Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"

12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"
Paweł Płuska | Fakty TVN
12.03.2021 | Rząd kupuje auta za ponad 30 milionów złotych. "Chodzi o bezpieczeństwo"Paweł Płuska | Fakty TVN

Rząd kupi 333 limuzyny i terenówki za ponad 30 milionów złotych. Trafią do urzędów centralnych i terenowych. Kwota zakupu i liczba aut robią wrażenie, zwłaszcza w trudnych pandemicznych czasach, kiedy liczy się każda złotówka.

- Zwróciłem się z apelem do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, by ten zakup anulować. Są ważniejsze sprawy niż zakup samochodów dla VIP-ów - mówi Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Nie tylko senator Brejza w odpowiedzi usłyszał, że czas nie ma znaczenia, gdy chodzi o bezpieczeństwo.

- Samochody się także zużywają i są potrzebne określonym służbom. Chodzi o bezpieczeństwo, nie chciałby pan chyba, żeby najważniejsze osoby w państwie mogły zginąć - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 poseł PiS Waldemar Andzel.

Z kolei redakcja "Faktów" TVN od rzecznika rządu usłyszała, że cała sprawa to odgrzewany kotlet. Piotr Mueller odsyła do oświadczenia opublikowanego na rządowej stronie, z którego wynika, że przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych, które trafią głównie do administracji w terenie - w tym do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - a dzięki centralnym zakupom wszyscy zaoszczędzimy.

"Po pierwsze przetarg dotyczy przede wszystkim samochodów użytkowych należących do segmentów B i C. Po drugie trafią w głównej mierze do kilkudziesięciu jednostek administracji państwowej w terenie" - możemy przeczytać w oświadczeniu.

- Nie mam żadnej informacji na temat jakichś dostaw samochodów - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Koszt aut robi wrażenie

Zamawiane auta mają pochodzić między innymi z Bawarii, zwłaszcza te dla VIP-ów. W sumie Służba Ochrony Państwa zamówiła dla nich 25 maszyn za cztery i pół miliona złotych. Z kolei ponad trzysta samochodów dla administracji to koszt 29 milionów złotych.

W przypadku tych najlepszych limuzyn płaci się za moc silnika i komfort na pokładzie - w standardzie jest lodówka, wentylowane skórzane fotele i system telewizyjny.

Dlaczego teraz, dlaczego tyle - na te pytania, zadane przez senatora Krzysztofa Brejzę, odpowiedział wiceminister Maciej Wąsik, przekonując, że "brak systematycznych działań modernizacyjnych w obszarze floty samochodowej" w czasach rządów poprzedników "spowodował konieczność pilnego wdrożenia procesu jej unowocześnienia".

Minister Wąsik nie wspomina jednak, że przez pięć ostatnich lat flota musiała być uzupełniana, choćby po wypadkach pojazdów, którymi podróżowali Beata Szydło czy Antoni Macierewicz.

Opozycja wypomina, że przez lata było co wymieniać, a teraz rządzący planują kolejne zakupy samochodów. W sytuacji - na co zwraca uwagę zwraca uwagę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL - "codziennych ludzkich dramatów, kiedy ludzie chorują, umierają, firmy padają".

- PiS chapie garściami. Rządzą to kupują: fury, skóry, komóry - komentuje Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS