"Odkryje siebie z nowej strony, tak, jak to robił siedząc w kamieniu"

02.04.2017 | "Odkryje siebie z nowej strony, tak, jak to robił siedząc w kamieniu"
02.04.2017 | "Odkryje siebie z nowej strony, tak, jak to robił siedząc w kamieniu"
Paweł Abramowicz | Fakty TVN
02.04.2017 | "Odkryje siebie z nowej strony, tak, jak to robił siedząc w kamieniu"Paweł Abramowicz | Fakty TVN

Pewien francuski artysta wysiaduje kurze jaja w nadziei, że wyklują się z nich pisklęta. Eksperyment trwa w paryskim Muzeum sztuki Nowoczesnej. Na ile realne jest spełnienie takiej wizji artystycznej?

Artysta przesiaduje w paryskim muzeum - w akcie twórczego ogrzewania kontempluje i wysiaduje... kurze jaja. Wyczekiwanie piskląt działa na publikę.

- On wkłada w tę sztukę całego siebie. To wspaniałe! - ocenia amatorka sztuki o imieniu Victoria. - To wielka przyjemność patrzeć na człowieka, który od wielu dni siedzi na jajkach i widzieć jego zaangażowanie - komentuje zaś Issa. Z tymi opiniami nie zgadza się pan Władysław. - Żeby mężczyzna wy... to w ogóle głupie - ocenił krytycznie.

Inna perspektywa

Przyszły "ojciec" to Abraham Poincheval. Nie zaangażował się w sztukę z jajami wyłącznie w charakterze inkubatora. Wysiadywanie to dla niego nowe, spektakularne spojrzenie na świat, na granice między człowiekiem a zwierzęciem - wreszcie na siebie.

- On wejdzie w jajo, trafi do innego świata i odkryje siebie z nowej strony. Tak, jak to robił siedząc w kamieniu czy w niedźwiedziu - komentuje ten happening ojciec artysty, Christian Poincheval. Artysta w kamieniu spędził tydzień, w trzewiach niedźwiedzia, gdzie uwił sobie gniazdko - trzynaście dni. Było miło, ale nic się z tego konkretnego nie zrodziło.

Czy to realne?

Aktualnie celem siedzenia artysty jest to, by coś się wysiedziało. Albowiem dopiero pęknięte jajo zwieńczy dzieło. Pytanie - czy to jest w ogóle realne? We wsi Ryboły na Białostocczyźnie, słynącej z wysiadywania, mają wątpliwości. Odpowiednie warunki, mówią, to podstawa sukcesu kury i artysty na jajach.

Pani Walentyna mówi, że kluczowe jest dobre jedzenie. I generalnie ten warunek artysta spełnia. Spełnia też kolejny, czyli dba o temperaturę dzięki kocowi termicznemu. Ale dalej jest gorzej, bo każda porządna kura obraca jaja dziobem.

Kolejnego warunku artysta również nie spełnia, ponieważ nie zapewnia jaju odpowiedniego nawilżania. Tak czy owak - łatwiej robić sztukę, niż robić za kurę. Ale jeśli jest prawdziwym artystą, to zniesie.

Autor: Paweł Abramowicz / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS