Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat

08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.07.2021 | Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich latKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dla stacji TVN i TVN24 najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu zadajemy pytania i od ponad 20 lat patrzymy na ręce każdej władzy. Warto więc przypomnieć, jak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

W nocy z środy na czwartek grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona uzbroić KRRiT w możliwość zapobiegania przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Każda władza boi się niezależnych mediów, bo żadna władza nie lubi, gdy media ją kontrolują. Prawo i Sprawiedliwości szczególnie nie lubi, gdy kontrolują ją wolne media. Zmienia więc ustawę, bo metoda stosowana w przypadku niewygodnych pytań - unikanie odpowiedzi - nie działa.

Gdy wybuchła afera z wykorzystywaniem prywatnych skrzynek mailowych do prowadzenia służbowej korespondencji, minister Michał Dworczyk nie czuł obowiązku wyjaśnienia sprawy. Uciekał po sejmowych korytarzach, nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. W tej sprawie milczą również inni politycy z obozu władzy.

Podobnie było, gdy wolne media ujawniły aferę Mariana Banasia. Wówczas pytania o wcześniejszą kontrolę jego oświadczeń majątkowych pozostawały bez odpowiedzi. Dziennikarze niejednokrotnie starali się uzyskać komentarz choćby od koordynatora służb specjalnych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, ale bezskutecznie.

Gdyby nie wolne media, to nikt by się nie dowiedział, że obóz rządzący wydał 70 milionów złotych na tak zwane wybory kopertowe, które miały odbyć się w zeszłym roku, ale ostatecznie do nich nie doszło.

Gdyby nie wolne media, nie byłoby odkrycia działań neonazistów w Polsce, którzy zorganizowali między innymi urodziny Adolfa Hitlera. W tym przypadku za ujawnienie sprawy atakowane przez władze były media.

Na pytania o nepotyzm, z którym władza chce walczyć we własnych szeregach, poseł PiS Mark Suski ma taką samą odpowiedź jak w 2018 roku: "nie rozmawiam z TVN-em".

Afera z respiratorami

To właśnie wolne media ujawniały, pilnowały oraz dopytywały, jak można było kupić respiratory od byłego handlarza bronią. To wolne media pytały, dlaczego minister kultury i dziedzictwa narodowego odbierał pieniądze festiwalom, które mu się nie podobały.

- Mówię panu, że to nie ma nic wspólnego z cenzurą - mówił dziennikarzom Piotr Gliński w czerwcu 2017 roku.

To wolne media wciąż przypominały, że w skład Trybunału Konstytucyjnego został powołany były prokurator stanu wojennego - Stanisław Piotrowicz. - Czuję się z tym lepiej, niż czuję się z propagandą, którą TVN upowszechnia - tak ten wybór w grudniu 2019 roku skomentował poseł PiS Antoni Macierewicz.

Równy czas antenowy

Siłą wolnych mediów jest także równomierne traktowanie wszystkich. W drugiej turze zeszłorocznej kampanii prezydenckiej TVN24 pokazywał wszystkie wystąpienia Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

Gdy trwały protesty w obronie wolnych sądów, na antenie TVN24 pokazywaliśmy je zgodnie z zasadą rzetelnego informowania.

Od początku pandemii pokazujemy wszystkie kluczowe konferencje prasowe przedstawicieli władzy - dotyczące obostrzeń, ich luzowania czy programu szczepień.

Zadając niewygodne pytania, często na konferencjach prasowych możemy usłyszeć taką odpowiedź: "nie dotyczy tego tematu", "następne pytanie", "prosimy o pytania w temacie konferencji".

Gdy Donald Tusk był premierem, również pokazywaliśmy, jak ucieka od trudnych pytań. Na dwa dni przed wyborami, gdy walczył o drugą kadencję, pokazaliśmy, jak złamał obietnicę spotkania ze starszym człowiekiem.

Prawo i Sprawiedliwość, które najwyraźniej nie jest w stanie tolerować takiej niezależności, postanowiło rozprawić się z wolnymi mediami. Najpierw haraczem finansowym, teraz zmianą prawa.

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS