Najnowsze

Najnowsze

Szef NBP mówi o "polskim cudzie gospodarczym". "Nie wiemy skąd ten optymizm"

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego Polska "od czasu rozbiorów" nie miała takich sukcesów gospodarczych, jak obecnie. Szef NBP przekonywał też, że Polska jest w stanie zapewnić sobie dynamiczny rozwój bez środków unijnych. Opozycja zatem pyta, jak to się ma do półtora biliona złotych długu publicznego i czekających na podwyżki nauczycieli i pielęgniarek.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 6 października nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. To oznacza wzrost rat kredytów zaciąganych w złotym. Podwyżka stóp jest odpowiedzią na wysoką inflację, która we wrześniu osiągnęła poziom 5,8 procent.

Wyrok TSUE w sprawie polskich sędziów. "To jest potężna broń"

Przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu może naruszać zasadę jego niezawisłości, a nowi sędziwe Sądu Najwyższego mogli być powołani z rażącym naruszeniem reguł polskiego sądownictwa - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest konsekwencją pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE przez Sąd Najwyższy RP.

Samorządowcy krytykują Polski Ład. Mówią o milionowych stratach

Samorządowcy na wspólnej konferencji w środę przekonywali, że rząd Polski Ład chce realizować za pieniądze, która stracą miasta, gminy i powiaty. W przypadku mniejszych samorządów mowa o milionach, ale w przypadku Warszawy to już ponad miliard złotych. Samorządowcy jednocześnie podkreślali, że w praktyce będzie to kosztować utratę bardzo konkretnych inwestycji.

Myślał, że koronawirus jest wymysłem. "Zniszczyłem sobie życie"

Ponad dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem odnotował w środę resort zdrowia. W porównaniu do ubiegłego tygodnia to wzrost o prawie 70 procent. Eksperci wciąż alarmują, że najwięcej zakażeń notuje się w regionach, gdzie jest najmniej zaszczepionych osób. O szczepienia apeluje między innymi pan Andrzej, który sądził, że koronawirus jest wymysłem i chwytem reklamowym. Teraz mężczyzna zmaga się z powikłaniami pocovidowymi.

Jest trzecia opinia w sprawie zabójcy Pawła Adamowicza. Stefan W. może stanąć przed sądem

To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie - chwile po tym, jak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wypowiedział te słowa na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stefan W. ugodził go nożem. W środę prokuratura potwierdziła, że podejrzany o zabójstwo Adamowicza miał wtedy ograniczoną poczytalność. Oznacza to, że będzie on mógł stanąć przed sądem.

Była menadżerka Facebooka oskarża firmę o złe praktyki

Była menadżerka Facebooka Frances Haugen oskarża firmę o szerzenie nienawiści i dezinformacji. We wtorek jej zeznań wysłuchała komisja amerykańskiego Senatu. Jak mówiła Haugen, działania firmy szkodzą dzieciom i zaogniają podziały społeczne.

Hymn Polski do poprawki? Resort kultury proponuje zamianę zwrotek

Resort kultury zaproponował modyfikację tekstu hymnu Polski, polegającą na zamianie kolejności drugiej i trzeciej zwrotki. We wtorek opublikowano projekt ustawy, który również przewiduje wprowadzenie wzorów symboli państwowych zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.

Prognoza pogody na czwartek 7 października

W czwartek w pasie zachodnim będzie pochmurno. Przed południem słabe opady deszczu możliwe są jedynie na Przedgórzu Sudeckim i Pomorzu. Na pozostałym obszarze kraju utrzyma się umiarkowane i małe zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Podlasiu, przez 15 stopni Celsjusza w centrum, do 17 stopni Celsjusza na północnym zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, powieje z kierunków wschodnich. Na południowym wschodzie okresami może być dość silny.

Zmiany w hymnie Polski i symbolach państwowych. Jest projekt ustawy

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu chce modyfikacji tekstu hymnu Polski. Projekt zakłada, że zamieniona miałby zostać kolejność zwrotki drugiej i trzeciej. Ponadto projekt resortu kultury przewiduje również uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania symboli państwowych - flagi i godła Rzeczpospolitej. Propozycje budzą wiele wątpliwości wśród polityków opozycji.

Ponad dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem w Polsce

Czwarta fala pandemii zaczyna przyspieszać. Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę 2085 nowych zakażeń koronawirusem. To oznacza wzrost o 70 procent w porównaniu z ubiegłą środą. Eksperci wciąż podkreślają, że w regionach, w których poziom wyszczepienia jest niski, odnotowywanych jest najwięcej nowych zakażeń.

Na nagraniu słychać, jak migranci proszą o azyl w Polsce. Straż Graniczna: co innego mówili nam

Na jednym z nagrań z placówki pograniczników w Michałowie słychać, jak migrant krzyczy w obcym języku: "Polska - azyl, azyl - Polska". Rzeczniczka prasowa Straży Granicznej Anna Michalska pytana w środę o te słowa przekonywała, że "w pomieszczeniach Straży Granicznej było zupełnie inaczej" i migranci prosili o azyl w Niemczech. W związku z tym pogranicznicy doprowadzili te osoby na linię granicy z Białorusią.

TSUE: przenoszenie sędziego bez jego zgody może naruszać zasady niezawisłości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w środę, że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Orzeczenie jest konsekwencją pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy. Dotyczy ono powoływania sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest efektem skargi, jaką złożył w tej sprawie sędzia Waldemar Żurek.

Część dzieci widzianych w Michałowie jest już w Niemczech. "Ich podróż trwała dwa dni"

Gdzie są dzieci? Dziennikarze OKO.press twierdzą, że dwoje z dzieci, które były widziane w placówce Straży Granicznej w Michałowie, jest już w Niemczech. Ich rodzina miała kolejny raz nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską, a potem z powodzeniem udać się do Niemiec. To nie byłaby jedyna grupa migrantów, która nielegalnie dostała się z Białorusi do Niemiec przez Polskę. Rafał Grupiński, poseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że stan wyjątkowy ma ukrywać nieudolność rządu.

Tłuste koty mają się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Na przykład ludzie Joachima Brudzińskiego

W lipcu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z tak zwanymi tłustymi kotami. Dziennikarze znaleźli blisko 900 osób na wysokich funkcjach w spółkach Skarbu Państwa, które są powiązane z politykami PiS. Na liście są między innymi ludzie kojarzeni z Joachimem Brudzińskim. Media opublikowały łącznie 12 takich nazwisk. Wśród nich są znajomi europosła z czasów szkolnych i byli lokalni działacze PiS.

Sędzia Adam Synakiewicz odsunięty od orzekania. W jego obronie stanął RPO

Adam Synakiewicz to sędzia z Częstochowy. Uchylił wyrok niższej instancji, bo w składzie zasiadał sędzia powołany na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W tzw. "nowej" KRS członków sędziów wybrał Sejm i w ocenie niektórych sędziów stanowi to podstawę do tego, by uznać jej działania za wadliwe prawnie. Adam Synakiewicz został odsunięty od orzekania, ale w jego obronie stanął Rzecznik Praw Obywatelskich - tak samo jak w sprawach innych sędziów w podobnej sytuacji.

Prognoza pogody na środę 6 października

W środę w ciągu dnia na zachodzie i w centrum Polski przewaga pochmurnego nieba ze słabymi, przejściowo umiarkowanymi, przelotnymi opadami deszczu (2-10 mm) - najwięcej opadów spadnie w województwie opolskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Opady w Olsztynie i w Warszawie jedynie nad ranem, później w ciągu dnia bez opadów. Na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 14 stopni na zachodzie i w centrum do 18 stopni na wschodzie Polski. Wiatr na zachodzie Polski słaby, południowo-zachodni, na wschodzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni.

Pasażer autobusu dokonał obywatelskiego zatrzymania. Kierowca samochodu miał ponad dwa promile

W piątek pasażerowie autobusu komunikacji miejskiej we Wrocławiu dostrzegli samochód osobowy, który jechał slalomem. Także pani Kasia, kierowca autobusu, uznała, że coś jest na rzeczy. Wspólnie dokonali obywatelskiego zatrzymania. Gdy tylko samochód osobowy zjechał w boczną uliczkę, a pani Kasia mogła bezpiecznie zatrzymać autobus, jeden z pasażerów wybiegł na jezdnię i ruszył prosto do podejrzanego kierowcy. Pomogli piesi, a na miejscu natychmiast pojawił się patrol policji. 39-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu we krwi.

"Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby". Były dyrektor CBA zamieszany w przemyt papierosów

Grzegorz P. to były policjant, współtwórca CBA. Miał proponować wspólny przemytniczy biznes Igorowi T. - domniemanemu bossowi największej mafii vatowskiej. Papierosy miały trafiać do Polski z Wietnamu, a potem pociągami jechać na Zachód. Do nagrania tej rozmowy dotarli dziennikarze "Superwizjera" TVN. Polskie służby nic w tej sprawie nie robią. - Mamy do czynienia z odkrytym przez dziennikarzy schematem mafijnym. Kolejny raz dziennikarze wyręczają polskie służby i odkrywają tego typu historie - ocenił Paweł Wojtunik, były szef CBA.