Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni"

Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)
Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)
Fakty TVN
Samorządowcy oskarżają rząd o dyskryminację. Pieniądze "trafiają do tych, którzy są pokorni" (Materiał archiwalny z grudnia 2020 roku)Fakty TVN

Tylko półtorej godziny posłowie opozycji odczytywali w Sejmie nazwy miast, miasteczek i gmin, a mogli to robić co najmniej kilka godzin. Tak wiele samorządów nie dostało ani złotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kto dostał? Głównie miejscowości, gdzie rządzi PiS i jego działacze.

Lista gmin, które nie dostały wsparcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, jest długa. Łączy je to, że nie rządzi tam PiS.

To takie gminy jak Korycin, o której można powiedzieć, że jest pięknie położona, ale na pewno nie to, że należy do najbogatszych w Polsce. Przydałyby się lepsze drogi i nowe parkingi, więc wójt złożył dziewięć wniosków. Pieniędzy z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych nie dostał.

- Trafiają do tych, którzy są pokorni, którzy są cisi, którzy należą do PiS lub są jego zwolennikami - ocenił wójt gminy Korycin Mirosław Lech.

Do podwarszawskiego Otwocka pieniądze trafią. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski jest przewodniczącym komitetu terenowego PiS w tym mieście.

"Otrzymaliśmy dokładnie zero"

Rządowy Fundusz Inwestycji lokalnych to tylko w części konkursowej ponad cztery miliardy złotych dotacji. To nie są partyjne pieniądze.

- Rządzący odbierają pieniądze samorządom poprzez zmiany w podatkach, potem tworzą fundusz inwestycyjny i wypłacają pieniądze według kryteriów politycznych - opisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Samorządowcy grzmią, że znowu rząd dzieli Polaków; że ci, którzy nie głosowali na PiS, stali się obywatelami drugiej kategorii.

- Nie dostaliśmy nic, mimo że złożyliśmy wnioski na 590 milionów złotych - oświadczył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Otrzymaliśmy dokładnie zero - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tyle samo dostała Warszawa, jak powiedział Rafał Trzaskowski.

Pięć największych polskich miast to ponad 4,5 miliona mieszkańców i zero dotacji. Problem mają nie tylko największe miasta.

Wyraźne rozbieżności

W czasie kampanii wyborczej Mateusz Morawiecki wręczał na spotkaniach z samorządowcami tablice z napisanymi kwotami pieniędzy. Opozycja twierdzi, że po wyborach premier rozdaje pieniądze według kryteriów politycznych.

- Ten fundusz został podzielony sprawiedliwie, z tego, co wiem, przez rząd pana Mateusza Morawieckiego. W tym roku była pierwsza edycja, gdzie prawie wszystkie gminy w Polsce dostały - przekonywał w Sejmie poseł PiS Waldemar Andzel.

Czy rzeczywiście jest sprawiedliwie? Jak wytłumaczyć taki zbieg okoliczności, jak ten w Małopolsce?

- Tam, gdzie PiS składał wnioski, gdzie PiS rządzi, 89 wniosków przyznanych na 89 złożonych. Tam, gdzie pozostali rządzą, 18 na 112 wniosków, czyli 15 procent - powiedział w Sejmie poseł PO Aleksander Miszalski.

- To nie jest fundusz inwestycji lokalnych, tylko program "kasa dla swoich". Ci wszyscy niepisowscy samorządowcy zostali przez władzę potraktowani po chamsku i z buta - ocenił wicemarszałek Sejmu i poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Wicemarszałek Zgorzelski zwrócił się do szefa NIK z wnioskiem o kontrolę zasad i sposobu rozdzielenia pieniędzy z funduszu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS