"Eurokorpus jest strukturą bardzo papierową"

"Eurokorpus jest strukturą bardzo papierową"
"Eurokorpus jest strukturą bardzo papierową"
Fakty z zagranicy
"Eurokorpus jest strukturą bardzo papierową"Fakty z zagranicy

Decydujemy się na rolę statysty w Eurokorpusie mając możliwość zostania jednym z rozgrywających, ale z drugiej strony jest to struktura bardzo papierowa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" Wojciech Brochwicz, były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jerzego Buzka. Marek Świerczyński, starszy analityk do spraw bezpieczeństwa "Polityki Insight" podkreślił z kolei, że "Polska musi wnieść istotny wkład" w dowództwach sił wojskowych w naszym kraju - tym budowanym w Elblągu oraz rozbudowywanym w Szczecinie. - Polska w tych dowództwach nie będzie sama, ale skądś musi tych oficerów wziąć - dodał.

- Ja bym tej sytuacji nie demonizował. Z jednej strony rezygnujemy z tej aktywnej roli w Eurokorpusie i szkoda, bo to jest działanie w Europie pierwszej prędkości - stwierdził Brochwicz. - Decydujemy się na drugą prędkość, czyli na rolę statysty w Eurokorpusie, mając możliwość zostania jednym z rozgrywających. Z drugiej strony sam Eurokorpus jest strukturą, powiedziałbym, bardzo papierową - dodał. - To jest sztab oficerów, to jest - w tej chwili - około 6 tysięcy żołnierzy - wyliczał.

- Uczestniczymy aktywnie w innym korpusie, w Korpusie Północno-Wschodnim z dowództwem w Szczecinie, który jest pełnowymiarowym, pełnosprawnym, gotowym do użycia w ciągu 48 godzin korpusem międzynarodowym - dodał.

Jego zdaniem polsko-duńsko-niemiecki korpus szczeciński jest "dużo poważniejszy" niż Eurokorpus. - Oddzieliłbym politykę od kwestii czysto praktycznych - dodał.

Oficerowie sztabowi - "rzadkie dobro"

- Musimy patrzyć na to, co jest bliższe ciału, co jest bliższe potrzebom naszych sił zbrojnych i musimy to wszystko rzuć na nasze zasoby - stwierdził z kolei Marek Świerczyński. - Nasze zasoby nie są aż takie potężne, jeżeli chodzi o wykwalifikowanych, doświadczonych oficerów sztabowych. To jest rzadkie dobro w naszej armii - dodał.

Jego zdaniem udział polskich oficerów w Eurokorpusie jest dla nich dobrą szkołą dlatego "należy się cieszyć, że mimo podjęcia takiej decyzji - trudnej politycznie, jak i pod względem potencjalnych skutków wojskowych - nie zrywamy tej współpracy tak po prostu, z dnia na dzień, tylko pozwalamy tym oficerom dokończyć ich kadencje". - Mam nadzieję, że ci oficerowie zostaną zagospodarowani w tych tworzonych w Polsce dowództwach - dodał.

- Trzeba powiedzieć sobie jasno: NATO rozpoczyna od kwietnia wielonarodową, wzmocnioną obecność wojskową na wschodniej flance. I to w Polsce będą umiejscowione dwa ośrodki dowódcze. Jeden w Elblągu, budowany z problemami jak widzimy po listach kierowanych przez prezydenta Dudę do ministra Macierewicza, i rozbudowywane dwukrotnie, jeżeli chodzi o zasób kadrowy, dowództwo w Szczecinie. W obu tych dowództwach Polska musi wnieść istotny wkład - podkreślił Świerczyński.

Pytani o to, czy redukcja liczby oficerów w Eurokorpusie nie jest odwróceniem się od naszych sojuszników zarówno Brochwicz jak i Świerczyński podkreślili, że polscy żołnierze brali udział we "wszystkich najważniejszych operacjach narodowych" w ostatnich latach. - To, że nie bierzemy udziału w działalności Eurokorpusu, nie oznacza, że się wycofujemy (ze współpracy międzynarodowej - przyp. red.) - stwierdził Brochwicz.

Autor: dln / Źródło: Fakty z zagranicy

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS