Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Rosja sięga po czołgi T-55. To wciąż może być groźna broń. "Wystarczy wykopać dół"

Rosja nie nadąża z produkcją nowoczesnego sprzętu bojowego, dlatego sięga do zapasów pamiętających II wojnę światową. Czołgi T-55 - te, które wyjechały na ulice Budapesztu i Pragi, by tłumić demokratyczne zrywy kilkadziesiąt lat temu - raczej nie mają szans na otwartym polu w starciu z nowymi Leopardami czy Challengerami. Mogą jednak być użyte do obrony punktowej, jak przekonuje ekspert brytyjskiego Imperialnego Muzeum Wojny John Delaney.

Dwa dni, dwie masowe strzelaniny. Prezydent zapowiada "niemal pełne rozbrojenie"

Prezydent Serbii zapowiada "niemal pełne rozbrojenie" wśród obywateli po dwóch tragicznych strzelaninach - dzień po dniu. Najpierw 13-latek zastrzelił ośmioro uczniów i ochroniarza w szkole, następnego dnia 21-latek z samochodu strzelał do przypadkowych osób - zabił 8, ranił 14. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Unia porozumiała się w sprawie importu z Ukrainy

Jest unijne porozumienie w sprawie kryzysu zbożowego. Państwa frontowe - w tym Polska - zgodziły się na propozycję Komisji Europejskiej w sprawie transportu ukraińskich produktów. Import zbóż i oleju słonecznikowego do nich będzie zablokowany, ale tranzyt będzie trwał nadal. Unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, tłumaczył, że Unia mogła interweniować dopiero po zgłoszeniach państw członkowskich na podstawie dowodów o poważnych zakłóceniach na wspólnym rynku. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Część krajów UE chce zakazać importu żywności z Ukrainy

Tranzyt tak, import nie - godzi się Komisja Europejska i dotyczy to czterech rodzajów zbóż. Unijne państwa sąsiadujące z Ukrainą - w tym polski rząd - chciałyby, by blokada objęła też inne produkty. Komisja Europejska nie mówi "nie", ale najpierw chce zbadać. w jaki sposób i czy rzeczywiście ich import destabilizuje rynek. Ukraina eksportuje też zboże drogą morską - specjalnymi korytarzami pod kontrolą Turcji i ONZ. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sentymentalna podróż prezydenta USA. "Całe miasto jest podekscytowane. Wszyscy tutaj znają Blewittów"

Podróż do Irlandii jest jego podróżą do domu. Joe Biden kończy wizytę na Szmaragdowej Wyspie. Po wielu oficjalnych zobowiązaniach, politycznych spotkaniach i rozmowach na szczycie - przyszedł czas na osobisty akcent. Amerykański prezydent poleciał do niewielkiej miejscowości, z której 170 lat temu jego praprapradziadek, uciekając przed biedą i głodem, wyjechał do Ameryki. W Irlandii wciąż żyją krewni Bidenów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niemcy planują zalegalizować spożywanie drobnych ilości marihuany

Niemiecki rząd ma plan legalizacji marihuany. Konopie będzie można uprawiać na własny użytek i dystrybuować w spółdzielniach non-profit, ale w ściśle określonych dawkach. Ustawa będzie przewidywać też amnestie dla osób, które w przeszłości naruszyły zakaz używania konopi indyjskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Evan Gerszkowicz aresztowany w Rosji. Wywiad z korespondentem WSJ w Ukrainie

Mija tydzień od zatrzymania przez FSB korespondenta "The Wall Street Journal" w Moskwie Evana Gerszkowicza. Został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa, za które w Rosji grozi do 20 lat więzienia. Przetrzymywany jest w owianym złą sławą areszcie Lefortovo. Dziennikarski świat upomina się o korespondenta. Matthew Luxmoore, korespondent WSJ w Ukrainie, udzielił nam wywiadu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Putin jest odklejonym od rzeczywistości zbrodniarzem wojennym"

Przez 13 lat należał do ochrony Putina, towarzyszył mu w 180 podróżach zagranicznych. W zeszłym roku uciekł. Wszystko zaplanował ze szczegółami, zabezpieczając też swoją rodzinę. Oficer wywiadu Gleb Karakułow to bardzo cenne źródło informacji o tym, jak funkcjonuje Władimir Putin. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tak wyglądała oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną Zełenską w środę złożyli wizytę w Polsce. Ukraiński przywódca spotkał się między z prezydentem Andrzejem Dudą, odebrał Order Orła Białego i rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Wygłosił też przemówienie na Zamku Królewskim, w którym podziękował Polkom i Polakom za gościnność i wsparcie moralne oraz materialne, a polskim władzom za pomoc wojskową i pomoc na arenie międzynarodowej.

Deputowana Rady Najwyższej: mamy nadzieję, że będziecie naszym liderem

Kira Rudyk - deputowana Rady Najwyższej Ukrainy - była gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. W rozmowie z Michałem Sznajderem poruszyła temat odbudowy Ukrainy. - Mam nadzieję, że będziemy mogli mieć przygotowaną strategię, w której Polska będzie naszym liderem, tak jak jesteście liderem w koalicji czołgów, w procesie integracji europejskiej - powiedziała.

Prigożyn o zabójstwie blogera: nie zrzucałbym winy na reżim w Kijowie

W niedzielę wieczorem rosyjski bloger i "korespondent wojenny" Władlen Tatarski (Maksim Fomin), znany jako gorący orędownik wojny przeciwko Ukrainie, został zabity podczas spotkania autorskiego odbywającego się w jednej z petersburskich kawiarni. Tatarski był nie tylko adwokatem rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale i krytykiem rosyjskiego dowództwa - domagał się skuteczniejszych i ostrzejszych działań podczas inwazji. Część rosyjskich elit wini za atak Ukrainę. Inne oceniają, że to element wewnętrznej walki politycznej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Tysiące zwierząt porzuconych na pastwę losu. Pomagają im ochotnicy z ZooPatrulu

Ofiarami zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę są nie tylko ludzie. To też zwierzęta. Niektóre po śmierci właścicieli zostają bezpańskie. Inne - porzucone. Jeszcze inne - ranne. Kolejne są przez rosyjskich katów maltretowane. Bez pomocy opiekunów byłyby skazane na śmierć. Na szczęście są oni - wspaniali, odważni, empatyczni ochotnicy z ZooPatrulu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Władimir Miłow: Putin jest spychany do kategorii nietykalnych zbrodniarzy wojennych

Putin i jego wewnętrzny krąg są absolutnie wściekli z powodu zdecydowanej roli, jaką odgrywa Polska w pomocy Ukrainie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Władimir Miłow, rosyjski opozycjonista i były wiceminister do spraw energetyki Rosji. Współpracownikiem więzionego Aleksieja Nawalnego komentował także wizytę prezydenta Chin w Moskwie oraz mówił o nastrojach, jakie w związku z agresją Rosji na Ukrainę panują na Kremlu.

Dziennikarz CNN Ivan Watson gościem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS

Gościem "Faktów o Świecie" był Ivan Watson z telewizji CNN. Zabrał on głos w sprawie sytuacji z początku wojny, kiedy to Rosjanie strzelali w kierunku dwójki cywilów z Ukrainy. Ciało jednego z nich - mężczyzny - wrzucili potem do rowu, myśląc, że nie żyje. - Myślę, że władze ukraińskie czują, że ich kraj, ich naród, są ofiarami agresji rosyjskiej, a ten szczególny przypadek, według oficerów policji, jest to doskonałym przykładem - stwierdził.

Spotkania z Rosjanami za pieniądze podatników? Walczą o dostęp do informacji o byłym kanclerzu

Jedni mówią, że jego zachowanie jest nieetyczne. Drudzy, że jest po prostu zdrajcą, który zaprzedał duszę diabłu. Faktem jest, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przyjaźnił się z Władimirem Putinem i dla niego pracował. Teraz niemiecka platforma internetowa walczy o informacje na temat działalności lobbingowej Schroedera na rzecz firm związanych z Kremlem. Na razie sądy stają po stronie byłego kanclerza, ale dziennikarze zapewniają, że się nie poddadzą. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Ze sceny trafił na front. Ukraiński skrzypek nie porzucił swojej pasji

Ukraińcy od początku rosyjskiej ageresji ruszyli do obrony swojego kraju. Wśród nich są także artyści. Jednym z nich jest skrzypek Moisei Bondarenko. Muzyk podkreśla, jak ważne dla niego było to, by zakładając mundur, nie rezygnować ze skrzypiec. Gra cały czas - głównie utwory współczesne. Zachwyca nimi ludzi z całego świata, w ten sposób też nagłaśnia los swojej ojczyzny. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Katia uciekła z Mariupola do Polski, ale jej tata trafił do rosyjskiej niewoli. Niedawno został uwolniony

Katia pochodzi z Mariupola. Pierwsze tygodnie inwazji spędziła właśnie tam. Od prawie roku mieszka w Warszawie. Ucieczka do Polski była dla niej szansą na życie z dala od rosyjskich kul i pocisków, ale nie oznaczała końca zmartwień, bo jej tata trafił do rosyjskiej niewoli. Jednak 7 marca odnalazł się w grupie wymienionych jeńców. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Od zakazu rozwodów do darmowej antykoncepcji. "Biskupi stracili swoją wiarygodność. Nikt im już nie wierzy"

Dekadę temu Kościół katolicki w Irlandii przeszedł trudną drogę oczyszczenia, kiedy ujawniono przestępstwa pedofilii czy handlu dziećmi. Gdy na jaw wyszła obłuda, z jaką Kościół narzucał standardy moralne społeczeństwu, z drugiej strony nie strzegąc ich we własnych szeregach, doprowadziła do przełomu. Dziś Irlandia jest w kwestiach światopoglądowych państwem liberalnym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Parlament Europejski wciąż bada sprawę inwigilacji polityków przy użyciu Pegasusa

Pegasus był wykorzystywany do prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego - po tym, jak ta informacja obiegła Europę, odżyła dyskusja o używaniu tego systemu przez władze do inwigilowania opozycji. Działo się to nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Unii Europejskiej. Dlatego sprawę zaczęła intensywnie badać specjalna komisja powołana przez Parlament Europejski. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ludzie krzyczeli, matki chciały wiedzieć, co stało się z ich dziećmi". Relacja rybaka z Kalabrii

Jest rybakiem i nigdy nie sądził, że będzie musiał z morza wyławiać ludzi. Świadek katastrofy u wybrzeży włoskiej Kalabrii, gdzie rozbiła się drewniana łódź z imigrantami, przeżył traumę. Próbował ratować rozbitków - w tym małe dzieci. Zginęło 76 z blisko 200 pasażerów. Wśród ofiar jest była reprezentantka Pakistanu w hokeju na trawie, która chciała sprowadzić do Europy swojego 3-letniego syna z niepełnosprawnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.