Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci

01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieci
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
01.06.2021 | Zerwane relacje, samotność, przemoc domowa. Pandemia nasiliła problemy dzieciJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Rok pandemii to nie był łatwy czas na dzieciństwo. Izolacja, samotność w sieci, uzależnienia i przemoc. Telefony zaufania przeżywają oblężenie jak nigdy, ale nie wszystkie dzieci dzwonią, a wiele z nich pomocy potrzebuje. Dlatego eksperci z okazji Dnia Dziecka opowiadają o tym, jak dać dzieciom siłę nie tylko od święta, ale na co dzień.

Kontakty na odległość, zerwane relacje – dzieci, po przymusowym czasie nauki zdalnej, muszą mierzyć się z ogromem problemów. W Dniu Dziecka eksperci szczególnie zwracają na nie uwagę.

- Osamotnienie, izolacje, już pojawiły się pierwsze takie bójki. Różnie jest, naprawdę, aż się obawiam, co dalej będzie – mówi Anna Samborska, pedagog w Szkole Podstawowej nr 44 w Białymstoku.

Pandemia nie oszczędziła najmłodszych – dzielą los dorosłych.

- Uzależnienia cyfrowe, które - niestety - ten okres pandemii nasilił. My raczej mówimy nie o tym, że pandemia wywołała pewne problemy, tylko pandemia pewne problemy nasiliła, stąd my też musimy nasilić działania – zaznacza Bożena Łapińska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach.

Dlatego w wielu miastach telefony wsparcia dla dzieci i rodziców uruchamiają już same szkoły.

"To są takie dane tabu"

W pandemicznej rzeczywistości najmłodsi byli jeszcze słabsi. - W 2020 roku było aż 116 samobójstw dzieci, gdzie najmłodsze miało 8 lat – informuje Barbara Rajkowska ze Stowarzyszenia "SOS Wioski Dziecięce" w Polsce.

Oficjalne dane mówią o 747 próbach samobójczych dzieci i młodzieży, czyli średnio to dwie dziennie.

Na to wszystko nakłada się zapaść w psychiatrii dziecięcej. Mniej niż pół tysiąca lekarzy specjalistów nie gwarantuje minimum ochrony i nie spełnia zaleceń. Zdobyć pomoc w jednej z 34 całodobowych placówek graniczy z cudem.

- Te dane są przerażające. My jako Polska zajmujemy drugie miejsce w Europie pod względem prób samobójczych wśród dzieci. To są takie dane, o których nikt nie mówi, to są takie dane tabu – podkreśla Tomasz Zieliński, twórca projektu "Usłyszeć na czas".

Zamknięcie w domach to była też pandemia przemocy – według badań co dziesiąte dziecko doznało krzywdy ze strony bliskiej osoby.

Rok walki o marzenia

Dla dzieci i młodzieży 2020 to był także rok walki o ich prawa i o środowisko, kiedy dorosną.

Dziecięce marzenia wybiegają daleko. Uczniowie z Warszawy zaprojektowali bazę na Księżycu, wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej.- Bardzo chciałbym polecieć w przyszłości w kosmos, ponieważ byłoby to na pewno niesamowite – mówi Kajetan Koryl.

- Nie wolno czekać, aż świat się poprawi, trzeba się przyczyniać do tego, żeby ten świat stał się lepszy – dodaje Aleksandra Piotrowska, psycholog społeczny.

Coraz więcej kosztuje także wychowanie dziecka do pełnoletności – teraz to już koszt ponad 250 tysięcy złotych. Pieniądze nie są jednak najważniejsze.

- Czasami tylko i wyłącznie dla dziecka chodzi o to, żeby zostać wysłuchanym, żeby wyrzucić coś z siebie, a rodzic - szczególnie w okresie dojrzewania - nie jest takim partnerem, bo dojrzewanie przede wszystkim polega na tym, że dziecko chce być trochę mądrzejsze od rodzica – tłumaczy terapeutka Edyta Harasimczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS