W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca
W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca
Maciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końcaMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

16 lipca odbędzie się pierwsze ważne głosowanie w nowym europarlamencie - nad kandydaturą szefowej Parlamentu Europejskiego. Kandydatką Europejskiej Partii Ludowej jest dotychczasowa przewodnicząca Izby, Roberta Metsola z Malty.

Porozumienie największych frakcji gwarantuje, że powinna wystarczyć jedna tura głosowań, by wybrać Maltankę na 2,5-letnią kadencję, czyli okres równy połowie kadencji izby.

17 lipca parlament zajmie się obsadzeniem pozostałych funkcji, w tym 14 wiceprzewodniczących. W gronie kandydatów jest jedno polskie nazwisko. Ewa Kopacz, była polska premier, jest jedną z kandydatek promowanych przez Europejską Partię Ludową, co oznacza, że ma ogromne szanse na ponowny wybór, bo Polka sprawowała już tę funkcję także w poprzedniej kadencji.

Wszystko się posypie, jeśli Ursula von der Leyen nie zostanie wybrana ponownie

Prawdziwe emocje czekają nas jednak 18 lipca, gdy Parlament Europejski zagłosuje w sprawie wyboru szefowej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen, dotychczasowa przewodnicząca, została już wskazana przez unijnych liderów na szczycie pod koniec czerwca, ale jej kandydatura musi być teraz zaakceptowana przez europosłów.

Niemka potrzebuje głosów przynajmniej połowy pełnego składu izby, czyli 361. Gdyby poparli ją wszyscy europosłowie należący do trzech frakcji koalicji: centroprawicy, centrolewicy i liberałów, mogłaby spać spokojnie, licząc na 401 głosów. Nerwy będą jednak do samego końca, bo głosowanie jest tajne i doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że zawsze ponad 10 procent posłów się buntuje.

CZYTAJ TAKŻE: Jest porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk. Tusk: wybraliśmy odpowiednich ludzi

Jest porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk. Relacja Macieja Sokołowskiego
Jest porozumienie w sprawie kluczowych unijnych stanowisk. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

Do samego końca Ursula von der Leyen będzie zabiegać o głosy, mając nadzieję, że jej polityka Zielonego Ładu przekona też do niej frakcję Zielonych, a i w grupie EKR znajdzie poparcie włoskiej premier Giorgii Meloni, z którą szefowa Komisji znalazła w ostatnich miesiącach wspólny język.

Jeśli na tablicy wyników wyświetli się liczba większa niż 361, Bruksela powoli przejdzie w tryb wakacyjny, by po letniej przerwie dokończyć kompletowanie składu Komisji Europejskiej.

Jeśli jednak zabraknie choć jednego głosu, przejdziemy w tryb kryzysowy, bo gdy jej kandydatura przepadnie, Ursula von der Leyen nie będzie mogła być zgłoszona ponownie, a szefowie państw w ciągu 30 dni będą musieli zebrać się na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, by wskazać nowe nazwisko. Wtedy cała unijna układanka może się posypać, a bezsenne nocne czekają szefów rządów we wszystkich unijnych stolicach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS