Szczepionka na SARS-CoV-2 coraz bliżej? "Nasze silniki pracują pełną parą"


Dziesiątki zespołów naukowych z całego świata ścigają się z czasem, próbując stworzyć szczepionkę na koronawirusa. Skuteczną i bezpieczną. Gdy codziennie umierają tysiące ludzi, miliardy chcą się zaszczepić. Sprawdzane są też nowe pomysły na kurację.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

To dane, które Amerykanie przyjmują z wyraźną trwogą - ponad pół miliona zakażonych od początku epidemii i dwa tysiące ofiar jednego dnia. Już jest ich więcej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Dlatego z nadzieją czekają na inny rekord, czyli najszybciej wynalezioną szczepionkę w historii.

- Nasze silniki pracują pełną parą. Testy na modelach zwierzęcych udowodniły, że opracowana przez nas szczepionka działa i wywołuje odpowiednią reakcję układu odpornościowego, a to już wielki krok - opowiada doktor Gregory Glenn, dyrektor badań naukowych w firmie "Novavax".

Na początku maja ta konkretna szczepionka zostanie przetestowana na ludziach. Pierwsze efekty poznamy w czerwcu. Najbardziej zaawansowane badania prowadzi inny amerykański koncern biotechnologiczny, który już zaszczepił grupę ochotników. Na wyniki trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

- Szczepionka musi być bezpieczna. Wyobraźmy sobie, że podamy ją miliardom ludzi i ona będzie w jakiś sposób niebezpieczna, nieprzetestowana do końca, to oczywiście efekty uboczne jej działania mogą być dużo gorsze niż samej pandemii, którą mamy teraz - podkreśla profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Polska również działa

Polscy naukowcy też biorą udział w tych międzynarodowych projektach. Jest ich co najmniej czterdzieści. Eksperci dzielą się wynikami badań na skalę dotąd niespotykaną.

- My cały czas wymieniamy się informacjami, dostajemy informacje praktycznie ze wszystkich krajów. Nawet ambasady kontaktują się z nami, jeżeli wiedzą, że są u nich naukowcy, którzy by mogli wesprzeć albo nas, albo my ich - dodaje profesor Marcin Drąg.

Wśród liderów w tym wyścigu są także Brytyjczycy. "The Times" informuje, że ich wersja szczepionki mogłaby być gotowa już we wrześniu, a tamtejszy rząd szykuje się do zakupienia milionów jej dawek. Kierująca pracami wirusologów z Oxfordu profesor Sarah Gilbert mówi, że jest w 80 procentach pewna, że szczepionka opracowana przez jej zespół zadziała.

Testy na ludziach mają się zacząć za dwa tygodnie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to skuteczna broń przeciwko kornawirusowi gotowa będzie do użycia na masową skalę przed spodziewaną jesienią drugą falą pandemii.

Ozdrowieńcy pilnie poszukiwani

Z każdym dniem wiemy też coraz więcej o dostępnych terapiach, tych skutecznych i tych, które się nie sprawdziły. Co najmniej kilka krajów prowadzi badania polegające na podawaniu osocza ozdrowieńców ciężko chorym pacjentom.

- To bardzo proste. Ludzie, którzy wyzdrowieli, mają w swojej krwi przeciwciała, które neutralizują wirusa. Jeśli przekażą osocze, które zawiera takie przeciwciała, możemy je podawać innym osobom, by leczyć chorobę lub nawet jej zapobiegać - wyjaśnia doktor Arturo Casadevall ze Szkoły Zdrowia Publicznego Johnsa Hopkinsa Bloomberga.

Osocze podawane jest na razie tylko niewielkiej grupie pacjentów.

W chińskim Wuhanie ta metoda przynosiła bardzo dobre efekty. Wkrótce będzie sprawdzana także w Niemczech. Samych wyleczonych, którzy mogliby się osoczem podzielić, jest coraz więcej. Tylko w Hiszpanii to już prawie 60 tysięcy osób.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS