Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"

10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"
10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
10.04.2020 | Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Z powodu stanu epidemii przechodnie na ulicy mają obowiązek zachowywać dystans co najmniej dwóch metrów od siebie. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń. W ten piątek przedstawiciele władz zrobili wyjątek dla siebie. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Wzięli w niej udział między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Policja twierdzi, że to było "wykonywanie funkcji reprezentacyjnych".

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku to nie jest zwykłe wydarzenie, ale czas też jest niezwykły.

W czasie, gdy Polacy nie mogą gromadzić się w więcej niż dwie osoby, to władza zachowuje się tak, jakby jej te zalecenia nie obowiązywały.

Gdy Polacy nie powinni spotykać się z rodziną i praktycznie nie mogą brać udziału w pogrzebach, to władza odwiedza cmentarz na Powązkach i kryptę na Wawelu.

Gdy Polska walczy z pandemią SARS-CoV-2, to zachowanie polityków przywodzi na myśl pytania - czy tak można, czy tak trzeba i czy tak wypada?

"Zasady izolacji kontaktowej powinny dotyczyć wszystkich"

- Politycy powinni dać przykład - ocenia przebieg uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy w Smoleńsku Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Rząd ma zupełnie inne rady dla obywateli, a zupełnie inne dla siebie - uważa doktor habilitowany Marek Migalski, politolog.

W czwartek premier Morawiecki apelował, by na święta nie jechać do rodziny i by zostać w domach, w piątek zobaczył się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskimi kilkudziesięcioma innymi osobami podczas uroczystości na placu Piłsudskiego.

- Zasady izolacji kontaktowej powinny dotyczyć wszystkich, nawet naszych włodarzy - ocenia Dzieciątkowski.

Co na to na przebieg piątkowych uroczystości Ministerstwo Zdrowia?

- Proszę wybaczyć, nie znam przebiegu wszystkich uroczystości w kraju, więc trudno mi się odnosić do tego, jak wygląda konkretny przebieg konkretnej uroczystości. Są odpowiednie służby, nie jest to Ministerstwo Zdrowia - odpowiada rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

"Wykonywanie funkcji reprezentacyjnych"

Taką służbą jest między innymi policja, która stanowczo egzekwuje łamanie przepisów epidemicznych i karze mandatami rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów i tych, którzy się gromadzą.

Funkcjonariusze patrolują nawet cmentarze, dlatego mandat może grozić także tym, którzy poszli zapalić świeczkę na grobie bliskich.

W przypadku obchodów 10 kwietnia mandatów nie będzie. - W tym przypadku nie możemy mówić o naruszeniu przepisów - przekonuje nadkomisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

- To jest wykonywanie funkcji reprezentacyjnych w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi, służbowymi - dodaje inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Jakie obowiązki służbowe pełnił podczas uroczystości kuzyn prezesa Kaczyńskiego, obecny u jego boku? Jakie czynności zawodowe wykonywał były prezes telewizji państwowej? Nie wiadomo. Wiadomo zaś, że koronawirus zakaża i tych na zwykłych zgromadzeniach, i tych na zgromadzeniach reprezentacyjnych.

ZOBACZ WSPOMNIENIA O OFIARACH KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ W TVN24 GO

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Mateusz Marek

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS