Polacy pomagają Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. "Ja mogę zaoferować mieszkanie jedynie"

25.02.2022 | Polacy pomagają Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. "Ja mogę zaoferować mieszkanie jedynie"
25.02.2022 | Polacy pomagają Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. "Ja mogę zaoferować mieszkanie jedynie"
Paweł Abramowicz | Fakty TVN
25.02.2022 | Polacy pomagają Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną. "Ja mogę zaoferować mieszkanie jedynie"Paweł Abramowicz | Fakty TVN

Polacy jednoczą się z Ukraińcami i chcą pomagać uchodźcom. Internet zalały ogłoszenia o transporcie z granicy, udostępnianiu mieszkań czy zbiórkach darów. Ruszyły też zbiórki pieniędzy na pomoc rzeczową.

Polacy ramię w ramię z Ukraińcami manifestowali w czwartek w wielu polskich miastach i miasteczkach. Wszyscy razem i każdy z osobna.

- Moją obecnością chciałbym przekazać, że jest dla mnie ważne to, co tu się dzieje, co się dzieje w Ukrainie, i że nie zostali sami - mówił pan Michał, uczestnik manifestacji w Krakowie.

- To, co my możemy zrobić, to dać im takie wsparcie, że jesteśmy z nimi, że będziemy im pomagać tak, jak każdy z nas potrafi - mówiła pani Karolina, kolejna protestująca w Krakowie.

Czytaj więcej: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Polacy chcą pomagać Ukraińcom. Internet zalały ogłoszenia o transporcie z granicy, udostępnianiu mieszkań czy zbiórkach darów.

- Ja mogę zaoferować mieszkanie jedynie i ewentualnie pójść do gminy porozmawiać z wójtem, żeby jakieś środki, pieniążki przeznaczył na nich, żeby ludzie mieli na życie - mówi pan Maciej Kubacki, mieszkaniec Wasilkowa. Pan Maciej oddaje piętro swojego domu. Jak mówi: w sam raz dla rodziny z dziećmi.

Z akcją wsparcia ruszył też hotel w Zakopanem. - Pracujemy nad tym, żeby ewakuować sierociniec spod Lwowa. Oczywiście, mamy jeszcze wolne miejsca w hotelu, zapraszamy wszystkich uchodźców z Ukrainy. Pomożemy, jak możemy, oczywiście wszystko za darmo - deklaruje Marta Płonka z hotelu "PRL" w Zakopanem.

Firma z Łodzi do swoich mieszkań pracowniczych w całej Polsce jest w stanie i chce przyjąć 1500 osób z Ukrainy - pokoje to jednak nie wszystko.

- Zapewniamy wsparcie w zakresie legalizacji zatrudnienia i pobytu, organizujemy transport z granicznych punktów do naszych kwater - informuje Łukasz Przesmycki z Agencji Pracy "Grupa Progres".

Pomóc można bez wychodzenia z domu

Wiele osób, instytucji i samorządów prowadzi zbiórki darów. Potrzebna jest między innymi woda, żywność, która się nie psuje, środki higieny. W Łodzi sale i magazyny zapełniają się.

- Łodzianie całą noc przynosili i jestem w szoku, zostawiali na dyżurce. Już mamy tyle paczek, że będziemy to wozić wieloma samochodami - mówi Marcin Masłowski z Urzędu Miasta Łodzi.

Tomasz i Halyna, polsko-ukraińskie małżeństwo, w piątek wykonało dwa kursy z pełnymi torbami dla potrzebujących.

- Wszyscy musimy pomagać, to jest wojna, to jest coś strasznego. Tam ludzie umierają - podkreśla pan Tomasz, mieszkaniec Łodzi.

Skutecznie pomagać można też bez wychodzenia z domu. Są organizacje, które zbierają fundusze i wiedzą, na jakie cele je przekazać, jak dobrze wykorzystać, a Polacy udowadniają, że mają empatię. W dobę udało się zebrać ponad milion 482 tysiące złotych - w ramach jednej zbiórki.

- Będzie to pomoc rzeczowa i pomoc prawna, a także psychologiczna, czy zakup leków na potrzeby osób, które uciekły z Ukrainy - informuje Dobrosława Gogłoza z Fundacji "Pomagam.pl".

Zrzutka.pl też zbiera, a jednocześnie informuje, że pieniądze trafią do organizacji wyselekcjonowanych.

- Wybraliśmy organizacje, które mają doświadczenie w niesieniu pomocy, które zweryfikowaliśmy, które znają się na tym. Działały na granicy, działają w Polsce, pomagając Ukraińcom, i działają na Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Chołast z Fundacji "Zrzutka.pl".

Niezależnie od form wsparcia, siła tkwi w jedności i solidarności.

Autor: Paweł Abramowicz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN