Najnowsze

Najnowsze

Niemcy rozważają wzmocnienie ochrony na granicy z Polską. Padła propozycja współpracy

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej narasta. Zaczynają to również odczuwać niemieckie służby, które obserwują coraz więcej nielegalnych prób przekraczania ich granicy przez migrantów. Rząd Niemiec proponuje więcej wspólnych patroli na granicy, więcej niemieckich funkcjonariuszy, którzy odciążyliby polskich pograniczników oraz wspólne działania na polskim terytorium pod dowództwem polskich oficerów.

Korupcja i nieprawidłowości w mailach Dworczyka. Adam Szłapka powiadomił prokuraturę

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez 16 osób, w tym przez przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa jego kancelarii Michała Dworczyka. Wniosek ma związek z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej mailami, które mają pochodzić ze skrzynki Dworczyka. Świadczą one o wielu nieprawidłowościach, w tym o przestępstwach korupcyjnych.

Prognoza pogody na czwartek 21 października

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu do 5-10 mm, na Pomorzu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni na Pomorzu Zachodnim do 18 stopni miejscami w centrum i na południu kraju. Wiatr południowo-zachodni, dość silny i silny, w porywach o prędkości do 60-90 km/h, na Wybrzeżu do 110 km/h, a w górach do 140 km/h.

Lekarze szukają rodziny dla 8-miesięcznego Marcinka. "To jest nasz oddziałowy synek"

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi szukają rodziny dla 8-miesięcznego Marcinka. Chłopczyk od urodzenia przebywa w szpitalu. Jego matka zrzekła się praw rodzicielskich. Lekarze walczyli o jego życie, bo chłopiec miał problemy z niedrożnością jelit. Zachorował również na posocznicę. Po długim i skomplikowanym leczeniu chłopczyk mógłby niedługo wyjść do domu, ale czeka na niego jedynie dom dziecka.

Czy Polska jest krajem praworządnym? Wystarczy spojrzeć na prokuraturę

Praworządność to jeden z głównych fundamentów Unii Europejskiej, ale przede wszystkim - Polski. Zjednoczona Prawica po dojściu do władzy podporządkowała prokuraturę Zbigniewowi Ziobrze i efekty są takie, że politycy PiS są bezkarni lub traktowani przez prokuraturę ulgowo. Jeszcze nie udało się im tego zrobić z sądami, stąd działania Unii Europejskiej.

"Po co ustawę robiliśmy? Aby oni nam teraz w kaszę dmuchali?". Tak premier z szefem KPRM mieli omawiać uroczystości na Westerplatte

We wtorek wyciekły kolejne domniemane maile, które mają pochodzić ze skrzynki mailowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. To korespondencja, która miała być prowadzona na przełomie sierpnia i września 2019 roku między Michałem Dworczykiem a Mateuszem Morawieckim. Z wycieku wynika, że Mateusz Morawiecki nie zgadzał się na wystąpienie Fransa Timmermansa.

Stowarzyszenia Bąkiewicza miały nie kwalifikować się na dotację. Punkty zostały im dodane nielegalnie

Oba stowarzyszenia związane z Robertem Bąkiewiczem otrzymały łącznie 3 miliony złotych dofinansowania z Funduszu Patriotycznego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński, którzy zajmują się badaniem dotacji dla stowarzyszeń Bąkiewicza, uzyskali dokumenty dotyczące przekazywanych narodowcom pieniędzy. Wynika z nich, że stowarzyszenia dostały rządowe pieniądze dzięki dodatkowym punktom przyznanym nielegalnie przez "zespół ekspertów".

"Jestem już naprawdę zmęczony". Migranci żałują, że dali się wykorzystać przez Łukaszenkę

Migranci przerzucani przez Białoruś twierdzą, że są bici i okradani przez białoruskie służby. Niektórzy po nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zostali zawróceni na Białoruś tylko po tym, żeby białoruskie służby znowu nielegalnie ich wypchały. Innym udaje się dotrzeć do Niemiec lub złożyć wniosek o azyl w Polsce. - Jestem już naprawdę zmęczony. Chcę powiedzieć ludziom: nie przyjeżdżajcie tutaj - mówi Rafik z Iraku.

5559 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niedzielski: mamy do czynienia z eksplozją pandemii

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 5559 nowych zakażeń koronawirusem i 75 zgonów osób chorych na COVID-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że najgorsza sytuacja jest na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Te dwa województwa odpowiadają za ponad 1/3 wszystkich nowych zachorowań. Zapowiedział, że jeśli taka dynamiczna tendencja wzrostu zachorowań się utrzyma, potrzebne będą drastyczne kroki.

Czego Komisja Europejska oczekuje od Polski? Trzy punkty Ursuli von der Leyen

W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Podczas debaty głos zabrała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która przedstawiła co w ocenie Komisji Europejskiej jest konieczne, aby Polska spełniała wymóg zapewnienia skutecznych środków prawnych w myśl Traktatu o Unii Europejskiej. To trzy rzeczy: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN, przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów oraz odtworzenie niezależności wymiaru sprawiedliwości.

"Mateusz Morawiecki zderzył się ze ścianą". Raczej nie przekonał eurodeputowanych

W Parlamencie Europejskim we wtorek odbyła się debata na temat praworządności w Polsce. Przedstawiciele największych frakcji w europarlamencie przygotowują wspólną rezolucję w sprawie Polski. W treści dokumentu ma się znaleźć apel do Komisji Europejskiej, by nie akceptowała polskiego Krajowego Planu Odbudowy, co wstrzymałoby miliardy euro na wsparcie dla Polski. Mateusz Morawiecki, który we wtorek przemawiał w PE, według komentatorów niewiele wskórał.

"Bez niezależnego sądownictwa nie ma demokracji, wolności"

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca praworządności w Polsce. Podczas wystąpień mówiono między innymi o polskich sędziach, których za wyroki karano odsunięciem od pracy. Unijni komisarze mówią wprost: hasło praworządność to nie tylko zapis w unijnych traktatach. To gwarancja równości praw dla wszystkich obywateli i pewności prawa we wszystkich unijnych państwach.

Skokowy wzrost nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

Blisko 4 tysiące nowych zakażeń koronawirusem we wtorek odnotowało Ministerstwo Zdrowia. To wzrost o ponad 80 procent w stosunku do ubiegłego tygodnia. Resort poinformował także o śmierci 64 osób chorych na COVID-19. Eksperci wciąż podkreślają, że czwartą falę mogą spowolnić szczepienia. Dlatego Rada Medyczna rekomenduje trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 już nie tylko dla osób powyżej 50. roku życia, ale dla wszystkich pełnoletnich.

Minister Czarnek proponuje nowy przedmiot. Nauczyciele są pełni obaw

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół. Będzie on nosił nazwę historia i teraźniejszość. Pomysł ministra budzi obawy wśród nauczycieli. Jednocześnie Czarnek we wtorek na konferencji prasowej podsumowując rok kierowania resortem edukacji nie szczędził sobie pochwał.

Żołnierz WOT uratował dziecko z płonącego mieszkania

Szeregowy Marcin Piotrowski, który jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, nie zawahał się nawet przez chwilę, gdy w mieszkaniu sąsiadów wybuchł pożar. Wyniósł z płomieni dziewięcioletnią dziewczynkę, a potem wrócił, by sprawdzić czy nie ma tam nikogo więcej. Sam ucierpiał - z porażeniami I i II stopnia trafił do szpitala.

Prognoza pogody na środę 20 października

We wtorek w pasie dzielnic południowych będzie pogodnie. Poza tym w kraju będzie pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i opadami deszczu. Miejscami spadnie do trzech litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusz na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni, okresami w porywach rozpędzi się do 50-70 kilometrów na godzinę.

Mieszkańcy i wolontariusze organizują zbiórki dla migrantów

Droga przez las, ogrodzenie na granicy i bagna często kończy się zawróceniem migrantów z powrotem na stronę białoruską. Często muszą wytrzymać bez wody i jedzenia po kilkanaście godzin. Dlatego organizacje, wolontariusze i mieszkańcy ze strefy stanu wyjątkowego organizują zbiórki dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

W Radomsku od kilku miesięcy nie działa oddział pediatrii. Mieszkańcy domagają się interwencji

Szpital Powiatowy w Radomsku szuka ordynatora pediatrii. Oddział nie działa od kilku miesięcy, bo chętnych na to stanowisko brak. Chore dzieci muszą szukać pomocy medycznej w innych miastach oddalonych od Radomska przynajmniej o 40 kilometrów. Rodzicom powoli kończy się cierpliwość, dlatego manifestowali swoje niezadowolenie przed szpitalem i oczekują interwencji starosty powiatu radomszczańskiego.