Najnowsze

Najnowsze

Polska przegrała sprawę przed ETPCz w sprawie związanej z Krajową Radą Sądownictwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie miał litości dla zmian w polskim sądownictwie, które wprowadziło PiS. Trybunał orzekł we wtorek, że Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka gwarantujący prawo do sprawiedliwego i niezawisłego procesu sądowego. Sprawa, w której wyrok wydał ETPCz, dotyczy sędziego NSA Jana Grzędy, który został wybrany do Krajowej Rady Sądownictwa w styczniu 2016 roku, ale jego kadencja została skrócona.

Prognoza pogody na czwartek 17 marca

W czwartek na ogół słonecznie. Na zachodzie więcej chmur. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na Podlasiu do 14 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni.

Ruszyła akcja nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy

Od środy uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. W wielu polskich miastach przed urzędami ustawiły się tłumy ukraińskich obywateli. Samorządy miały zaledwie kilka dni na przygotowanie się do tej gigantycznej operacji i liczyły na wsparcie od rządu, którego - jak mówią - nie dostały.

GUS podał najnowsze dane dotyczące inflacji

Ceny cały czas rosną, choć nieco wolniej niż w styczniu. Mięso drożeje codziennie, chleb może zdrożeć o 25 procent. Tak jest w niektórych sklepach, tak może być zaraz wszędzie. GUS podał dane, a w nich informacje dotyczące inflacji w Polsce.

Prognoza pogody na środę 16 marca

W ciągu dnia prognozowane jest początkowo duże zachmurzenie z licznymi rozpogodzeniami. Słabe opady deszczu występować będą w pierwszej części dnia na południu Polski. Na pozostałym obszarze kraju padać nie powinno, jednakże, z uwagi na rodzaj zachmurzenia, lokalnie (zwłaszcza w rejonie Kujaw, Warmii i Mazur) nie można wykluczyć słabego, przelotnego opadu deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na wschodzie i północy do 13 stopni Celsjusza na południu i zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Do polskich szkół trafi ponad 42 tysiące dzieci z Ukrainy

Ponad 42 tysiące dzieci ukraińskich uchodźców rozpocznie naukę w polskich szkołach - to najnowsze dane Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów będzie to ogromne wyzwanie. Dzieci, które trafią, lub już trafiły do klas, muszą zmierzyć się nie tylko z obcym językiem, ale też traumą. Część z nich na własne oczy widziała, jak giną ludzie. Dlatego, oprócz przekazywania wiedzy, ważne będzie też wsparcie psychologów.

Inflacja w lutym wyniosła 8,5 procent

8,5 procent - tyle wyniosła inflacja w lutym, co oznacza, że jest nieco niższa niż w styczniu. W pewnym stopniu to krótkotrwały efekt tarcz antyinflacyjnych - mówią eksperci i ostrzegają, że to raczej nie jest zmiana tendencji. Inflacja w kolejnych miesiącach może być już dwucyfrowa. Gdzie zatem upatrywać szansy na zatrzymanie wzrostu cen?

RPO zapowiada monitorowanie ustawy o pomaganiu Uchodźcom

Polacy pomagają spontanicznie, bezinteresownie, pomysłowo, a czasem z narażeniem życia i zdrowia. Zarówno tym, którzy uciekają przed wojną, jak i tym, którzy walczą w obronie ojczyzny. Ale to rolą państwa jest koordynacja tych działań - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich i obiecuje, że będzie się przyglądał, jak funkcjonuje specustawa o pomocy Ukraińcom. Polsko-ukraińską granicę przekroczyło już milion 800 tysięcy osób.

Numer PESEL dla obywateli Ukrainy. 16 marca ruszy przyjmowanie wniosków

W poniedziałek weszła w życie specjalna ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Od 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL oraz uruchomienie profilu zaufanego. Granicę z Polską przekroczyło już milion 800 tysięcy uchodźców. W Polsce zostało około miliona. Większość z nich pojawia się w dużych miastach. Samorządy oczekują i potrzebują rządowego wsparcia.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udali się do Kijowa

To już 20. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ze względu na wzmożone ataki Rosjan - od 15 marca co najmniej do czwartku w Kijowie obowiązuje godzina policyjna. Do stolicy Ukrainy pociągiem wyruszyli premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Towarzyszą im premierzy Słowenii i Czech. Wszyscy w Kijowie mają się spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Samorządowcy apelują o wprowadzenie państwowego systemu pomocy uchodźcom

Pojawia się coraz więcej pytań dotyczących pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Rozwiać wątpliwości miała specjalna ustawa, która już obowiązuje, ale samorządowcy apelują o systemowe działania w problemach bieżących. W rządzie są jednak optymistyczne nastroje. Minister Przemysław Czarnek ma nadzieję, że wojna szybko się skończy, a uchodźcy są tylko na chwilę i niedługo do siebie wrócą.

PiS przedstawiło listę kandydatów do KRS. "Oni wykonają każde polecenie'"

Prawo i Sprawiedliwości przygotowało listę 15 kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród nich znalazł się między innymi Łukasz Piebiak - były wiceminister sprawiedliwości, który z resortu odszedł po wybuchu afery hejterskiej. Przeszkodą dla rządzących nie są też europejskie trybunały, dla których wybór do upolitycznionej KRS nie ma nic wspólnego z niezawisłością.

Kierownicy pociągów, konduktorzy i ochroniarze z zarzutami. Mieli pomagać okradać podróżnych

W listopadzie Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło gang okradający podróżnych w pociągach dalekobieżnych. Jak ustalili funkcjonariusze, złodzieje działali, gdy pasażerowie spali, ale niektórych upijali lub dosypywali im środki nasenne. Teraz prokuratorskie zarzuty usłyszało czternastu kierowników pociągów, konduktorów oraz pracowników firm ochroniarskich, którzy mieli być w zmowie ze złodziejami.

Prognoza pogody na wtorek 15 marca

Wtorek upłynie z przewagą dużego, a lokalnie całkowitego zachmurzenia z większą ilością rozpogodzeń jedynie na południu oraz północnym wschodzie kraju. Miejscami możliwe są słabe opady. Wieczorem zachmurzenie wzrośnie do całkowitego na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-10 stopni Celsjusza na zachodzie i północy do 12-14 stopni Celsjusza na południu kraju. Wiatr będzie słaby, południowo-zachodni, skręcający na zachodni.

Pytania o ciężarówki jadące przez Polskę na Białoruś i do Rosji. Premier: są szczegółowo kontrolowane

Od 24 lutego granicę z Polską przekroczyło ponad 22 tysiące TIR-ów i ciężarówek, które jadą na Białoruś i do Rosji. Oburzenia nie kryją przebywający w Polsce uchodźcy z Ukrainy, którzy uważają, że transporty powinny zostać przekierowane do ich ogarniętego wojną kraju. - Jestem zdegustowany brakiem sankcji ze strony naszego rządu - mówi marszałek Senatu Tomasz Grodzki, ale premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że każdy samochód jest dokładnie sprawdzany przez nasze służby.

"Razem z Ukrainą". Wyjątkowy koncert charytatywny już w najbliższą niedzielę

Już w najbliższą niedzielę w Łodzi odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku pomaga Ukrainie. Podczas koncertu "Razem z Ukrainą" na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią największe gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej.

Sobowtór Wołodymyra Zelenskiego uciekł z Ukrainy. W Polsce pomógł mu sobowtór Władimira Putina

Wśród tłumu osób na granicy w Medyce reporterka TVN24 spotkała Umida Isabajewa, sobowtóra Wołodymyra Zełenskiego. Jak relacjonowała Agata Adamek, przed agresją Rosji na Ukrainę Isabajew działał w międzynarodowej grupie sobowtórów. Ze względu na swoje podobieństwo do Zełenskiego, obawiał się o swoje życie. Dlatego zdecydował się uciec do Polski, gdzie przyjmie go sobowtór innego polityka.