Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Większość demokratów uważa, byłaby dobrym prezydentemJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris w 2019 roku nie zdobyła nawet nominacji demokratów. Z braku poparcia musiała wycofać się z kandydowania na prezydenta, ale dostała niezłą nagrodę pocieszenia. Jako pierwsza kobieta w historii, jako pierwsza Afroamerykanka i osoba o azjatyckich korzeniach, została wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Kamala Harris ma 59 lat. Jej mama pochodziła z Indii. Była biolożką i prowadziła badania nad rakiem piersi. Ojciec urodził się na Jamajce. Imię Kamala w sanskrycie oznacza kwiat lotosu. Harris często wspomina swoją mamę, która samotnie wychowała dwie córki. Była dla nich wzorem samodzielności i feminizmu. Mąż Kamali Harris, Douglas Emhoff, jest prawnikiem. Z poprzedniego małżeństwa ma dwójkę dzieci.

Z wykształcenia Harris jest prawniczką. Przez dwie kadencje była prokuratorem generalnym Kalifornii, ale później zrezygnowała z kariery prawniczej na rzecz kariery politycznej i zdobyła mandat senatora. Do dziś angażuje się w walkę o prawa mniejszości seksualnych, dzieci i prawa kobiet. - Choć jestem pierwszą kobietą pełniącą ten urząd, to na pewno nie ostatnią. Małe dziewczynki widzą, jakie ten kraj daje im możliwości - mówiła podczas jednego z wystąpień.

ZOBACZ TEŻ: Wiceprezydentka Kamala Harris zgodziła się na debatę z J.D. Vancem

Z sondażu Reutersa i pracowni Ipsos, przeprowadzonego już po próbie zabójstwa Donalda Trumpa, wynika, że na zwycięstwo ma porównywalne lub niewiele większe szanse niż Joe Biden. Aż 60 procent zarejestrowanych wyborców Partii Demokratycznej uważa, że Kamala Harris byłaby dobrym prezydentem.

Coraz częściej zastępuje Joe Bidena

Wobec problemów zdrowotnych Joe Bidena to Kamala Harris zaczęła go coraz częściej zastępować na kampanijnej trasie. Zagrzewa do walki, zachęca, dodaje otuchy, ale pozostaje lojalna. Spośród wszystkich wpływowych demokratów akurat ona ani nie chce, ani nie może być tą, która namawia Joe Bidena do rezygnacji.

- O naszym prezydencie wiemy jedno: jest wojownikiem. Po tym, jak cię znokautują, on pierwszy ci powie, żebyś z powrotem stanął do walki. I właśnie to zamierzamy zrobić. Będziemy walczyć i zwyciężymy - zapewnia Harris.

CZYTAJ TEŻ: Barack Obama o szansach Joe Bidena

Krytycy zarzucają Kamali Harris, że choć pod względem merytorycznym jest prymuską, to nie ma charyzmy. W ciągu minionych trzech lat nie zachwyciła, nie wybiła się na niezależność. Pozostała w cieniu Bidena. Prezydentowi najwidoczniej to odpowiadało, choć w ostatnich dniach zaczął ją bardziej doceniać i z tego cienia wyciągać. - To dzięki wam ja jestem prezydentem, a Kamala Harris - wiceprezydentem. A tak w ogóle to ona nie tylko jest świetnym wiceprezydentem. Ona mogłaby też być prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówił Joe Biden.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Abaca/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Młoda kobieta przez cztery lata była więziona, bita i gwałcona we wsi Gaiki na Dolnym Śląsku. Sąsiedzi mówią, że nic nie wiedzieli. W tym czasie torturowana kobieta z poważnymi obrażeniami kilkukrotnie trafiała do szpitala i nie zgadzała się na powiadomienie służb.

"Nigdy nic nie było słychać". Kobieta była więziona i torturowana przez cztery lata, nikt nic nie wiedział

"Nigdy nic nie było słychać". Kobieta była więziona i torturowana przez cztery lata, nikt nic nie wiedział

Źródło:
Fakty TVN

W ubiegłym roku ponad dwa tysiące dzieci podjęło próbę samobójczą. Dane za ten rok mogą być jeszcze bardziej dramatyczne. Wiele razy już mówiliśmy, jak bardzo brakuje przychodni i specjalistów. To się, niestety, szybko nie zmieni. Wiele mogą jednak zrobić rodzice. Na co koniecznie powinniśmy zwrócić więcej uwagi?

"Praktycznie na każdym dyżurze na któryś z oddziałów przyjmowane jest dziecko po celowym spożyciu leków"

"Praktycznie na każdym dyżurze na któryś z oddziałów przyjmowane jest dziecko po celowym spożyciu leków"

Źródło:
Fakty TVN

Już od 1 października rodzice będą mogli złożyć wniosek o nowe świadczenie: Aktywny Rodzic. Z programu będzie można otrzymać nawet 36 tysięcy złotych na jedno dziecko, niezależnie od dochodów. Pierwsze przelewy na kontach rodziców powinny pojawić się na przełomie listopada i grudnia.

1 października wchodzi w życie nowy program rządowy Aktywny Rodzic. Co warto o nim wiedzieć?

1 października wchodzi w życie nowy program rządowy Aktywny Rodzic. Co warto o nim wiedzieć?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skończyły się wakacje i zaczął nowy rok szkolny. Od tego roku obowiązkiem szkolnym objęto także dzieci uchodźców z Ukrainy. Ponadto realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Nowy rok szkolny to także nowe Standardy Ochrony Małoletnich.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Chcę zwrócić na to uwagę: jest bardzo jasno powiedziane, że stawiamy na społeczne budownictwo mieszkaniowe. I tu jest zgoda. Nie ma słowa "kredyt zero procent" - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, gdy została zapytana o prace nad programem mieszkaniowym Kredyt zero procent.

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Pełczyńska-Nałęcz o różnicach w rządzie: nie ma słowa "kredyt zero procent" w umowie koalicyjnej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Demokracja tak ma, że państwo prawa działa w ramach sytuacji, która jest kształtowana również przez politykę. Czy to tempo nas zadowala? Z pewnością nie. Czy mogłoby być lepiej? Pewnie tak - mówiła o tempie przywracania praworządności w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Oceniła, że "dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno: patrzenie na ręce i zwracanie uwagi".

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Źródło:
TVN24

Uzależnienie od telefonu to poważny problem. Władze w całej Europie wprowadzają zakazy korzystania ze smartfonów w szkołach. W ten sposób chcą ograniczyć czas, który uczniowie spędzają przed ekranem. To też sposób na poprawę zdrowia psychicznego młodych ludzi. Telefony nie tylko szkodzą koncentracji, ale mogą też nasilać nękanie.

Kraje Europy regulują korzystanie ze smartfonów przez dzieci w szkole. Szkoły w Belgii całkiem ich zakazują

Kraje Europy regulują korzystanie ze smartfonów przez dzieci w szkole. Szkoły w Belgii całkiem ich zakazują

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jest "one woman show" - piszą niemieckie media. Przybliżamy sylwetkę Sahry Wagenknecht. Sojusz, który w nazwie ma jej nazwisko, jest najnowszym fenomenem niemieckiej polityki, który oferuje miks kilku światów: lewicowe poglądy na gospodarkę, konserwatywne spojrzenie na imigrację, a do tego prorosyjskie spojrzenie na sprawy zagraniczne i niechęć do ochrony klimatu. No i spora pogarda wobec elit, które od minionej niedzieli mają powody, by obawiać się takiej konkurentki.

Jej partia polityczna stała się trzecią siła w Turyngii i w Saksonii. Kim jest "Madonna neokomunizmu"?

Jej partia polityczna stała się trzecią siła w Turyngii i w Saksonii. Kim jest "Madonna neokomunizmu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS