Najnowsze

Najnowsze

W czerwcu nastąpi kolejny etap luzowania obostrzeń

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Dotyczą one na przykład kościołów, kin, dyskotek, restauracji, stadionów czy koncertów. Między innymi zwiększone zostaną limity zajętości tych obiektów. Od 26 czerwca nie będą zakazane zgromadzenia spontaniczne.

Fried: musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic poważnie

Prezydent USA Joe Biden w środę rozpoczął swoją wizytę w Europie. Amerykański przywódca w planach ma udział w szczycie G7, w szczycie NATO, a także w szczycie USA-Unia Europejska. Na koniec swojej podróży Biden ma spotkać się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - Musimy pokazać Putinowi, że traktujemy obronę naszych granic NATO-wskich poważnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 Daniel Fried.

Cudem przeżyła, gdy pocisk spadł na jej dom. "Kiedy chcę podejść, zaczyna krzyczeć"

Nawet pół miliona dzieci zamieszkujących Strefę Gazy może potrzebować wsparcia psychologicznego - twierdzi UNICEF. Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego, do której doszło w maju, u wielu z nich wywołała traumę, depresję i zaburzenia lękowe. Jedną z poszkodowanych jest 6-letnia dziewczynka, która w wyniku ostrzału straciła prawie całą rodzinę. Dziś, kilka tygodni po tragedii, dziecko praktycznie nie mówi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Duże zmiany w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Duże zmiany w znanym szpitalu w Łodzi. Niektórzy rodzice w końcu zobaczą swoje dzieci, niektórzy mężowie w końcu zobaczą swoje walczące o zdrowie żony. Jest zielone światło dla szpitalnych odwiedzin. Jest też warunek - każdy odwiedzający musi być zaszczepiony.

Prognoza pogody na piątek 11 czerwca

Na wschodzie i Podkarpaciu wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych, zachodni.

"Fatalny sygnał dla całej polskiej dyplomacji"

Ryszard Terlecki napisał list do Swiatłany Cichanouskiej. Przeprosin w nim nie ma. "Wydaje mi się, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie Białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory" - napisał wicemarszałek Sejmu. Zdaniem opozycji to gest w stronę reżimu Łukaszenki. Stąd wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego.

Rząd zapewnia, że nie rezygnuje ze szczepionek firmy AstraZeneca

AstraZeneca zostaje - rząd szczepionek nie wycofuje, choć przyznaje, że są opóźniania w dostawach, dlatego priorytetem jest podanie drugiej dawki. Po szczepieniu wystarczy kilka kliknięć i już można mieć certyfikat covidowy. Ułatwi on podróżowanie i przekraczanie granic. Certyfikaty w całej Unii mają zacząć działać od lipca.

Kardynał Dziwisz wydał oświadczenie w sprawie reportażu "KRÓLestwo"

Reportaż "KRÓLestwo" to wstrząsające świadectwo kleryków z polonijnego seminarium niedaleko Detroit, którzy mieli być wykorzystywani przez rektora księdza Mirosława Króla. Reportaż Marcina Gutowskiego pokazuje też relacje Króla z kardynałem Dziwiszem. Sekretariat byłego metropolity krakowskiego tłumaczy, że kontakty Dziwisza z Królem "były efektem obowiązków związanych z pełnioną funkcją w Kościele". Dodaje także, że kardynał Stanisław Dziwisz nie będzie komentował sprawy.

Burza po ataku hakerskim się na skrzynkę mejlową Dworczyka. Opozycja pyta o działania służb

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, a także jego żona, padli ofiarami hakerów. Włamano się na ich prywatne konta mejlowe i społecznościowe. Minister Dworczyk zapewnia, że w jego skrzynce nie było poufnych informacji państwowych. Opozycja zwraca uwagę na to, że to nie pierwszy przypadek polityka obozu rządzącego, który w ostatnim czasie padł ofiarą cyberprzestępców.

Komisja Europejska w ogniu krytyki eurodeputowanych. Chodzi o praworządność

Parlament Europejski krytykuje Komisję Europejską za ociąganie się w egzekwowaniu zasady praworządności od państw członkowskich. Po raz kolejny w tym kontekście przywoływany jest przykład Polski i Węgier. Eurodeputowani naciskają, by Komisja Europejska zaczęła stosować tak zwany mechanizm praworządności, ale KE odpowiada, że czeka na wyrok TSUE w jego sprawie. Polska i Węgry zaskarżyły bowiem rozporządzenie, które ustanowiło mechanizm.

Wyprzedzał na pasach i omal nie potrącił dziecka. Policja zatrzymała kierowcę

W niedzielę po południu w Rędzinach volkswagen, nie zwalniając w ogóle przed przejściem dla pieszych, ominął lewym pasem stojące auta i zahaczył o dziecko jadące przez przejście na hulajnodze. Kierowca, który uciekł z miejsca zdarzenia, został zatrzymany przez policję. Jak się okazało, 39-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Prognoza pogody na czwartek 10 czerwca

W czwartek rano przeważnie słonecznie. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne. Na wschodzie i południu kraju przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm opadu i porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Pandemia mocno ograniczyła transplantologię. "Nie było kwalifikowanych dawców"

Pandemia odcisnęła swoje piętno na transplantologii. W ubiegłym roku liczba przeszczepów w całej Polsce drastycznie spadła - niemal o 70 procent. Wiele szpitali wznawia zabiegi. W jednym ze szczecińskich szpitali w środę odbył się pierwszy w tym roku przeszczep nerki od żywego dawcy. Lekarze przypominają, że dla tysięcy pacjentów przeszczep organu to jedyna szansa na wyzdrowienie i nowe normalne życie.

"Tysiące ludzi straci pracę". Protest górników i energetyków w Warszawie

W środę w centrum Warszawy protestowali górnicy i energetycy. Manifestanci podkreślali, że brakuje im dialogu społecznego między innymi w sprawie kopalni Turów. Boją się, że górnicy i energetycy z Turowa stracą pracę. Do związkowców wyszedł wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który zapewnił, że dojdzie do porozumienia między Czechami a Polską.

Cztery dekady pandemii AIDS. Są leki i testy, ale szczepionki nie ma

5 czerwca 1981 roku ukazał się raport CDC, w którym opisano pierwsze przypadki AIDS. Datę tę przyjmuję się za początek pandemii, chociaż wiadomo, że wirus był obecny już dużo wcześniej. Po czterech dekadach mamy coraz skuteczniejsze terapie i leki, ale wciąż nie udało się opracować szczepionki na HIV.