Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"

12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
Paweł Płuska | Fakty TVN
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"Paweł Płuska | Fakty TVN

Rząd kupi 333 limuzyny i terenówki za ponad 30 milionów złotych. Trafią do urzędów centralnych i terenowych. Kwota zakupu i liczba aut robią wrażenie, zwłaszcza w trudnych pandemicznych czasach, kiedy liczy się każda złotówka.

- Zwróciłem się z apelem do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, by ten zakup anulować. Są ważniejsze sprawy niż zakup samochodów dla VIP-ów - mówi Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Nie tylko senator Brejza w odpowiedzi usłyszał, że czas nie ma znaczenia, gdy chodzi o bezpieczeństwo.

- Samochody się także zużywają i są potrzebne określonym służbom. Chodzi o bezpieczeństwo, nie chciałby pan chyba, żeby najważniejsze osoby w państwie mogły zginąć - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 poseł PiS Waldemar Andzel.

Z kolei redakcja "Faktów" TVN od rzecznika rządu usłyszała, że cała sprawa to odgrzewany kotlet. Piotr Mueller odsyła do oświadczenia opublikowanego na rządowej stronie, z którego wynika, że przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych, które trafią głównie do administracji w terenie - w tym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - a dzięki centralnym zakupom wszyscy zaoszczędzimy.

"Po pierwsze przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych należących do segmentów B i C. Po drugie trafią w głównej mierze do kilkudziesięciu jednostek administracji państwowej w terenie" - możemy przeczytać w oświadczeniu.

- Nie mam żadnej informacji na temat jakichś dostaw samochodów - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Koszt aut robi wrażenie

Zamawiane auta mają pochodzić między innymi z Bawarii, zwłaszcza te dla VIP-ów. W sumie Służba Ochrony Państwa zamówiła dla nich 25 maszyn za cztery i pół miliona złotych. Z kolei ponad trzysta samochodów dla administracji to koszt 29 milionów złotych.

W przypadku tych najlepszych limuzyn płaci się za moc silnika i komfort na pokładzie - w standardzie jest lodówka, wentylowane skórzane fotele i system telewizyjny.

Dlaczego teraz, dlaczego tyle - na te pytania, zadane przez senatora Krzysztofa Brejzę, odpowiedział wiceminister Maciej Wąsik, przekonując, że "brak systematycznych działań modernizacyjnych w obszarze floty samochodowej" w czasach rządów poprzedników "spowodował konieczność pilnego wdrożenia procesu jej unowocześnienia".

Minister Wąsik nie wspomina jednak, że przez pięć ostatnich lat flota musiała być uzupełniana, choćby po wypadkach pojazdów, którymi podróżowali Beata Szydło czy Antoni Macierewicz.

Opozycja wypomina, że przez lata było co wymieniać, a teraz rządzący planują kolejne zakupy samochodów. W sytuacji - na co zwraca uwagę zwraca uwagę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL - "codziennych ludzkich dramatów, kiedy ludzie chorują, umierają, firmy padają".

- PiS chapie garściami. Rządzą to kupują: fury, skóry, komóry - komentuje Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS