Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiściJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W latach 90. Jean-Marie Le Pen nazwał francuskich piłkarzy o afrykańskim pochodzeniu obcokrajowcami. To nie były jego najbardziej oburzające słowa. Za inną swoją wypowiedź został wyrzucony ze swojej własnej partii przez swoją własną córkę. Dziś Zjednoczenie Narodowe, wcześniej Front Narodowy, to największa partia w parlamencie. - Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwraca uwagę Piotr Moszyński, były dziennikarz francuskiego radia RFI.

W pierwszej turze francuskich wyborów do parlamentu 30 czerwca Zjednoczenie Narodowe i jego sojusznicy zdobyło ponad 33 procent głosów, najwięcej ze wszystkich ugrupowań. 7 lipca odbędzie się druga tura - w tych okręgach, które jeszcze nie wyłoniły członka parlamentu. Nie jest jeszcze przesądzone, czy Zjednoczenie Narodowe będzie miało samodzielną większość.

ZOBACZ TAKŻE: Strategia przeciwko francuskiej skrajnej prawicy "wydaje się przynosić owoce". Sondaż

W 1972 roku były żołnierz, Jean-Marie Le Pen, założył Front Narodowy - skrajnie prawicową partię zrzeszającą weteranów wojny algierskiej i byłych francuskich kolaborantów z reżimu Vichy.

Dwa lata później Le Pen wystartował w wyborach prezydenckich, by dostać mniej niż jeden procent głosów i pozostać na marginesie francuskiej polityki przez ćwierć wieku. Jego znakiem rozpoznawczym stały się haniebne rasistowskie i ksenofobiczne wypowiedzi, w tym negowanie lub umniejszanie zbrodni Holokaustu.

Antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen

- Komory gazowe są tylko szczegółem historii II wojny światowej. Jeśli wziąć 1000-stronicową książkę o wojnie, w której zginęło 50 milionów ludzi, to obozy koncentracyjne zajmują dwie strony, a komory gazowe 10 lub 15 wierszy, i to się nazywa szczegół - powiedział w 2015 roku Jean-Marie Le Pen.

W latach 80. Jean-Marie Le Pen nawoływał do przymusowej izolacji osób z HIV. W 1997 roku oskarżył prezydenta Jacques'a Chiraca o to, że jest potajemnie finansowany przez organizacje żydowskie

Po wygraniu przez reprezentację Francji piłkarskiego mundialu w 1998 roku Le Pen obraził piłkarzy pochodzenia afrykańskiego, nazywając ich obcokrajowcami.

W 2002 roku świat przeżył szok, kiedy antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, zdobywając prawie 17 procent głosów. W drugiej turze zadziałał tak zwany "front republikański" - wyborcy lewicy, centrum i umiarkowanej prawicy murem stanęli za Jacques'em Chiraciem, który zdobył 80 procent głosów.

CZYTAJ TAKŻE: "Kiedy się obudziłam, nie byłam już małą dziewczynką". Burzliwe życie Marine Le Pen 

Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborów
Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborówTVN24

Córka wyrzuciła ojca

Z prodemokratyczną ścianą do dziś zderza się regularnie córka założyciela Frontu Narodowego. Marine Pen w 2011 roku zastąpiła swojego ojca na czele partii. W 2015 roku wyrzuciła go z niej za antysemicką wypowiedź.

- Jean-Marie Le Pen może robić, co mu się podoba. Jest obywatelem i jeśli będzie chciał stworzyć kolejny ruch, to cóż, zrobi to. Nie boję się żadnych problemów. To, co się wydarzyło, było bolesne, ale było absolutnie koniecznym i nieuniknionym wyjaśnieniem sprawy - mówiła wówczas Marine Le Pen.

Po pozbyciu się balastu w postaci ojca Marine Le Pen rozpoczęła trwający do dziś proces "de-demonizacji Frontu Narodowego", pokazywanie ludzkiej, wręcz uśmiechniętej twarzy skrajnej prawicy. W 2018 roku partia zmieniła nazwę z Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe, bo według Le Pen stara nazwa stanowiła dla wielu Francuzów "barierę psychologiczną nie do pokonania".

- Zauważyła, że radykalizm się słabo sprzedaje, że dawniejszy Front Narodowy, obecnie Zjednoczenie Narodowe, jeśli nie złagodzi głoszonych haseł, jeśli nie wysunie na czoło spraw socjalnych, ekonomicznych, troszeczkę też międzynarodowych, to po prostu nigdy nie wygra i nigdy nie stanie się partią, którą ludność mogłaby zacząć uważać za partię rządową, zdolną do rządzenia - skomentował były dziennikarz francuskiego radia RFI Piotr Moszyński.

"Trzon tej partii jednak się nie zmienił"

Marine Le Pen zbliżyła swoją partię do politycznego centrum, liberalizując podejście partii do tematów aborcji czy związków osób tej samej płci. Ze skrajnie prawicowego DNA partii ojca pozostawiła agresywny nacjonalizm, również gospodarczy, ograniczanie praw imigrantów, sprzeciw wobec globalizacji i wielokulturowości.

- Wiem, że wielu ludzi chciałoby mnie pogrzebać, ale muszę im powiedzieć, że ten trup ma się dobrze - mówił Jean-Marie Le Pen w 2015 roku.

- Nie zapominajmy, że trzon tej partii jednak się nie zmienił. Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwrócił uwagę Piotr Moszyński.

Dziś Zjednoczenie Narodowe już nie mówi o wychodzeniu Francji z Unii Europejskiej, a o walce o "Europę narodów". Obecny lider partii, 28-letni Jordan Bardella, mówi o wsparciu dla Ukrainy, żeby wyborcy zapomnieli o związkach jego mentorki z Władimirem Putinem i jej kampaniach finansowanych za pieniądze Kremla.

CZYTAJ TEŻ: Mbappe: nie możemy oddać władzy w ręce tych ludzi

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Chesnot/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje cięcia i dla pacjentów to zła wiadomość. Lekarze mówią nawet, że to początek katastrofy. Na początek NFZ planuje obniżyć wyceny niektórych procedur chirurgicznych, ale jednocześnie zapewnia, że szpitale nie stracą, a zyskają. Innego zdania na ten temat jest Towarzystwo Chirurgów Polskich.

NFZ planuje zmiany wycen procedur chirurgicznych. Lekarze alarmują, że to odbije się na pacjentach

NFZ planuje zmiany wycen procedur chirurgicznych. Lekarze alarmują, że to odbije się na pacjentach

Źródło:
Fakty TVN

Głodzenie, szarpanie, kopanie i znieważanie - tego wszystkiego miały doświadczać dzieci ze schorzeniami psychicznymi w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnego "Pałac Kamieniec" w Kamieńcu. Do sądu właśnie trafił akt oskarżenia obejmujący jedenaścioro byłych już pracowników placówki. W osobnym procesie będzie odpowiadał lekarz psychiatra, który bezpodstawnie miał przepisywać dzieciom leki.

Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu

Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu

Źródło:
Fakty TVN

Choć bunt w małopolskim sejmiku przygasł, to wciąż widoczny jest kryzys przywództwa Jarosława Kaczyńskiego w Prawie i Sprawiedliwości. Pojawiają się kolejne wypowiedzi - i to znaczących polityków - o pęknięciach wewnątrz partii. Były minister w rządzie PiS i wieloletni poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski mówi, że czas na zmianę i chce tworzyć na prawicy nowe ugrupowanie. 

Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?

Odejścia, wewnętrzne intrygi i słowne wymiany ciosów. Czym skończy się kryzys w Prawie i Sprawiedliwości?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Według zapowiedzi rządzących przed nami kluczowy i symboliczny tydzień w kontekście rozliczeń poprzedniej władzy. Na sali plenarnej głosowany będzie wniosek o uchylenie immunitetu dla byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Po przegłosowaniu do akcji wejdą prokuratorzy z wnioskiem o zatrzymanie i areszt.

Rozliczeń PiS ciąg dalszy w przyszłym tygodniu. Co nas czeka? "Prokuratura ma twarde dowody"

Rozliczeń PiS ciąg dalszy w przyszłym tygodniu. Co nas czeka? "Prokuratura ma twarde dowody"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zdobyć szczyt Śnieżki to nie lada wysiłek, ale zrobić to, mając na sobie pełny strażacki ekwipunek - to dopiero wyczyn. "Strażak na szlak" to pomysł na wsparcie pozyskiwania szpiku. Na szczyt strażacy wchodzą w grupach po 100 osób. Celem jest nie tylko zbieranie funduszy dla Fundacji DKMS, ale również zwiększenie świadomości społecznej.

Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Strażacy z ekwipunkiem wspinają się na Śnieżkę, żeby promować dawstwo szpiku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Żeby ustawa o związkach partnerskich przeszła, potrzebna jest większość. Rozmawiamy z PSL - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Mówiła, że Polska 2050 jest "za związkami partnerskimi, za tak zwaną małą pieczą i nie ma nic przeciwko, żeby ludzie godnie, w takim miejscu, gdzie będą się czuli odświętnie, te związki partnerskie zawierali".

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Pełczyńska-Nałęcz o projekcie ustawy o związkach partnerskich: rozmawiamy z PSL, przekonujemy

Źródło:
TVN24

To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, komentując problemy z wyborem przez PiS marszałka w Małopolsce, gdzie ma większość w sejmiku. - To nie jest tak, że to się wydarzyło nagle. To jest taki długotrwały proces, którego w tej chwili widzimy spektakularny koniec - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska (KO).

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Ślub przedstawicieli najbogatszych rodzin w Indiach może przejść do historii. Na imprezie przedweselnej wystąpił Justin Bieber, a samo wesele mają uświetnić między innymi Adele i Lana del Rey. Wśród gości nie zabraknie też innych miliarderów.

Wielkie gwiazdy, milionowe gaże i rozgłos na cały świat. Tak "ślub roku" organizuje najbogatsza rodzina w Azji

Wielkie gwiazdy, milionowe gaże i rozgłos na cały świat. Tak "ślub roku" organizuje najbogatsza rodzina w Azji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Joe Biden z racji pełnionej przez siebie funkcji jest być może najważniejszą osobą na świecie, a najważniejszą osobą w jego świecie jest jego żona - Jill. Pierwsza dama, która wzięła z nim ślub prawie pół wieku temu, stoi murem za swoim mężem. Tak było po debacie, gdy powiedziała do zwolenników męża: "nie pozwolimy, by 90 minut zdefiniowało cztery lata twojej prezydentury". Teraz twardo namawia go, by walczył dalej.

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Jaką rolę w kampanii Joe Bidena odgrywa jego żona? "Ma na niego ogromny wpływ"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS