Ma być ekologicznie i bezpiecznie. Paryż przygotowuje się na igrzyska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za chwilę zapłonie znicz olimpijski i rozpocznie się największa impreza sportowa globu. Paryż dopina logistykę, która jest imponująca, bo areny zawodów rozciągają się od stołecznej Sekwany po Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jednak towarzyszą temu kontrowersje, bo władze Francji systemowo wywożą ze stolicy osoby w kryzysie bezdomności, choć twierdzą, że zbieżność terminów jest przypadkowa.

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk jakość wody w Sekwanie jest zadowalająca - podają władze stolicy. Stan wody w rzece jest dla Francuzów niemal sprawą wagi państwowej. Na Sekwanie planowana jest nie tylko bezprecedensowa ceremonia otwarcia, ale i zawody w pływaniu długodystansowym oraz w triathlonie.

Woda miała odpowiadać normom kąpieli w 11 z ostatnich 12 dni. Organizatorzy muszą mieć jednak plan B na wypadek, gdyby stan wody się pogorszył.

Problemu z czystością wody nie mają za to organizatorzy olimpijskich zawodów w surfingu, które odbędą się ponad 15 tysięcy kilometrów od Paryża, na Tahiti - największej wyspie Polinezji Francuskiej.

Powodem takiej decyzji organizatorów igrzysk są nie tylko znakomite warunki do uprawiania tej dyscypliny w Oceanii. Polinezja jest uznawana za miejsce narodzin surfingu - jego początki mogą sięgać nawet XII wieku. - Igrzyska olimpijskie wracają do miejsca, w którym narodził się surfing. Pokażą światu, skąd się wzięło surfowanie, jak to się zaczęło, kulturę ludzi, którzy zapoczątkowali surfing. To wspaniała historia - uważa Vahine Fierro, surferka z Polinezji Francuskiej. 

Symbol Paryża zamknięty w medalu

Organizatorzy igrzysk przywiązują ogromna wagę do symboliki. Częścią każdego z 5084 medali, o które będą walczyć olimpijczycy i paralimpijczycy, jest oryginalny fragment wieży Eiffla. Dzięki temu zdobywcy medali mają zabrać do swoich ojczyzn kawałek Francji i jej historii. - W czasie modernizacji wieży Eiffla pewna liczba jej oryginalnych elementów była przechowywana w magazynie. Dostaliśmy pozwolenia na odzyskanie części z nich, by stały się częścią medali - informuje Thierry Reboul, dyrektor kreatywny igrzysk w Paryżu.

ZOBACZ TEŻ: Igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Ceremonia otwarcia pilnie strzeżoną tajemnicą. Ma zaskoczyć i oczarować świat

Paryż zapowiada najbardziej ekologiczne igrzyska w historii. By ograniczyć tak zwany ślad węglowy, 60 procent posiłków przygotowanych dla sportowców i widzów nie będzie zawierać mięsa, a 80 procent produktów użytych do ich przygotowania będzie pochodzić z lokalnego francuskiego rynku.

- Naszym obowiązkiem jest również edukowanie osób, które będą zaangażowane w igrzyska, że zbiorowym obowiązkiem jest zmiana naszych nawyków i zdecydowanie zmniejszenie naszego śladu węglowego. Zatem warto przemieszczać się na miejsce transportem publicznym i próbować żywności wegetariańskiej oraz wegańskiej, która pod względem smaku jest naprawdę niesamowita - mówi Tony Estanguet, szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Paryżu.

Ostatni sprawdzian siatkarzy przed igrzyskami. Polacy zajęli trzecie miejsce w Lidze Narodów
Ostatni sprawdzian siatkarzy przed igrzyskami. Polacy zajęli trzecie miejsce w Lidze NarodówMonika Krajewska/Fakty TVN

Kontrowersje wokół igrzysk

Igrzyska olimpijskie rozpoczną się w piątek, 26 lipca, a zakończą w niedzielę, 11 sierpnia. W stolicy Francji trwają przygotowania na ostatnią chwilę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Istnieje wola usunięcia wszelkich oznak niepewności, biedy i niepożądanych rzeczy"

Wielkie kontrowersje budzi wywożenie poza miasto osób w kryzysie bezdomności. Tylko od początku roku taki los miał spotkać około 5 tysięcy ludzi. "New York Times" w obszernej relacji napisał: "Francuskie władze umieściły tysiące bezdomnych imigrantów w autobusach i wywiozły ich z Paryża przed igrzyskami olimpijskimi. Imigranci mówią, że obiecano im dach nad głową w innym mieście, ale ostatecznie trafili na nieznane im ulice z dala od domu lub zostali oznaczeni do deportacji".

Priorytetem organizatorów igrzysk i francuskich władz jest bezpieczeństwo. Już dawno największa sportowa impreza świata nie odbywała się w czasie trwania dwóch poważnych konfliktów zbrojnych. Na pokój olimpijski w czasie trwania igrzysk nie widać szans. Prezes Światowej Federacji Lekkiej Atletyki chciałby, by pozytywnym sygnałem była obecność w Paryżu prezydenta broniącej się Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Bardzo chciałbym, żeby pojawił się na stadionie. Znając jego pokorę, prawdopodobnie usiadłby gdzieś z ukraińskimi trenerami lekkoatletycznymi, by wspólnie z nimi oglądać zawody - mówi Sebastian Coe.

Na pierwszym planie będą jednak sportowcy. Według szacunków jednej z firm zajmujących się profesjonalnymi prognozami, Polska może liczyć nawet na 15 medali, z czego na 5 złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS