"Ludzie mówią, że się boją kwarantanny". SARS-CoV-2 uderza w branżę turystyczną

07.03 | "Ludzie mówią, że się boją kwarantanny". SARS-CoV-2 uderza w branżę turystycznątvn24

Koronawirus uderza w globalną gospodarkę. Chorują całe branże, jak transport i turystyka. Odczuwają to też polskie firmy, które liczą straty i liczą na wsparcie państwa. Ministerstwo Rozwoju obiecuje, że w przyszłym tygodniu przedstawi pakiet propozycji pomocowych.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Turystyka i turyści płacą za koronawirusa coraz wyższą cenę. Wycieczkowiec "Costa Fortuna", pływające turystyczne miasto, nie został przyjęty przez porty w Malezji i Tajlandii, bo na pokładzie jest grupa z Włoch, a Włochów i ludzi, którzy mają z nimi kontakt, w azjatyckich portach boją się teraz najbardziej.

Tym samym na ląd nie może zejść też ponad setka turystów z Polski, którzy są na pokładzie "Costa Fortuna".

- Rozmawialiśmy i z polskimi pilotami, którzy znajdują się na tym statku, i z uczestnikami. Nikt nie jest zarażony koronawirusem - zapewnia Maciej Ryczko z biura podróży "Polviet Travel".

Rząd amerykański znalazł wreszcie rozwiązanie dla innego wycieczkowca, który czeka od kliku dni na wejście od portu w Zatoce San Francisco. Różnica jest taka, że na pokładzie "Grand Princess" faktycznie są osoby, u których potwierdzono obecność nowego koronawirusa.

- Przyjmiemy ten statek w niekomercyjnym porcie. Ci, którzy wymagają kwarantanny, zostaną jej poddani - oświadczył wiceprezydent USA Mike Pence.

W Korei Południowej, w której odnotowano najwięcej zachorowań na COVID-19 poza Chinami, dezynfekowane są niemal całe miasta, a na indonezyjskiej wyspie Bali też są przeprowadzane dezynfekcje z powodu zagrożenia epidemiologicznego. - Trochę się martwimy, ale chcemy żyć własnym życiem, po prostu utrzymujemy czystość, myjemy i dezynfekujemy ręce, i trzymamy je z dala od ust - opowiedziała dziennikarzom Maria, turystka z USA.

W Betlejem, które otacza kordon sanitarny, dezynfekowany jest obiekt po obiekcie. - Mówimy o wielkiej katastrofie ekonomicznej, ale takie jest życie, musimy zadbać o nasze zdrowie - powiedział dziennikarzom Nabil Giacaman, właściciel sklepu z pamiątkami.

Problem polskich przedsiębiorców

Tak jak opustoszały kurorty na przykład w Hiszpanii, tak opustoszały również hotele i pensjonaty w Polsce.

- Często ludzie mówią, że się boją kwarantanny, że poza miejscem zamieszkania będą musieli spędzić więcej czasu, aniżeli planowali - wyjaśnia Bartłomiej Bryjak z pensjonatu "Willa Basieńka" w Zakopanem.

W trosce o zdrowie pasażerów LOT i Lufthansa pozwalają na przekładanie rezerwacji na inne terminy do końca roku, ale wielu widzów "Faktów" TVN skarży się na problemy z bezkosztowym anulowaniem wyjazdów do Włoch u touroperatorów, chociaż Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca wyjazdów do Włoch.

- Uważam, że możemy ocenić sytuację jako zagrożenie zdrowia, życia, a także utknięcia na przymusowej kwarantannie, czy to we Włoszech, czy po powrocie. Z przyczyn zawodowych nie możemy sobie na to pozwolić - uważa Monika, mieszkanka Opola.

Biura turystyczne tłumaczą, że bezkosztowo zrezygnować z wyprawy można tylko w konkretnych przypadkach.

- Taka możliwość na tę chwilę dotyczy północnych Włoch, i to w najbliższym okresie. Co będzie później, trudno jest powiedzieć - tłumaczy Grzegorz Brożyna z biura podróży "EuroTravel" w Łodzi.

"Niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do uspokojenia rynku turystycznego i zapewnienia mechanizmów ochrony branży i jej klientów" - apeluje w liście do premiera prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Pakiet propozycji wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa minister rozwoju ma przedstawić do wtorku.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS