Najnowsze

Najnowsze

W Trybunale Konstytucyjnym są niemal sami nominaci PiS. Spór i tak jest widoczny

W myśl "ustawy represyjnej" sędziowie będą musieli zawsze najpierw zapytać Trybunał Konstytucyjny, zanim będą mogli odmówić zastosowania przepisu ustawy. A w Trybunale Konstytucyjnym zasiadają tacy sędziowie jak Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz czy Krystyna Pawłowicz. Jest też sędzia Jarosław Wyrembak, który jest bardzo krytyczny wobec stylu zarządzania prezes Julii Przyłębskiej. Zarzuca on jej stosowanie polityki "haków", namawianie sędziów do donosów i spotkań z politykami PiS, a także blokowanie spraw ze względu na kalendarz wyborczy. Jarosław Wyrembak też został wybrany do TK głosami posłów PiS.

Prognoza pogody na piątek 20 grudnia

W piątek pogodnie. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, lokalnie w obszarach podgórskich do 16 stopni Celsjusza. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-70 km/h, w górach do 90-120 km/h.

PiS nadal z przewagą. Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN

41 procent badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów - wynika z sondażu Kantar dla TVN24 i "Faktów" TVN. Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 procent ankietowanych. Łącznie w Sejmie znalazłoby się pięć ugrupowań.

Krewni, przyjaciele i mieszkańcy pożegnali ofiary tragedii w Szczyrku

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Szczyrku pożegnali w czwartek osiem ofiar wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia. Prokuratura tymczasem zatrzymała trzech mężczyzn podejrzewanych o przyczynienie się do tragedii. To prezes firmy, która zleciła przewiert gazociągu nieopodal budynku i dwaj pracownicy firmy, która zlecenie wykonywała. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Nowe wytyczne Prokuratora Krajowego dla prokuratorów

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski doprecyzował swoją wcześniejszą prośbę do prokuratorów w sprawie sędziów. Wnioski w sprawie kwestionowania statusu sędziów Sądu Najwyższego i sądów powszechnych prokuratorzy powinni kierować bezpośrednio do prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Choć "ustawa represjonująca" sędziów nie weszła jeszcze w życie, to dyscyplinowanie sędziów trwa.

Protesty nie tylko w Warszawie. "To nasz obywatelski obowiązek"

W środę wieczorem nie tylko w największych miastach, ale także w mniejszych miejscowości odbyły się protesty. W Białej Podlaskiej, Legnicy, Łomży zbierali się mieszkańcy, solidarni z sędziami, dla których projekt "ustawy represyjnej" mija się z wolnością.

Czego mają dotyczyć przepisy "ustawy represyjnej"?

Co takiego jest w projekcie "ustawy represyjnej", że prawnicy z Biura Analiz Sejmowych mówią o możliwym naruszeniu unijnego prawa, a Sąd Najwyższy nawet o polexicie. Dlaczego gremia sędziowskie, adwokackie i prokuratorskie jednym głosem mówią o ustawie kneblującej usta i likwidującej sędziowską niezależność? Nowe przepisy mają zakazać podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczpospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów.

"Będziemy walczyć z nimi do końca". Protesty w całym kraju

W środę w ponad stu sześćdziesięciu miejscach w Polsce i na kilka dni przed świętami, tłumy osób wyszły na ulice. Obywatele w ten sposób chcą okazać swoje wsparcie dla sędziów, bo jak mówią chcą sprawiedliwego wyroku od niezawisłego sędziego, a projekt posłów z klubu PiS może im to zabrać.

"Dziś sędziowie, jutro Ty". Przed Sejmem protestowało 8 tysięcy osób

Pod hasłem "Dziś sędziowie, jutro Ty" w wielu polskich miastach odbyły się w środę protesty przeciwko projektowi PiS w sprawie zmian o sądownictwie. W Warszawie przed gmachem parlamentu demonstrowało według stołecznego ratusza około osiem tysięcy osób. W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 Polacy odpowiedzieli na pytanie dotyczące niezależności sędziów.

"Udokumentowane przypadki" tortur i przemocy seksualnej. Miażdżący raport na temat działania służb

Podczas tłumienia antyrządowych demonstracji w Chile doszło do co najmniej 113 przypadków tortur i znęcania się nad zatrzymanymi oraz 24 przypadków gwałtów popełnionych na aresztowanych uczestniczkach demonstracji - wynika z opublikowanego raportu agendy ONZ do spraw praw człowieka. Dokument jest efektem dochodzenia zespołu ekspertów ONZ, którzy odbyli rozmowy z ponad 300 świadkami i uczestnikami chilijskich wydarzeń.

Manifestacje w obronie sądów w wielu miastach w Polsce

Projekt PiS zmian w prawie, które wprowadzają nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, a także ograniczają możliwość bezpośredniego stosowania konstytucji oraz traktatów unijnych, budzi stanowczy sprzeciw nie tylko prawników. Polacy tysiącami wyszli na ulice miast, by zaprotestować przeciwko projektowi PiS. Przemawiali do nich sędziowie, chociażby sędzia Igor Tuleya.

Biuro Analiz Sejmowych: projekt PiS może naruszyć niezależność sędziów

Na kilkudziesięciu stronach analizy prawnicy z Biura Analiz Sejmowych przedstawili marszałek Sejmu Elżbiecie Witek opinię, dlaczego projekt PiS w sprawie zmian w sądownictwie jest niezgodny z prawem unijnym. Zdaniem sejmowych prawników normy sformułowane w projekcie mogą uniemożliwić sędziom stosowanie orzeczeń TSUE i przepisów traktatów unijnych. Ponadto Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że takie zmiany w prawie rodzą ryzyko naruszenia niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jakie są efekty reformowania sądownictwa? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

To najniebezpieczniejszy projekt PiS - mówi o planach PiS na zmiany w sądownictwie pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Partia rządząca od początku zapowiadała, że reformy poprawią sytuacje w sądownictwie. Najnowszy sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 pokazuje jednak, że blisko połowa badanych Polaków uważa, że sądy działają teraz mniej sprawnie.

Akcja CBŚP. Gang dokonujący brutalnych napadów rozbity

Akcja Centralnego Biura Śledczego Policji i czternastu zatrzymanych. Są podejrzani o brutalne rozboje, włamania i kradzieże. Przebierali się za policjantów i dokładnie wybierali swoje ofiary. Na koncie mogą mieć nawet 70 napadów i włamań. Teraz w więzieniu mogą posiedzieć nawet 15 lat.

Prognoza pogody na czwartek 19 grudnia

W czwartek pogodnie, tylko rano mgły i silne zamglenia. Temperatura maksymalna w dzień od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.