Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci

01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieciJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Rok pandemii to nie był łatwy czas na dzieciństwo. Izolacja, samotność w sieci, uzależnienia i przemoc. Telefony zaufania przeżywają oblężenie jak nigdy, ale nie wszystkie dzieci dzwonią, a wiele z nich pomocy potrzebuje. Dlatego eksperci z okazji Dnia Dziecka opowiadają o tym, jak dać dzieciom siłę nie tylko od święta, ale na co dzień.

Kontakty na odległość, zerwane relacje – dzieci, po przymusowym czasie nauki zdalnej, muszą mierzyć się z ogromem problemów. W Dniu Dziecka eksperci szczególnie zwracają na nie uwagę.

- Osamotnienie, izolacje, już pojawiły się pierwsze takie bójki. Różnie jest, naprawdę, aż się obawiam, co dalej będzie – mówi Anna Samborska, pedagog w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku.

Pandemia nie oszczędziła najmłodszych – dzielą los dorosłych.

- Uzależnienia cyfrowe, które - niestety - ten okres pandemii nasilił. My raczej mówimy nie o tym, że pandemia wywołała pewne problemy, tylko pandemia pewne problemy nasiliła, stąd my też musimy nasilić działania – zaznacza Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

Dlatego w wielu miastach telefony wsparcia dla dzieci i rodziców uruchamiają już same szkoły.

"To są takie dane tabu"

W pandemicznej rzeczywistości najmłodsi byli jeszcze słabsi. - W 2020 roku było aż 116 samobójstw dzieci, gdzie najmłodsze miało 8 lat – informuje Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia "SOS Wioski Dziecięce" w Polsce.

Oficjalne dane mówią o 747 próbach samobójczych dzieci i młodzieży, czyli średnio to dwie dziennie.

Na to wszystko nakłada się zapaść w psychiatrii dziecięcej. Mniej niż pół tysiąca lekarzy specjalistów nie gwarantuje minimum ochrony i nie spełnia zaleceń. Zdobyć pomoc w jednej z 34 całodobowych placówek graniczy z cudem.

- Te dane są przerażające. My jako Polska zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem prób samobójczych wśród dzieci. To są takie dane, o których nikt nie mówi, to są takie dane tabu – podkreśla Tomasz Zieliński, twórca projektu "Usłyszeć na czas".

Zamknięcie w domach to była też pandemia przemocy – według badań co dziesiąte dziecko doznało krzywdy ze strony bliskiej osoby.

Rok walki o marzenia

Dla dzieci i młodzieży 2020 to był także rok walki o ich prawa i o środowisko, kiedy dorosną.

Dziecięce marzenia wybiegają daleko. Uczniowie z Warszawy zaprojektowali bazę na Księżycu, wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej.- Bardzo chciałbym polecieć w przyszłości w kosmos, ponieważ byłoby to na pewno niesamowite – mówi Kajetan Koryl.

- Nie wolno czekać, aż świat się poprawi, trzeba się przyczyniać do tego, żeby ten świat stał się lepszy – dodaje Aleksandra Piotrowska, psycholog społeczny.

Coraz więcej kosztuje także wychowanie dziecka do pełnoletności – teraz to już koszt ponad 250 tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak najważniejsze.

- Czasami tylko i wyłącznie dla dziecka chodzi o to, żeby zostać wysłuchanym, żeby wyrzucić coś z siebie, a rodzic - szczególnie w okresie dojrzewania - nie jest takim partnerem, bo dojrzewanie przede wszystkim polega na tym, że dziecko chce być trochę mądrzejsze od rodzica – tłumaczy terapeutka Edyta Harasimczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS