Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"

07.07.2021 | Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"
07.07.2021 | Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.07.2021 | Zgłosiła molestowanie przez księdza, teraz żałuje. "To postępowanie skupia się na niej"Renata Kijowska | Fakty TVN

Żal mi samej siebie - mówi Marianna, ofiara księdza pedofila. Nastolatka wciąż czeka na efekty działań prokuratury w sprawie, która ponownie toczy się od roku. Śledczy wciąż zbierają informacje - w tym podobno o jej ocenach, jakie otrzymała w szkole. Do prokuratury zgłosiła się także druga kobieta, która miała być molestowana przez tego samego księdza, kiedy była nastolatką.

Minął rok, od kiedy 19-letnia Marianna zawiadomiła prokuraturę, że gdy była dzieckiem, ksiądz prowadzący kółko biblijne w małopolskiej parafii, co piątek, przez półtora roku wykorzystywał ją seksualnie i kaleczył. - Żałuję, że zgłosiłam tę sprawę, że nic się nie dzieje. Jest mi żal samej siebie - przyznaje Marianna, ofiara księdza pedofila.

19-latka cztery miesiące temu nagłośniła swój dramat. W rozmowie z "Faktami" TVN opowiedziała o tym, co przeszła. Ksiądz miał jeździć po jej ciele nożem. - Już wolałam ten nóż, bo to przynajmniej nie sprawiało, że czułam się taka okropnie brudna - wyznaje w rozmowie Marianna.

Teraz nastolatka czuje się bezsilna. Podobnie jak jej pełnomocnicy.

- To postępowanie skupia się na niej, a nie na sprawcy. Ja muszę powiedzieć, że miałem do czynienia z setkami ofiar i nie mam żadnych najmniejszych wątpliwości, że ta osoba (Marianna - przyp. red.) jest wiarygodna, jest prawdomówna - podkreśla prawnik i publicysta Artur Nowak, pełnomocnik Marianny.

Nastolatka opowiedziała między innymi o tym, jak ksiądz zgwałcił ją nad stawem. - Myślę, że takie dziecko 12-letnie to chyba nie kłamie - oceniła mieszkanka rodzinnej miejscowości Marianny, która chciała zachować anonimowość.

Kolejne postępowanie

Pierwsze postępowanie w sprawie Marianny, sprzed sześciu lat, prokurator Wioletta Jędrychowska-Jaros umorzyła. Teraz prowadzi je znowu - na wniosek ofiary.

- Ja się czuję, jakby oni uważali, że ja byłam jakimś rozpustnym dzieckiem, jakbym ja sama na siebie ściągała różne rzeczy, jednocześnie nie wierząc mi w to, że cokolwiek się działo. Ostatnio dotarła do mnie informacja od jednego z pracowników mojej szkoły średniej, że wyciągane są moje oceny, moje świadectwa - mówi Marianna.

Po co prokuratura sprawdza szkolne oceny ofiary? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, druga osoba oskarżająca księdza wiarygodnie potwierdziła to, co wyznała wcześniej Mariannie. - Pisała mi, że on ją dotykał, kazał siebie dotykać, że kiedyś doszło do takiej sytuacji, że on ją rzucił na kanapę, ale ktoś zapukał do drzwi i w końcu nic poważnego się nie stało - opowiada Marianna.

Marianna miała wtedy 12 lat, a jej koleżanka 15 lat.

"Realnie nie podjęto żadnych działań"

Księdza, który miał się dopuścić molestowania Marianny i jej koleżanki, przesłuchano trzy miesiące temu jako świadka.

- Realnie nie podjęto żadnych działań, które miałyby na celu przede wszystkim przedstawienie zarzutów osobie wskazywanej przez pokrzywdzonego jako sprawcę przestępstwa. Nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych - wymienia Paulina Drzazga-Poproch, adwokat z kancelarii "Law partners", pełnomocniczka Marianny.

Państwowej komisji do spraw pedofilii to nie dziwi. - Nie mamy zastrzeżeń, dlatego że informowani jesteśmy na bieżąco o czynnościach, jakie wykonała prokuratura, więc na tym etapie mamy te informacje, jakie czynności są wykonywane - informuje Barbara Chrobak, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Tymczasem pełnomocnikom poszkodowanej prokuratura utrudnia dostęp do akt. Może zatem w kieleckiej kurii biskupa Jana Piotrowskiego postępowania dotyczące Marianny i drugiej ofiary idą pełną parą? - Zaprosili mnie tylko do złożenia wyjaśnień, bardzo subtelne słowo: na przesłuchanie - mówi Marianna, ofiara księdza pedofila.

Kuria nie udzieliła informacji, prokuratura natomiast w oświadczeniu podkreśliła, że nie udziela informacji dotyczących śledztwa.

Tymczasem Marianna wciąż cierpi. - Spotykam się z głosami nawet w rodzinie, że pedofilia w Kościele nie jest w ogóle prawdą, że jest to obopólna korzyść księdza i dziecka, bo na przykład dziecko dostaje wtedy cukierki - opowiada ofiara księdza pedofila.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS