System Rejestrów Publicznych w Turystyce to nowy bank ważnych informacji dla podróżujących w Polsce. Rząd przygotował również specjalną aplikację, w której znajdą się mapy, turystyczne atrakcje i informacje, w jakich obiektach można zrealizować bon turystyczny.
Rząd przygotował specjalny spot, który ma ostrzegać turystów przed nieuczciwymi ofertami wakacyjnymi. Marek Kamieński, biegły sądowy do spraw turystyki, opiniował dziesiątki spraw, w których podróżujący mieli na przykład mieć zapewniony widok na morze, a po ich przyjeździe na miejsce okazywało się, że mają widok na śmietnik.
- Klienci przyjeżdżają na miejsce i dowiadują się, że nawet nie ma ulicy, na której miał być dany hotel, pensjonat czy kwatera, za którą zapłacili - mówi Kamieński.
Batem na oszustów ma być rządowy portal turystyczny - System Rejestrów Publicznych w Turystyce.
- Rozwiązania, które wprowadziliśmy na tym portalu, gwarantują weryfikację legalnie działających obiektów turystycznych w Polsce - informuje wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.
Każdy zainteresowany odpoczynkiem w Polsce na rządowym portalu znajdzie informacje o legalnie działających pensjonatach, kempingach, domkach, schroniskach, motelach, hotelach oraz polach biwakowych. Towarzysząca portalowi aplikacja na telefon pozwoli trzymać takie dane pod ręką.
- W sytuacji, kiedy będę się znajdował w pobliżu takiego obiektu, wyciągnę swój smartfon, nakieruję go na dany obiekt i będzie on znajdował się w rejestrze, czyli będzie obiektem działającym w sposób legalny, wtedy dostanę komplet informacji - wyjaśnia działanie aplikacji Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Informacje o obiekcie będą dotyczyły między innymi dostępności wolnych miejsc, czy dodatkowych atrakcji w cenie.
Korzyści płynące z aplikacji
Aplikacja jest także wyposażona w mapę, która ma pomóc zorganizować czas w terenie, ale nie tylko.
- Także (dane - przyp. red.) dotyczące atrakcji turystycznych, szlaków turystycznych, aby to kompendium wiedzy było kompletne i w pełni profesjonalne, przystosowane pod względem technologicznym do obecnych czasów - wyjaśnia Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Użytkownicy na portalu mogą także sprawdzić, gdzie szukać kompetentnego przewodnika turystycznego.
- Zdarzają się samozwańczy przewodnicy, co wiąże się dla tych turystów ze sporym ryzykiem, bowiem ten brak kompetencji może skutkować nieraz poważnymi wypadkami. W terenie wysokogórskim zwłaszcza - zwraca uwagę Zdzisław Chmiel, tatrzański przewodnik wysokogórski.
Z szacunków branży turystycznej wynika, że 75 procent Polaków spędzi tegoroczne wakacje w kraju.
Dla rodziców przeszukujących portal turystyczny ważne może być to, gdzie zrealizują bon turystyczny. Będą mogli sprawdzić też, kto i jakie gwarantuje ubezpieczenia.
Aplikacja na telefon będzie dostępna od 19 lipca. Strona turystyka.gov.pl już działa.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24