Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Maciej Knapik | Fakty TVN
Maciej Knapik | Fakty TVN31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powinien zostać zdymisjonowany - tak uważa 49 procent badanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 25 procent respondentów. W badaniu padło też pytanie o ocenę polityki polskiego rządu wobec Unii Europejskiej.

Ankietowani zostali zapytani o to, czy ich zadaniem Waszczykowski powinien dalej pełnił swoją funkcję. Odpowiedź "powinien zostać zdymisjonowany" wybrało 49 procent respondentów. Zdaniem 25 procent pytanych szef MSZ "powinien pozostać na tym stanowisku".

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 26 procent ankietowanych.

Szef MSZ do dymisji?Fakty TVN

ZOBACZ SONDAŻ DOTYCZĄCY SZEFA MON ANTONIEGO MACIEREWICZA

Polityka rządu wobec UE do poprawy

W badaniu respondenci zostali zapytani również o to, jak oceniają politykę rządu rządu Beaty Szydło wobec Unii Europejskiej.

Na pytanie "Jak ocenia Pan(i) politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec Unii Europejskiej?" aż 55 procent badanych odpowiedziało "źle" - z czego 34 procent ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie źle", a 21 procent - "raczej źle".

Dobrze politykę rządu wobec UE ocenia 33 procent badanych - z czego "zdecydowanie dobrze" 15 procent, a "raczej dobrze" 18 procent.

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 12 procent respondentów.

Jak oceniana jest polityka rządu wobec UE?Fakty TVN

ZOBACZ NAJNOWSZY SONDAŻ PARTYJNY

Kontrowersyjny minister

Witold Waszczykowski powodów do krytyki dostarcza od dawna. Na początku swojego urzędowania roztaczał wizję marksistowskiego świata "rowerzystów i wegetarian". Użył rasistowskiego określenia "murzyńskość" powtarzając błąd ministra Sikorskiego, a prawdziwą furorę zrobił "tworząc" państwo San Escobar.

Kontrowersje w kraju wywołał również komentarz ministra do protestów kobiet a także sprawa ambasadora Polski w Niemczech, który oskarżany jest o współpracę z służbami bezpieczeństwa PRL.

Ostatnim wydarzeniem, które ściągnęło falę krytyki na szefa MSZ był sprzeciw wobec ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i porażka kandydata polskiego rządu - Jacka Saryusz-Wolskiego.

Premier broni Waszczykowskiego

W piątek premier Beata Szydło w rozmowie z Programem I Polskiego Radia broniła Witolda Waszczykowskiego. Na uwagę dziennikarza, że najwięcej ocen negatywnych w jej rządzie zbierają szefowie MON Antoni Macierewicz i MSZ Witold Waszczykowski, premier powiedziała, że ci ministrowie mają niełatwy odcinek pracy.

- Uważam, że te oceny, które pojawiają się w mediach na ich temat, są (ocenami) niesprawiedliwymi - podkreśliła. Szydło uznała, że Waszczykowski jest obecnie jednym z najbardziej zapracowanych ministrów i ma "najtrudniejszy odcinek - zmiany, które następują w Unii Europejskiej".

- Pan minister podejmuje działania, które oceniam pozytywnie z punktu widzenia naszych interesów - zapewniła szefowa rządu.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 29-30 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1001 osób.

Autor: Maciej Knapik/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS