Ministrowie zdrowia w Brukseli. Kolejny przypadek zakażenia w unijnych instytucjach

06.03 | Ministrowie zdrowia w Brukseli. Kolejny przypadek zakażenia w unijnych instytucjachtvn24

Ministrowie zdrowia krajów członkowskich Unii Europejskiej spotkali się w piątek na naradzie w Brukseli. To było nadzwyczajne spotkanie poświęcone epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że dzięki unijnym regulacjom Polska otrzyma szczepionkę, jak tylko stanie się dostępna. Tymczasem przybywa zakażonych we Włoszech i w USA. W stanie Waszyngton jeden z domów opieki dla osób starszych stał się ogniskiem choroby. Co najmniej 9 podopiecznych zmarło.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej: Jak chronić się przed koronawirusem?

Czytaj więcej: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Jak zapewnić płynność dostaw leków, masek i kombinezonów ochronnych, a także jak skoordynować europejską odpowiedź na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 - tym tematom zostało poświęcone piątkowe nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia w Brukseli.

- Jeżeli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie tak jak inne kraje - powiedział w Brukseli minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W czasie, gdy ministrowie rozmawiali, pojawiła się informacja o wykryciu zakażenia nowym koronawirusem u drugiego pracownika instytucji unijnych.

W piątek odwołano spotkanie Komitetu Stałego Przedstawicieli COREPER, bo chorwacka stała przedstawiciel przy Unii Europejskiej Irena Andrassy została poddana kwarantannie. Była jedną z wielu osób, które miały kontakt z jednym z dyplomatów, u którego stwierdzono obecność nowego koronawirusa.

Chorym dyplomatą jest jeden z dyrektorów pracujących w nowym budynku Rady Unii Europejskiej, tym samym, gdzie w piątek spotkali się ministrowie zdrowia. W unijnych instytucjach odwołano już ponad sto spotkań. Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego nie odbędzie się w Strasburgu, lecz w Brukseli, gdzie dostęp dla osób postronnych ma być ograniczony.

Kryzys we Włoszech

O pomoc do Unii Europejskiej zwróciły się Włochy. W całych Włoszech liczba zakażonych lawinowo rośnie. W ciągu doby przybyło niemal 800 przypadków. Łącznie w całych Włoszech od początku wybuchu epidemii wykryto do piątku 4636 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, z czego 197 osób zmarło. Mniej nowych zakażeń wykryto w Chinach w ciągu ostatniej doby. Nawet w Watykanie potwierdzono w piątek pierwszy wykryty przypadek zakażenia nowym koronawirusem.

"Pragnę na nowo wyrazić moją bliskość z chorymi na koronawirusa i z pracownikami służby zdrowia, którzy się nimi opiekują, jak również z władzami cywilnymi i tymi wszystkimi, którzy angażują się w towarzyszenie pacjentom i w zatrzymanie tej epidemii" - napisał na Twitterze papież Franciszek.

Na całym świecie liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła już w sumie sto tysięcy, licząc od pierwszego wykrycia wirusa. Szef Światowej Organizacji Zdrowia przekonuje, że potrzebna jest globalna mobilizacja.

- Ta epidemia to zagrożenie dla wszystkich krajów: bogatych i biednych. Jak mówiliśmy wcześniej, nawet te najbardziej rozwinięte państwa mogą być zaskoczone - stwierdził w trakcie czwartkowego briefingu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Statek objęty kwarantanną

W Stanach Zjednoczonych przygotowano zestawy z testami wykrywającymi koronawirusa, którymi mają być zbadani pasażerowie i członkowie załogi wycieczkowca "Grand Princess". Zostały one dostarczone na statek w czwartek. "Grand Princess" zacumowała u wybrzeży Kalifornii, niedaleko San Francisco. Na pokładzie jest niemal trzy i pół tysiąca osób - przebadanych zostanie na razie około sto osób.

Z powodu COVID-19 zmarł 71-latek, który płynął statkiem "Grand Princess" z San Francisco do Meksyku w dniach 11-21 lutego. Jego śmierć ogłoszono w środę. To z tego powodu wycieczkowiec został objęty kwarantanną.

- Mamy plany na każdą ewentualność. Musimy być przygotowani. Mam nadzieję, że to nie potrwa długo - oświadczył Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych.

Amerykański prezydent uspokaja, ale Biały Dom przyznaje, że w USA brakuje testów do wykrywania nowego koronawirusa. Wiceprezydent Mike Pence odwiedził stan Waszyngton, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy.

Ognisko w domu opieki

W jednym z domów opieki na przedmieściach Seattle pojawiło się ognisko choroby. Z powodu COVID-19 zmarło co najmniej 9 podopiecznych Life Care Center w Kirkland.

- Chcemy potwierdzenia, że na miejscu jest specjalista od kontroli zakażeń. Personel domu opieki udowodnił, że nie ma ani przeszkolenia, ani doświadczenia, by powstrzymać epidemię - oświadczył Kevin Connoll, krewny jednego z podopiecznych.

Zachorowało już kilkadziesiąt osób związanych z domem opieki w Kirkland, w tym część personelu.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS