"Mam nadzieję, że nas nie wygonią". Polacy z Wysp o Brexicie


Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień - mówi Donald Tusk, kiedy Wielka Brytania robi krok w stronę wyjścia z Unii. Teresa May pisze do Tuska oficjalny list i tym samym uruchamia Brexit. Co w wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sądzą mieszkający na Wyspach Polacy?

Słowo "Brexit" u wielu wywołuje gęsia skórkę, strach i niepewność, ale w Ealing - tak zwanej polskiej dzielnicy Londynu - można spotkać raczej brexitowych optymistów.

- Będą nas wpuszczać. Do momentu, kiedy będziemy chcieli być fair, to będą nas tu wpuszczać. Tego jestem absolutnie pewien - mówi mieszkający w Londynie Szymon. - Nie boję się tego (Brexitu - przyp. red.). Jesteśmy tutaj 12 lat i mam nadzieję, że nas nie wygonią - dodaje Beata.

Jednak wątpliwości, pomimo dobrego nastawienia Polonii, jest wiele. Będą one towarzyszyć Polakom w Wielkiej Brytanii nieustannie przez najbliższe dwa lata.

Rozwód

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła w trakcie parlamentarnej dyskusji, że "to historyczny moment, od którego nie ma powrotu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską" Gdy brytyjska premier w Izbie Gmin ogłaszała uruchomienie procedury rozwodowej z Unią, brytyjski ambasador przy Unii wręczał Donaldowi Tuskowi podpisany wczoraj po południu list informujący Brukselę, że Londyn europejską wspólnotę opuszcza.

- Nie ma powodu by udawać, że to szczęśliwy dzień. Ani dla Londynu, ani dla Brukseli - powiedział w środę Donald Tusk.

Ponad 700 dni twardych negocjacji

Przez ponad 700 dni czekają nas niepewność, ostre negocjacyjne zakręty i pewnie kilka dynamicznych zwrotów akcji. W czwartek brytyjski parlament ma zacząć prace nad ustawą, która ma przywrócić Wielkiej Brytanii prawną suwerenność. Do przejrzenia jest 20 tysięcy regulacji, które przez ostatnie 44 lata lat obowiązywały na wyspach choć tworzone były w Brukseli.

Donald Tusk do piątku ma wysłać przywódcom 27 unijnych państw stanowisko negocjacyjne, które zostanie przyjęte na szczycie pod koniec kwietnia. Konkretne negocjacje powinny się rozpocząć w czerwcu. Najdalej za 18 miesięcy gotowe ma być wstępne porozumienie. Po jego ratyfikacji - 30 marca 2019 roku - Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii.

Minister zapewnia

To zawiły i skomplikowany proces, który wpłynie na życie milionów Polaków.

Zrobimy wszystko, by zapewnić imigrantom ich prawa - mówi w rozmowie z "Faktami" minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. - Chcemy to (wyjście z UE - przyp. red.) osiągnąć we współpracy z Unią Europejską i poszczególnymi krajami. Tak by dobre porozumienie, które - mam nadzieję - zawrzemy za dwa lata, było w interesie Unii, Polaków i Wielkiej Brytanii - podkreśla Amber Rudd. Połowa Brytyjczyków cieszy się, że procedura Brexitu wreszcie rusza. Ale dla 36 procent to wyjątkowo smutny dzień.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN