Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiści
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory. Piotr Moszyński: trzon tej partii stanowią zdeklarowani rasiściJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W latach 90. Jean-Marie Le Pen nazwał francuskich piłkarzy o afrykańskim pochodzeniu obcokrajowcami. To nie były jego najbardziej oburzające słowa. Za inną swoją wypowiedź został wyrzucony ze swojej własnej partii przez swoją własną córkę. Dziś Zjednoczenie Narodowe, wcześniej Front Narodowy, to największa partia w parlamencie. - Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwraca uwagę Piotr Moszyński, były dziennikarz francuskiego radia RFI.

W pierwszej turze francuskich wyborów do parlamentu 30 czerwca Zjednoczenie Narodowe i jego sojusznicy zdobyło ponad 33 procent głosów, najwięcej ze wszystkich ugrupowań. 7 lipca odbędzie się druga tura - w tych okręgach, które jeszcze nie wyłoniły członka parlamentu. Nie jest jeszcze przesądzone, czy Zjednoczenie Narodowe będzie miało samodzielną większość.

ZOBACZ TAKŻE: Strategia przeciwko francuskiej skrajnej prawicy "wydaje się przynosić owoce". Sondaż

W 1972 roku były żołnierz, Jean-Marie Le Pen, założył Front Narodowy - skrajnie prawicową partię zrzeszającą weteranów wojny algierskiej i byłych francuskich kolaborantów z reżimu Vichy.

Dwa lata później Le Pen wystartował w wyborach prezydenckich, by dostać mniej niż jeden procent głosów i pozostać na marginesie francuskiej polityki przez ćwierć wieku. Jego znakiem rozpoznawczym stały się haniebne rasistowskie i ksenofobiczne wypowiedzi, w tym negowanie lub umniejszanie zbrodni Holokaustu.

Antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen

- Komory gazowe są tylko szczegółem historii II wojny światowej. Jeśli wziąć 1000-stronicową książkę o wojnie, w której zginęło 50 milionów ludzi, to obozy koncentracyjne zajmują dwie strony, a komory gazowe 10 lub 15 wierszy, i to się nazywa szczegół - powiedział w 2015 roku Jean-Marie Le Pen.

W latach 80. Jean-Marie Le Pen nawoływał do przymusowej izolacji osób z HIV. W 1997 roku oskarżył prezydenta Jacques'a Chiraca o to, że jest potajemnie finansowany przez organizacje żydowskie

Po wygraniu przez reprezentację Francji piłkarskiego mundialu w 1998 roku Le Pen obraził piłkarzy pochodzenia afrykańskiego, nazywając ich obcokrajowcami.

W 2002 roku świat przeżył szok, kiedy antysemita, rasista i homofob Jean-Marie Le Pen wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich, zdobywając prawie 17 procent głosów. W drugiej turze zadziałał tak zwany "front republikański" - wyborcy lewicy, centrum i umiarkowanej prawicy murem stanęli za Jacques'em Chiraciem, który zdobył 80 procent głosów.

CZYTAJ TAKŻE: "Kiedy się obudziłam, nie byłam już małą dziewczynką". Burzliwe życie Marine Le Pen 

Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborów
Marine Le Pen skomentowała wyniki wyborówTVN24

Córka wyrzuciła ojca

Z prodemokratyczną ścianą do dziś zderza się regularnie córka założyciela Frontu Narodowego. Marine Pen w 2011 roku zastąpiła swojego ojca na czele partii. W 2015 roku wyrzuciła go z niej za antysemicką wypowiedź.

- Jean-Marie Le Pen może robić, co mu się podoba. Jest obywatelem i jeśli będzie chciał stworzyć kolejny ruch, to cóż, zrobi to. Nie boję się żadnych problemów. To, co się wydarzyło, było bolesne, ale było absolutnie koniecznym i nieuniknionym wyjaśnieniem sprawy - mówiła wówczas Marine Le Pen.

Po pozbyciu się balastu w postaci ojca Marine Le Pen rozpoczęła trwający do dziś proces "de-demonizacji Frontu Narodowego", pokazywanie ludzkiej, wręcz uśmiechniętej twarzy skrajnej prawicy. W 2018 roku partia zmieniła nazwę z Frontu Narodowego na Zjednoczenie Narodowe, bo według Le Pen stara nazwa stanowiła dla wielu Francuzów "barierę psychologiczną nie do pokonania".

- Zauważyła, że radykalizm się słabo sprzedaje, że dawniejszy Front Narodowy, obecnie Zjednoczenie Narodowe, jeśli nie złagodzi głoszonych haseł, jeśli nie wysunie na czoło spraw socjalnych, ekonomicznych, troszeczkę też międzynarodowych, to po prostu nigdy nie wygra i nigdy nie stanie się partią, którą ludność mogłaby zacząć uważać za partię rządową, zdolną do rządzenia - skomentował były dziennikarz francuskiego radia RFI Piotr Moszyński.

"Trzon tej partii jednak się nie zmienił"

Marine Le Pen zbliżyła swoją partię do politycznego centrum, liberalizując podejście partii do tematów aborcji czy związków osób tej samej płci. Ze skrajnie prawicowego DNA partii ojca pozostawiła agresywny nacjonalizm, również gospodarczy, ograniczanie praw imigrantów, sprzeciw wobec globalizacji i wielokulturowości.

- Wiem, że wielu ludzi chciałoby mnie pogrzebać, ale muszę im powiedzieć, że ten trup ma się dobrze - mówił Jean-Marie Le Pen w 2015 roku.

- Nie zapominajmy, że trzon tej partii jednak się nie zmienił. Trzon tej partii to jednak są ludzie, którzy w niedawnym sondażu w 54 procentach otwarcie deklarowali, że są rasistami - zwrócił uwagę Piotr Moszyński.

Dziś Zjednoczenie Narodowe już nie mówi o wychodzeniu Francji z Unii Europejskiej, a o walce o "Europę narodów". Obecny lider partii, 28-letni Jordan Bardella, mówi o wsparciu dla Ukrainy, żeby wyborcy zapomnieli o związkach jego mentorki z Władimirem Putinem i jej kampaniach finansowanych za pieniądze Kremla.

CZYTAJ TEŻ: Mbappe: nie możemy oddać władzy w ręce tych ludzi

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Chesnot/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS