Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat

08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich latKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dla stacji TVN i TVN24 najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu zadajemy pytania i od ponad 20 lat patrzymy na ręce każdej władzy. Warto więc przypomnieć, jak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

W nocy z środy na czwartek grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona uzbroić KRRiT w możliwość zapobiegania przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Każda władza boi się niezależnych mediów, bo żadna władza nie lubi, gdy media ją kontrolują. Prawo i Sprawiedliwości szczególnie nie lubi, gdy kontrolują ją wolne media. Zmienia więc ustawę, bo metoda stosowana w przypadku niewygodnych pytań - unikanie odpowiedzi - nie działa.

Gdy wybuchła afera z wykorzystywaniem prywatnych skrzynek mailowych do prowadzenia służbowej korespondencji, minister Michał Dworczyk nie czuł obowiązku wyjaśnienia sprawy. Uciekał po sejmowych korytarzach, nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. W tej sprawie milczą również inni politycy z obozu władzy.

Podobnie było, gdy wolne media ujawniły aferę Mariana Banasia. Wówczas pytania o wcześniejszą kontrolę jego oświadczeń majątkowych pozostawały bez odpowiedzi. Dziennikarze niejednokrotnie starali się uzyskać komentarz choćby od koordynatora służb specjalnych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, ale bezskutecznie.

Gdyby nie wolne media, to nikt by się nie dowiedział, że obóz rządzący wydał 70 milionów złotych na tak zwane wybory kopertowe, które miały odbyć się w zeszłym roku, ale ostatecznie do nich nie doszło.

Gdyby nie wolne media, nie byłoby odkrycia działań neonazistów w Polsce, którzy zorganizowali między innymi urodziny Adolfa Hitlera. W tym przypadku za ujawnienie sprawy atakowane przez władze były media.

Na pytania o nepotyzm, z którym władza chce walczyć we własnych szeregach, poseł PiS Mark Suski ma taką samą odpowiedź jak w 2018 roku: "nie rozmawiam z TVN-em".

Afera z respiratorami

To właśnie wolne media ujawniały, pilnowały oraz dopytywały, jak można było kupić respiratory od byłego handlarza bronią. To wolne media pytały, dlaczego minister kultury i dziedzictwa narodowego odbierał pieniądze festiwalom, które mu się nie podobały.

- Mówię panu, że to nie ma nic wspólnego z cenzurą - mówił dziennikarzom Piotr Gliński w czerwcu 2017 roku.

To wolne media wciąż przypominały, że w skład Trybunału Konstytucyjnego został powołany były prokurator stanu wojennego - Stanisław Piotrowicz. - Czuję się z tym lepiej, niż czuję się z propagandą, którą TVN upowszechnia - tak ten wybór w grudniu 2019 roku skomentował poseł PiS Antoni Macierewicz.

Równy czas antenowy

Siłą wolnych mediów jest także równomierne traktowanie wszystkich. W drugiej turze zeszłorocznej kampanii prezydenckiej TVN24 pokazywał wszystkie wystąpienia Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Gdy trwały protesty w obronie wolnych sądów, na antenie TVN24 pokazywaliśmy je zgodnie z zasadą rzetelnego informowania.

Od początku pandemii pokazujemy wszystkie kluczowe konferencje prasowe przedstawicieli władzy - dotyczące obostrzeń, ich luzowania czy programu szczepień.

Zadając niewygodne pytania, często na konferencjach prasowych możemy usłyszeć taką odpowiedź: "nie dotyczy tego tematu", "następne pytanie", "prosimy o pytania w temacie konferencji".

Gdy Donald Tusk był premierem, również pokazywaliśmy, jak ucieka od trudnych pytań. Na dwa dni przed wyborami, gdy walczył o drugą kadencję, pokazaliśmy, jak złamał obietnicę spotkania ze starszym człowiekiem.

Prawo i Sprawiedliwość, które najwyraźniej nie jest w stanie tolerować takiej niezależności, postanowiło rozprawić się z wolnymi mediami. Najpierw haraczem finansowym, teraz zmianą prawa.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS