Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Maciej Knapik | Fakty TVN
31.03.2017 | Waszczykowski do dymisji, polityka wobec UE do poprawy. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Maciej Knapik | Fakty TVN

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powinien zostać zdymisjonowany - tak uważa 49 procent badanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 25 procent respondentów. W badaniu padło też pytanie o ocenę polityki polskiego rządu wobec Unii Europejskiej.

Ankietowani zostali zapytani o to, czy ich zadaniem Waszczykowski powinien dalej pełnił swoją funkcję. Odpowiedź "powinien zostać zdymisjonowany" wybrało 49 procent respondentów. Zdaniem 25 procent pytanych szef MSZ "powinien pozostać na tym stanowisku".

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 26 procent ankietowanych.

Szef MSZ do dymisji?Fakty TVN

ZOBACZ SONDAŻ DOTYCZĄCY SZEFA MON ANTONIEGO MACIEREWICZA

Polityka rządu wobec UE do poprawy

W badaniu respondenci zostali zapytani również o to, jak oceniają politykę rządu rządu Beaty Szydło wobec Unii Europejskiej.

Na pytanie "Jak ocenia Pan(i) politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec Unii Europejskiej?" aż 55 procent badanych odpowiedziało "źle" - z czego 34 procent ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie źle", a 21 procent - "raczej źle".

Dobrze politykę rządu wobec UE ocenia 33 procent badanych - z czego "zdecydowanie dobrze" 15 procent, a "raczej dobrze" 18 procent.

Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 12 procent respondentów.

Jak oceniana jest polityka rządu wobec UE?Fakty TVN

ZOBACZ NAJNOWSZY SONDAŻ PARTYJNY

Kontrowersyjny minister

Witold Waszczykowski powodów do krytyki dostarcza od dawna. Na początku swojego urzędowania roztaczał wizję marksistowskiego świata "rowerzystów i wegetarian". Użył rasistowskiego określenia "murzyńskość" powtarzając błąd ministra Sikorskiego, a prawdziwą furorę zrobił "tworząc" państwo San Escobar.

Kontrowersje w kraju wywołał również komentarz ministra do protestów kobiet a także sprawa ambasadora Polski w Niemczech, który oskarżany jest o współpracę z służbami bezpieczeństwa PRL.

Ostatnim wydarzeniem, które ściągnęło falę krytyki na szefa MSZ był sprzeciw wobec ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i porażka kandydata polskiego rządu - Jacka Saryusz-Wolskiego.

Premier broni Waszczykowskiego

W piątek premier Beata Szydło w rozmowie z Programem I Polskiego Radia broniła Witolda Waszczykowskiego. Na uwagę dziennikarza, że najwięcej ocen negatywnych w jej rządzie zbierają szefowie MON Antoni Macierewicz i MSZ Witold Waszczykowski, premier powiedziała, że ci ministrowie mają niełatwy odcinek pracy.

- Uważam, że te oceny, które pojawiają się w mediach na ich temat, są (ocenami) niesprawiedliwymi - podkreśliła. Szydło uznała, że Waszczykowski jest obecnie jednym z najbardziej zapracowanych ministrów i ma "najtrudniejszy odcinek - zmiany, które następują w Unii Europejskiej".

- Pan minister podejmuje działania, które oceniam pozytywnie z punktu widzenia naszych interesów - zapewniła szefowa rządu.

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 29-30 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1001 osób.

Autor: Maciej Knapik/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS