Najnowsze

Najnowsze

Ostatnie przygotowania przed koncertem "Razem z Ukrainą"

Ma dać nadzieję, wyrazić solidarność i pozwolić na zebranie jak największej sumy pieniędzy, aby pomóc Ukraińcom. Koncert "Razem z Ukrainą" już w niedzielę w łódzkiej Atlas Arenie - początek o godzinie 20. Przy organizacji tego wydarzenia wszyscy - w tym artyści - pracują charytatywnie. Transmisja koncertu w TVN i serwisie Player.pl, a także w ukraińskich stacjach telewizyjnych.

Atak rakietowy na koszary w Mikołajowie. Pod gruzami mają być dziesiątki żołnierzy

Od początku działań wojennych rosyjskie lotnictwo przeprowadziło 1403 naloty na Ukrainie i 291 uderzeń rakietowych - podał ukraiński sztab generalny. W sobotę od rana trwa akcja ratunkowa na terenie zbombardowanych koszar w Mikołajewie. Według stacji CNN zginęły tam dziesiątki ukraińskich żołnierzy. Rosjanie nie są w stanie wkroczyć do Kijowa, więc okopują się na swoich pozycjach.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o obronie ojczyzny. Zgodnie z jej przepisami od przyszłego roku zwiększony zostanie budżet na obronność, armia ma być większa, lepiej wyposażona i o wiele większe mają być jej możliwości szkoleniowe.

Rząd chce zapobiec wzrostom cen żywności. Zapowiada tarczę antyputinowską

Jak podkreślają eksperci, wojna ma już wielki wpływ na ceny ropy i gazu, a podobny będzie mieć jeszcze na ceny żywności. Przez wzrost ceny gazu wzrastają ceny nawozów, a Ukraina w tym roku nie będzie w stanie wyeksportować tyle żywności co zwykle. Dlatego polski rząd zapowiada kolejną "tarczę", ale rolnicy uważają, że jest dziurawa.

Prognoza pogody na sobotę 19 marca

W sobotę pogodnie. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 10 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni, słaby i umiarkowany.

"Razem z Ukrainą". Koncert charytatywny już w niedzielę na kanale TVN i w Playerze

Na niedzielnym koncercie "Razem z Ukrainą" wystąpią zarówno polscy, jak i ukraińscy artyści. Wszyscy wykonawcy i obsługa techniczna zrezygnowali z honorariów, a zebrane pieniądze trafią do Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga od 2014 roku w Ukrainie. Bilety na wydarzenie zostały już wyprzedane, ale koncert będzie transmitowany na antenie TVN, w serwisie Player.pl, a także w ukraińskich stacjach telewizyjnych. Początek o godzinie 20.

Coraz więcej uchodźców z Ukrainy w Polsce. W dużych miastach już brakuje miejsc

Część uchodźców z Ukrainy, która została w Polsce, przemieszcza się z zatłoczonych wielkich miast do mniejszych. Coraz częściej do naszego kraju przyjeżdżają też osoby, które nie mają w Polsce krewnych lub znajomych. Rosyjskie naloty, już nie tylko na wschodnią, ale i na zachodnią Ukrainę, zwłaszcza na Lwów, mogą sprawić, że za chwilę uchodźców może być jeszcze więcej. Dlatego samorządowcy apelują do rządu o wdrożenie nowych, systemowych rozwiązań.

W obliczu wojny "starzy" i "nowi" sędziowie SN apelują jednym głosem do rządu

Sędziowie Sądu Najwyższego apelują do rządzących, by w obliczu zagrożenia na arenie międzynarodowej porozumieli się z Komisją Europejską i zakończyli konflikt wokół wymiaru sprawiedliwości. To apel zarówno "starych", jak i "nowych" sędziów. Sygnatariusze domagają się rozwiązań, które byłyby zgodne z konstytucją i prawem unijnym.

Jedni wojnę dokumentują, inni kamery zamienili na karabiny. Ukraińscy twórcy mogą liczyć na pomoc z Polski

Ukraińcy dokumentują to, co dzieje się na froncie i w ogarniętych wojną miastach. Niektórzy zamienili kamery na karabiny i ruszyli na front. Niezmiennie wspierają ich twórcy z Polski. Gildia Reżyserów Polskich zbiera środki na sprzęt dla twórców dokumentujących wojnę. W wielu miastach odbywają się też przeglądy ukraińskiego kina, którym towarzyszą akcje charytatywne.

Do Polski trafiło 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Potrzebne rozwiązania systemowe

Dwa miliony uchodźców z Ukrainy dotarło już do Polski. Wśród osób, które znalazły schronienie w naszym kraju, jest 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że około 10 procent z nich jest już w polskich szkołach, i zapewnił, że placówki są gotowe do przyjęcia kolejnych dzieci. Jednak dyrektorzy i samorządowcy zawracają uwagę, że nie będzie to możliwe bez odpowiednich rozwiązań systemowych.

Mieszkańcy Odessy zapowiadają, że będą bronić miasta

To, że Rosjanie uderzą w Odessę - jak mówią Ukraińcy - to już kwestia czasu. Okręty mają zbliżać się na zachód od miasta. Gdyby tak było, to uderzenie mogłoby nastąpić z dwóch stron - od morza i strony wciąż broniącego się Mikołajowa. Mieszkańcy jednak nie mają zamiaru się poddać i zapowiadają, że będą walczyć z agresorem.

"Nie potrafię opisać tego uczucia, ale moje serce pękło"

Rosja walczy z całym państwem ukraińskim i z milionami konkretnych ludzi. Każdy z nich ma swoją historię. Są podobne, bo życie ich wszystkich zmieniło się 24 lutego, gdy na Ukrainę spadły pierwsze bomby, ale każda jest też wyjątkowa.

Prognoza pogody na piątek 18 marca

W piątek na zachodzie będzie pochmurno z przejaśnieniami, na wschodzie pogodnie i słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na wschodzie, przez 8 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 11 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby, na zachodzie północno- zachodni, a na wschodzie południowo-wschodni.

Minister zdrowia rekomenduje zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolacji

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 12 274 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ponadto jak dodaje resort, liczba przyjęć do szpitali osób chorych na COVID-19 już nie wzrasta. Dlatego minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do premiera z propozycją zniesienia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także nakładania kwarantanny i izolacji od 1 kwietnia.