne dla całego świata teraz, że jesteśmy przedmurzem, które nie pozwala światu demokratycznemu ucierpieć od tego, od czego cierpimy my. Zasługujemy na jasną drogę tego, jak staniemy się członkiem NATO. Jednakże rozumiemy również, że są pewne zakłócenia polityczne w krajach naszych sojuszników. Teraz naszym celem przede wszystkim pozostaje to, aby zyskać odpowiednią ilość uzbrojenia, systemów przeciwlotniczych dla naszego kraju. Upewnić się, że przetrwamy, aby realizować tę drogę, która zostanie nam pokazana przez naszych partnerów. Na przykład zostanie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i członkiem NATO. 

Naprawdę niedawno, gdy rozmawiałam z ludźmi, którzy pomagali sprzątać rumowisko, powiedzieli, że idea o przyszłości Ukrainy jest bardzo fajna, ale czy będziemy żyć, aby zobaczyć realizację tej idei? Czy polegniemy w trakcie kolejnego rosyjskiego ataku na nasze miasto? Myślę, że jest to bardzo ważna uwaga, bardzo jasna uwaga, że gdy mówimy o naszej przyszłości, upewnimy się, że ta przyszłość w ogóle nastąpi. 

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

Kolejne kroki Stanów Zjednoczonych wobec Izraela, a także w innych kwestiach zagranicznych będą mocno zależeć od polityki następnego prezydenta. Poglądy Donalda Trumpa są w dużej mierze znane, warto więc spojrzeć na to, co może zaoferować ewentualna prezydentura Kamali Harris. Jak podkreślają komentatorzy, ona w kwestiach globalnych jest dobrze zorientowana. Generalnie powinna kontynuować linię Joe Bidena. Choć w niektórych kwestiach można się po niej spodziewać bardziej zdecydowanej postawy.

Jaką politykę zagraniczną może prowadzić Kamala Harris? "Będzie to raczej kontynuacja kursu"

Jaką politykę zagraniczną może prowadzić Kamala Harris? "Będzie to raczej kontynuacja kursu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kurtka, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne i specjalna osłona na twarz -to strój obowiązkowy pewnego 11-latka z Barcelony. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę genetyczną, przez którą musi unikać przebywania na słońcu. Schorzenie uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Dla niego wakacje oznaczają zamknięcie w domu. Pol cierpi na rzadką chorobę genetyczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS