Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni"

Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)
Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)
Fakty TVN
Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)Fakty TVN

Tylko półtorej godziny posłowie opozycji odczytywali w Sejmie nazwy miast, miasteczek i gmin, a mogli to robić co najmniej kilka godzin. Tak wiele samorządów nie dostało ani złotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kto dostał? Głównie miejscowości, gdzie rządzi PiS i jego działacze.

Lista gmin, które nie dostały wsparcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, jest długa. Łączy je to, że nie rządzi tam PiS.

To takie gminy jak Korycin, o której można powiedzieć, że jest pięknie położona, ale na pewno nie to, że należy do najbogatszych w Polsce. Przydałyby się lepsze drogi i nowe parkingi, więc wójt złożył dziewięć wniosków. Pieniędzy z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych nie dostał.

- Trafiają do tych, którzy są pokorni, którzy są cisi, którzy należą do PiS lub są jego zwolennikami - ocenił wójt gminy Korycin Mirosław Lech.

Do podwarszawskiego Otwocka pieniądze trafią. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski jest przewodniczącym komitetu terenowego PiS w tym mieście.

"Otrzymaliśmy dokładnie zero"

Rządowy Fundusz Inwestycji lokalnych to tylko w części konkursowej ponad cztery miliardy złotych dotacji. To nie są partyjne pieniądze.

- Rządzący odbierają pieniądze samorządom poprzez zmiany w podatkach, potem tworzą fundusz inwestycyjny i wypłacają pieniądze według kryteriów politycznych - opisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Samorządowcy grzmią, że znowu rząd dzieli Polaków; że ci, którzy nie głosowali na PiS, stali się obywatelami drugiej kategorii.

- Nie dostaliśmy nic, mimo że złożyliśmy wnioski na 590 milionów złotych - oświadczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Otrzymaliśmy dokładnie zero - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tyle samo dostała Warszawa, jak powiedział Rafał Trzaskowski.

Pięć największych polskich miast to ponad 4,5 miliona mieszkańców i zero dotacji. Problem mają nie tylko największe miasta.

Wyraźne rozbieżności

W czasie kampanii wyborczej Mateusz Morawiecki wręczał na spotkaniach z samorządowcami tablice z napisanymi kwotami pieniędzy. Opozycja twierdzi, że po wyborach premier rozdaje pieniądze według kryteriów politycznych.

- Ten fundusz został podzielony sprawiedliwie, z tego, co wiem, przez rząd pana Mateusza Morawieckiego. W tym roku była pierwsza edycja, gdzie prawie wszystkie gminy w Polsce dostały - przekonywał w Sejmie poseł PiS Waldemar Andzel.

Czy rzeczywiście jest sprawiedliwie? Jak wytłumaczyć taki zbieg okoliczności, jak ten w Małopolsce?

- Tam, gdzie PiS składał wnioski, gdzie PiS rządzi, 89 wniosków przyznanych na 89 złożonych. Tam, gdzie pozostali rządzą, 18 na 112 wniosków, czyli 15 procent - powiedział w Sejmie poseł PO Aleksander Miszalski.

- To nie jest fundusz inwestycji lokalnych, tylko program "kasa dla swoich". Ci wszyscy niepisowscy samorządowcy zostali przez władzę potraktowani po chamsku i z buta - ocenił wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Wicemarszałek Zgorzelski zwrócił się do szefa NIK z wnioskiem o kontrolę zasad i sposobu rozdzielenia pieniędzy z funduszu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS