"Sadyzm połączony z nekrofilią". "Wampir z Bytowa" wyjdzie na wolność?

01.04.2017 | "Sadyzm połączony z nekrofilią". "Wampir z Bytowa" wyjdzie na wolność?
01.04.2017 | "Sadyzm połączony z nekrofilią". "Wampir z Bytowa" wyjdzie na wolność?
Maciej Cnota | Fakty TVN
01.04.2017 | "Sadyzm połączony z nekrofilią". "Wampir z Bytowa" wyjdzie na wolność?Maciej Cnota | Fakty TVN

Trzydzieści lat temu okrzyknięto go "wampirem z Bytowa". Później na długo o nim zapomniano. Leszek Pękalski, który przyznał się do zabójstwa 70 kobiet, za kilka miesięcy może wyjść na wolność. Postępowanie w jego sprawie trwa, a z akt sądowych, do których dotarł reporter "Faktów" TVN, wyłania się obraz skrajnie niebezpiecznego człowieka.

Leszek Pękalski, nazywany często "hurtownikiem zbrodni", właśnie wrócił za kraty aresztu w Starogardzie Gdańskim. Ostatnie tygodnie spędził w zamkniętym ośrodku, gdzie biegli lekarze sprawdzali, czy morderca wciąż jest niebezpieczny.

- Biegli, po zakończeniu obserwacji uczestnika postępowania, mają miesiąc na sporządzenie kompleksowej opinii, w której przedstawią jego stan zdrowia - tłumaczy pełnomocnik Pękalskiego Marcin Klamann.

Od opinii biegłych zależy, czy 51-letni dziś Pękalski wprost z więzienia - które opuści w grudniu - trafi do zamkniętego ośrodka na podstawie tak zwanej ustawy o bestiach. Mężczyzna za kratami spędził połowę życia.

"Opowiadał o tym na chłodno"

Zdaniem prokuratury Pękalski na przełomie lat 80. i 90. miał podróżować po Polsce i dokonać kilkudziesięciu najcięższych przestępstw. Na różnych etapach śledztwa przyznawał się do aż 70 zabójstw. Ostatecznie, z powodu wielu błędów proceduralnych, skazano go za jedno morderstwo i gwałt.

Prokurator Mieczysław Buksa, który oskarżył Leszka Pękalskiego, wspomina, że ten "nigdy nie wyraził żadnej skruchy". - Opowiadał o tym na chłodno. W zasadzie czuł się ofiarą - dodał.

W aktach procesu sprzed ponad dwudziestu lat odnaleźliśmy opinię biegłych seksuologów, którzy już wtedy badali "wampira z Bytowa". Wnioski są przerażające. "Sadyzm połączony z nekrofilią", "skrajnie niekorzystna prognoza psychologiczno-kryminologiczna", "coraz większa gotowość do pozbawiania życia innych" - to tylko niektóre z opinii. Już wtedy lekarze obawiali się, że Pękalski - nawet po wieloletniej odsiadce - wciąż będzie skrajnie niebezpieczny.

Oskarżyciel Pękalskiego wspomina, że często "zachowywał się bardzo agresywnie". Przytoczył też relacje kobiet, którym udało się przeżyć. - I jedna i druga kobieta stwierdziły, że gdyby nie zaczęły udawać martwych, to by je zatłukł. I wiele tych kobiet tak zginęło - dodał Buksa.

Spokojny człowiek?

Pełnomocnik Pękalskiego jest jednak przekonany, że ponowne badania są konieczne. - Należy zauważyć, że od wydania tamtej opinii minęło ponad 20 lat. W międzyczasie zmieniły się techniki lecznicze, zmieniło się postępowanie terapeutyczne, a wiedza medyczna poszła mocno do przodu - podkreśla Klamann.

Z lektury świadectw szkolnych czy opinii z pracy wynika jednoznacznie: Pękalski, przebywając wśród innych ludzi, był spokojnym człowiekiem.

Sprawa kilkunastu zabójstw, które prokuratura przypisywała Pękalskiemu, do dziś jest niewyjaśniona. Od pół roku ponownie badają je śledczy z tak zwanego archiwum X. Na razie bez przełomu.

Autor: Maciej Cnota / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS