Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broniJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

- Więcej dzieci umiera w Ameryce od rany postrzałowej niż z jakiegokolwiek innego powodu. To jest szokujące. To jest chore - podkreśla prezydent Biden.

Kilka dni po nieudanym zamachu na Donalda Trumpa, w środku bardzo trudnej kampanii wyborczej, prezydent Biden wraca do tematu, który bardzo dzieli Amerykanów: do kwestii ograniczenia dostępu do broni, w tym przede wszystkim broni automatycznej.

Po zamachu na Trumpa wśród republikanów wciąż nie ma poparcia dla ograniczeń

- Musimy przeciwstawić się przemocy z użyciem broni. Pomóżcie mi usunąć broń z naszych ulic. Ten karabin został użyty w zamachu na Donalda Trumpa. To broń, która zabiła już tyle osób, w tym dzieci. Nadszedł czas, by jej zakazać - wzywa Joe Biden.

Ma na myśli karabin AR-15, który sprawcy masowych strzelanin wybierają najczęściej. Chociaż Donald Trump został postrzelony, jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ciężko ranne, to wśród republikanów nie ma poparcia dla jakichkolwiek ograniczeń.

- Problemem nie jest broń. Za to, co spotkało prezydenta Trumpa, odpowiada szaleniec, który próbował odebrać innym ludziom życie - komentuje Bo Biteman, delegat na konwencję republikanów z Wyoming.

- Tu nie chodzi o broń. To nie broń zabija. To szaleńcy zabijają. Mogą równie dobrze kogoś otruć albo ugodzić nożem. To nie jest czas na otwieranie dyskusji o dostępie do broni. W tej sytuacji winę ponoszą agenci Secret Service. To oni zawinili, a nie broń - ocenia Stacey Feinberg, delegatka na konwencję republikanów z Kalifornii.

Od początku tego roku w USA w strzelaninach zginęło ponad 9 tysięcy osób

Zwolennicy ograniczenia dostępu do broni tłumaczą, że w okamgnieniu karabin szturmowy umożliwia ranienie dużej liczby ludzi. - Prawo do posiadania broni zostało nam zagwarantowane w drugiej poprawce do amerykańskiej konstytucji - odpowiadają republikanie.

- Potrzebujemy naszej broni, żeby się chronić. Czasy są takie, że sami musimy się o siebie troszczyć i sami się musimy obronić - mówi Yvonne Clouser, delegatka na konwencję republikanów z Teksasu.

- Uważam, że bez dostępu do broni ten kraj w ogóle by nie powstał. Całym sercem popieram drugą poprawkę do konstytucji, która nam to gwarantuje - komentuje Aj Yvette, delegatka na konwencję republikanów z Teksasu.

Tylko od początku tego roku w strzelaninach w Stanach Zjednoczonych zginęło ponad dziewięć tysięcy osób. Wśród ofiar jest 132 dzieci i ponad 600 nastolatków.

Dla prawej strony Ameryki te potworne liczby dowodzą, że ludzie po prostu nie potrafią się obchodzić z bronią. To człowiek musi nacisnąć na spust. Jeśli zatem będzie zdrowy, jeśli będzie znał prawo i swoją broń, to - jak zapewniają - nikomu nic nie grozi.

CZYTAJ TAKŻE: Zniesiono zakaz wprowadzony po masakrach w USA. Sędzia: decyzja będzie miała "zabójcze skutki"

W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnej
W USA trwa debata na temat zaostrzenia prawa do posiadania broni palnejReuters Archive

- Ludzie, którzy krytycznie oceniają właścicieli broni czy członków towarzystw strzeleckich, powinni najpierw zapoznać się z treścią drugiej poprawki do konstytucji. Douczcie się. Dowiedzcie się więcej na ten temat, a dopiero potem wygłaszajcie swoje opinie. Trzeba samemu spróbować. Trzeba się nauczyć. Na szczęście udaje nam się przekonać coraz więcej ludzi - mówi Cheryle Rebholz, właścicielka sklepu z bronią.

W czerwcu, po raz pierwszy w historii, naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych ogłosił, że przemoc związana z użyciem broni stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

- Każdy lekarz, każda pielęgniarka, którzy pracują w szpitalu i opiekowali się pacjentami z ranami postrzałowymi, potwierdzą, że mamy do czynienia z ogólnokrajowym kryzysem. Duża liczba ludzi umiera z przyczyn, którym można zapobiec. Pojawiają się na oddziałach ratunkowych każdego dnia, w całym kraju. Na tym właśnie polega zagrożenie z zakresu zdrowia publicznego - mówi Vivek H. Murthy, Naczelny Lekarz USA.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS