"Mam nadzieję, że nas nie wygonią". Polacy z Wysp o Brexicie


Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień - mówi Donald Tusk, kiedy Wielka Brytania robi krok w stronę wyjścia z Unii. Teresa May pisze do Tuska oficjalny list i tym samym uruchamia Brexit. Co w wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sądzą mieszkający na Wyspach Polacy?

Słowo "Brexit" u wielu wywołuje gęsia skórkę, strach i niepewność, ale w Ealing - tak zwanej polskiej dzielnicy Londynu - można spotkać raczej brexitowych optymistów.

- Będą nas wpuszczać. Do momentu, kiedy będziemy chcieli być fair, to będą nas tu wpuszczać. Tego jestem absolutnie pewien - mówi mieszkający w Londynie Szymon. - Nie boję się tego (Brexitu - przyp. red.). Jesteśmy tutaj 12 lat i mam nadzieję, że nas nie wygonią - dodaje Beata.

Jednak wątpliwości, pomimo dobrego nastawienia Polonii, jest wiele. Będą one towarzyszyć Polakom w Wielkiej Brytanii nieustannie przez najbliższe dwa lata.

Rozwód

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła w trakcie parlamentarnej dyskusji, że "to historyczny moment, od którego nie ma powrotu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską" Gdy brytyjska premier w Izbie Gmin ogłaszała uruchomienie procedury rozwodowej z Unią, brytyjski ambasador przy Unii wręczał Donaldowi Tuskowi podpisany wczoraj po południu list informujący Brukselę, że Londyn europejską wspólnotę opuszcza.

- Nie ma powodu by udawać, że to szczęśliwy dzień. Ani dla Londynu, ani dla Brukseli - powiedział w środę Donald Tusk.

Ponad 700 dni twardych negocjacji

Przez ponad 700 dni czekają nas niepewność, ostre negocjacyjne zakręty i pewnie kilka dynamicznych zwrotów akcji. W czwartek brytyjski parlament ma zacząć prace nad ustawą, która ma przywrócić Wielkiej Brytanii prawną suwerenność. Do przejrzenia jest 20 tysięcy regulacji, które przez ostatnie 44 lata lat obowiązywały na wyspach choć tworzone były w Brukseli.

Donald Tusk do piątku ma wysłać przywódcom 27 unijnych państw stanowisko negocjacyjne, które zostanie przyjęte na szczycie pod koniec kwietnia. Konkretne negocjacje powinny się rozpocząć w czerwcu. Najdalej za 18 miesięcy gotowe ma być wstępne porozumienie. Po jego ratyfikacji - 30 marca 2019 roku - Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii.

Minister zapewnia

To zawiły i skomplikowany proces, który wpłynie na życie milionów Polaków.

Zrobimy wszystko, by zapewnić imigrantom ich prawa - mówi w rozmowie z "Faktami" minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. - Chcemy to (wyjście z UE - przyp. red.) osiągnąć we współpracy z Unią Europejską i poszczególnymi krajami. Tak by dobre porozumienie, które - mam nadzieję - zawrzemy za dwa lata, było w interesie Unii, Polaków i Wielkiej Brytanii - podkreśla Amber Rudd. Połowa Brytyjczyków cieszy się, że procedura Brexitu wreszcie rusza. Ale dla 36 procent to wyjątkowo smutny dzień.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS