Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk jakość wody w Sekwanie jest zadowalająca - podają władze stolicy. Stan wody w rzece jest dla Francuzów niemal sprawą wagi państwowej. Na Sekwanie planowana jest nie tylko bezprecedensowa ceremonia otwarcia, ale i zawody w pływaniu długodystansowym oraz w triathlonie.

Woda miała odpowiadać normom kąpieli w 11 z ostatnich 12 dni. Organizatorzy muszą mieć jednak plan B na wypadek, gdyby stan wody się pogorszył.

Problemu z czystością wody nie mają za to organizatorzy olimpijskich zawodów w surfingu, które odbędą się ponad 15 tysięcy kilometrów od Paryża, na Tahiti - największej wyspie Polinezji Francuskiej.

Powodem takiej decyzji organizatorów igrzysk są nie tylko znakomite warunki do uprawiania tej dyscypliny w Oceanii. Polinezja jest uznawana za miejsce narodzin surfingu - jego początki mogą sięgać nawet XII wieku. - Igrzyska olimpijskie wracają do miejsca, w którym narodził się surfing. Pokażą światu, skąd się wzięło surfowanie, jak to się zaczęło, kulturę ludzi, którzy zapoczątkowali surfing. To wspaniała historia - uważa Vahine Fierro, surferka z Polinezji Francuskiej. 

Symbol Paryża zamknięty w medalu

Organizatorzy igrzysk przywiązują ogromna wagę do symboliki. Częścią każdego z 5084 medali, o które będą walczyć olimpijczycy i paralimpijczycy, jest oryginalny fragment wieży Eiffla. Dzięki temu zdobywcy medali mają zabrać do swoich ojczyzn kawałek Francji i jej historii. - W czasie modernizacji wieży Eiffla pewna liczba jej oryginalnych elementów była przechowywana w magazynie. Dostaliśmy pozwolenia na odzyskanie części z nich, by stały się częścią medali - informuje Thierry Reboul, dyrektor kreatywny igrzysk w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Ceremonia otwarcia pilnie strzeżoną tajemnicą. Ma zaskoczyć i oczarować świat

Paryż zapowiada najbardziej ekologiczne igrzyska w historii. By ograniczyć tak zwany ślad węglowy, 60 procent posiłków przygotowanych dla sportowców i widzów nie będzie zawierać mięsa, a 80 procent produktów użytych do ich przygotowania będzie pochodzić z lokalnego francuskiego rynku.

- Naszym obowiązkiem jest również edukowanie osób, które będą zaangażowane w igrzyska, że zbiorowym obowiązkiem jest zmiana naszych nawyków i zdecydowanie zmniejszenie naszego śladu węglowego. Zatem warto przemieszczać się na miejsce transportem publicznym i próbować żywności wegetariańskiej oraz wegańskiej, która pod względem smaku jest naprawdę niesamowita - mówi Tony Estanguet, szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Paryżu.

Ostatni sprawdzian siatkarzy przed igrzyskami. Polacy zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów
Ostatni sprawdzian siatkarzy przed igrzyskami. Polacy zajęli trzecie miejsce w Lidze NarodówMonika Krajewska/Fakty TVN

Kontrowersje wokół igrzysk

Igrzyska olimpijskie rozpoczną się w piątek, 26 lipca, a zakończą w niedzielę, 11 sierpnia. W stolicy Francji trwają przygotowania na ostatnią chwilę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Istnieje wola usunięcia wszelkich oznak niepewności, biedy i niepożądanych rzeczy"

Wielkie kontrowersje budzi wywożenie poza miasto osób w kryzysie bezdomności. Tylko od początku roku taki los miał spotkać około 5 tysięcy ludzi. "New York Times" w obszernej relacji napisał: "Francuskie władze umieściły tysiące bezdomnych imigrantów w autobusach i wywiozły ich z Paryża przed igrzyskami olimpijskimi. Imigranci mówią, że obiecano im dach nad głową w innym mieście, ale ostatecznie trafili na nieznane im ulice z dala od domu lub zostali oznaczeni do deportacji".

Priorytetem organizatorów igrzysk i francuskich władz jest bezpieczeństwo. Już dawno największa sportowa impreza świata nie odbywała się w czasie trwania dwóch poważnych konfliktów zbrojnych. Na pokój olimpijski w czasie trwania igrzysk nie widać szans. Prezes Światowej Federacji Lekkiej Atletyki chciałby, by pozytywnym sygnałem była obecność w Paryżu prezydenta broniącej się Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Bardzo chciałbym, żeby pojawił się na stadionie. Znając jego pokorę, prawdopodobnie usiadłby gdzieś z ukraińskimi trenerami lekkoatletycznymi, by wspólnie z nimi oglądać zawody - mówi Sebastian Coe.

Na pierwszym planie będą jednak sportowcy. Według szacunków jednej z firm zajmujących się profesjonalnymi prognozami, Polska może liczyć nawet na 15 medali, z czego na 5 złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS