Najnowsze

Najnowsze

"Izraelski rząd zdawał sobie sprawę z ryzyka wynikającego ze sprzedaży Pegasusa do Polski"

Pegasus to system, który umożliwia pełne i zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym telefonem, co zapewnia niemal całkowitą inwigilację jego właściciela. W Polsce zrobiło się o nim ostatnio głośno po ustaleniach kanadyjskich naukowców w sprawie wykorzystania systemu do śledzenia polskich polityków opozycji. Program został stworzony przez izraelską grupę NSO i - zdaniem ekspertów - dla Izraela okazał się narzędziem do budowania polityki zagranicznej.

"Akt pozbawienia Polski tego woluminu będzie zbrodnią na kulturze"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości chce w geście przyjaźni oddać Węgrom manuskrypt z XV wieku, który znajduje się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Marszałek Sejmu skierowała już projekt ustawy w tej sprawie do komisji kultury i środków masowego przekazu. Prezydent miasta, tamtejsi biskupi i mieszkańcy mówią "nie".

Prognoza pogody na czwartek 17 lutego

W czwartek zachmurzenie będzie duże z przejściowymi rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami deszczu o zmiennym stopniu intensywności. Wystąpią lokalnie pojedyncze burze z opadem krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni Celsjusza na północy Polski do 9-11 stopni Celsjusza na południu, przy czym najwyższe wartości temperatury prognozowane są nad ranem, następnie w ciągu dnia temperatura będzie stopniowo spadać. W całym kraju prognozuje się silny, północno-zachodni, porywisty wiatr.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Polski i Węgier

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Polskę i Węgry skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia wypłacanie funduszy europejskich z poszanowaniem praworządności przez państwo członkowskie. Na ten mechanizm zgodziły się rządy wszystkich unijnych państw - w tym Polski, co minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał za "historyczny błąd" premiera Mateusza Morawieckiego.

Ostatnie dni na przedłużenie koncesji TVN7. KRRiT otrzymała ponad 15 tysięcy maili w obronie stacji

Wciąż bez decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN7. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w środę - zgodnie z planem - zebrała się, ale nie głosowała. Posiedzenie Rady jest dwudniowe i głosowanie ma odbyć się w czwartek. Na tę przewlekłość postępowania płyną protesty z wielu stron - też skargi od widzów. Do wtorkowego popołudnia wpłynęło ich ponad 15 tysięcy.

Rafał Trzaskowski spotkał się z merem Kijowa. Do Polski ma przylecieć sekretarz obrony USA

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wyruszy we wtorek w podróż do Europy. Ma spotkać się z przywódcami NATO, Polski i Litwy, wyższymi rangą dowódcami wojskowymi, a także z żołnierzami polskimi i amerykańskimi w bazie lotniczej w Powidzu. Cały czas trwa akcja przerzucania sił USA do Polski. W Rzeszowie we wtorek wylądowały kolejne amerykańskie samoloty. Prezydenci Warszawy i Pragi w Kijowie zaprosili stolicę Ukrainy do europejskiego Paktu Wolnych Miast.

39-latek dziewięć godzin czekał na pomoc, zmarł na izbie przyjęć. Lekarz usłyszał wyrok

Trzy lata temu pan Krzysztof Siwecki z opuchniętą, siną nogą dziewięć godzin czekał na pomoc na izbie przyjęć w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu. W końcu stracił przytomność i zmarł. Teraz przed Sądem Rejonowym w Sosnowcu zapadł wyrok w sprawie lekarza, który wtedy odpowiadał za bezpieczeństwo pacjentów. Mężczyzna został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok. Sąd zakazał też lekarzowi wykonywania zawodu przez rok.

Prognoza pogody na środę 16 lutego

W środę pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni.

Koncesja TVN7 wygasa za 10 dni. Kolejne głosowanie KRRiT w środę

Obecna koncesja TVN7 na nadawanie naziemne wygasa za 10 dni. W środę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma podjąć kolejną próbę głosowania w sprawie jej przedłużenia. Dotychczas brakowało wymaganej większości głosów. Od złożenia wniosku przez TVN Grupa Discovery minął ponad rok.

O Pegasusie w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani chcą powołania komisji śledczej

We wtorek na forum Parlamentu Europejskiego debatowano na temat afery związanej z nadużywaniem przez służby specjalne oprogramowania inwigilacyjnego Pegasus. Na wniosek części grup politycznych w Parlamencie Europejskim powstanie komisja śledcza, która ma odpowiedzieć na pytania związane z wykorzystaniem systemu Pegasus w krajach europejskich, w tym w Polsce i na Węgrzech. Taka komisja będzie mogła na przykład wezwać na przesłuchanie członków polskiego rządu.

Niepokój w Kijowie. Część krajów odradza podróże do Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że nie będzie ewakuował swojej rodziny z Kijowa, ale w obawie przed rosyjską agresją zrobili to ukraińscy oligarchowie. Wielu dyplomatów albo opuściło kraj, albo przenosi się ze stolicy do Lwowa. KLM już wstrzymał loty na Ukrainę, a podobną decyzję rozważają też inne linie lotnicze.

80. rocznica powstania Armii Krajowej

Armia Krajowa to była zdecydowanie największa i najlepiej zorganizowana podziemna armia działająca w okupowanej Europie w czasie drugiej wojny światowej. Powstała dokładnie 80 lat temu za sprawą rozkazu generała Władysława Sikorskiego. W wielu miejscach Polski uczczono tę rocznicę.

Młodzież apeluje o zawetowanie lex Czarnek

Prezydent ma spotkać się we wtorek z przedstawicielami komitetu "Wolna Szkoła", którzy sprzeciwiają się ustawie znanej jako lex Czarnek. Los uchwalonej przez Sejm ustawy zależy już tylko od decyzji prezydenta. Wcześniej z posłankami opozycji spotkała się w tej sprawie pierwsza dama.

"Ruszamy sami z projektami zapisanymi w KPO"

Z Funduszu Odbudowy po pandemii Polska ma otrzymać prawie 24 miliardy euro w formie darowizn i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Wynegocjowanie tego programu premier uznał za wielki sukces. Optymizmu już nie ma, bo nie ma pieniędzy. Komisja Europejska je blokuje ze względu na spór o praworządność. Premier zapowiedział więc, że Polska zapłaci sama za projekty zgłoszone do KPO.