Najnowsze

Najnowsze

PESEL, profil zaufany, świadczenia i opieka medyczna. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie

W życie weszła już specjalna ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy, ale dopiero od środy będzie można składać wnioski o nadanie numeru PESEL i uruchomienie profilu zaufanego. Wtedy też można będzie ubiegać się o wypłatę świadczeń gwarantowanych przez rząd. Według oficjalnych danych w Polsce jest w tej chwili około miliona uchodźców, granicę przekroczyło w sumie milion 700 tysięcy osób. Samorządowcy apelują do rządu o strategię na przyszłość i systemowe działanie.

Ataki na obiekty cywilne i oblężenie Mariupola trwają

To już 18. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Dla Rosjan Kijów pozostaje ważnym, o ile nie najważniejszym celem, ale stolica Ukrainy jest przygotowana. Rakiety spadły na cele w zachodniej Ukrainie. W Czernihowie zniszczone zostały budynki mieszkalne. W Chersoniu Rosjanie według źródeł ukraińskich chcą stworzyć marionetkową republikę. Mariupol wciąż jest okrążony.

Ustawa o pomocy Ukraińcom podpisana. "Gwarantuje uchodźcom wszelkie prawa"

Jest już podpis prezydenta pod ustawą o pomocy dla Ukraińców i tych Polaków, którzy im pomagają, na przykład przyjmując pod swój dach. Ma być systemowe wsparcie ze strony państwa - uproszczone procedury i pieniądze - choć niewielkie. Ukraińcy będą mogli legalnie przez półtora roku przebywać w Polsce i pracować, a uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach i na uczelniach.

Polska wciąż znajduje się na kolizyjnym kursie z UE w sprawie praworządności

Walcząca Ukraina swoją przyszłość widzi w zjednoczonej Europie. Tymczasem Polska wciąż nie zakończyła fundamentalnego sporu z instytucjami europejskimi w sprawie sądownictwa. Zmiany wprowadzone przez PiS sprawiły, że polskie sądy nie spełniają norm europejskich. Najważniejszą zmianą było to, że sędziów członków KRS wybiera teraz Sejm, a nie sędziowie. Właśnie ruszył nabór sędziów na nową kadencję.

Prognoza pogody na poniedziałek 14 marca

W poniedziałek na ogół słonecznie. Po południu na zachodzie wzrost zachmurzenia, a wieczorem na Nizinie Szczecińskiej możliwy deszcz. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Podlasiu do 13 stopni Celsjusza w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Ukraińscy piłkarze znajdują azyl w Polsce

Uciekali przed wojną. Schronienie i opiekę zaoferował im klub Miedź Legnica. Kilkunastu młodych piłkarzy Ruchu Lwów jest już na Dolnym Śląsku. Po raz pierwszy od ponad dwóch tygodni mogli wyjść na boisko i trenować. Za nimi też pierwszy sparing. Wsparcie piłkarskiego środowiska dla Ukrainy popłynęło też ze Szczecina, gdzie odbył się mecz solidarności. Wśród graczy był m.in. reprezentant Polski Tomasz Kędziora, który od 2017 roku gra w Dynamie Kijów.

Do Polski cały czas docierają uchodźcy z Ukrainy

Ostatniej dobry przez cztery podkarpackie przejścia graniczne dotarło do Polski prawie 41 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ponad 36 tysięcy przekroczyło granicę w województwie lubelskim. Pomoc czeka na nich już na przejściach, ale też dalej - wszędzie tam, gdzie docierają.

Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy

Oprócz wsparcia duchowego dają też wsparcie materialne. Organizacje i instytucje kościelne angażują się w pomoc dla Ukrainy. Wolontariusze Caritasu są nie tylko na granicy, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie. Dach nad głową daje Ukraińcom coraz więcej parafii. Wsparcie płynie też od zakonów, seminariów duchownych i wiernych.

Rosjanie wciąż bombardują obiekty cywilne. Kijów przygotowany na oblężenie

Rosjanie cały czas ostrzeliwują ukraińskie miasta. Ostatniej doby doszło do ataku na szpital onkologiczny w Mikołajewie. Bomby spadły również na Czernichów, a w Melitopolu Rosjanie porwali mera Iwana Fedorowa. W Kijowie trwają przygotowania do oblężenia. Budowane są barykady, przygotowywane okopy. Wojska rosyjskie wciąż nie zdołały przebić się do miasta.

"Ucieczka z Irpienia". Reportaż "Superwizjera" w TVN24 GO

Jednym z symboli agresji Rosji na Ukrainę stał się zburzony most w podkijowskim Irpieniu. Dotarł tam reporter Michał Przedlacki, który jeździł wzdłuż linii frontu i pomagał w ewakuacji mieszkańców. Jego reportaż "Ucieczka z Irpienia" można obejrzeć w serwisie TVN24 GO.

Ogromne zainteresowanie służbą w WOT. "Mam dla kogo tutaj dać z siebie wszystko"

Odkąd Rosjanie najechali Ukrainę, wzrosło zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Najmłodszy służbą poborowy ma 18 lat, najstarszy służbą poborowy ma 56 lat. Zdarzają się sytuacje takie, że ojciec z synem przychodzą, albo ojciec z córką, prezesi firm, dyrektorzy firm, kierownicy, jak również studenci i uczniowie - przybliża mjr Tomasz Plotczyk, zastępca dowódcy 125. Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Prognoza pogody na niedzielę 13 marca

W niedzielę słonecznie, tylko na wschodzie Polski więcej chmur. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na wschodzie do 11 stopni Celsjusza na północnym-zachodzie. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

Inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 procent. Nowy raport NBP

Inflacja w 2022 roku w Polsce wyniesie 10,8 proc., a jej szczyt przewidywany jest na poziomie 12,1 proc. w III kwartale bieżącego roku, jak wynika z opublikowanej w piątek centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego. Według projekcji NBP z listopada inflacja konsumencka miała w 2022 roku wynieść 5,8 proc.

Rosjanie ostrzelali Wasylków, Mikołajów i Dniepr, zacięte walki toczą się w Browarach

Trwa 17. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują ukraińskie miasta. Strzelają do cywilów, bombardują osiedla mieszkalne i szpitale. Ukraińcy wciąż zadają okupantom dotkliwe straty. Jak przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy, zginęło już blisko 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy, udało się też przejąć lub zniszczyć co najmniej kilkaset jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego.

Wołodymyr Zełenski przemówił do posłów i senatorów. "Odczuwam, że już zbudowaliśmy sojusz"

W piątek odbyło się wspólne posiedzenie posłów i senatorów, które zostało zwołane z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Przemówił prezydent Andrzeja Dudy i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ważne słowa padły z ust prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wziął udział w posiedzeniu dzięki połączeniu wideo. - Bracia i siostry Polacy, odczuwam, że już zbudowaliśmy niezwykły sojusz. Być może na razie nieformalny, ale to sojusz, który jest realny, a nie napisany na papierze. Wychodzi z ciepła naszych serc, a nie ze słów polityków na szczytach - powiedział.