Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Dla wielu Amerykanów był nadzieją na lepsze jutro, szansą na zjednoczenie kraju spolaryzowanego przez Donalda Trumpa. Joe Biden o Białym Domu marzył od lat 80. W styczniu 2021 roku obejmował urząd jako najstarszy prezydent w historii Stanów Zjednoczonych.

- Ze sprawami krajowymi poradził sobie wyjątkowo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, w jakim stanie jego poprzednik opuścił urząd - ocenia Benjamin Radd, politolog z UCLA.

Kiedy Joe Biden zasiadał w Białym Domu, świat zmagał się z pandemią COVID-19 i stale rosnącą liczbą zakażeń. W marcu 2021 roku uruchomił pakiet pomocowy o wartości prawie dwóch bilionów dolarów, który zagwarantował między innymi szybszą dystrybucję szczepionek i testów, a także pomoc dla osób dotkniętych kryzysem. Po serii lockdownów Stany Zjednoczone otrząsnęły się po pandemii szybciej niż pozostałe kraje grupy G7.

Prezydentura Joe Bidena była pełna kontrastów

"Joe Biden pomógł zakończyć pandemię, stworzył miliony miejsc pracy, obniżył ceny leków na receptę, uchwalił pierwszy od 30 lat ważny akt prawny dotyczący bezpieczeństwa broni" - czytamy w komunikacie byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.

Podobnie jak większość jego kariery politycznej, prezydentura Bidena była pełna kontrastów. Joe Biden podpisał ustawy dotyczące między innymi rozwoju infrastruktury, ożywienia gospodarczego i walki z katastrofą klimatyczną. W czasie jego urzędowania utworzono rekordową liczbę 15 milionów nowych miejsc pracy.

Szybko rosnącą po pandemii inflację udało się zahamować. Gorzej było z kryzysem imigracyjnym na granicy z Meksykiem. Tylko w grudniu 2023 roku amerykańska straż graniczna zatrzymała 250 tysięcy osób, które próbowały nielegalnie dostać się do kraju. Przeciwnicy jednoznacznie stwierdzili, że to skutek błędnej polityki Bidena.

- Ameryka ma obecnie jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie, więc polityka Joe Bidena zaczyna przynosić efekty. Dlatego myślę, że kiedy ludzie będą patrzeć na to, czego Biden dokonał jako prezydent, będą mieli wiele szacunku dla pracy, którą wykonał - mówi Darrell M. West z Instytutu Brookingsa.

Stał się jednym z najważniejszych przywódców od czasu zakończenia zimnej wojny

"Zaszczytem mojego życia była i pozostaje praca dla Joe Bidena przez minione 22 lata. Biden przywrócił przywództwo Stanów Zjednoczonych na świecie i dokonał historycznych osiągnięć jako prezydent" - czytamy we wpisie sekretarza stanu Antony'ego Blinkena na platformie "X".

Od początku objęcia prezydentury Joe Biden podkreślał, że Ameryka wraca do należnej jej roli na arenie międzynarodowej. Kiedy w lutym 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, szybko zajął zdecydowane stanowisko, jednocząc wokół siebie liderów Zachodu i stając się jednym z najważniejszych przywódców od czasu zakończenia zimnej wojny.

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie wsparcie warte miliardy dolarów. Biden mobilizował inne kraje do tego samego. W lutym 2023 roku Joe Biden odwiedził Kijów.

- Zawsze będziemy wdzięczni prezydentowi Bidenowi za jego przywództwo. Wspierał nasz kraj podczas najbardziej dramatycznego momentu w historii, pomagał nam, żeby nie dopuścić do tego, by Putin okupował nasz kraj, kontynuował pomoc dla nas w czasie tej strasznej wojny - czytamy we wpisie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na platformie "X".

CZYTAJ TAKŻE: Szok, "bezprecedensowy wyścig" i poparcie miliarderów. Kamala Harris nie może być pewna nominacji?

"Jest wielkim prezydentem i okazał się też wielkim patriotą". Jak Polska dzisiaj mówi o Joe Bidenie?
"Jest wielkim prezydentem i okazał się też wielkim patriotą". Jak Polska dzisiaj mówi o Joe Bidenie? Arleta Zalewska/Fakty TVN

Nie wszystko poszło gładko

To za prezydentury Joe Bidena doszło do rozszerzenia NATO. Do Sojuszu dołączyły Szwecja i Finlandia. Według fińskiego prezydenta było to możliwe dzięki silnemu wsparciu i wkładowi Joe Bidena.

Od momentu objęcia urzędu prezydent Stanów Zjednoczonych wielokrotnie spotykał się z krytyką. Jego reputacji zaszkodziło między innymi chaotyczne wycofanie amerykańskich wojsk z Afganistanu latem 2021 roku.

- Pozostaje jeszcze kwestia trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem oraz fakt, że nie doszło jeszcze do zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. Pojawiają się pytania, czy prezydent Biden mógł lub powinien był zrobić więcej, aby doprowadzić do zakończenia tej wojny - zwraca uwagę Benjamin Radd.

Joe Biden do świata polityki wszedł ponad 50 lat temu. Był piątym najmłodszym senatorem w historii Stanów Zjednoczonych i najdłużej urzędującym senatorem ze stanu Delaware. Zasiadał w senackich komisach do spraw sądownictwa i spraw zagranicznych. Był jednym z czołowych ekspertów w zakresie polityki międzynarodowej. Przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy, ale jak sam przyznał, rezygnując z ubiegania się o reelekcję, to pełnienie funkcji prezydenta był największym zaszczytem w jego życiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS