Białystok: Syryjka z hipotermią rozpoznana na zdjęciach, które wysłał do szpitala jej mąż

03.10.2021 | Białystok: Syryjka z hipotermią rozpoznana na zdjęciach, które wysłał do szpitala jej mąż
03.10.2021 | Białystok: Syryjka z hipotermią rozpoznana na zdjęciach, które wysłał do szpitala jej mąż
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
03.10.2021 | Białystok: Syryjka z hipotermią rozpoznana na zdjęciach, które wysłał do szpitala jej mążWojciech Bojanowski | Fakty TVN

Przez 13 dni nikt w Polsce nie wiedział, kim jest kobieta, która razem z grupą innych migrantów nielegalnie przekroczyła granicę, a potem o mało nie umarła z powodu hipotermii. Miała 24,8 stopnia w skali Celsjusza, gdy została przyjęta do szpitala. Jej mąż, który był w Niemczech, rozsyłał zdjęcia, dzięki którym została rozpoznana. Pomógł mu Polak, jego szef.

Przez 13 dni była przez wszystkich nazywana N.N. Ani Straż Graniczna, ani personel szpitala nie wiedział, kim jest młoda nieprzytomna kobieta, która została znaleziona na bagnach.

- Trafiła w stanie skrajnej hipotermii, miała temperaturę ciała przy przyjęciu 24,8 stopnia. Temperatura poniżej 28 stopni to jest stan zagrożenia życia - informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Daleed Mohammed, emigrant z Syrii, który był w tej samej grupie co kobieta, uratował jej życie, bo wyszedł z ukrycia i wezwał polskich pograniczników, którzy wezwali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Nie mieliśmy nic do jedzenia i picia, była tak słaba, że straciła przytomność, byłem pewien, że umrze - opowiada.

Po tym, jak śmigłowcem kobieta została przetransportowana do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, stanęło jej serce. Reanimacja trwała 1,5 godziny. - Szansa na to, że przeżyje, były przy przyjęciu niewielkie, ale udało się - informuje Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Mąż odnalazł żonę w polskim szpitalu

Kiedy w Polsce przez prawie dwa tygodnie nikt nie mógł ustalić, kim jest N.N., tysiąc kilometrów dalej, w miejscowości Goslar w Niemczech jej mąż, Sepan Omar, pokazywał swojemu szefowi filmy i wspólne zdjęcia z żoną - Novin Omar, którą poślubił 5 lat temu.

- No mówię, nie, trzeba coś z tym zrobić. Od 13 dni nie ma z nią kontaktu, nie śpi po nocach, ma kontakt z rodziną w Syrii. Rodzina dopytuje, co z nią jest w ogóle, czy on był w Polsce, czy ją widział, czy ma ktoś z nią kontakt - opisuje Mirosław Mroczek, pracodawca męża Novin Omar.

Sepan Omar z pomocą swojego polskiego szefa zaczął wysyłać do szpitala zdjęcia przedstawiające Novin Omar. Te zdjęcia pokazał kobiecie Kasim Chhadh, lekarz z Syrii, który pracuje w Białymstoku. Novin Omar na nie zareagowała, pokazywała, że to ona.

Po tym, jak Sepan Omar usłyszał, że jest szansa, że jego żona żyje, razem z kuzynem przez całą noc jechał do szpitala w Białymstoku. Mógł się z nią zobaczyć, ona na jego widok się uśmiechnęła. - Przez dwa tygodnie byłem jak trup, teraz czuję, że znowu żyję - twierdzi Sepan.

Novin Omar za nielegalne przekroczenie granicy, gdyby usłyszała zarzuty, groziłoby do trzech lat pozbawienia wolności.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS